FORT COLLINS — Welcome back to the track, Alex Weseman.

As an 8-year old, Weseman was a regular on the running scene, but somewhere along the way he found his passion for soccer outweighed his love of track.

“I’ve been asked quite a bit to come back and race for Fairview for a couple of years,” said Weseman, a junior sprinter for Fairview. “I didn’t really have the time with soccer, but I decided this year to come back. I feel like it was a good decision.”

And boy, are the Knights and head coach Tricia Vieth thrilled about it.

On Saturday at French Field in the Runners Roost of Fort Collins, Weseman had the breakout meet of his resurrected career, qualifying early in the day for both the finals of the 100 and 200 meters against an impressive field of competitors.

“He’s not just a tremendous athlete and a great student, but he’s got a great personality and he really encourages others on the team,” said Vieth, who just met Weseman four weeks ago. “The first time a saw him run, it was just one of those ‘ah-ha’ moments.

“Just beautiful form, very determined and almost raw. He doesn’t know what to expect, so he just gives it his all.”

Weseman, who is not at all concerned about his times, finished eighth in the 100 with a time of 11.59 seconds. The winner was Regis Jesuit’s Javan Lanier in a crisp 10.91.

“Since I’m relatively new to it, I still don’t know what is good versus what is mediocre,” said Weseman, who also admitted he was a little burnt out of soccer. “But all of my teammates say they are pretty good times.”

After withdrawing from the 400 after he made the finals in the other two sprints, Weseman ran 23.60 in the 200 finals.

“It’s rare (to have that kind of success) in the events that he is doing. It is easy to do a 100 and 200,” Vieth said. “It’s just the second meet he has ever run in, so a lot of it is just natural ability, but what he accomplished today was phenomenal.”

Weseman is keeping his season-long goals modest and focusing on the little things that build a champion. If there is success along the way this year, then it will only help.

“I’m just working on my for and getting faster for next year since I’ll be a senior,” he said. “And then going to state and winning it. But for now the main goal has to be getting faster in general.”

The other star of the day for the Knights was Heather Betz, who won the high jump with a personal best 5-foot-4 inch jump.

“I feel like I was really close (to 5-5) and I just nicked it with my heel on the second attempt,” said Betz, who also finished sixth in the 100 hurdles. “I’m really pleased with where I am at this early in the season, it’s a good place to be and I’m hoping to build on it.”

Monarch pole vaulter Andrew Barlow once again had the crowd on his side as he kissed the sky with meet record-setting attempts. He ended up winning with a stunning 16-foot-3.5 inch jump.

Isaac Green was also victorious for the Coyotes and was the only runner to go sub-two minutes in the 800 meters, winning in 1:59.08.

Peak to Peak’s Tessa Anderson won the girls shot put with a throw of 37-9.5

Finally in the girls 1,600, Shining Mountain’s Ginger Hutton went out fast and then held off a the late kick of Denver North’s Kayla Young to win in 5:19.67. Young crossed in 5:20.78.

“My team during the last 100 meter stretch was letting me know that she was gaining on me,” Hutton said. “We had some great competition here today, so to get one here is awesome.”

Follow Jon on Twitter: twitter.com/JonEYunt

RUNNERS ROOST OF FORT COLLINS

At French Field

BOYS

Team scores — Fort Collins 76, Regis Jesuit 72, Windsor 69, Thompson Valley 63, Longmont 62, Chaparral 44, Gateway 44, Cheyenne East 43.5, Roosevelt 43.5, Vista Peak 38, Mullen 38, Mead 30, Silver Creek 26, Monarch 26, Mountain Range 22, Rock Canyon 12, Fairview 7, Summit 7, Aurora Central 6, Rocky Mountain 6.

100 meter dash — 1. Javan Lanier, Regis Jesuit, 10.91; 2. Andrew Bradberry, Thompson Valley, 11.06; 3. Noah Winick, Windsor, 11.18; 4. Marcus McElroy, Mullen, 11.18; 5. Conlan Berger, Longmont, 11.50; 6. Justice Taylor, Regis Jesuit, 11.50; 7. Spencer Claymon, Mountain Range, 11.56; 8. Alex Weseman, Fairview, 11.59.

