Photos: 2018-19 Gallery of Champions

The moments that brought us to our feet

  • Isaiah J. Downing / For BoCoPreps.com

    The Lyons boys and girls teams pose with their trophies at the state cross country meet in Colorado Springs in October.

  • Isaiah J. Downing / For BoCoPreps.com

    Niwot's girls cross country team poses with the 4A state championship trophy in Colorado Springs in October.

  • Isaiah J. Downing / For BoCoPreps.com

    Niwot senior Layla Roebke, right, won the individual Class 4A girls cross country title in October.

  • Isaiah J. Downing / For BoCoPreps.com

    Niwot senior Ares Reading, on the right, and Cruz Culpepper, on Reading's right shoulder, compete in the 4A boys cross country championship run in October. Culpepper went on to win the individual state title.

  • Isaiah J. Downing / For BoCoPreps.com

    Peak to Peak junior William Ledden, right, helped guide the Peak to Peak boys team to their first Class 3A cross country state team title in October.

  • Isaiah J. Downing / For BoCoPreps.com

    Peak to Peak senior Anna Shults runs in the Class 3A race in Colorado Springs in October. The Peak to Peak girls won the state team title.

  • Isaiah J. Downing / For BoCoPreps.com

    Centaurus seniors Torey Puckett, far left, and Cooper Brown, center, celebrate with teammates after the Class 4A boys championship race in October in Colorado Springs. Centaurus captured the 4A boys team title.

  • Lewis Geyer / Staff Photographer

    Niwot gymnast Lindsay Chohon was an individual discipline state champ while leading Niwot to the Class 4A team title in November.

  • Jeremy Papasso / Staff Photographer DAILY CAMERA

    Niwot's Lindsay Chohon, right, is congratulated by NHS coach Marisa Purcell after one of her events at the Class 4A state meet in Thornton in November.

  • Cliff Grassmick / Staff Photographer

    Holy Family's Erin Winters jumps for joy after the Tigers secured the final out in the Class 4A state championship game in October.

  • Cliff Grassmick / Staff Photographer

    Holy Family's Anna Martinez is greeted by her teammates after hitting a home run in the Class 4A state championship game in Aurora in October.

  • Dan Mohrmann/ For BoCoPreps.com

    The Niwot tennis team poses with the runner-up trophy following the completion of the Class 4A state championship tournament in October.

  • Dan Mohrmann / CHSAANow.com

    Niwot's Sam Keronen and his No. 2 doubles partner, Manas Saini made the 4A championship match, helping Niwot to some crucial points in their bid for the 4A team state title in October.

  • Paul Aiken / Staff Photographer

    Niwot's Audrey Richard hoists the Cougars' Class 4A state runner-up trophy after battling Lewis-Palmer in the championship match in November.

  • Paul Aiken / Staff Photographer

    The Niwot volleyball team celebrates a point during the Class 4A championship match against Lewis-Palmer at the Denver Coliseum. Niwot claimed 4A's state runner-up trophy.

  • Paul Aiken / Staff Photographer

    Skyline senior Kyle West helped lead his teammates out onto the Broncos Stadium turf for the Class 4A state championship game against Loveland in December. The Falcons lost the game but still claimed its first trophy in football in 20 years.

  • Paul Aiken / Staff Photographer

    Skyline's Nathan McGregor hauls in a touchdown reception early in the Class 4A State Championship game in December at Broncos Stadium.

  • Paul Aiken / Staff Photographer

    Skyline's Jeremy Hollingsworth gets stuffed by the Loveland defense on a fourth-down attempt early in the Class 4A state championship game.

  • Paul Aiken / Staff Photographer

    From left, Fairview's Mya Drost-Parra, Riley Tapley and Emma Weber react to finding out the Knights had won the Class 5A state team championship at the swimming and diving championships in Thornton in February.

  • Paul Aiken / Staff Photographer

    Fairview freshman Emma Weber swims her way to the state title in the 100 breaststroke at the Class 5A state meet in February.

  • Lewis Geyer / Staff Photographer

    From left, Niwot's Abbie Shaw, Emiley Yie and Hanna Luo cheer during the 200 freestyle relay at the Class 4A state meet in February. The Cougars managed to claim a runner-up trophy without the benefit of any individual or relay champions.

