• Cliff Grassmick / Staff Photographer

    Niwot's Taylor James returns as the Class 4A 800 meter champion.

  • Cliff Grassmick / Staff Photographer

    Monarch's Max Manson set a state record in the pole vault last year and will be attempting for back-to-back Class 5A golds in 2019.

  • Jeremy Papasso / Staff Photographer

    The Silver Creek boys won the Class 4A team title last year,

  • Cliff Grassmick / Staff Photographer

    Lyons' Katie Fankhouser

  • Jeremy Papasso / Staff Photographer

    Jefferson Academy's Zace Buckhold.

  • Cliff Grassmick / Staff Photographer

    Centaurus' Charley Sagrillo, left.

of

Expand

10 BOYS ATHLETES TO WATCH

Max Manson, Sr., Monarch: He broke his father’s state meet record in the pole vault last year, and now Manson looks to make it back-to-back titles to close out his high school career.

Rasce Engelhardt, Sr., Holy Family: Engelhardt won the state title in the 800 and looks to add to his success in the event for the Tigers.

Samuel Dirkes, Sr., Silver Creek: The Raptors won the state team title in Class 4A and Dirkes, one of the top throwers returning, will try to lead them to another strong finish at state.

Isaac Roberts, Jr., Lyons: A distance runner that got to the podium in two of three races last year, Roberts is coming off a strong cross country season in the fall and looks to carry the momentum into the spring.

Zace Buckhold, Jr., Jefferson Academy: Buckhold is a strong jumper that medaled twice at state last year, finishing fifth in the triple jump and tied for seventh in the high jump.

Cruz Culpepper, Jr., Niwot: The 2018 BoCoPreps runner of the year in cross country has his sights set on big goals for the track season, where he medaled in the 1,600 last year.

Hunter Payne, Sr., Mead: A fourth-place finish in the 400 and sixth-place finish in the 800 has Payne shooting for another couple of spots on the medal podium this May.

Max Saliman, Sr., Shining Mountain: While a couple of pole vault placers are back for the team, Saliman will be helping Shining Mountain with his distance running to give them a shot at a couple of podium finishes at state again this year.

Sam Godwin, Sr., Broomfield: Pole vault is a strong event for area teams and Godwin is one of many returning placers at state last year, where he finished third for the Eagles.

Charley Sagrillo, Sr., Centaurus: He got on the medal podium in the 110 hurdles, and now Sagrillo hopes to get back in both the 110 and 300 hurdles for his senior year.

 

10 GIRLS ATHLETES TO WATCH

Mia Manson, Jr., Monarch: Part of a sibling duo that won the pole vault title for Monarch, Manson looks to make it two state titles in a row this spring.

Marlena Preigh, Sr., Fairview: A strong junior season was capped at the state meet by winning the 800 and finishing third in the 1,600 for Preigh.

Logan Kuskie, Jr., Lyons: Another pole vault champion that returns, Kuskie won the 2A title for Lyons to help them finish in second place as a team at the state meet in May.

Abbey Glynn, Sr., Mead: Before going to the University of Colorado to continue her track career, Glynn looks to bring home a couple of state titles and to help some relay teams for Mead.

Anna Shults, Sr., Peak to Peak: Distance running will be a strength for the Peak to Peak team, and Shults will be one of the leaders after getting top-three finishes in both the 800 and 1,600 last year at state.

Taylor James, So., Niwot: James reached the podium three times as a freshman and won the 800 for the Cougars. She also finished third in the high jump and eighth in the 1,600.

Helen Cross, Jr., Nederland: Cross competed in three distance events at state for Nederland and reached the podium twice in the 3,200 (fourth) and the 1,600 (sixth).

Abby Leuchten, Sr., Shining Mountain: One of the keys for Shining Mountain to win the girls Class 1A state team title was due to girls medaling in multiple events at state, like Leuchten did in three distance events.

Brynn Siles, Jr., Legacy: The lone state qualifier back for Legacy, Siles was second in the 3,200 and seventh in the 1,600 at the state meet.

Diandra Romero, Sr., Holy Family: Romero is the only returning girls thrower that made it to medal podium last May with a fifth-place finish in the discus.