200 dash — 1. Mike Ware, Gateway, 22.05; 2. Andrew Bradberry, Thompson Valley, 22.41; 3. Noah Winick, Windsor, 23.05; 4. Jesse Waddell, Windsor, 23.40; 5. LaTrail Thompson, Vista Peak, 23.42; 6. Alex Weseman, Fairview, 23.60.

400 dash — 1. Mike Ware, Gateway, 50.58; 2. Luke Desmond, Windsor, 51.08; 3. Dane Myers, Mead, 51.61; 4. Landon Schmidt, Windsor, 51.83; 5. Daniel Hogan, Regis Jesuit, 52.69; 6. Sean Esch, Mead, 52.89; 7. Cameron Hurtado, Roosevelt, 53.42; 8. Cameron Quast, Monarch, 53.47.

800 run — 1. Isaac Green, Monarch, 1:59.08; 2. Tad Trimarco, Chaparral, 2:01.74; 3. Ofodile Odifu, Gateway, 2:03.76; 4. Andrew King, Silver Creek, 2:04.10; 5. Dominic Compoz, Chaparral, 2:04.40; 6. Michael Downey, Cheyenne East, 2:04.57; 7. Skylar Sherman, Fairview, 2:05.12; 8. Preston Cates, Fairview, 2:05.76.

1,600 run — 1. Michael Downey, Cheyenne East, 4:26.78; 2. Dominic Compoz, Chaparral, 4:26.90; 3. Bryan Hird, Rocky Mountain, 4:28.09; 4. Jarrett Thollot, Thompson Valley, 4:34.04; 5. Kaleb Simington, Thompson Valley, 4:37.14; 6. Tyler Davis, Roosevelt, 4:43.86; 7. Tad Trimarco, Chaparral, 4:44.25; 8. Gabe Tauber, Rock Canyon, 4:46.70.

3,200 run — 1. Blake Salvador, Fort Collins, 10:02.19; 2. Antonio Calderon, Fort Collins, 10:12.26; 3. Austin Dennis, Chaparral, 10:21.77; 4. John O’Hagan, Regis Jesuit, 10:26.31; 5. Cade Bickmore, Longmont, 10:30.10; 6. Cale Englert, Windsor, 10:42.70; 7. Landon Jacquinot, Fort Collins, 10:55.18; 8. Parker Churchill, Regis Jesuit, 11:10.20.

110 hurdles — 1. Tanner Wall, Thompson Valley 15.34; 2. Tony Feula, Mead, 15.47; 3. Thomas Robillard, Fort Collins, 15.53; 4. Ethan Hitchcock, Longmont, 16.04; 5. Charlie Brunner, Thompson Valley 16.24; 6. Dane Goldwasser, Chaparral, 16.39; 7. Matthew Bowser, Gateway, 16.49; 8. Josh Walker, Longmont, 16.57.

300 hurdles — 1. Ethan Hitchcock, Longmont, 41.71; 2. Patrick Stephens, Mullen, 42.38; 3. Josh Walker, Longmont, 42.39; 4. Thomas Robillard, Fort Collins, 42.62; 5. Josh Boulton, Fort Collins, 42.86; 6. Tony Feula, Mead, 43.26; 7. Zach Johnson, Summit, 43.64; 8. Zach Moser, Windsor, 44.52.

400 relay — 1. Mullen 42.85; 2. Regis Jesuit 43.04; 3. Fort Collins 44.39; 4. Windsor 45.62; 5. Vista Peak 45.97; 6. Longmont 46.02; 7. Roosevelt 46.27; 8. Gateway 46.32.

800 relay — 1. Windsor 1:31.07; 2. Longmont 1:32.63; 3. Thompson Valley 1:32.70; 4. Mead 1:34.47; 5. Roosevelt 1:35.65; 6. Silver Creek 1:36.95; 7. Vista Peak 1:37.13; 8. Fort Collins 1:37.15.

1,600 relay — 1. Windsor 3:34.49; 2. Gateway 3:37.05; 3. Longmont 3:37.89; 4. Cheyenne East 3:38.52; 5. Fort Collins 3:39.19; 6. Summit 3:39.33; 7. Thompson Valley 3:42.46; 8. Vista Peak 3:44.45.