  • Brad Cochi / BoCoPreps.com

    Monarch's Katey Lewicki, seen here competing the Front Range League Championships in February, won the 4A backstroke state title just a couple weeks later.

  • Cliff Grassmick / Staff Photographer

    Monarch's Vince Cornella, left, points to some of his supporters after he claimed the Class 5A 113-pound state championship in February.

  • Cliff Grassmick / Staff Photographer

    Broomfield's Darren Green won the 4A 138-pound title, his first state title after two previous top-three finishes.

  • Jeremy Papasso / Staff Photographer

    Even with a dislocated thumb, Longmont's Drake Engelking, right, stuck out the final few seconds against Windsor's Cody Eaton to win his second state title.

  • Jeremy Papasso / Staff Photographer

    Longmont senior Drake Engelking, left, ended his prep career on top once again as a state champion, this time at 170 pounds as he edged Windsor's Cody Eaton 3-2 at the Pepsi Center.

  • Cliff Grassmick / Staff Photographer

    Lyons sophomore Oran Huff, right, reacts to beating Centauri's Eyan Chavez at 126 pounds for the Class 2A state title in February.

  • Fairview's Alexis Bernthal, seen here competing in a regular season match, went on to win the Class 5A No. 2 singles title in May.

  • Niwot's Lucy Lu won the Class 4A No. 1 singles title in May, giving her two straight state titles.

  • At No. 2 doubles, Niwot's Maedee Trank-Green and Lily Sieben, not pictured, won the 4A state championship after beating Air Academy's Mia Kardell and Samantha Cordasco in straight sets in May in Pueblo.

  • Matthew Jonas/ Staff Photographer

    Peak to Peak High School's Trini Somasundaram won the 3A No. 2 singles title just as her sister Trisha accomplished the same feat at No. 1 singles in May in Greeley.

  • Matthew Jonas/Staff Photographer

    Peak to Peak High School's Trisha Somasundaram worked her way to the Class 3A No. 1 singles title in May.

  • Matthew Jonas/ Staff Photographer

    Peak to Peak High School's Tiffany Tran helped the Pumas score enough points to win the Class 3A team state title in May.

  • Matthew Jonas / Staff Photographer

    Dawson School's Sarah Devereux, right, and Julia Garfinkel captured the No. 2 doubles state title at the Class 3A state meet in May.

  • Lukas Miller of Legacy, center, doubled up on gold medals at the Class 5A state meet in May, winning both the 200 and 500 freestyle races at the VMAC in Thornton.

  • Max Kreidl of Boulder, right, swam his way to the Class 5A butterfly state title in May.

  • Brandon Boles/BoCoPreps.com

    Broomfield's Harrison Lierz captured more gold medals to add to his resume, finishing first in the 200 IM and the 100 backstroke at the Class 4A state meet in May.

  • Sam Anderson of Broomfield helped the Eagles' 200 freestyle relay team capture a state gold medal in 4A in May.

  • Hailey Schalk of Holy Family won her third state golf championship, this time in 4A competition in May.

  • Brad Cochi/BoCoPreps.com

    Lyons' Isaac Roberts, right, won the 2A boys 3,200-meter run during the state track and field championships in May in Lakewood.

  • Brad Cochi/BoCoPreps.com

    Lyons' Colton Jonjak-Plahn, right, won the boys 800 in 2A and helped score crucial points to help the Lions capture the team title in May.

  • Lewis Geyer/Staff Photographer

    Lyons' Katie Fankhouser helped score plenty of points for her team as the Lions took second place as a team at the 2A state meet.

  • Logan Kuskie of Lyons won the 2A girls pole vault competition in May.

  • Cliff Grassmick/Staff Photographer

    Cruz Culpepper of Niwot, left, followed up his cross country state title with two individual track titles (800, 1,600) as the Cougars won the 4A boys team title, as well, in May.

  • Jeremy Papasso/Staff Photographer

    Niwot High School's Samoree Dishon contributed to Niwot's relay teams that won Class 4A gold at the state meet in May.