POSTSEASON INFORMATION

The CHSAA state track and field meet for all classifications (1A-5A) runs May 16-18 at Jefferson County Stadium in Lakewood.

 

TEAM-BY-TEAM OUTLOOK

BOULDER PANTHERS

Coach: Carl Worthington Jr. (25th year)

Last year: Boys finished tied for 41st at state meet, girls finished tied for 15th at state meet.

Boys returning state qualifiers: Dylan Rodgers (Sr., pole vault 7th).

Girls returning state qualifiers: Lily Margolis (Sr., 400 13th, long jump 16th).

Other boys to watch: Aiden Beresford (Sr., sprints), Sonal Tamraker (Sr., sprints), Grey Grinde (Sr., jumps, hurdles), Caleb Hardy (Sr., distance), Brooks Knight (Sr., jumps), Angel Ocon (Sr., throws), Dylan Rodgers (Sr., pole vault, sprints), Orion Pipersky (Sr., distance), Julian Schima (Sr., distance), William Ramirez (Jr., sprints), Dan Feenstra (Jr., sprints), Saul Escobar (Jr., sprints), Sabastian Gonzales (Jr., sprints, jumps), Mitchell Goodman (So., pole vault), Dane Hawkins (Jr., sprints), Hayden Munoz (So., throws), Luke Werner (So., sprints), Kevin Salazar (So., throws).

Other girls to watch: Kyra Barnes (Sr., throws), Kate Zacharias (Sr., distance), Grace Schwab (Jr., distance), Arianna McCue (Sr., distance), Izzy Heart (Sr., distance), Molly Kodish (Sr., pole vault), Aly Laurain (So., sprints), Bettina Burgess (So., distance), Miria Moore (So., distance), Becca Bloom (Jr., throws), Annie Grinde (So., jumps, hurdles).

Outlook: With a big team this year, Worthington Jr. says finding where all of his athletes fit for Boulder will be the biggest challenge this year. The depth should help Boulder have a chance at finishing higher at the state meet and competing in more meets during the regular season.

 

BROOMFIELD EAGLES

Coaches: Craig Boccard (boys, 21st year) and Justin Hazzard (girls, 11th year)

Last year: Boys finished fifth at state, girls finished seventh at state

Boys returning state qualifiers: Sam Godwin (Sr., pole vault 3rd), Caden Peters (Jr., 4×200 6th), Trey Ortega (Jr., 4×200 6th).

Girls returning state qualifiers: Joy Fifita (Sr., shot put, 15th, discus, 16th), Lauren Felknor (Jr., 4x800m 1st, 800 14th, 4×400 11th), Sydney Swanker (Jr., 4×800 1st), Nikki Gorman (So., 300 hurdles 10th, 100 hurdles 18th, 4×400 11th), Sarah Stussi (So., 4×400 11th).

Other boys to watch: Henry Desmairis (Jr., sprints), Nick Booton (Sr., high jump), River Juarez (Jr., sprints).

Other girls to watch: Sydney Holiday (Jr., hurdles), Grace Galvin (So., sprints) Sierra Parks (Fr., distance), Allison Leister (So., distance).

Outlook: Look for youth to help the Eagles continue their recent success. Many younger athletes are back with state experience, most notably on the girls side. They will get a good look at where they stand on March 23 in the Broomfield Shootout, one of the bigger meets during the regular season in the state.

CENTAURUS WARRIORS

Coaches: Robin Lynch (girls, 13th year) and Jesse Fassler (boys, fifth year)

Last year: Boys finished 33rd at state, girls finished tied for 23rd at state

Boys returning state qualifiers: Charley Sagrillo (Sr., 110 hurdles 6th, 300 hurdles 13th), Owen Koonce (Jr., Long jump t-13th), Cooper Brown (Sr., 3,200 relay, 8th), Kyle Piper (Sr., 3,200 relay, 8th).

Girls returning state qualifiers: Riley Geldean (Jr., 3,200 18th), Kira Biener (Sr., pole vault t-12th), Riley Negrey (Jr., long jump 4th), Cassidy Cheesman (Jr., triple jump 7th).

Other boys to watch: Mikale Conway (Jr., sprints/distance), Asher Sugianto (Sr., jumps), Maliek Swain (Sr., jumps), Henry Bowman(Sr., distance), Alex Chaing (Sr., pole vault).

