Skip to content

 

MONDAY, FEB. 16

Hockey — Kent Denver at Monarch, 3 p.m.

 

TUESDAY, FEB. 17

Boys basketball — Erie at Frederick, 7 p.m.; Berthoud at Holy Family, 7 p.m.; Longmont Christian at Libery Common, 7:30 p.m.; Silver Creek at Thompson Valley, 7 p.m.; Dawson at Highland, 7 p.m.; Niwot at Northridge, 6:30 p.m.; Centaurus at Mountain View, 6:30 p.m.; Fossil Ridge at Fairview, 6:30 p.m.; Greeley Central at Longmont, 6:30 p.m.; Lyons at Denver Christian, 8 p.m.; Mead at Windsor, 6:30 p.m.; Shining Mountain at Jim Elliot Christian, 7 p.m.; Roosevelt at Skyline, 6:30 p.m.; Monarch at Greeley West, 6:30 p.m.; Denver Academy at Nederland, 7 p.m.; Broomfield at Fort Collins, 6:30 p.m.; Rocky Mountain at Legacy, 6:30 p.m.

Girls basketball — Holy Family at Berthoud, 7 p.m.; Longmont Christian at Libery Common, 6 p.m.; Erie at Frederick, 5:30 p.m.; Lutheran at Peak to Peak, 7 p.m.; Thompson Valley at Silver Creek, 6:30 p.m.; Jefferson Academy at Kent Denver, 7 p.m.; Dawson at Highland, 5:30 p.m.; Northridge at Niwot, 6:30 p.m.; Mountain View at Centaurus, 6:30 p.m.; Fairview at Fossil Ridge, 6:30 p.m.; Longmont at Greeley Central, 6:30 p.m.; Lyons at Denver Christian, 6:30 p.m.; Windsor at Mead, 6:30 p.m.; Shining Mountain at Jim Elliot Christian, 5 p.m.; Skyline at Roosevelt, 6:30 p.m.; Fort Collins at Broomfield, 6:30 p.m.; Greeley West at Monarch, 6:30 p.m.; Legacy at Rocky Mountain, 6:30 p.m.

 

WEDNESDAY, FEB. 18

Boys basketball — Kent Denver at Jefferson Academy, 7 p.m.

 

THURSDAY, FEB. 19

Boys basketball — Peak to Peak at Lutheran, 7 p.m.; Longmont at Silver Creek, 6:30 p.m.; Byers at Dawson, 6:30 p.m.; Boulder at Fossil Ridge, 6:30 p.m.; Fairview at Rocky Mountain, 6:30 p.m.; Monarch at Mountain Range, 7 p.m.; Beth Eden at Nederland, 7 p.m.; Legacy at Broomfield, 6:30 p.m.

Girls basketball — Longmont at Silver Creek, 5 p.m.; Byers at Dawson, 5 p.m.; Fossil Ridge at Boulder, 6:30 p.m.; Rocky Mountain at Fairview, 6:30 p.m.; Broomfield at Legacy, 6:30 p.m.; Mountain Range at Monarch, 6:30 p.m.

Wrestling — Class 3A/2A: Preliminaries, 3 p.m.; Class 5A/4A: Preliminaries, 7:15 p.m.

Skiing — State Championships at Frisco Nordic Center, 3 p.m.

 

FRIDAY, FEB. 20

Boys basketball — Roosevelt at Erie, 6:30 p.m.; Holy Family at Windsor, 6:30 p.m.; Rocky Mountain Lutheran, 7:45 p.m.; Dawson at Union Colony, 6:30 p.m.; Centaurus at Niwot, 6:30 p.m.; Berthoud at Mead, 7 p.m.; Frederick at Skyline, 6:30 p.m.

Girls basketball — Windsor at Holy Family, 7 p.m.; Rocky Mountain Lutheran, 6:15 p.m.; Erie at Roosevelt, 6:30 p.m.; Centaurus at Niwot, 5 p.m.; Berthoud at Mead, 5:30 p.m.; Skyline at Frederick, 6:30 p.m.

Wrestling — Class 3A/2A: Quarterfinals, 10 a.m. (consolation first round to follow); Consolation second round, 5:45 p.m.; Semifinals, 7:15 p.m.; Class 5A/4A: Quarterfinals 12:45 p.m. (consolation first round to follow); Consolation second round, 7:15 p.m.; Semifinals, 7:15 p.m.

Skiing —State Championships at Frisco Nordic Center, 3 p.m.

 

SATURDAY, FEB. 21

Wrestling — Class 3A/2A: Consolation third round, 10:30 a.m. (semifinal consolation to follow); Fifth place match, 2 p.m. (third place match to follow); Class 5A/4A: Consolation third round, 12 p.m. (semifinal consolation to follow); Fifth place match, 2:30 p.m. (third place match to follow).

Hockey — Ralston Valley at Monarch, 4 p.m.

Follow us on Twitter: twitter.com/BoCoPreps

Join the Conversation

We invite you to use our commenting platform to engage in insightful conversations about issues in our community. We reserve the right at all times to remove any information or materials that are unlawful, threatening, abusive, libelous, defamatory, obscene, vulgar, pornographic, profane, indecent or otherwise objectionable to us, and to disclose any information necessary to satisfy the law, regulation, or government request. We might permanently block any user who abuses these conditions.