PUBLISHED: | UPDATED:

Baseball
Monday’s scores
Prospect Ridge Academy 13, SkyView Academy 1
Centaurus 11, Northridge 3
Loveland 6, Boulder 0
Loveland 4, Fairview 3
Horizon 11, Broomfield 3
Monarch 10, Fort Collins 2
Frederick 4, Mead 3
Greeley Central 4, Niwot 1
Jefferson Academy 5, Bishop Machebeuf 2

Boys swimming
Saturday’s late results
Northern League Championships
At Mountain View Aquatic Center, Loveland
Team scores — Silver Creek 892, Greeley West 672, Broomfield 638, Windsor 604, Thompson Valley 403, Estes Park 340, Longmont 308, Mountain View 206, Valley 112.
200 medley relay — 1. Broomfield, 1:36.30; 2. Windsor, 1:37.01; 3. Greeley West, 1:37.57.
200 freestyle — 1. Lierz, Broomfield, 1:41.21; 2. Lewis, Greeley West, 1:47.57; 3. Dodrill, Windsor, 1:47.93.
200 IM — 1. Smith, Thompson Valley, 1:56.95; 2. Bigelow, Silver Creek, 2:02.49; 3. Sands, Greeley West, 2:04.19.
50 freestyle — 1. Scoggin, Windsor, 21.99; 2. Anderson, Broomfield, 22.04; 3. Kenigsberg, Greeley West, 22.09.
Diving — 1. Teta, Silver Creek, 472.05; 2. Brian, Thompson Valley, 421.50; 3. Dowlin, Silver Creek, 404.90.
100 butterfly — 1. Branum, Greeley West, 52.48; 2. Dodrill, Windsor, 52.52; 3. Smith, Thompson Valley, 53.58.
100 freestyle — 1. Dickinson, Silver Creek, 49.42; 2. Querol, Longmont, 49.79; 3. Curd, Silver Creek, 49.93.
500 freestyle — 1. Lierz, Broomfield, 4:39.16; 2. Lewis, Greeley West, 4:49.94; Miller, Windsor, 4:50.43.
200 free relay — 1. Silver Creek, 1:31.55; 2. Greeley West, 1:32.64; 3. Windsor, 1:36.34.
100 backstroke — 1. Scoggin, Windsor, 51.79; 2. Kenigsberg, 52.54; 3. Miller, Windsor, 53.32.
100 breaststroke — 1. Anderson, Broomfield, 59.34; 2. Peterson, Windsor, 1:01.31; 3. Wu, Silver Creek, 1:01.92.
400 free relay — 1. Broomfield, 3:17.36; 2. Windsor, 3:19.63; 3. Greeley West, 3:20.23.

Front Range League Championships
At VMAC, Thornton
Team scores — Fossil Ridge, 831, Rocky Mountain 592, Monarch 578, Fort Collins 474, Boulder 469, Legacy 453, Loveland 339, Fairview 203, Mountain Range 164, Poudre 138, Horizon 88.
200 medley relay — 1. Boulder, 1:34.84; 2. Fossil Ridge, 1:36.42; 3. Monarch, 1:38.78.
200 freestyle — 1. Miller, Legacy, 1:35.62; 2. J. Miller, Rocky Mountain, 1:45.20; 3. Filion, Monarch, 1:45.46.
200 IM — 1. Bartel, Fossil Ridge, 1:55.12; 2. Kruse, Rocky Mountain, 1:58.54; 3. Walgast, Rocky Mountain, 1:59.10.
50 freestyle — 1. Pales, Fossil Ridge, 21.47; 2. Freeman, Boulder, 21.73; 3. Kruse, Rocky Mountain, 21.75.
Diving — 1. Suchowski, Rocky Mountain, 387.65; 2. Stanley, Fort Collins, 375.30; 3. Nesbitt, Rocky Mountain, 322.10.
100 butterfly — 1. Kruse, Rocky Mountain, 51.41; 2. Watkins, Fossil Ridge, 52.34; 3. Turf, Boulder, 52.66.
100 freestyle — 1. Miller, Legacy, 44.54; 2. Kreidl, Boulder, 46.42; 3. J. Miller, Rocky Mountain, 47.86.
500 freestyle — 1. Ballard, Fort Collins, 4:48.49; 2. Mason, Fossil Ridge, 4:49.98; 3. Watkins, Fossil Ridge, 4:53.18.
200 free relay — 1. Fossil Ridge, 1:26.52; 2. Rocky Mountain, 1:27.39; 3. Boulder, 1:28.60.
100 backstroke — 1. Kruse, Rocky Mountain, 51.08; 2. Freeman, Boulder, 52.73; 3. Fiion, Monarch, 53.43.
100 breaststroke — 1. Pales, Fossil Ridge, 57.84; 2. Turner, Loveland, 59.01; 3. Yan, Fairview, 59.71.
400 free relay — 1. Fossil Ridge, 3:13.25; 2. Boulder, 3:15.14; 3. Legacy, 3:17.48.