Other girls to watch: Molly Maksin (Sr., distance), Brooke Calvo (Sr., distance), Julia Saltz (Jr., sprints), Katie Hooten (Jr., distance), Grace Armstrong (Jr., distance)

Outlook: Centaurus is expected to be led by a strong distance running crew but remain focused on making strides in sprints, relays and jumps this year. The coaches expect them to place higher in the Northern League and to get more athletes to state this year.

 

ERIE TIGERS

Coach: Brandon Harvard (second year)

Last year: Boys did not score at state, girls finished tied for 36th at state

Boys returning state qualifiers: Adam Huonder (Jr. 800 13th), Noah Roper (Sr. long jump 11th).

Girls returning state qualifiers: Nicole Schubert (Sr. pole vault 6th).

Other boys to watch: Hogan Warlock (Sr., pole vault, sprints, relays), Ladorian Havard (Jr., jumps, sprints).

Other girls to watch: Lilly Meskers (Fr., sprints, relays), Teagan Brand (Sr., sprints, relays).

Outlook: Harvard is looking for a big year from his team with some state qualifiers coming back. In addition to those returning state qualifiers, he hopes the distance runners will carry over their success from the cross country season into the spring, an area he feels the team will be strong.

 

FAIRVIEW KNIGHTS

Coach: Tricia Vieth (ninth year)

Last year: Boys finished tied for 41st at state, girls finished tied for 15th at state

Boys returning state qualifiers: none

Girls returning state qualifiers: Marlena Preigh (Sr., 800 1st, 1,600 3rd), Stella Noble (Sr., pole vault 15th).

Other boys to watch: Gavin Schurr (So., sprints), Peter Zhong (Fr., jumps/hurdles), Leo Sundstrom (So., pole vault), Will Chiang (So., pole vault), Henry Murphy (So., sprints/distance).

Other girls to watch: Emily Hopkins (Jr., jumps), Isabelle Thornberry (Jr., sprints/distance).

Outlook: A large sophomore and junior class has the attention of Vieth with the Knights this season. The seniors she does have, however, are ones she feel are the strongest athletes who will contend. Fairview hopes that youth will help them take a step forward in 2019.

 

FREDERICK WARRIORS

Coach: Sheli Mares (first season)

Last year: Boys did not score at state, girls finished tied for 27th at state

Boys returning state qualifiers: none

Girls returning state qualifiers: none

Boys to watch: Nathan Pargee (Jr., sprints), Josh Dean (Jr., sprints/distance), Riley McNeill (Jr., distance), Alexander Workman (Jr., distance), Ryan Chacon (So., sprints), Wyatt Schroth (So., distance).

Girls to watch: Jette Sagapolulete (Sr., throws), Kaelynn Villalobos (Jr., sprints), Michela Hewitt (Sr., sprints/distance), Leilani Purcell (Jr., throws), Lauren Leitner (Jr., throws).

Outlook: The Warriors will be under new leadership in Mares this spring. With a good sized roster, improvement is the focus this year for Frederick to place higher in more meets this season.

 

HOLY FAMILY TIGERS

Coach: Will Wilson (first season)

Last year: Boys finished ninth at state, girls finished 14th at state

Boys returning state qualifiers: Rasce Engelhardt (Sr., 800 1st, 400 16th), Braden Bartlett (Sr., 800 4th), Hayden Strange (Jr., long jump 18th), Mitchell Guyot (So., Shot put 11th), Braedon Peters (Jr., relays), Christian Montoya (Sr., relays).

Girls returning state qualifiers: Alyssa Wells (So., 3,200 10th, 1,600 17th), Peyton Frank (Jr., 300 hurdles 11th), Ashley Darrah (Sr., 300 hurdles 15th), Katie Farmer (Jr., triple jump 10th, high jump t-11th), Diandra Romero (Sr., discus 5th, shot put 13th), Lizzbeth Villalobos (So., relays), Libby McManus (Sr., relays)

Other boys to watch: Stone Samaras (Sr., jumps), Cavin Alderfer (Jr., jumps/sprints), Nick Spinuzzi (Sr., sprints), Abel Campos (Sr., sprints), Wolfgang Knapek (Sr., hurdles/sprints), Joseph Hepp (Sr., jumps/sprints), James Carey (Sr., sprints), Gavin Orbus (Sr., throws), Nick Sterling (Sr., throws), Brody Welch (So., throws)

Other girls to watch: Gabby Thomas (So., sprints/relays), Kaitlyn McKenzie (Sr., sprints/hurdles), Elizabeth Boselli (Fr., distance), Evelyn Boyd (Fr., distance), Alyssa Jany (Fr., distance).

