GET BREAKING NEWS IN YOUR BROWSER. CLICK HERE TO TURN ON NOTIFICATIONS.

X

MONDAY, FEBRUARY 9

Boys basketball — Jefferson Academy at Denver Jewish Day School, 7 p.m.

Girls basketball — Broomfield at Ralston Valley, 7 p.m.


TUESDAY, FEBRUARY 10

Boys basketball — Skyline at Erie, 7 p.m.; Holy Family at Mead, 6:30 p.m.; Front Range Christian at Longmont Christian, 7 p.m.; Silver Creek at Northridge, 6:30 p.m.; Thompson Valley at Niwot, 6:30 p.m.; Horizon at Boulder, 6:30 p.m.; Greeley Central at Centaurus, 6:30 p.m.; Monarch at Fairview, 6:30 p.m.; Longmont at Mountain View, 6:30 p.m.; Resurrection Christian at Lyons, 7 p.m.; Denver Jewish Day at Shining Mountain, 7 p.m.; Frederick at Roosevelt, 6:30 p.m.; Nederland at Denver Christian, 7 p.m.; Legacy at Mountain Range, 7 p.m.

Girls basketball — Mead at Holy Family, 6:30 p.m.; Front Range Christian at Longmont Christian, 6 p.m.; Skyline at Erie, 5:30 p.m.; Peak to Peak at Colorado Academy, 7 p.m.; Northridge at Silver Creek, 6:30 p.m.; Jefferson Academy at St. Mary’s Academy, 7 p.m.; Dawson at Twin Peaks, 4 p.m.; Niwot at Thompson Valley, 7 p.m.; Boulder at Horizon, 6:30 p.m.; Centaurus at Greeley Central, 6:30 p.m.; Fairview at Monarch, 6:30 p.m.; Mountain View at Longmont, 6:30 p.m.; Lyons at Resurrection Christian, 5:30 p.m.; Denver Jewish Day at Shining Mountain, 5 p.m.; Roosevelt at Frederick, 6:30 p.m.; Mountain Range at Legacy, 6:30 p.m.


WEDNESDAY, FEBRUARY 11

Boys basketball — Colorado Academy at Peak to Peak, 7 p.m.; Centaurus at John F. Kennedy, 7 p.m.

Girls basketball — John F. Kennedy at Centaurus, 6:30 p.m.


THURSDAY, FEBRUARY 12

Boys basketball — Silver Creek at Greeley Central, 6:30 p.m.; Union Colony at Dawson, 6:30 p.m.; Niwot at Mountain View, 6:30 p.m.; Thompson Valley at Longmont, 6:30 p.m.

Girls basketball — Greeley Central at Silver Creek, 6:30 p.m.; Union Colony at Dawson, 5 p.m.; Mountain View at Niwot, 6:30 p.m.; Longmont at Thompson Valley, 6:30 p.m.

Alpine Skiing — Nederland at Echo Mountain.


FRIDAY, FEBRUARY 13

Boys basketball — Erie at Holy Family, 7 p.m.; Resurrection at Longmont Christian, 7:30 p.m.; Peak to Peak at Manual, 7 p.m.; Bishop Machebeuf at Jefferson Academy, 7 p.m.; Boulder at Monarch, 6:30 p.m.; Northridge at Centaurus, 6:30 p.m.; Fairview at Legacy, 6:30 p.m.; Lyons at Liberty Common, 7 p.m.; Mead at Skyline, 7 p.m.; Berthoud at Frederick, 6:30 p.m.; Highland at Nederland, 7 p.m.; Broomfield at Loveland, 6:30 p.m.

Girls basketball — Erie at Holy Family, 5:30 p.m.; Resurrection at Longmont Christian, 6 p.m.; Peak to Peak at Manual, 5:30 p.m.; Bishop Machebeuf at Jefferson Academy, 5:30 p.m.; Monarch at Boulder, 6:30 p.m.; Centaurus at Northridge, 6:30 p.m.; Legacy at Fairview, 6:30 p.m.; Liberty Common at Lyons, 7 p.m.; Mead at Skyline, 5:30 p.m.; Loveland at Broomfield, 6:30 p.m.; Frederick at Berthoud, 6:30 p.m.

Hockey — Cherry Creek at Monarch, 7:30 p.m.

Girls swimming — Class 5A state meet, 4 p.m. (at Edora Pool and Ice Center); Class 4A state meet, 4 p.m. (at Veterans Memorial Aquatic Center).


SATURDAY, FEBRUARY 14

Boys basketball — Shining Mountain at Elbert, 4 p.m.

Girls basketball — Shining Mountain at Elbert, 2:30 p.m.

Wrestling — Boulder, Legacy at 5A Region 1 tournament (at Legacy); Broomfield, Fairview at 5A Region 2 tournament (at Smoky Hill); Centaurus, Monarch at 5A Region 3 tournament (at Westminster); Frederick, Longmont, Niwot, Silver Creek, Skyline at 4A Region 3 tournament (at Windsor); Erie, Holy Family, Mead at 3A Region 1 tournament (at Eaton); Lyons at 2A Region 3 tournament (at Northeastern Junior College).

Girls swimming — Class 5A state meet, 2 p.m. (at Edora Pool and Ice Center); Class 4A state meet, 2 p.m. (at Veterans Memorial Aquatic Center).