Baseball

Class 2A Playoffs

Hotchkiss 14, Dawson School 6

At Runyon Sports Complex

Dawson School050 000 1 — 6 7 4

Hotchkiss911 300 x — 14 9 0

L — Fulkerson.

Dawson School hitting (ab-r-h-rbi) — Muniz 4-2-3-3, Day 3-0-1-1, Fulkerson 4-0-1-1, Heroux 3-0-0-0, Merritt 2-1-0-0, Cerna-Gaytan 3-1-2-0, Moll 2-1-0-0, Dodge 3-0-0-0, Noonan 2-1-0-1, Bernstein 0-0-0-0. 2B — Muniz 2, Cerna-Gaytan, Fulkerson. SB — Day, Heroux, Muniz.

Dawson School pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Fulkerson 3.1-8-14-9-5-4, Muniz 2.2-1-0-0-0-1.

Rocky Ford 10, Lyons 4

At Runyon Sports Complex

Lyons010 200 1 — 4 4 1

Rocky Ford201 520 x — 10 7 2

L — Lear.

Lyons hitting (ab-r-h-rbi) — McCain 3-0-0-0, Lear 3-0-0-0, Clark 3-0-1-0, Klopson 3-1-0-0, Sanders 2-2-2-2, Reeves 2-1-0-1, Bean 3-0-0-0, Brett 2-0-1-1, Bashor 3-0-0-0. HR — Sanders.

Lyons pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Lear 3-2-5-5-9-7, Clark 1-3-3-2-1-0, Sanders 2-2-2-2-0-4.

Track and Field

Class 5A State Meet

At Jeffco Stadium

BOYS

800 run — 1. Rast, Legend, 1:53.03; 2. Dillon, Mountain Vista, 1:54.71; 3. Nowlen, Ralston Valley, 1:55.16.

800 relay — 1. Fountain-Fort Carson, 1:26.53; 2. Cherry Creek, 1:26.65; 3. Doherty, 1:27.84; 6. Broomfield, 1:29.38.

GIRLS

800 run — 1. Preigh, Fairview, 2:09.19; 2. Mooney, Broomfield, 2:10.19; 3. Johansen, Highlands Ranch, 2:10.55; 7. Neugeboren, Boulder, 2:17.80; 9. Mainland, Monarch, 2:18.80.

800 relay — 1. Denver East, 1:40.25; 2. Cherokee Trail, 1:40.53; 3. Smoky Hill, 1:41.67.

Sprint medley — 1. Denver East, 1:42.62; 2. Grandview, 1:42.89; 3. Legend, 1:46.79.

Class 4A State Meet

At Jeffco Stadium

BOYS

800 run — 1. Lee, Silver Creek, 1:54.25; 2. Banta, Air Academy, 1:54.61; 3. Graff, Montrose, 1:56.08; 5. Wells, Niwot, 1:56.44; 6. Payne, Mead, 1:57.41.

3,200 run — 1. Sprout, Valor Christian, 09:22.10; 2. Seidel, Wheat Ridge, 09:33.95; 3. Schubert, Thompson Valley, 09:35.42; 4. B. Dykema, Silver Creek, 09:35.62.

800 relay — 1. Pine Creek, 1:28.07; 2. Windsor, 1:28.73; 3. Pueblo West, 1:28.82; 4. Skyline, 1:29.91.

GIRLS

800 run — 1. James, Niwot, 2:13.55; 2. Klocek, Green Mountain, 2:14.71; 3. Jones, Valor Christian, 2:15.72; 8. Smith, Niwot, 2:19.07.

3,200 run — 1. Ricca, Discovery Canyon, 10:57.56; 2. Whitfield, Valor Christian, 11:00.93; 3. Blair, Eagle Valley, 11:01.68; 8. Maeda, Mead, 11:12.92; 9. Baker, Silver Creek, 11:14.46.

800 relay — 1. Valor Christian, 1:41.89; 2. Niwot, 1:43.51; 3. Harrison, 1:43.99; 9. Skyline, 1:46.84.

Sprint medley — 1. Mead, 1:45.17; 2. Valor Christian, 1:45.32; 3. Discovery Canyon, 1:45.75; 5. Skyline, 1:49.17; 6. Niwot, 1:49.94.

Class 3A State Meet

At Jeffco Stadium

BOYS

800 run — 1. Engelhardt, Holy Family, 1:56.41; 2. Sado, Denver West, 1:56.45; 3. Stice, Gunnison, 1:57.71; 4. Bartlett, Holy Family, 1:57.85.