Outlook: Wilson takes over the Holy Family program and will see a boys team with more than 70 athletes and a girls team with more than 40. The boys team in particular excites him, as he says it could be one of the more successful ones in recent history.

 

JEFFERSON ACADEMY JAGUARS

Coach: Eric Thimsen (seventh year)

Last year: Boys finished 22nd at state, girls finished 18th at state

Boys returning state qualifiers: Zace Buckhold (Jr., triple jump 5th, high jump t-7th)

Girls returning state qualifiers: Rebecka Ballard (Sr., 100 5th, 15th 200), Aaliyah Robinson (So., High jump t-9th, long jump 19th).

Other boys to watch: Riley Welsch (Sr., sprints, distance, relays), Jonathan Malavasi (Jr., sprints, relays).

Other girls to watch: Mira Houck (Sr., sprint), Lily Thimsen (Jr., sprint), Kristen Capan (Sr., sprints).

Outlook: The Jaguars finished second in the Metro League meet behind the Lutheran Lions and will welcome some multi-sport athletes this year to add some depth to the roster. While Thimsen says they may not have an athlete that could score in multiple events at state, they are hopefully to get more state qualifiers and more chances to place this year.

 

LEGACY LIGHTNING

Coach: Nicholas Scott (first year)

Last year: Boys did not place at state, girls finished 22nd at state meet

Boys returning state qualifiers: none

Girls returning state qualifiers: Brynn Siles (Jr., 3,200 2nd, 1,600 7th).

Other boys to watch: Jason Bynarowicz (Sr., throws), Ryan Montera (So., distance), Kyle Bodine (Sr., hurdles)

Other girls to watch: Maddi Stevens (Sr., sprints), Abby Jones (Jr., distance), Brittany Baum (Sr., throws)

Outlook: Coming over from Mountain Range, Scott says he will take the same approach he learned at his previous stop to put his best athletes on the track. He sees a talented roster that he will be taking over at Legacy this spring.

 

LONGMONT TROJANS

Coach: Scott Dickinson (third year)

Last year: Boys finished 36th at state, girls finished tied for 43rd at state

Boys returning state qualifiers: Jose Limas (Jr., 400 11th,) Beck Fieth (Sr., 300 hurdles 16th), Eddie Kurjak (So., long jump t-13th), Jack Shew (jr, long jump t-14th), Cruz Garcia (Sr., long jump 18th), Will Murphy (Sr., triple jump 12th).

Girls returning state qualifiers: Tara Hitchcock (Sr., 300 hurdles 11th, 100 hurdles 11th, long jump 13th), Caroline Demosthenes (Jr., long jump 12th, high jump t-14th, triple jump 15th), Sally Marshall (So., triple jump 16th).

Other boys to watch: David Hernandez (Sr., jumps, pole vault), Adam Chughtai (Jr., sprints/hurdles), Devon Leach (Jr., sprints/throws).

Other girls to watch: Kandice Kittinger (Sr., distance), Debbie Chou (Jr., sprints/distance), Jenna Johnson (Jr., sprints).

Outlook: Dickinson will see a young team on the girls side and hopes to have the talent in the sophomore and junior classes help the senior veterans who return. For the boys, their depth in sprints, jumps and hurdles are what he hopes will lead to a breakout season for the Trojans.

 

LYONS LIONS

Coach: Mark Roberts (23rd year)

Last year: Boys finished tied for second at state, girls finished second at state

Boys returning state qualifiers: Colton Jonjak-Plahn (Sr., 800 4th, high jump 13th), Isaac Roberts (Jr., 3,200 2nd, 1,600 3rd, 800 18th), Simon Stone (Jr., 3,200 13th, 1,600 16th), Aidan Christiansen (So., long jump 8th, triple jump 12th), Andrew Booth (Jr., long jump 11th, triple jump 15th), Tristan Chavez (Jr., long jump 12th).

