GET BREAKING NEWS IN YOUR BROWSER. CLICK HERE TO TURN ON NOTIFICATIONS.

X

  • Cliff Grassmick / Staff Photographer

    Silver Creek junior James Lee won the Class 4A 800 meter championship last month.

  • Cliff Grassmick / Staff Photographer

    Skyline's Braden Kram was a top 100 sprinter this past season.

  • File photo / BoCoPreps.com

    Legacy senior Anthony Lyle excelled at the 100 dash this season.

  • Matthew Jonas / Staff Photographer

    Monarch's Cole Rowan won the Class 5A state championship in the pole vault this past season.

  • Matthew Jonas / Staff Photographer

    Silver Creek's Brock Knechtel won the 4A boys shot put state title this season.

of

Expand

FIRST TEAM

100 dash – ANTHONY LYLE, Sr., Legacy: With his best race of the season, he won the Thornton Early Bird with a time of 11.17 seconds and that mark stood as the 56th best individual time in Colorado, regardless of classification.

200 dash – BRADEN KRAM, Sr., Skyline: A top-100 sprinter statewide in both the 100 and 200, he dominated the Boulder County Invitational by winning both races and anchoring the Falcons’ winning 400-meter relay team.

400 dash – JACK WATHEN, So., Skyline: Among Colorado’s top 50 400-meter runners in the MileSplit rankings all season, the 10th-grader ran 50.67 at state to place ninth in 4A.

800 run – JAMES LEE, Jr., Silver Creek: With a strong finish to a remarkable 12-month surge that saw him vault up the statewide standings, he won the 4A 800-meter state championship with a time of 1:54.21.

1,600 run – ISAAC GREEN, Sr., Monarch: Winning gold in three individual titles and a relay, the University of Washington-bound runner dominated the distance events at the two-day state meet and his 1,600-meter time of 4:21.98 was one of his best.

3,200 run – CHARLIE PERRY, Jr., Monarch: State runner-up to Green in both the 1,600 and 3,200, he clocked times of 4:22.44 and 9:27.37 to score big-time team points to help the Coyotes finish a close second in the team competition.

110 hurdles – CHARLEY SAGRILLO, So., Centaurus: After winning the 110 hurdles title at the Boulder County Invitational in mid-April, he finished the season by placing 12th in 4A at the state meet with a time of 15.82.

300 hurdles – MITCHELL GORMAN, Jr., Broomfield: At this year’s state meet, he ran 39.02 to add a 5A fourth-place medal to a junior year that also included a BoCo championship in the 300 hurdles and the state’s 11th best time in the event.

400 relay – SKYLINE (Moses Rivera, Jack Wathen, Kyle West, Braden Kram): A talented group that broke the Skyline High School records in all three sprint relays, this lineup placed sixth in 4A’s final 400-meter relay race with a time of 42.85 seconds.

800 relay – LEGACY (Ethan Simmons, Braxton Hansen, Ryan Lynch, Anthony Lyle): Anchored by senior sprinter Anthony Lyle, the Lightning placed ninth in the 5A finals with a time of 1:29.41.

1,600 relay – LONGMONT (Jose Limas, Danny Ahern, Daniel Nichols, Alex Santucci): Yet another in a long line of talented relay lineups that have come through the Trojans program in recent years, this group finished 2017 with a 4A finals time of 3:26.45 and sixth place.

3,200 relay – MONARCH (Isaac Green, William Dixon, Zach Litoff, Sean Gazarik): This group defended its 2016 state title by winning the 2017 state meet race with a time of 7:50.04.

High jump – CRUZ GARCIA, So., Longmont: In just his sophomore season, he placed 10th in 4A by clearing 5 feet, 11.50 inches at the state championships.

Pole vault – COLE ROWAN, Jr., Monarch: Clearing 16 feet at the state meet, he beat out teammate Max Manson for the 5A state championship.

Long jump – GUSTAF BACKMAN, Sr., Longmont: Finishing the season as a top-50 long jumper in all of Colorado preps, he placed 13th at state by landing 20 feet, 8 inches away from takeoff on his best jump.

Triple jump – TRENT DYKEMA, Jr., Silver Creek: A standout basketball player in the winter, Dykema rolled right into track and field for the spring season and in the end finished 12th at state in 4A and a had season-best mark of 43 feet, 7.5 inches which he hit at the Altitude Running Invite in March.

Shot put – NICO HEINEKE MAGRI, Sr., Monarch: Adding to his fourth-place medal in the discus, he placed 10th in the 5A shot put with a state finals mark of 48 feet, 2 inches.

Discus – BROCK KNECHTEL, Sr., Silver Creek: Also 4A’s runner-up in the shot put as a senior, he ran away with the 4A discus state championship and won the title with a throw of 176 feet, 4 inches, which was also the second best all-classification mark for the season in Colorado.

Coach – KENT REIDER, Monarch: Coaching a boys team that went 1-2-3 in multiple distance events, won a relay and dominated the pole vaulting competition on its way to a second-place finish in 5A.

HONORABLE MENTION

Garrett Betty, Sr., Broomfield; Aidan Boyd, Jr., Jefferson Academy; Henry Carlson, Jr., Skyline; Max Carter-Kemp, Jr., Fairview; Elliott Cassidy, Jr., Silver Creek; Matthew Chen, So., Monarch; Nate Christy, Jr., Lyons; Jake Claeys, Jr., Jefferson Academy; Jack Colvin, Sr., Shining Mountain; Samuel Dirkes, So., Silver Creek;

Brock Dykema, Jr., Silver Creek; Kyle Frohling, Sr., Lyons; Samuel Godwin, So., Broomfield; Cooper Harmon, So., Fairview; Reid Hill, So., Shining Mountain; Colton Jonjak-Plahn, So., Lyons; Austin Leech, Jr., Silver Creek; Max Manson, So., Monarch; Sam Merrill, Sr., Longmont; Michael Mooney, Jr., Broomfield;

Alex Oelsner, Sr., Niwot; Nick Paone, Jr., Longmont; Sam Primozich, Sr., Boulder; Cayce Reese, Sr., Monarch; Jackson Reeves, Fr., Lyons; Isaac Roberts, Fr., Lyons; Max Saliman, So., Shining Mountain; Logan Simington, Jr., Silver Creek; Tyler Thimsen, Sr., Jefferson Academy; Christian Van Cleave, Sr., Jefferson Academy.

Follow us on Twitter: twitter.com/BoCoPreps