3,200 relay — 1. Fort Collins 8:26.05; 2. Roosevelt 8:43.45; 3. Gateway 8:45.58; 4. Silver Creek 8:56.05; 5. Rock Canyon 8:58.08; 6. Regis Jesuit 9:08.52.

Sprint medley — 1. Roosevelt 1:40.20; 2. Fort Collins, 1:41.35; 3. Thompson Valley 1:43.52; 4. Longmont 1:44.74; 5. Windsor 1:44.75; 6. Vista Peak 1:50.15; 7. Silver Creek 1:50.22; 8. Cheyenne East 1:53.24.

Long jump — 1. James Jones, Mullen, 22-0.5; 2. Austin Campbell, Regis Jesuit, 21-6; 3. Isaiah Young, Vista Peak, 21-3.5; 4. Dane Myers, Mead, 21-1; 5. Justice Taylor, Regis Jesuit, 20-11.5; 6. Ryan Cornell, Regis Jesuit, 20-11; 7. Conlan Berger, Longmont, 20-11; 8. Adrian Jackson, Mullen, 19-11.25.

Triple jump — 1. Gift Chinda, Thompson Valley, 44-10.75; 2. Ryan Cornell, Regis Jesuit, 44-8.75; 3. Landon Schmidt, Windsor, 42-4.25; 4. Isaiah Young, Vista Peak, 42-3; 5. Conlan Berger, Longmont, 41-11; 6. Austin Hartman, Silver Creek 41-8.75; 7. Noah Butler, Vista Peak, 40-8.75; 8. Trent Dykema, Silver Creek, 40-5.25.

High jump — 1. Austin Campbell, Regis Jesuit, 6-11; 2. Isaiah Young, Vista Peak, 6-4; 3. Jacob Bejarano, Roosevelt, 6-4; 4. Isaac Green, Monarch, 6-2; 5. Trevor Williams, Regis Jesuit, 6-0; 6. Noah Butler, Vista Peak, 5-10; 7. Zach Johnson, Summit, 5-10; 8. Jack Lamb, Rock Canyon, 5-10.

Discus — 1. Patrick Byerly, Mountain Range, 154-3; 2.Brandon Storebo, Fort Collins, 140-1; 3. Jacob Bobenmoyer, Cheyenne East, 137-8; 4. Jacob Condill, Chaparral, 135-2; 5. Sean Glenn, Longmont, 130-11; 6. Juan Fraire, Aurora Central, 130-0; 7. Brock Knechtel, Silver Creek, 128-9; 8. Jeremiah Tate, Cheyenne East, 123-8.

Shot put — 1. Patrick Byerly, Mountain Range, 52-4.5; 2. Jacob Bobenmoyer, Cheyenne East, 44-6; 3. Nathon Putallaz, Roosevelt, 44-3.75; 4. Chandler Haukap, Cheyenne East, 44-1.25; 5. Brandon Storebo, Fort Collins, 42-10.75; 6. Juan Fraire, Aurora Central, 42-10; 7. Austin Jacobson, Cheyenne East, 41-3.75; 8. Ethan Harper, Gateway, 41-1.25.

Pole vault — 1. Andrew Barlow, Monarch, 16-3.5; 2.Davis Butte, Chaparral, 13-2; 3. Luke McCarty, Rock Canyon, 10-6; 4. Garrison lee, Silver Creek, 10-6; 5. Alonzo Moon, Mullen, 10-6; 6. Terrance Tatique, Cheyenne East, 10-0; 7. Braden Davis, Roosevelt, 10-0; 8. Geoffrey Lord, Regis Jesuit, 9-0.

GIRLS

Team scores — Fort Collins 103, Longmont 71, Cheyenne East 51.5, Thompson Valley 46, Regis Jesuit 42, Mountain Range 40, Chaparral 39, Windsor 37, Denver North 33, Silver Creek 31.5, Vista Peak 31, Fairview 29, Roosevelt 24, Berthoud 23, Peak to Peak 18, Mead 14, Monarch 11, Rock Canyon 11, Shining Mountain Waldorf 10, Summit 9, Gateway 7, Holy Family 5, Mullen 5, Wheat Ridge 4.