Girls returning state qualifiers: Hannah Paton (Jr., 400 t-17th), Katie Fankhouser (Jr., pole vault 3rd, 800 6th), Kylee Udovich (Sr., 3,200 9th, 1,600 14th), Charlotte Rogers (Jr., 300 hurdles 8th, 100 hurdles 9th), Logan Kuskie (Jr., pole vault 1st), Alora Cross (Jr., 3,200 relay).

Other boys to watch: Franklin Dorschel (Sr., jumps), Jordan Shackelford (Jr., distance), Felix Skyes (Jr., throws), Karson Bean (Jr., throws), Camden Adams (So., pole vault, relays), Charlie Gau (So., distance, relays), Holden Soosloff (So., hurdles), Zack Carlstrom (So., hurdles), Peter Brent (So., prints), Jordan Valente (So., throws), Zach Toussaint (Fr., sprints), Frank Percarpio (Fr., sprints).

Other girls to watch: Kylen Christiansen (Sr., throws), Laura Hickey (Sr., mid-distance), Sydney Adams (Sr., hurdles), Olivia Cope (Jr., sprints/hurdles), Bella Parker (Jr., jumps, sprints), Avery Joy (So., hurdles), Hailey Odell (Fr., jumps, sprints), Quin Gregg (Fr., distance, relays).

Outlook: While the Lions said goodbye to a talented senior group, a large team with plenty of state experience is back. Add in some newcomers that Roberts feel can step in and contribute, and Lyons is looking to work towards another runner-up finish or better that both teams got at state last year.

 

MEAD MAVERICKS

Coaches: Nikki Peterson and Tyler Swanson (second year)

Last year: Boys finished tied for 15th at state, girls finished sixth at state

Boys returning state qualifiers: Jake Wachter (Jr., 200 9th, 100 13th), Hunter Payne (Sr., 400 4th, 800 6th,) Bryson Tillema (Sr., triple jump 14th).

Girls returning state qualifiers: Abbey Glynn (Sr., 400 2nd, 300 hurdles 2nd), Alexis Rosas (Sr., long jump 8th).

Other boys to watch: Prestin Tillema (Jr., hurdles), Joseph Macaluso (So., pole vault), Keegan Caldwell (So., distance).

Other girls to watch: Bayleigh Melichar (So., hurdles), Eva Maeda (Jr., distance), Maddison Hock (Jr., sprints), Brianna Morales (Jr., throws).

Outlook: Some strong athletes at the top will lead the Mavericks this year, hoping to build off steady finishes to the 2018 season. The goal for the Mavericks is to develop their roster to give them a chance to go further than most expect.

 

MONARCH COYOTES

Coach: Kent Rieder (16th year)

Last year: Boys finished sixth at state, girls finished 19th at state

Boys returning state qualifiers: Max Manson (Sr., pole vault 1st).

Girls returning state qualifiers: Julia Mainland (Jr., 800 9th), Mia Manson (Jr., pole vault 1st).

Other boys to watch: Luke Johnson (Jr., distance), Paxton Hansburg (Sr., distance), Avery Conaghan (Jr., distance), Alex Waschak (Jr., throws), Matt Chen (Jr., pole vault), Chase English (Jr., sprints).

Other girls to watch: Anna Wexler (Jr., distance), Chloe Smith (So., distance).

Outlook: Max and Mia Manson are the top athletes coming back for the Coyotes after winning the pole vault at the state meet last May, and Julia Mainland also reached the podium in the 800 for the girls. While few state athletes return, Rieder believes many athletes are close to getting there this year and feels both 4×800 relay teams will be strong.

 

NEDERLAND PANTHERS

Coaches: Jen Lavely (third year) and Kory Skattum (second year)

Last year: Boys did not score at state, girls finished tied for 12th at state

Boys returning state qualifiers: none

Girls returning state qualifiers: Helen Cross (Jr. 3,200 4th, 1,600 6th, 800 13th), Meg Feeley (Sr. 3,200 15th).

Other boys to watch: Adam Figgins (Sr., sprints/distance), Scott Edmundson (Sr., distance).

Other girls to watch: Ely Nitsch (So., sprints), Alex Sorokach (Jr., sprints/distance).