Track and field
Saturday’s late result
St. Vrain Invitational
At Everly-Montgomery Field, Longmont
BOYS
Team scores — Not available.
100 meter dash — 1. Harris, Brighton, 10.83; 2. Ranson, Valor Christian, 10.91; 3. Schurr, Fairview, 10.97.
200 dash — 1. Ford, Silver Creek, 22.26; 2. Davis, Vista Ridge, 22.28; 3. Barnett, Resurrection Christian, 22.39.
400 dash — 1. Olson, Glenwood Springs, 50.37; 2. Wathen, Skyline, 50.37; 3. DDavis, Vista Ridge, 50.98.
800 run — 1. Culpepper, Niwot, 1:54.31; 2. Johnson, Monarch, 1:56.81; 3. Seidel, Wheat Ridge, 1:57.28.
1,600 run — 1. Sprout, Valor Christian, 4:11.13; 2. Mogos, Gateway, 4:22.62; 3. Montross, Cheyenne Mountain, 4:23.18.
3,200 run — 1. LeRoux, Cheyenne Mountain, 9:28.77; 2. Morrin, Dakota Ridge, 9:38.72; 3. Tuohy-Gaydos, Green Mountain, 9:39.22.
110 hurdles — 1. Harris, Brighton, 14.37; 2. Hanson, Lutheran, 14.81; 3. Risner, Glenwood Springs, 15.00.
300 hurdles — 1. Palazzo, Valor Christian, 38.75; 2. Harrington, Vista Ridge, 39.96; 3. Hanson, Lutheran, 40.01.
400 relay — 1. Mead, 43.08; 2. Skyline, 43.26; 3. Chatfield, 43.75.
800 relay — 1. Chatfield, 1:30.85; 2. Cheyenne Mountain, 1:31.09; 3. Air Academy, 1:31.66.
1,600 relay — 1. Vista Ridge, 3:24.32; 2. Niwot, 3:25.29; 3. Silver Creek, 3:28.89.
3,200 relay — 1. G.J. Central, 8:12.31; 2. Battle Mountain, 8:16.23; 3. Thompson Valley, 8:24.61.
Long jump — 1. Holcombe, Palmer Ridge, 22-8; 2. Keefe, Valor Christian, 22-4.5; 3. Kempf, Cheyenne Mountain, 21-11.
Triple jump — 1. Shew, Longmont, 44-10.25; 2. Murphy, Longmont, 44-9.5; 3. Mendoza, Yuma, 44-4.5.
High jump — 1. Kurjak, Longmont, 6-4.5; 2. Shew, Longmont, 6-3.5; 3. Chrisman, Yuma, 6-2.5.
Discus — 1. Quiroga, Valor Christian, 175-11; 2. Dirkes, Silver Creek, 165-7; 3. McCarthy, Palmer Ridge, 149-1.
Shot put — 1. Quiroga, Valor Christian, 62-3.5; 2. Dirkes, Silver Creek, 56-11; 3. Velasco, Lutheran, 50-3.
Pole vault — 1. Manson, Monarch, 17-4; 2. Potrykus, Silver Creek, 14-7; 3. Rodgers, Boulder, 14-7.
GIRLS
Team scores — Not available.
100 meter dash — 1. Holiday, Broomfield, 11.75; 2. Manson, Monarch, 12.03; 3. Lewis, Rangeview, 12.22.
200 dash — 1. Peisner, Valor Christian, 24.37; 2. James, Niwot, 24.81; 3. Holiday, Broomfield, 25.29.
400 dash — 1. Glynn, Mead, 56.41; 2. Aurich, Lutheran, 57.54; 3. Ventimiglia, Cheyenne Mountain, 58.04.
800 run — 1. James, Niwot, 2:10.96; 2. Shults, Peak to Peak, 2:17.54; 3. Dishon, Niwot, 2:19.72.
1,600 run — 1. Dishon, Niwot, 5:01.19; 2. Jones, Valor Christian, 5:07.24; 3. Harding, Battle Mountain, 5:08.77.
3,200 run — 1. Maksin, Centaurus, 11:41.87; 2. Goodrich, Golden, 11:47.01; 3. Swanker, Broomfield, 11:53.75.
100 hurdles — 1. Hall, Valor Christian, 14.20; 2. Grimes, Valor Christian, 14.48; 3. Gillett, Niwot, 15.12.
300 hurdles — 1. Hall, Valor Christian, 41.48; 2. Glynn, Mead, 44.77; 3. Waters, Valor Christian, 45.00.
400 relay — 1. Valor Christian, 48.85; 2. Niwot, 49.01; 3. Chatfield, 49.79.
800 relay — 1. Chatfield, 1:45.34; 2. Vista Peak, 1:46.01; 3. Yuma, 1:46.40.
1,600 relay — 1. Valor Christian, 4:04.43; 2. Fairview, 4:07.02; 3. Niwot, 4:11.87.
3,200 relay — 1. Green Mountain, 9:48.69; 2. Brighton, 9:50.77; 3. Centaurus, 9:54.02.
Sprint medley — 1. Fairview, 1:49.40; 2. Battle Mountain, 1:50.84; 3. Skyline, 1:51.27.
Long jump — 1. Manson, Monarch, 18-5.5; 2. Moore, Palmer Ridge, 18-4; 3. Hitchcock, Longmont, 17-4.25.
Triple jump — 1. Cheesman, Centaurus, 36-1.75; 2. Diasabeygunawardena, Niwot, 34-11.25; 3. Barnes, Vista Ridge, 34-11.
High jump — 1. Branch, Vista Peak, 5-6.5; 2. James, Niwot, 5-4.5; 3. Ramirez, Frontier Academy, 5-3.0
Discus — 1. DeRock, Roosevelt, 145-6; 2. Borrman, Loveland, 138-9; 3. Howe, Palmer Ridge, 135-5.
Shot put — 1. DeRock, Roosevelt, 40-11.5; 2. Hall, Valor Christian, 40-8; 3. Dack-Howell, Lutheran, 40-7.5.
Pole vault — 1. Manson, Monarch, 12-0; 2. Kelly, Lutheran, 10-7; 3. Fankhouser, Lyons, 10-7j.