  • Lewis Geyer/Staff Photographer

    Niwot's Margo Diasabeygunawardena, is embraced by teammate Kayla Nowlin after they won the 800 relay during the state track meet in May.

  • Lewis Geyer/Staff Photographer

    Niwot's Taylor James put together one of the most impressive state meets of 2019, capturing three individual gold medals (200, 400, 800) and helping NHS to the 4A team title.

  • Cliff Grassmick/Staff Photographer

    Max Manson, of Monarch, was a repeat winner in the 5A state pole vault competition in May.

  • Monarch's Mia Manson brought home another gold medal with her efforts in the 5A pole vault at the state meet in May.

  • Lewis Geyer/Staff Photographer

    Fairview's Marlena Preigh won both the 800 and 1,600-meter races in Class 5A girls competition, giving the Knights a big season highlight.

  • Silver Creek's Hunter Potrykus cleared the competition in Class 4A pole vault for his first state championship.

  • Silver Creek's Sam Dirkes reacts to one of his shot put throws that eventually led him to the Class 4A state championship in the event in May.

  • Cliff Grassmick/Staff Photographer

    Mead's Abbey Glynn, left, dominated the 4A 300 hurdles race for gold.

  • Lewis Geyer/Staff Photographer

    Mead's Abbey Glynn also anchored the 800 sprint medley relay team that took 4A gold honors in May.

  • Jeremy Papasso/Staff Photographer

    Longmont High School's Tara Hitchcock won her first state track title with a winning 4A long jump attempt.

  • Brad Cochi/BoCoPreps.com

    Holy Family's 3,200 relay foursome of Christian Montoya, Rasce Engelhardt, Braden Bartlett and Alex Martinez celebrate together after winning the 3A boys race at the state meet in May.

  • Brad Cochi/BoCoPreps.com

    Peak to Peak's Jenna Howard, right, hands off the baton to Quinn McConnell during the 3A girls 3,200 relay race -- a race they would go on to win -- at the state meet in May.

  • The Niwot girls golf team, coached by Ed Weaver, accepts their second place trophy at the 4A state tournament's awards ceremony in May.

  • Jeremy Papasso/Staff Photographer

    Jefferson Academy's Nicole Sinclair, left, tries to score on a corner kick during the Class 3A state championship soccer game played at Dick's Sporting Goods Park in Commerce City in May. The Jaguars, 2018 3A champs, garnered another trophy by finishing in second place in 2019.

  • Jeremy Papasso/Staff Photographer

    Dawson School's Alex Dunbar, right, shows her emotions as she hugs goalkeeper Kate Gallop after the Mustangs came up short in the Class 2A state title game against Denver Christian. The Mustangs, however, won a team trophy in the sport for the fifth consecutive season.

  • Jeremy Papasso/Staff Photographer

    Dawson School's Alex Dunbar moves the ball past Kaya Schaap during the Class 2A State Championship game against Denver Christian in May.

  • Brad Cochi/BoCoPreps.com

    From left, Silver Creek's Cam Hassert, Pueblo West's Jaden Cordova and Silver Creek's Justin Swenson come together on a play at second base during the Class 4A state final game on June 1 in Colorado Springs. The Raptors capped a 27-win season with a runner-up team trophy, their first in the sport.

  • Brad Cochi/BoCoPreps.com

    Silver Creek head coach Brad Steward, left, greets Declan Magill after he reached third base during the Class 4A state final against Pueblo West.

of

Expand
PUBLISHED: | UPDATED:

Eleven state champion teams. 13 additional state team runner-up trophies brought to schools all around the area. And 52 individual or relay championships in cross country, tennis, wrestling, gymnastics, swimming and track and field.

Those are the numbers put forth by BoCoPreps.com area teams this 2018-19 school year. While the numbers are impressive, they aren’t likely to stick in one’s memory for very long. The championship moments, however, are worth documenting as best as we can. In an effort to further celebrate all the good things you managed this season, we present our first Gallery of Champions — a photo collaboration of the top moments and marks of the season.

Below, as well, is a list of every 2018-19 CHSAA champion along with a list of teams that garnered runner-up trophies.