Outlook: The Panthers feel like they are starting to get good numbers for their team, as well as a variety of athletes who can help in different ways. Growth will be the theme this year as they try to get more state qualifiers and improve in their results this season.

 

NIWOT COUGARS

Coach: Maurice Henriques (ninth year)

Last year: Boys finished 18th at state, girls finished second at state

Boys returning state qualifiers: Emrik Wells (Jr., 400 7th), Cruz Culpepper (Jr., 1,600 3rd, 800 16th,), Ares Reading (Sr., 3,200 15th,).

Girls returning state qualifiers: Margot Diasabeygunawarde (So., 400 14th), Kayla Nowlin (Sr., 400 18th), Taylor James (So., 800 1st, high jump 3rd, 1,600 8th), Maggie Smith (Sr., 800 8th, 1,600 18th), Samrawit Dishon (Jr., 1,600 6th, 800 10th), Joelle McDonald (Jr., 3,200 15th), Elise Gillett (Jr., 100 hurdles 14th), Kelia Portis (Jr., 100 hurdles 7th, 300 hurdles 8th, triple jump 11th), Elise Gillett (Jr., 300 hurdles 17th), Erin Carroll (Sr., pole vault t-7th), Nicole Sims (Jr., pole vault t-16th).

Other boys to watch: Benjamin Bi (Sr., distance), Jensen Douillard (Sr., hurdles), Milo Ostwald (Jr., jumps), Daniel Thomas (Sr., jumps), Brandon Hult (So., throws).

Other girls to watch: Julea Trank (Jr., sprints), Lucca Fulkerson (So., distance), Megan Herring (Sr., throws), Violet Urffer (so, distance), Gigi Douillard (So., hurdles/jumps).

Outlook: The Cougars bring back plenty of state experience to try and make another memorable run at the final meet in May. Look for a deep roster to put the Cougars in a position to win or compete for team titles at numerous meets during the regular season as well.

 

PEAK TO PEAK PUMAS

Coaches: Kim McConnell (fifth year) and Evan Gerish (first year)

Last year: Boys did not score at state, girls finished tied for 3rd at state

Boys returning state qualifiers: William Ledden (Jr., 3,200 12th, 1,600 17th).

Girls returning state qualifiers: Anna Shults (Sr., 800 3rd, 1,600 3rd), Tiana Bradfield (Sr., 1,600 2nd, 800 4th), Quinn McConnell (Sr., 1,600 4th, 3,200 4th), Jenna Howard (Sr., 1,600 14th, 3,200 17th).

Other boys to watch: Brian Graylin (Sr., sprints, relays, jumps), Finn Smith (Sr., sprints, hurdles).

Other girls to watch: Allison Beasley (So., distance).

Outlook: A bigger roster is giving Peak to Peak confidence heading into the season. The theme for the team is to “Leave your Legacy,” which the seniors have set the tone to do, according to their coaches.

 

PROSPECT RIDGE MINERS

Coach: Ben Mulvaney (fourth year)

Last year: Boys and girls teams did not score at state

Boys returning state qualifiers: none

Girls returning state qualifiers: none

Other boys to watch: Carmin Dieke (Jr., sprints), Ryan Gee (Sr., distance), Gabriel Rueda (Jr., distance), Ryan Ellinger (Sr., jumps), Bryson Kenyon (So., jumps), Adam Wilk (Sr., throws).

Other girls to watch: Sarah Stewart (So., throws), Madison Young (So., sprints), Emily Donohoe (Sr., distance), Jocelyn Krobe (Jr., jumps).

Outlook: A good number of athletes are expected out for Prospect Ridge Academy again this spring. Look for the Miners to try and place more in their league meet and to try and get some athletes to Lakewood for state.

 

SHINING MOUNTAIN LIONS

Coach: Caleigh Colo (first year)

Last year: Boys finished 18th at state, girls finished first at state

Boys returning state qualifiers: Max Saliman (Sr., 3,200 5th, 1,600 7th), Ethan Pineda (Jr., pole vault 5th), Reid Hill (Sr., pole vault 9th).