100 meter dash — 1. Audra Koopman, Fort Collins, 11.92; 2. Maya Evans, Vista Peak, 12.31; 3. Katy Smith, Chaparral, 13.02; 4. Sarah Oancia, Mullen, 13.09; 5. Olivia Grenardo, Regis Jesuit, 13.09; 6. Paige Overcash, Monarch, 13.14; 7. Madelyn Bollig, Fort Collins, 13.20; 8. Melanie Doty, Holy Family, 13.27.

200 dash — 1. Mia Coats, Mountain Range, 25.16; 2. Becca Schulte, Fort Collins, 25.30; 3. Maya Evans, Vista Peak, 25.88; 4. Paige Overcash, Monarch, 26.45; 5. Melanie Doty, Holy Family, 26.90; 6. Karissa Porterfield, Windsor, 26.97; 7. Madelyn Bollig, Fort Collins, 27.34.

400 dash — 1. Mia Coats, Mountain Range, 55.83; 2. Becca Schulte, Fort Collins, 57.24; 3. Jasmine Chesson, Fort Collins, 58.06; 4. Kendra Larson, Thompson Valley, 1:00.39; 5. Makayla Jones, Gateway, 1:02.51; 6. Devon Johnson, Regis Jesuit, 1:02.70; 7. Karissa Porterfield, Windsor, 1:02.98; 8. Sydney Postle, Mead, 1:03.21.

800 run — 1. Lauren Gregory, Fort Collins, 2:13.45; 2. Hannah Freeman, Fairview, 2:18.08; 3. Devynn Miller, Fort Collins, 2:22.54; 4. Kendra Larson, Thompson Valley, 2:22.91; 5. Emily Gallegos-Francksen, Wheat Ridge, 2:23.68; 6. Mikayla Gaffney, Silver Creek, 2:28.08; 7. Samantha Muller, Fort Collins, 2:29.79; 8. Jessie Chappa, Chaparral, 2:31.28.

1,600 run — 1. Ginger Hutton, Shining Mountain, 5:19.67; 2. Kayla Young, Denver North, 5:20.78; 3. Samantha Skeen, Denver North, 5:30.66; 4. Kiah Leonard, Berthoud, 5:31.05; 5. Dallas Frisbie, Peak to Peak, 5:33.90; 6. Ruthie Boyd, Summit, 5:39.46; 7. Katia Beggan, Fairview, 5:43.30; 8. Madison Polson, Mead, 5:50.87.

3,200 run — 1. Kayla Young, Denver North, 11:11.21; 2. Samantha Skeen, Denver North, 11:46.25; 3. Heather Holt, Fort Collins, 11:53.88; 4. Julia Vitella, Regis Jesuit, 12:04.20; 5. Kacie Kaufman, Thompson Valley, 12:10.04; 6. Claire Hooker, Fort Collins, 12:18.07; 7. Ellie Colpitts, Thompson Valley, 12:26.57; 8. Rosa Gutierrez, Denver North, 12:26.74.

110 hurdles — 1. Zoe Gilbertson, Mountain Range, 14.51; 2. Rhyan Pettaway, Rock Canyon, 15.40; 3. Kylie Davis, Regis Jesuit, 16.02; 4. Kara McKee, Thompson Valley, 16.33; 5. Janae Schiel, Windsor, 16.44; 6. Heather Betz, Fairview, 16.69; 7. Alyssa Rhoton, Roosevelt, 16.99; 8. Laura Dihle, Fort Collins, 17.56.

300 hurdles — 1. Zoe Gilbertson, Mountain Range, 44.08; 2. Jenna Lanskey, Chaparral, 52.07; 3. Kylie Davis, Regis Jesuit, 48.99; 4. Kris Appel, Longmont, 49.42; 5. Britney Robertson, Windsor, 49.65; 6. Janae Schiel, Windsor, 50.41; 7. Brianna Hitchcock, Longmont, 51.05; 8. Alexandra Johnston, Vista Peak, 51.14.

400 relay — 1. Chaparral 51.03; 2. Cheyenne East 52.63; 3. Vista Peak 52.73; 4. Roosevelt, 53.06; 5. Fort Collins 53.18; 6. Windsor 54.09; 7. Silver Creek 54.77; 8. Longmont 54.86.

