Lewis Geyer / Staff Photographer
Trini Somasundaram of Peak to Peak will get a chance to play for a state title starting Thursday at the Class 3A state tournament.
PUBLISHED: | UPDATED:

The following is a list of qualifiers for the state tennis tournaments to be played starting Thursday at three different locations along the Front Range.

Class 5A state tournament
at Gates Tennis Center, Denver

No.1 singles
Lily Chitambar, Fr., Boulder vs. Ellie Sowitch, So., Fossil Ridge
Sophie Pearson, Sr., Fairview vs. Olivia Desso, Sr., Lakewood
No. 2 singles
Alexis Bernthal, So., Fairview vs. Charlotte Barker, Fr., Heritage
Eileen Tran, Fr., Legacy vs. Amanda Pruitt, Jr., Mountain Vista
No. 3 singles
Lily Kasic, Fr., Legacy vs. Kristen Thomas, Fr., Heritage
Millian Ma, So., Fairview vs. Elizabeth Dewwy, Sr., Regis Jesuit
Lila Travis, Fr., Boulder vs. Tessa Murphy, Sr., Mountain Vista
No. 1 doubles
Fabiana Alvarez/Lydia Karlson, Legacy vs. Maddie Darre/Sienna Dilworth, Denver East
Ginger Harrington/Emma Lookner, Monarch vs. Sarah Sinelli/Marie Manassee, Regis Jesuit
Joy Ma/Clara Kursinski, Fairview vs. Hanna Preiss/Julia Scimeca, Fossil Ridge
No. 2 doubles
Laura Cook/Savannah Cook, Monarch vs. Annika Rotter/Ali Hernandez, Columbine
Leila Daoud/Madelyn Rhodes, Legacy vs. Sally Johnson/Mahima Gurung, Boulder
No. 3 doubles
Penny Jensen/Lucie Paul, Boulder vs. Mary Hertel/Abby Parobek, Valor Christian
Cassie Harper/Rachel Pudalov, Fairview vs. Lauren Houldsworth/Tara Toepke, Fossil Ridge
No. 4 doubles
Mia Grayson/Emily Hao, Fairview vs. Charlotte Ferguson/Amanda Barber, Fossil Ridge

Class 4A state tournament
at Pueblo City Park, Pueblo

No.1 singles
Rebecca Pavot, Jr., Longmont vs. Carly Rode, Sr., Pueblo East
Lucy Lu, So., Niwot vs. Hana Kimmey, Jr., Liberty
No. 2 singles
Julie Bremser, Jr., Erie vs. Kiley Smith, Jr., Windsor
Tehnley White, Jr., Niwot vs. McKenna Louch, So., Pueblo West
No. 3 singles
Taylor Merz, Sr., Longmont vs. Rachel Warren, So., Green Mountain
Rachel Drake, Sr., Niwot vs. Brooke Shrader, Jr., Windsor
No. 1 doubles
Tanna Carson/Anna McConahy, Longmont vs. Emma Delich/Sydney Wagner, Cheyenne Mountain
Emily Creek/Catherine Xiao, Niwot vs. Mia Green/Sarah Machin, Mesa Ridge
No. 2 doubles
Jesse Bartel/Kallie Westmoreland, Longmont vs. Mya Kardell/Samantha Cordasco, Air Academy
Maedee Trank-Green/Lily Sieben, Niwot vs. Erin Storch/Avery Conner, Discovery Canyon
No. 3 doubles
Emmelia Ashton/Ada Grace Creighton, Longmont vs. Tara Jeffries/Lindsay Knapp, Loveland
Anna Sallee/Georgia Lang, Niwot vs. Jenna Baker/Anna Fenberg, Durango
No. 4 doubles
Annie Heinritz/Avery O’Neill, Niwot vs. Shelby Traylor/Ella Ganter, Golden
Bryce Spencer/Sydnee Reichert, Broomfield vs. Brooklyn Hanley/Parker Durand, Mullen

Class 3A state tournament
at Centennial Park, Greeley

No.1 singles
Bridget Bell, Jr., Dawson School vs. Alexia Howard, Jr., Colorado Academy
Trisha Somasundaram, Sr., Peak to Peak vs. Ellie Hartman, Fr., St. Mary’s
Emily Lindoerfer, So., Holy Family vs. Erin Mauro, Jr., Pueblo County
No. 2 singles
Lindsey Bartoletta, So., Holy Family vs. Kate Diamond, Sr., Prospect Ridge Academy
Trini Somasundaram, Sr., Peak to Peak vs. Tory Jensa, Fr., Fountain Valley
Aria Barbour, Jr., Dawson School vs. Stephanie Manzanares, Sr., Pueblo County
No. 3 singles
Tiffany Tran, So., Peak to Peak vs. Karina Keller, Jr., Aspen
Lexi Licata, Sr., Holy Family vs. Aly Miller, Sr., Prospect Ridge Academy
Alexis Gilio, So., Dawson School vs. Noelle Cerone, Jr., Steamboat Springs
No. 1 doubles
Emma Christensen/Ariana Vigil, Prospect Ridge Academy vs. Aidan Glaser/Raina Fagans, The Vanguard School
Grace Coster/Caroline Smolky, Holy Family vs. Zara Antal/Grace Cox, St. Mary’s Academy
Ella Brackhage/Paige McSavaney, Peak to Peak vs. Aly Dewberry/Ellie Richardson, Salida
Victoria Joris/Eloise Shehan, Dawson School vs. Morgan Sauerbrey/Lauren Ehrlich, Steamboat Springs
No. 2 doubles
Sarah Devereux/Julia Garfinkel, Dawson School vs. Mariah Gohson/Kaylee Johnson, Sterling
Ahn-Thu Le/Lauryn Parker, Prospect Ridge Academy vs. Olivia Burkley/Stef Wojcik, Aspen
Kendyl Fanger/Renesa Khanna, Peak to Peak vs. Mikayla Decarlo/Alley Kleven, Pueblo County
Sadie Bren/Audrey Brower, Holy Family vs. Kyla Barrett/Monica Cichon, St. Mary’s
No. 3 doubles
Michaela Saldi/Juliane Jenks, Frederick vs. Elly Redd/Grace Lee, The Vanguard School
Morgan Butler/Chloe Brown, Prospect Ridge vs. Anne Fort/Paige Sauerbrief, Lutheran
Jillian Hill/Megan Smolky, Holy Family vs. Soria Rabanal/Maddie Heydon, Steamboat Springs
Anna Wittenberg/Sofia Veraza, Dawson School vs. Sarah Preston/Caroline Ungar, Colorado Academy
No. 4 doubles
Madison Lujan/Kelly Whitehall, Holy Family vs. Danielle Dukes/Kayda Kreutzer, Prospect Ridge Academy
Alayna Cash/Diana Grigore, Dawson School vs. Joslyn Nava/Courtney Ruhl, University
Paige Burns/Millie Keogh, Peak to Peak vs. Ayssa Bayles/Mia Yost, Delta