Girls returning state qualifiers: Tess Leuchten (So., 100 4th, 200 4th), Abby Leuchten (Sr., 1,600 4th, 3,200 5th, 800 6th), Olivia Jabari (So., 3,200 3rd, 1,600 5th, 800 8th), Grace Remmert (So., Pole vault 4th).

Other boys to watch: Marcus Zeender (Sr., distance), Ben Carano (Jr., distance/jumps), Will Vos (So., sprints/pole vault).

Other girls to watch: Grace Remmert (So., sprints/pole vault), Frances Hilliard (So., distance), Mira Saliman (So., distance).

Outlook: The Shining Mountain girls had a memorable run in 2018 that ended with the Class 1A state title, while the boys team sent three of their top athletes to medal four times at state. With new head coach Colo leading the way, the Lions are hoping to find similar success this year.

 

SILVER CREEK RAPTORS

Coach: Jacy Riel (second year)

Last year: Boys finished first at state, girls finished eighth at state

Boys returning state qualifiers: Hunter Potrykus (Jr., pole vault 3rd), Samuel Dirkes (Sr., discus 3rd, shot put 18th).

Girls returning state qualifiers: Kaitlin James (Sr., triple jump 6th, 100 hurdles 15th), Alexandra Smith (Sr., pole vault 10th), Lauren Boisvert (So., pole vault t-12th).

Other boys to watch: Caleb Sedegan (Jr., throws, sprints), Dylan Johnson (So., hurdles, jumps).

Other girls to watch: Cami Fischmann (Jr., distance), Maddy Manning (So., hurdles).

Outlook: Some young talent has Riel excited about his team for this season and beyond. Expectations are also high after the boys team won the Class 4A team title and the girls secured a top-10 finish at the state meet.

 

SKYLINE FALCONS

Coach: James Davis (fifth year)

Last year: Boys finished tied for 31st at state, girls finished tied for 29th at state

Boys returning state qualifiers: Jack Wathen (Sr., 400 15th,).

Girls returning state qualifiers: Sophia Lindauer (Jr., 400 10th, high jump t-15th).

Other boys to watch: Andrew Muncy (Fr., sprints), Kaleb Allen (Fr., throws), Chris Roy (Jr., sprints, jumps), Austin Robison (Jr., throws), Oscar Aranday (So., throws), Matthew King (Sr., jumps), Tyler Falkinburg (Jr., distance)

Other girls to watch: Charlee Neb (Fr., sprints, jumps), Maddie Pitts (So., sprints, jumps), Lindrey Schendel (Jr., sprints), Rebecca Brucker (Jr., throws)

Outlook: The girls team includes a number of state qualifiers back and some new additions they feel will contribute in a big way, while sprinters and jumpers will lead the boys team and are a strength. If the team can reach their full potential, Davis believes they will be in the discussion for the Tri-Valley League title.

 

TWIN PEAKS CHARTER TIMBERWOLVES

Coach: Pam Wanninger (first season)

Last year: Boys and girls did not place at state

Boys returning state qualifiers: Brandon Calderon (Jr. long jump 15th), Nathan Wanninger (Sr. triple jump 13th).

Girls returning state qualifiers: none

Other boys to watch: Aaron Jenkins (Fr., distance), Abraham Rodriguez (Jr., sprints), Jose Payan (Sr., jumps/sprints).

Other girls to watch: Peyton Thorne (Sr., sprints), Rachel Warwick (Jr., sprints/hurdles), Sydney Stevenson (Jr., jumps), Hannah Rodriguez (Fr., jumps/sprints).

Outlook: The Timberwolves have a young team, but one Wanninger says has plenty of raw talent to exploit. The Timberwolves hope to surprise many with their talent this season as they continue to develop and improve for the next few seasons.

Join the Conversation

We invite you to use our commenting platform to engage in insightful conversations about issues in our community. Although we do not pre-screen comments, we reserve the right at all times to remove any information or materials that are unlawful, threatening, abusive, libelous, defamatory, obscene, vulgar, pornographic, profane, indecent or otherwise objectionable to us, and to disclose any information necessary to satisfy the law, regulation, or government request. We might permanently block any user who abuses these conditions.

If you see comments that you find offensive, please use the “Flag as Inappropriate” feature by hovering over the right side of the post, and pulling down on the arrow that appears. Or, contact our editors by emailing moderator@scng.com.