800 relay — 1. Windsor 1:47.71; 2. Longmont 1:49.69; 3. Fort Collins 1:51.83; 4. Roosevelt 1:53.24; 5. Regis Jesuit 1:53.47; 6. Mead 1:53.86; 7. Silver Creek 1:53.97; 8. Thompson Valley 1:54.23.

1,600 relay — 1. Summit 4:09.51; 2. Longmont 4:12.88; 3. Fort Collins 4:15.25; 4. Windsor 4:18.52; 5. Fairview 4:21.74; 6. Roosevelt 4:24.99; 7. Regis Jesuit 4:26.49; 8. Cheyenne East 4:28.36.

3,200 relay — 1. Silver Creek 10:28.33; 2. Mead 10:36.95; 3. Roosevelt 10:49.15; 4. Regis Jesuit 10:55.23; 5. Chaparral 11:09.97.

Sprint medley — 1. Fort Collins 1:47.56; 2. Chaparral 1:54.16; 3. Summit 1:54.48; 4. Thompson Valley 1:55.11; 5. Regis Jesuit 1:57.88; 6. Gateway 2:00.21; 7. Longmont 2:01.33; 8. Roosevelt, 2:04.71.

Long jump — 1. Maya Evans, Vista Peak, 19-3.5; 2. Ali Artzberger, Thompson Valley, 16-10.5; 3. Madelyn Bollig, Fort Collins, 16-2.25; 4. Jerica Baeza, Roosevelt, 15-8; 5. Shiloh Berger, Longmont, 15-7; 6. Katie Remmers, Fort Collins, 15-5.5; 7. Kara McKee, Thompson Valley, 15-5.25; Amanda Glasco, Windsor, 15-2.

Triple jump — 1. Sydney Wetterstrom, Longmont, 35-10.5; 2. Ali Artzberger, Thompson Valley, 35-6.75; 3. Shiloh Berger, Longmont, 34-2.25; 4. Katie Remmers, Fort Collins, 33-5.5; 5. Katherine McCain, Longmont, 31-4.5; 6. Victoria Peters, Rock Canyon, 31-1; 7. Tatiana Follett, Fairview, 31-0; 8. Taylor Merriman, Silver Creek, 30-4.25.

High jump — 1. Heather Betz, Fairview, 5-4; 2. Katherine McCain, Longmont, 5-2; 3. Sydney Wetterstrom, Longmont, 5-2; 4. Kellyn Toole, Regis Jesuit, 5-2; 5. Lindsey Grantz, Cheyenne East, 5-0; 6. Rylee Anderson, Silver Creek, 4-10; 7. Olivia Perry, Chaparral, 4-8; T8. Alyssa Deichman, Windsor, 4-8; T8. Taylor Garnas, Silver Creek, 4-8.

Discus — 1. Keely Parish, Longmont, 151-7; 2.Cosette Stellern, Cheyenne East, 125-1; 3. Sierra Stellern, Cheyenne East, 117-1; 4. Teagan Knechtel, Silver Creek, 103-10; 5. Tessa Anderson, Peak to Peak, 96-7; 6. Rachel Winter, Windsor, 92-3; 7. Samantha Jo Elliott, Fort Collins, 92-1; 8. Emily Calzolari, Mead, 87-0.

Shot put — 1. Tessa Anderson, Peak to Peak, 37-9.5; 2. Cosette Stellern, Cheyenne East, 37-5.25; 3. Sierra Stellern, Cheyenne East, 37-3.25; 4. Keely Parish, Longmont, 35-2; 5. Jadyn Kanzler, Cheyenne East, 33-7.25; 6. Samantha Elliot, Fort Collins, 32-8.25; 7. Amanda Glosco, Windsor, 32-2; 8. Taylor Sharp, Thompson Valley, 29-11.75.

Pole vault — 1. Josie Spitz, Berthoud, 10-6; 2.Kelly Chamberlain, Berthoud, 10-0; 3. Lily Joslin, Cheyenne East, 10-0; 4. Abigail Gray, Silver Creek, 10-0; 5. Annalise Arant, Fairview, 9-6; 6. Georgia Reis, Monarch, 8-6; 7. Sarah Hubert, Windsor, 8-6; 8. Megan Pope, Cheyenne East, 8-6.