GET BREAKING NEWS IN YOUR BROWSER. CLICK HERE TO TURN ON NOTIFICATIONS.

X

Skyline's Grayden Bridwell stares in on ...
Brad Cochi/BoCoPreps.com
Skyline’s Grayden Bridwell stares in on Windsor’s Vincent Fortin-Munoz during their Class 4A 152-pound semifinal at the state tournament on Saturday, March 13, 2021 in Pueblo.
PUBLISHED: | UPDATED:

FIRST TEAM

106 – Calvin Mendez, So., Skyline: The sophomore placed fifth in 4A, winning an overtime tiebreaker over Mesa Ridge’s Mickail Skeldum in the fifth-place match.

113 ­– Alex Carrillo, Jr., Frederick: After finishing runner-up at regionals to eventual state champion Kobe Johnson of Loveland, the Warriors junior placed fourth at state.

120 – Ramon Salazar, So., Erie: Wrestling his way to the state championship match in 4A before he fell, Salazar finished runner-up and is still just a sophomore.

126 ­– Dillon Roman, Jr., Monarch: Grinding his way through some close matches at state, Roman made it all the way to the third-place match where he was victorious over Douglas County’s Max Black.

132 – Oran Huff, Sr., Lyons: For the second time in his high school career, Huff defeated a two-time state champion in the title bout to join Colorado’s short list of three-time state champs.

138 – Vince Cornella, Sr., Monarch: Putting the finishing touches on a brilliant prep career, the BoCoPreps.com wrestler of the year won the 5A state title to become the 29th four-time state champion in Colorado history.

Broomfield's Ryan Vigil, center, celebrates his ...
Brad Cochi/BoCoPreps.com
Broomfield’s Ryan Vigil, center, celebrates his Class 4A 138-pound state championship on Saturday, March 13, 2021 in Pueblo.

138 – Ryan Vigil, Jr., Broomfield: A loaded weight class in the area this season, Vigil claimed his first state championship by beating Erie senior Rudy Lopez — a 2019 champion ­– in the 4A title bout.

145 – David Gardner, Sr., Lyons: To finish out his senior season, he beat Crowley County’s Tach Brewer to place third in 2A at the state championships in Pueblo.

152 – Grayden Bridwell, Sr., Skyline: Ending a spectacular season with a win, Skyline’s scrappy 152-pounder left Southwest Motors Events Center with a fifth-place medal.

160 – Michael Brazeau, Jr., Erie: A relative underdog at the state tournament, Brazeau battled his way through the 4A bracket to place fifth at 160 pounds.

170 – Cole Carlucci, Jr., Monarch: With a major decision over Poudre’s Saje Camirand in his final match of the season, Carlucci claimed fifth place in Class 5A.

182 – Alex Austin, Jr., Erie: Coming just short of reaching the state tournament, the Tigers junior placed third in his weight class at the 4A Region 3 tournament.

195 – Gavin Malek, Jr., Erie: After winning his first regional title, Malek followed that up by wrestling his way into the 4A third-place match and beating Windsor’s Aiden Ray for the bronze.

220 – Morgen Watt, Jr., Broomfield: Coming within one win of a state title, Watt went 2-1 at state and didn’t lose until he fell to Jake Boley in the championship match to finish runner-up.

285 – Oscar Aranday, Sr., Skyline: A championship semifinalist at state, Aranday wrestled his way back through the consolation bracket to head back up north from Pueblo with a fifth-place medal.

HONORABLE MENTION

Joey Airola, Jr., Fairview; Ben Anderson, Jr., Fairview; Brayden Bach, Fr., Holy Family; Gigi Bakradze, Sr., Centaurus; Matthew Balzano, Jr., Broomfield; Beau Bernard, Sr., Legacy; Dilan Bridwell, So., Skyline; Logan Erickson, Sr., Holy Family; Daysia Deherrera, Sr., Legacy; Zeke Elder, Sr., Monarch;

Michael Espindola, Jr., Frederick; Matthew Fasbender, So., Monarch;  Zach Ferrera, Jr., Monarch; Gavin Funk, Jr., Legacy; Quinn Funk, Fr., Legacy; Jaden Gardner, Fr., Lyons; JT Gardner, Sr., Frederick;  Dominik Gendreau, So., Monarch; Jake Glade, Fr., Mead; Alfredo Gonzalez, So., Skyline;

Randy Guerra, Sr., Mead; Trevor Hermosillo, Fr., Broomfield; Benito Hernandez, Sr., Holy Family;  Frances Hudson, So., Mead; Brennon Joiner, Fr., Legacy; Jenna Joseph, Jr., Mead; Christian Keller, Sr., Lyons; Blake Komiski, Jr., Longmont; Maddoz Legget, So., Skyline; Rudy Lopez, Sr., Erie;

Cordey Mallo, Sr., Legacy; Matthew McCarthy, Jr., Holy Family; Abram Moore, Fr., Holy Family; Logan Odell, Sr., Lyons; Garrett Roberts, Sr., Lyons; Brianna Rodriguez, Jr., Legacy; Cody Tanner, Fr., Broomfield; Alex Tapia, Sr., Monarch; Emilio Trujillo-Deen, So., Monarch; Lola Valdez, Sr., Legacy.

Jenna Joseph
Photo courtesy Lindsey Smith/Colorado Springs Gazette
Mead’s Jenna Joseph, a Longmont student, competes during the 2021 CHSAA state championships in early March in Pueblo. (Photo courtesy of Lindsey Smith/Colorado Springs Gazette)