GET BREAKING NEWS IN YOUR BROWSER. CLICK HERE TO TURN ON NOTIFICATIONS.

X

Boys tennis: 2020 BoCoPreps.com all-region team

The best players from the area

Brad Cochi/BoCoPreps.com
Monarch’s Jack Reuter
PUBLISHED: | UPDATED:

Caden Bell, Fr./Dillon Tooman, Sr., Fairview: The No. 3 doubles team was named Class 5A all-state second team after reaching the state semifinals.

Henry Burke, Jr./Andrew Yonan, Sr., Fairview: The pair — also named 5A all-state second team — was dominant at No. 4 doubles before falling to Cherry Creek in the state semifinals.

LiChen Liao, Fr./Ivan Calderon, Sr., Niwot: As part of the ‘Niwot Express’ that ran to a Class 4A state title, the No. 1 doubles team won two state matches and reached the semifinals.

Henry Matheson, Jr., Longmont: The Trojans standout took another step forward in his junior season, cruising all the way to the Class 4A state semifinals.

Xavier Moy, Sr./Alan Wilcox, Jr., Niwot: The No. 2 doubles tandem reached the state finals before falling to Cheyenne Mountain.

Danny O’Brien, Sr., Longmont: O’Brien won a regional title for a second straight season, then won his first-round match in the 4A No. 2 singles state bracket.

Brody Pinto, Sr., Fairview: Pinto won a three-set match to make the 5A No. 2 singles quarterfinals before falling in a three-set thriller the next round.

Jack Reuter, Sr., Monarch: The senior was 7-1 in dual matches during the regular season, per his coach, then beat Arapahoe’s Tyler Rock in the first round at the 5A state tournament.

Luke Silverman, Sr., Fairview: The Knights’ top player won at least a match in the 5A No. 1 singles state bracket for a third straight year. This fall, he bowed out in the semifinals.

Luke Weber, So., Niwot: The No. 3 player for the Cougars rolled in his first season in singles, capping it off with a Class 4A title. He was named all-state first team.

Neil Wilcox, Sr., Niwot: The Cougars’ ace won the Class 4A singles title for a second straight season. He was named the BoCoPreps.com and CHSAA player of the year.

HONORABLE MENTION

Singles: Clayton Baldwin, Sr., Fairview; Tyler Burridge, So., Dawson School; Roberto Esteban Vera, Sr., Silver Creek; Sam Keronen, Sr., Niwot; Jackson Lewis, Fr., Boulder; Cameron Lupo, Sr., Broomfield; Aidan Lyle, Jr., Erie; Thomas Marshall, Jr., Longmont; Kevin Patel, Jr., Dawson School; Roee Sela, So., Prospect Ridge Academy; Nate Spillman, Sr., Boulder; David Tran, Fr., Legacy; Kai Trujillo, Fr., Broomfield; William Van Vuuren, Jr., Silver Creek; James Wongsudin, Sr., Skyline.

Doubles: Raaghav Agarwal, Jr./Ryan Gray, So., Niwot; Danny Benjamin, So./Will Curl, So., Boulder; Ty Chandler, Jr./Ezra Doherty, So., Boulder; Zak Chehadi, Sr./Jake Wicks, Jr., Fairview; Gunnar Christianson, So./Holden Walker, So., Broomfield; Rylan Cram, So./Quinn McNeill, Jr., Frederick; Owen Hinrichs, Sr./Caleb Harris, So., Peak to Peak; Owen Hushka, Sr./Isaac Christensen, Jr., Fairview; Owen Leidich, So./George Shehan, Fr., Dawson School; Jimmy McConahy, Sr./Abenezer Keefer, Sr., Longmont; Reeves Moor, Sr./Maia Heather, Sr., Niwot; Luke Orris, Sr./Ian McLeod, Jr., Dawson School; Tristan Rangel, Jr./Oliver Seamons, Sr., Longmont; Toni Scheiber, Sr./Ryan Orris, So., Dawson School; Cole Spradlin, Jr./Ty Stroud, So., Centaurus; Alex Sutherland, Sr./Agi Willis, Fr., Boulder; Alfie Whitemore, So./Wilson Miller, Fr., Dawson School.