2018-19 State Championship Teams

Lyons 2A cross country — girls
Peak to Peak 3A cross country — boys
Centaurus 4A cross country — boys
Niwot 4A cross country — girls
Niwot 4A gymnastics
Holy Family 4A softball
Fairview 5A swimming — girls
Peak to Peak 3A tennis — girls
Niwot 4A track — boys
Niwot 4A track — girls
Lyons 2A track — boys

2018-19 State Runner-up Teams

Lyons 2A cross country — boys
Peak to Peak 3A cross country — girls
Skyline 4A football
Niwot 4A tennis — boys
Niwot 4A volleyball — girls
Longmont 4A basketball — boys
Niwot 4A swimming — girls
Niwot 4A tennis — girls
Jefferson Academy 3A soccer — girls
Dawson School 2A soccer — girls
Niwot 4A golf — girls
Lyons 2A track — girls
Silver Creek 4A baseball

2018-19 Individual/Team/Relay Champions

Katie Fankhouser (Lyons, 2A girls cross country)
Cruz Culpepper (Niwot, 4A boys cross country)
Layla Roebke (Niwot, 4A girls cross country)
Lindsay Chohon (Niwot, 4A gymnastics floor excercise)
Fairview (5A swimming, 200 medley relay)
Fairview (5A swimming, 200 free relay)
Emma Weber (Fairview, 5A swimming 100 breast)
Katey Lewicki (Monarch, 4A swimming 100 back)
Payten Irwin (Erie, 3A swimming 50 free)
Payten Irwin (Erie, 3A swimming 100 butterfly)
Vince Cornella (Monarch, 5A wrestling 113 pounds)
Darren Green (Broomfield, 4A wrestling 138 pounds)
Drake Engelking (Longmont, 4A wrestling 170 pounds)
Oran Huff (Lyons, 2A wrestling 126 pounds)
Alexis Bernthal (Fairview, 5A tennis No. 2 singles)
Lucy Lu (Niwot, 4A tennis No. 1 singles)
Maedee Trank-Greene/Lily Sieben (Niwot, 4A tennis No. 2 doubles)
Anna Sallee/Georgia Lang (Niwot, 4A tennis No. 3 doubles)
Trisha Somasundaram (Peak to Peak, 3A tennis No. 1 singles)
Trini Somasundaram (Peak to Peak, 3A tennis No. 2 singles)
Sarah Devereux/Julia Garfinkel (Dawson School, 3A tennis No. 2 doubles)
Lukas Miller (Legacy, 5A swimming 200 freestyle)
Lukas Miller (Legacy, 5A swimming 500 freestyle)
Max Kreidl (Boulder, 5A swimming 100 fly)
Harrison Lierz (Broomfield, 4A swimming 200 IM)
Harrison Lierz (Broomfield, 4A swimming 100 back)
Broomfield (4A swimming 200 free relay)
Hailey Schalk (Holy Family, 4A golf)
Max Manson (Monarch, 5A track pole vault)
Marlena Preigh (Fairview, 5A track 800 meter run)
Marlena Preigh (Fairview, 5A track 1,600 meter run)
Mia Manson (Monarch, 5A track pole vault)
Cruz Culpepper (Niwot, 4A track 800 meters run)
Cruz Culpepper (Niwot, 4A track 1,600 meter run)
Niwot (4A boys track 1,600 relay)
Hunter Potrykus (Silver Creek, 4A track pole vault)
Samuel Dirkes (Silver Creek, 4A track shot put)
Taylor James (Niwot, 4A track 200 meter dash)
Taylor James (Niwot, 4A track 400 meter dash)
Taylor James (Niwot, 4A track 800 meter run)
Abbey Glynn (Mead, 4A track 300 hurdles)
Niwot (4A girls track 800 relay)
Niwot (4A girls track 1,600 relay)
Mead (4A girls track 800 sprint medley)
Tara Hitchcock (Longmont, 4A track long jump)
Holy Family (3A boys track 3,200 relay)
Peak to Peak (3A girls track 3,200 relay)
Colton Jonjak-Plahn (Lyons, 2A track 800 meter run)
Isaac Roberts (Lyons, 2A track 3,200 meter run)
Lyons (2A boys track 3,200 relay)
Lyons (2A girls track 3,200 relay)
Logan Kuskie (Lyons, 2A track pole vault)