GET BREAKING NEWS IN YOUR BROWSER. CLICK HERE TO TURN ON NOTIFICATIONS.

X

Boys track and field: 2019 BoCoPreps.com all-region team

Fast times and big marks were the norm for this bunch in 2019

LAKEWOOD, CO: May 18, 2019: Andrew Brown, left, of Skyline, helped his team finish second in the 4X100 relay during the finals of the Colorado Track and Field State Championships at Jeffco Stadium in Lakewood. (Photo by Cliff Grassmick/Staff Photographer)
PUBLISHED: | UPDATED:

FIRST TEAM

100 – GAVIN SCHURR, So., Fairview: With a time of 11 seconds flat, the sophomore placed seventh in the 5A 100-meter finals at the state championships and also won the Boulder County title in the event.

200 – DANIEL FORD, Sr., Silver Creek: He came on strong in the second half of his senior season and finished his 12th-grade year off by placing fifth in 4A with a time of 22.28 seconds.

400 – RYAN CHACON, So., Frederick: Still just a sophomore, he medaled in multiple events at state including an eighth-place finish in the 400 courtesy of a 50.85-second finals time.

Brad Cochi/BoCoPreps.com
Lyons’ Colton Jonjak-Plahn (Brad Cochi/BoCoPreps.com)

800 – COLTON JONJAK-PLAHN, Sr., Lyons: The CHSAA co-runner of the year in 2A, he won gold in the 800-meter run and 3,200-meter relay while medaling in two other events to lead the Lions boys to a team championship.

1,600 – CRUZ CULPEPPER, Jr., Niwot: The BoCoPreps.com athlete of the year whose one-mile time of 4:04.82 is currently second best in the nation, won the 4A 1,600-meter title at this year’s state championships and his winning 800-meter time of 1:52.93 was the fastest run in Colorado this season.

3,200 – ISAAC ROBERTS, Jr., Lyons: He had multiple top-two finishes including his first individual state championship in the 3,200 that helped the Lion boys win their first team title since 2015.

110 hurdles – CHARLEY SAGRILLO, Sr., Centaurus: Making up plenty of ground in the latter half of the race, he finished runner-up in the 4A state finals with a time of 14.82 seconds.

300 hurdles – JENSEN DOUILLARD, Sr., Niwot: One of the team-champion Cougars’ most versatile athletes this spring, he finished third in the 4A 300-meter hurdles with a time of 39.47 at state.

400 relay – SKYLINE (Andrew Brown, Sr.; Jack Wathen, Sr.; Creighton Trembly, Jr.; Kyle West, Sr.): Runners-up to Pueblo East by just 14 hundredths of a second, Brown, Wathen, Trembly and West set a school record of 42.54 in claiming the 4A silver.

800 relay – MEAD (Prestin Tillema, Jr.; Brandon Bartush, Sr.; Brayden Keys, So.; Riley Martin, Sr.): Turning in a time of 1:31.33, these four Mavericks placed eighth in the 4A finals at this year’s state championships.

1,600 relay – NIWOT (Jensen Douillard, Sr.; Nolan Johan, Sr.; Milo Ostwald, Jr.; Jack Kenkel, Jr.): In one of the most exciting finishes at this year’s state meet, the Cougars’ 4×400 won the final event of the weekend and clinched the first-ever team championship for the Niwot boys.

Brad Cochi/BoCoPreps.com
From left, Holy Family’s 3,200 relay foursome of Christian Montoya, Rasce Engelhardt, Braden Bartlett and Alex Martinez. (Brad Cochi/BoCoPreps.com)

3,200 relay – HOLY FAMILY (Rasce Engelhardt, Sr.; Alex Martinez, Sr.; Christian Montoya, Sr.; Braden Bartlettt, Sr.): With a come-from-behind victory and time of 7 minutes, 59.67 seconds, this Tigers foursome claimed Holy Family’s first state title in the event since 2014.

High jump – Eddie Kurjak, So., Longmont: The only sophomore to place in the top five, he cleared 6 feet, 5.5 inches to finish as the runner-up in 4A.

Pole vault – MAX MANSON, Sr., Monarch: He’s already the proud owner of the Colorado state meet record, and he added a second 5A pole vault title to his collection in May.

Long jump – ZACE BUCKHOLD, Jr., Jefferson Academy: Also medaling in the 3A triple jump, he finished runner-up in the long jump with a mark of 22 feet, 5.75 inches.

Triple jump – WILL MURPHY, Sr., Longmont: One of three Trojans triple jumpers to medal at state, his runner-up finish and mark of 45 feet, 5 inches was tops among them in the 4A finals.

Shot put – SAMUEL DIRKES, Sr., Silver Creek: Also finishing runner-up in the 4A discus, the final throw of his prep career went 58 feet, 10.75 inches and earned him the gold in the 4A shot put.

Silver Creek’s Sam Dirkes  (Brad Cochi/BoCoPreps.com)

Discus – BRODY WELCH, So., Holy Family: His best throw at state earned him ninth place in 3A, and that mark of 134 feet was the best of any area athlete other than Dirkes this spring.

Coach – MAURICE HENRIQUES, Niwot: Two years ago in 2017, the Niwot boys didn’t score a single point at the state meet but this spring they won their first-ever 4A team championship with an exciting relay victory in the meet’s final event.

HONORABLE MENTION

Nathan Bailey, So., Mead; Nick Booton, Sr., Broomfield; Cooper Brown, Sr., Centaurus; Ryan Capasso, Sr., Broomfield; Jamison Cartwright, Sr., Erie; Matthew Chen, Sr., Monarch; Alex Chiang, Sr., Centaurus; Will Chiang, So., Fairview; Aidan Christiansen, So., Lyons; Adam Chughtai, Jr., Longmont;

Ryan Elahi, Jr., Niwot; Beck Fieth, Sr., Longmont; Samuel Godwin, Sr., Broomfield; David Hernandez, Sr., Longmont;  Adam Huonder, Jr., Erie; Dylan Johnson, So., Silver Creek; Luke Johnson, Jr., Monarch; Owen Koonce, Jr., Centaurus; William Ledden, Jr., Peak to Peak;  Jonathan Malavasi, Jr., Jefferson Academy;

Hunter Payne, Sr., Mead; Corte Peterson, So., Peak to Peak; Kyle Piper, Sr., Centaurus; Hunter Potrykus, Jr., Silver Creek; Ares Reading, Sr., Niwot; Dylan Rodgers, Sr., Boulder; Max Saliman, Sr., Shining Mountain; Jordan Shackelford, Jr., Lyons; Jack Shew, Jr., Longmont; Simon Stone, Jr., Lyons;

Leo Sundstrom, So., Fairview; Jake Wachter, Jr., Mead; Hogan Warlock, Sr., Erie; Emrik Wells, Jr., Niwot; Riley Welsch, Sr., Jefferson Academy.