GET BREAKING NEWS IN YOUR BROWSER. CLICK HERE TO TURN ON NOTIFICATIONS.

X

CLASS 5A

First round

(1) Mountain Vista 4, (32) Rangeview 0

(16) Fairview 3, (17) Arapahoe 0

(8) Columbine 2, (25) Fort Collins 1

(24) Chatfield 3, (9) Monarch 2

(5) Pine Creek 5, (28) Brighton 0

(12) Rocky Mountain 3, (21) Castle View 1

(4) Broomfield 4, (29) Grand Junction 0

(13) Regis 1, (20) Mountain Range 0

(3) ThunderRidge 9, (30) Prairie View 0

(19) Legacy 2, (14) Denver East 1

(6) Cherokee Trail 4, (27) Liberty 0

(11) Cherry Creek 4, (22) Fossil Ridge 1

(7) Rock Canyon 4, (26) Lakewood 1

(23) Chaparral 2, (10) Ralston Valley 1

(2) Grandview 5, (31) Hinkley 0

(15) Smoky Hill 3, (18) Doherty 1

Second round

(1) Mountain Vista 5, (16) Fairview 1

(8) Columbine 2, (24) Chatfield 0

(5) Pine Creek 1, (12) Rocky Mountain 0

(4) Broomfield 3, (13) Regis 0

(3) ThunderRidge 4, (19) Legacy 1

(11) Cherry Creek 2, (6) Cherokee Trail 1

(23) Chaparral 2, (7) Rock Canyon 1

(2) Grandview 1, (15) Smoky Hill 0

 

Quarterfinals

(1) Mountain Vista 1, (8) Columbine 0

(4) Broomfield 3, (5) Pine Creek 2

(3) ThunderRidge 4, (11) Cherry Creek 1

2) Grandview 3, (23) Chaparral 0

 

Semifinals

(4) Broomfield 2, (1) Mountain Vista 0

(2) Grandview 1, (3) ThunderRidge 0 

 

Championship

(2) Grandview 2, (4) Broomfield 0

 

CLASS 4A

First round

(1) Evergreen 9, (32) Canon City 0

(16) Pueblo Centennial 4, (17) Longmont 1

(8) Lewis-Palmer 7, (25) Skyline 0

(9) Mullen 5, (24) Weld Central 1

(5) Windsor 10, (28) Englewood 0

(12) Wheat Ridge 9, (21) Denver South 2

(4) Battle Mountain 4, (29) Skyview 1

(20) Steamboat Springs 2. Montrose 0

(3) Cheyenne Mountain 7, (30) Mesa Ridge 0

(19) Green Mountain 4, (14) Eagle Valley 3

(6) Littleton 5, (27) Denver North 0

(22) Discovery Canyon 2, (11) Silver Creek 1

(26) Centaurus 0, (7) Valor Christian 0 (Centaurus wins 5-3 in penalty kicks)

(10) Ponderosa 1, (23) Holy Family 0

(2) The Classical Academy 7, (31) Pueblo West 0

(18) Standley Lake 2, (15) Palmer Ridge 1

 

Second round

(1) Evergreen 3, (16) Pueblo Centennial 0

(8) Lewis-Palmer 3, (9) Mullen 0

(5) Windsor 2, (12) Wheat Ridge 1

(4) Battle Mountain 3, (20) Steamboat Springs 2

(3) Cheyenne Mountain 2, (19) Green Mountain 0

(22) Discovery Canyon 1, (6) Littleton 0

(10) Ponderosa 1, (26) Centaurus 0

(18) Standley Lake 2, (2) The Classical Academy 0

Quarterfinals

(8) Lewis-Palmer 1, (1) Evergreen 0

(5) Windsor 5, (4) Battle Mountain 1

(3) Cheyenne Mountain 4, (22) Discovery Canyon 1

(10) Ponderosa 3, (18) Standley Lake 2

Semifinal

(8) Lewis Palmer 2,  (5) Windsor 0

(3) Cheyenne Mountain 2,  (10) Ponderosa 1

Championship

 (3) Cheyenne Mountain 1, (8) Lewis-Palmer 1 (Cheyenne Mountain wins 6-5 in PKs)

 

CLASS 3A

First round results/Second round

Quadrant 1

At Colorado Academy

(16) Faith Christian 7, (17) The Pinnacle 1

(1) Colorado Academy 4, (16) Faith Christian 0

At Middle Park

(9) St. Mary’s 3, (24) Machebeuf 2

(9) St. Mary’s 2, Middle Park 0

Quadrant 2

At Kent Denver

(13) Alamosa 1, (20) Aspen 0

(4) Kent Denver 4, (13) Alamosa 0

At Peak to Peak

(12) Lutheran 1, (21) Colorado Springs Christian 0

(5) Peak to Peak 4, (12) Lutheran 1

Quadrant 3

At Jefferson Academy

(14) Bayfield 1, (19) Manitou Springs 0

(3) Jefferson Academy 6, (14) Bayfield 1

At Frontier Academy

(22) Sterling 2, (11) Coal Ridge 1

(6) Frontier Academy 3, (22) Sterling 1

Quandrant 4

At The Academy

(15) Fountain Valley 4, (18) Denver Science & Tech 1

(2) The Academy 4, (15) Fountain Valley 0

At Liberty Common

(10) Skyview Academy 2, (23) Salida 0

(10) Skyview Academy 2, (7) Liberty Common 1

 

Quarterfinals

(1) Colorado Academy 8, (9) St. Mary’s 2

(4) Kent Denver 2, (5) Peak to Peak 1

(3) Jefferson Academy 3, (6) Frontier Academy 1 (OT)

(2) The Academy 1, (10) Skyview Academy 1

Semifinals

(1) Colorado Academy 4, (4) Kent Denver 0.

(3) Jefferson Academy 3, (2) The Academy 0.


Championship

(1) Colorado Academy 1, (3) Jefferson Academy 0

 

CLASS 2A

First round results

(9) Clear Creek 0, (8) Rocky Mountain Lutheran 0 (Clear Creek wins in PKs)

(5) Colorado Springs School 2, (12) Center 0

(6) Colorado Rocky Mountain 1, (11) Resurrection Christian 0

(7) Evangelical Christian 5, (10) Cornerstone Christian 0

Second round

(1) Vail Mountain 4, (9) Clear Creek 0

(4) Denver Christian 4, (5) Colorado Springs School 0

(3) Dawson School 4, (6) Colorado Rocky Mountain 0

(2) Front Range Christian 5, (7) Evangelical Christian 0

Semifinals

(1) Vail Mountain 1, (4) Denver Christian 0

(3) Dawson School 1, (2) Front Range Christian 0

 

Championship 

(1) Vail Mountain 2, (3) Dawson 1

 

Follow us on Twitter: twitter.com/BoCoPreps