GET BREAKING NEWS IN YOUR BROWSER. CLICK HERE TO TURN ON NOTIFICATIONS.

X

MONDAY, APRIL 6

Baseball — Longmont vs. Otay Ranch, CA (at Chula Vista, SD), 3 p.m.; Frederick at Wheat Ridge, 4 p.m.; Silver Creek at Centaurus, 3 p.m.; Roosevelt at Holy Family, 4:30 p.m.

Girls tennis — Peak to Peak at Centaurus, 3:30 p.m. ; Broomfield at Legacy, 3:30 p.m.

Track & field — Jefferson Academy, Peak to Peak at Metro League Meet (at Manual).

Girls golf — Legacy at Thorncreek, 9 a.m.

Boys lacrosse — Fairview at Chatfield, 5:30 p.m.; Windsor at Dawson, 4 p.m.


TUESDAY, APRIL 7

Prep sports

Baseball — Colorado Academy vs. Jefferson Academy (at All-Star Park), 4 p.m.; Monarch at Poudre, 4 p.m.; Holy Family at Roosevelt, 4:30 p.m; Broomfield at Rocky Mountain, 4 p.m.; Fossil Ridge at Legacy, 4 p.m.

Girls soccer — Boulder at Greeley West, 6:30 p.m.; Skyview Academy at Jefferson Academy, 6 p.m.; Legacy at Monarch, 6 p.m. ; Greeley Central at Centaurus, 6 p.m.; Broomfield at Fossil Ridge, 6:30 p.m.; Peak to Peak at Manual, 4 p.m.; Fort Collins at Fairview, 4:30 p.m.; Front Range Christian at Nederland, 4 p.m.

Boys swimming — Mountain Range at Boulder, 4 p.m.; Fairview at Fossil Ridge, 4 p.m.; Poudre at Legacy, 4 p.m.

Girls tennis — Boulder at Broomfield, 3:30 p.m.; Mountain Range at Monarch, 3:30 p.m.; Fossil Ridge at Fairview, 3 p.m.


WEDNESDAY, APRIL 8

Boys lacrosse — Boulder at Lakewood, 7 p.m.; Monarch at Fort Collins (at Fossil Ridge), 7 p.m.; Fairview at Prairie View, 6 p.m.; Dawson at Green Mountain, 5:30 p.m.

Girls lacrosse — Air Academy at Centaurus, 4 p.m.


THURSDAY, APRIL 9

Baseball — Erie at Berthoud, 4:30 p.m.; Boulder at Poudre, 4 p.m.; Skyline at Windsor, 4:30 p.m.; Mead at Holy Family, 4:30 p.m.; Rocky Mountain at Monarch, 4 p.m.; Silver Creek at Greeley Central, 4 p.m.; Peak to Peak at Faith Christian (doubleheader), 2 p.m.; Dawson at Denver Christian, 4 p.m.; Roosevelt at Frederick, 4 p.m.; Horizon at Broomfield, 4 p.m.; Legacy at Fort Collins, 4 p.m.

Girls soccer — Boulder at Legacy, 6 p.m.; Jefferson Academy at Peak to Peak, 6 p.m.; Horizon at Monarch, 6 p.m.; Holy Family at Centaurus, 6 p.m.; Poudre at Broomfield, 2:30 p.m.; Mountain Range at Fairview, 4:30 p.m.; Battle Mountain at Silver Creek, 4 p.m.; Nederland at Resurrection Christian, 7 p.m.

Girls tennis — Boulder at Mountain Range, 3:30 p.m.; Greeley West at Monarch, 3:30 p.m.; Broomfield at Rocky Mountain, 3:30 p.m.; Peak to Peak at Bishop Machebeuf, 4 p.m.; Holy Family at Windsor, 3:30 p.m.; Poudre at Fairview, 3:30 p.m. .

Girls golf — Boulder, Silver Creek at Greeley Unified, (at Boomerang Golf Course), 8 a.m.; Jefferson Academy, Peak to Peak at League Meet (at Wellshire), 12 p.m.; Erie at Northridge, 8 a.m.


FRIDAY, APRIL 10

Baseball — Longmont at Northglenn, 4 p.m.

Boys swimming — Greeley West at Monarch, 4 p.m.

Girls tennis — Boulder, Holy Family at Broomfield Invitational, 8 a.m.; Monarch, Holy Family at Greeley West Invitational, 8:30 a.m..

Track & field — Boulder, Nederland at Weld Central Rebel Round-up, 11 a.m.; Jefferson Academy at Thomas Jefferson Twilight Meet (at All City Stadium), 3:30 p.m.; Longmont, Monarch, Holy Family, Legacy at Pomona Invitational (Jeffco Stadium), 3 p.m.

Girls golf — Erie at Northridge, 9 a.m.

Boys lacrosse — Boulder at Highlands Ranch, 4:30 p.m.; Fossil Ridge at Fairview, 4 p.m.; Evergreen at Dawson, 4 p.m.

Girls lacrosse — Centaurus at Kent Denver, 6 p.m.


SATURDAY, APRIL 11

Baseball — Berthoud at Erie, 12 p.m.; Broomfield at Boulder, 11 a.m.; Windsor at Skyline, 12 p.m.; Holy Family at Mead, 12 p.m.; Jefferson Academy at Faith Christian, 11 a.m.; Longmont at Elizabeth, 12 p.m.; Monarch at Fort Collins, 10 a.m.; Centaurus at Canon City, 12 p.m.; Greeley Central at Silver Creek, 12 p.m.; Fairview at Greeley West (at Butch Butler Field), 11 a.m.; Dawson at Dayspring Christian Academy; (doubleheader), 10 a.m.; Frederick at Roosevelt, 12 p.m.; Poudre at Legacy, 11 a.m.

Girls soccer — Sterling at Jefferson Academy, 1 p.m.; Longmont at Mead, 12 p.m.; Steamboat Springs at Centaurus, 12 p.m.; Pueblo Central at Holy Family, 12 p.m.

Girls tennis — Steamboat Springs/Air Academy at Boulder, 9 a.m., 11 a.m.; Centaurus at Columbine, 7 a.m.

Track & field — Erie, Shining Mountain, Skyline, Mead, Frederick, Centaurus at Max Marr Spartan Classic (at Berthoud), 8 a.m.; Boulder, Niwot, Broomfield, Fairview, Peak to Peak, Silver Creek at Mullen Invitational, 8 a.m.; Longmont, Monarch, Holy Family, Legacy at Pomona Invitational (Jeffco Stadium), 9 a.m.; Fairview at Rod Card Invitational (at Regis Jesuit).