800 relay — 1. Lutheran, 1:28.01; 2. Platte Valley, 1:28.42; 3. Berthoud, 1:29.52.

GIRLS

800 run — 1. Congdon, Steamboat Springs, 2:14.07; 2. Lavier, Alamosa, 2:14.68; 3. Shults, Peak to Peak, 2:15.73; 4. Bradfield, Peak to Peak, 2:16.31; 7. Coran, Holy Family, 2:18.57.

800 relay — 1. Classical Academy, 1:43.91; 2. Lutheran, 1:46.34; 3. Moffat County, 1:46.48; 5. Jefferson Academy, 1:47.96.

Sprint medley — 1. Lutheran, 1:49.63; 2. Grand Valley, 1:49.69; 3. Elizabeth, 1:50.05.

Class 2A State Meet

At Jeffco Stadium

BOYS

800 run — 1. Kelley, Soroco, 1:52.77; 2. Scoggins, Rangely, 1:55.50; 3. Bowker, Custer County, 1:59.12; 4. Jonjak-Plahn, Lyons, 2:00.14.

3,200 run — 1. Danley, Rocky Ford, 09:42.94; 2. Roberts, Lyons, 09:55.55; 3. Zeller, Custer County, 10:04.42; 7. Soosloff, Lyons, 10:22.61.

800 relay — 1. Cedaredge, 1:32.02; 2. Limon, 1:32.35; 3. Lyons, 1:32.68.

GIRLS

800 run — 1. Kearse, Peyton, 2:18.20; 2. Wilkie, Hayden, 2:19.24; 3. Veilleux, Soroco, 2:21.02; 6. Fankhouser, Lyons, 2:24.31.

3,200 run — 1. Gaylord, Telluride, 11:16.52; 2. Petersen, Crested Butte, 11:53.01; 3. Davidson, Nederland, 11:56.13; 4. Cross, Nederland, 11:56.43; 8. Barone, Lyons, 12:46.56; 9. Udovich, Lyons, 12:47.66.

800 relay — 1. Peyton, 1:48.93; 2. Lyons, 1:49.24; 3. Vail Christian, 1:49.31.

Sprint medley — 1. Denver Christian, 1:51.67; 2. Hotchkiss, 1:52.46; 3. Soroco, 1:52.83.

Class 1A State Meet

At Jeffco Stadium

BOYS

800 run — 1. Kilian, Heritage Christian, 1:59.13; 2. Bowsher, Heritage Christian, 2:00.29; 3. Crane, South Baca, 2:01.53.

800 relay — 1. Haxtun, 1:32.93; 2. Heritage Christian, 1:33.79; 3. South Baca, 1:35.66.

3,200 relay — 1. Heritage Christian, 08:23.44; 2. Holly, 08:54.21; 3. Plateau Valley, 08:57.37; 4. Shining Mountain, 09:03.68.

GIRLS

800 run — 1. Wagner, Heritage Christian, 2:25.95; 2. Beanland, Dove Creek, 2:27.67; 3. Schaefer, Shining Mountain, 2:28.76; 6. Leuchten, Shining Mountain, 2:33.34; 8. Jabari, Shining Mountain, 2:36.30.

800 relay — 1. Springfield, 1:50.89; 2. Eads, 1:52.94; 3. Simla, 1:54.27.

3,200 relay — 1. Plateau Valley, 10:28.66; 2. Heritage Christian, 10:35.33; 3. Shining Mountain, 10:48.65.

Sprint medley — 1. Springfield, 1:53.88; 2. Eads, 1:57.27; 3. Simla, 1:57.43.

Coaches and scorekeepers: send results, box scores, and highlights to results@www.bocopreps.com.

Join the Conversation

We invite you to use our commenting platform to engage in insightful conversations about issues in our community. Although we do not pre-screen comments, we reserve the right at all times to remove any information or materials that are unlawful, threatening, abusive, libelous, defamatory, obscene, vulgar, pornographic, profane, indecent or otherwise objectionable to us, and to disclose any information necessary to satisfy the law, regulation, or government request. We might permanently block any user who abuses these conditions.

If you see comments that you find offensive, please use the “Flag as Inappropriate” feature by hovering over the right side of the post, and pulling down on the arrow that appears. Or, contact our editors by emailing moderator@scng.com.