Girls track and field: 2019 BoCoPreps.com all-region team

These tracksters made waves locally and in Colorado in 2019

Jeremy Papasso/Staff Photographer
Longmont’s Tara Hitchcock
PUBLISHED: | UPDATED:

FIRST TEAM

100 – MIA MANSON, Jr., Monarch: Not only did the Coyotes junior win the 5A pole vault for the second straight season by clearing 12 feet, the Coyotes’ versatile star collected three other medals including a seventh-place finish in a loaded 100-meter field.

200 – SYDNEY HOLIDAY, Jr., Broomfield: A newcomer to the Colorado track scene, she certainly announced her arrival with a bang by finishing runner-up to Denver East’s Arria Minor in the 5A 100 and 200 with times of 11.60 and 24.04 seconds, respectively.

May 18, 2019: Sydney Holiday, center, ...
Cliff Grassmick/Staff Photographer
Sydney Holiday of Broomfield, center.

400 – TAYLOR JAMES, So., Niwot: The BoCoPreps.com athlete of the year won four 4A gold medals – 200, 400, 800, 4×400 – at this year’s state championships, set a 4A state meet record (2:08.29) in the 800 and currently owns the fourth fastest 800-meter time (2:05.83) in the nation.

800 – MARLENA PREIGH, Sr., Fairview: The Knights’ senior distance star won the 5A 800- and 1,600-meter state championships and her time of 2:07.31 from the Front Range League Championships was the fastest time in all of Colorado this spring.

1,600 – QUINN McCONNELL, Sr., Peak to Peak: The multiple-time track and cross country state champion left her final track championships with a trio of 3A top-four finishes including a bronze in the 1,600 with a time of 5:06.25.

3,200 – SAMRAWIT DISHON, Jr., Niwot: One of several Cougars who contributed a ton of points to the Niwot girls’ fourth 4A team title in the past six years, the top finish of her four events was a silver medal in the 3,200 and a time of 10:53.76.

100 hurdles – ELISE GILLETT, Jr., Niwot: She was 17th and didn’t even sniff the finals as a sophomore last season but her junior state meet was a different story, as Gillett finished runner-up in the short hurdles with a time of 14.96 seconds and also anchored the Cougars’ 400-meter relay team to silver.

300 hurdles – ABBEY GLYNN, Sr., Mead: The Colorado-bound senior ran a blistering 44.35 to win the 4A state championship, giving the Mavericks program its first girls individual state title and Glynn her 14th career medal at state.

Sprint medley relay – MEAD (Maddison Hock, Jr.; Haley Williams, Fr.; Amanda Polansky, So.; Abbey Glynn, Sr.): Anchored by Glynn, this youthful Mavericks medley turned in a time of 1:46.74 that was good enough to win the 4A state title by nearly a second ahead of runner-up Northfield.

400 relay – NIWOT (Princess Sagala, Sr.; Julea Trank-Greene, Jr.; Kayla Nowlin, Sr.; Elise Gillett, Jr.): It’s impossible to win a team title by more than double the runner-up’s points without strong relays and this one definitely pulled its weight, finishing second with a time of 49.13 seconds.

800 relay – NIWOT (Erika Timbang, Sr.; Julea Trank-Greene, Jr.; Kayla Nowlin, Sr.; Margot Diasabeygunawardena, So.): Yet another impressive relay group for the Cougars, these four took home the 4A gold with a time of 1:42.52 in the finals.

1,600 relay – NIWOT (Erika Timbang, Sr.; Kayla Nowlin, Sr.; Taylor James, So.; Kelia Portis, Jr.): Guess who? Yes, Niwot again. Despite having the team title locked up long before this race, this Cougars quartet capped off Niwot’s dominant 4A state meet with a win the final event and a time of 3:54.85.

3,200 relay – PEAK TO PEAK (Anna Shults, Sr.; Jenna Howard, Sr.; Quinn McConnell, Sr.; Tiana Bradfield, Sr.): All seniors running together one final time at state, the Pumas won the longest-distance relay with a time of 9:17.96 and extended Peak to Peak’s win streak in the event to an incredible six straight years.

Brad Cochi/BoCoPreps.com
Peak to Peak’s Anna Shults, left.

High jump – MALIA HARTON, So., Mead: Far from the favorite coming into the state meet, she broke seed in a big way and cleared 5 feet, 2 inches to place fifth in 4A as a sophomore.

Pole vault – LOGAN KUSKIE, Sr., Lyons: The Kuskie sisters have won the past three 2A pole vault state championships now that Logan successfully defended her 2018 title by clearing 10 feet, 10 inches in May.

Long jump – TARA HITCHCOCK, Sr., Longmont: Hitting her personal best at the right time, the Trojans senior leapt 18 feet, 4.5 inches and claimed the 4A long jump title to highlight her trio of top-five medals at the state championships.

Triple jump – CASSIDY CHEESMAN, Jr., Centaurus: The Warriors junior and Boulder County meet champion entered the state meet seeded fifth and leapt her way up to third in 4A with a mark of 36 feet, 7.25 inches.

Shot put – JOY FIFITA, Sr., Broomfield: While also placing sixth in the 5A discus, the Boulder County meet champion finished runner-up in the state shot put with a mark of 39 feet, 6.5 inches after placing 15th as a junior in 2018.

Broomfield High School's Joy Fifita throws ...
Jeremy Papasso/Staff Photographer
Broomfield High School’s Joy Fifita.

Discus – REBECCA BRUCKER, Jr., Skyline: The lowest seed entering the 4A discus at this year’s state championships, she marked a 104 feet, 9 inches on her second throw that landed her in 13th place.

Coach – MAURICE HENRIQUES, Niwot: Not only did both the Niwot girls and boys win, the girls scored 123 team points – 65 more than runner-up Battle Mountain – to dominate the 4A field on their way to their fourth 4A title in six years.

HONORABLE MENTION

Rebecka Ballard, Sr., Jefferson Academy; Allison Beasley, So., Peak to Peak; Kira Biener, Sr., Centaurus; Erin Carroll, Sr., Niwot; Olivia Cope, Jr., Lyons; Helen Cross, Jr., Nederland; Katie Fankhouser, Jr., Lyons; Katie Farmer, Jr., Holy Family; Lauren Felknor, Jr., Broomfield; Lucca Fulkerson, So., Niwot;

Nikki Gorman, So., Broomfield; Quin Gregg, Fr., Lyons; Sierra Haberman, Fr., Jefferson Academy; Michela Hewitt, Sr., Frederick; Anna Hodell, Fr., Holy Family; Kaitlin James, Sr., Silver Creek; Sophia Lindauer, Jr., Skyline; Julia Mainland, Jr., Monarch; Riley Negrey, Jr., Centaurus; Julia Pattison, Fr., Monarch;

Sally Marshall, So., Longmont; Joelle McDonald, Jr., Niwot; Bodhi Mills, Jr., Shining Mountain; Melanie Roberts, Jr., Monarch; Aaliyah Robinson, So., Jefferson Academy; Layla Roebke, Sr., Niwot; Charlotte Rogers, Jr., Lyons; Mira Saliman, So., Shining Mountain; Nicole Schubert, Sr., Erie; Nicole Sims, Jr., Niwot;

Alexandra Smith, Sr., Silver Creek; Annabel Stewart, Jr., Peak to Peak; Sydney Swanker, Jr., Broomfield; Gabby Thomas, Jr., Holy Family; Hannah Thomas, So., Lyons; Isabel Thornberry, Jr., Fairview; Kylee Udovich, Sr., Lyons; Heidi Warlock, Fr., Erie; Alyssa Wells, So., Holy Family; Stella Vieth, Fr., Boulder.