CLASS 5A

First round

(1) Rock Canyon 4, (32) Grand Junction 1

(17) Arvada West 1, 16) Montbello 0

(8) Fairview 4, (25) ThunderRidge 1

(9) Grandview 5, (24) Rocky Mountain 0

(5) Mountain Vista 4, (28) Brighton 0

(12) Broomfield 3, (21) Lakewood 0

(4) Doherty 2, (29) Aurora Central 1

(13) Cherry Creek 2, (20) Fossil Ridge 0

(3) Boulder 2, (30) Adams City 1

(19) Poudre 1, (14) Heritage 0

(27) Westminster 2, (6) Arapahoe 1

(22) Chatfield 3, (11) Rangeview 2

(7) Pine Creek 1, (26) Fort Collins 0

(10) Legend 2, (23) Columbine 1

(2) Smoky Hill 11, (31) Lincoln 1

(15) Ralston Valley 3, (18) Denver East 1

Second Round

(1) Rock Canyon 1, (17) Arvada West 0

(8) Fairview 2, (9) Grandview 1

(12) Broomfield 2, (5) Mountain Vista 0

(4) Doherty 3, (13) Cherry Creek 2

(3) Boulder 1, (19) Poudre 0

(22) Chatfield 4, (27) Westminster 3

(7) Pine Creek 1, (10) Legend 0

(2) Smoky Hill 3, (15) Ralston Valley 0

Quarterfinals

(8) Fairview 3, (1) Rock Canyon 2

(12) Broomfield 4, (4) Doherty 0

(3) Boulder 3, (22) Chatfield 0

(2) Smoky Hill 4, (7) Pine Creek 1

Semifinals

At Legacy Stadium

(12) Broomfield 2, (8) Fairview 1

(3) Boulder 2, (2) Smoky Hill 0

Championship: (12) Broomfield (12-4-3) vs. (3) Boulder (15-1-3), Saturday, Dick’s Sporting Goods Park, 3:30 p.m.

 

CLASS 4A

First round

(1) Air Academy 6, (32) Thompson Valley 2

(17) Pueblo Centennial 2, (16) Windsor 0

(8) Littleton 5, (25) Mesa Ridge 0

(9) Durango 2, (24) Vista Ridge 0

(5) Niwot 4, (28) Skyview 1

(12) Centaurus 2, (21) Standley Lake 1

(4) D’Evelyn 4, (29) Steamboat 1

(13) Fort Lupton 1, (20) Battle Mountain 0

(3) Cheyenne Mountain 3, (30) Silver Creek 0

(14) Montrose 1, (19) Golden 0

(6) Ponderosa 2, (27) Wheat Ridge 0

(11) Evergreen 3, (22) Denver West 1

(7) Kennedy 1, (26) Mitchell 0

(10) Summit 2, (23) Lewis-Palmer 1

(2) Classical Academy 3, (31) Vista PEAK Prep

(15) Pueblo West 3, (18) Skyline 2

Second Round

(1) Air Academy 5, (17) Pueblo Centennial 0

(8) Littleton 1, (9) Durango 0

(5) Niwot 2, (12) Centaurus 1

(4) D’Evelyn 2, (13) Fort Lupton 0

(14) Montrose 1, (3) Cheyenne Mountain 0

(6) Ponderosa 2, (11) Evergreen 0

(10) Summit 3, (7) Kennedy 2

(2) The Classical Academy 2, (15) Pueblo West 1

Quarterfinals

(1) Air Academy 1,(8) Littleton 0

(4) D’Evelyn 0, (5) Niwot 0 (D’Evelyn wins 4-3 in shootout)

(6) Ponderosa 2, (14) Montrose 1

(2) The Classical Academy 3, (10) Summit 1

Semifinals

At Sports Authority Stadium

(1) Air Academy 6, (4) D’Evelyn 1

(2) The Classical Acedemy 2, (6) Ponderosa 1

Championship: (2) The Classical Academy (19-0) vs. (1) Air Academy (19-0) Saturday, Dick’s Sporting Goods Park, 1 p.m.

 

CLASS 3A

Region 1 (hosted by Kent Denver)

(1) Kent Denver 5, (32) Estes Park 0

(16) Aspen 1, (17) The Pinnacle 0

(1) Kent Denver 3, (16) Aspen 0

Region 2 (hosted by DSST)

(8) Denever Science & Technology 3, (25) St. Mary’s 1

(9) Coal Ridge 4, (24) Sterling 0

(9) Coal Ridge 6, (8) Denver Science & Technology 0

Region 3 (hosted by Vail Mountain)

(5) Vail Mountain 1, (28) Vanguard Charter 0

(21) Jefferson Academy 2, Telluride 0

(21) Jefferson Academy 3, (5) Vail Mountain 0

Region 4 (hosted by Denver Christian)

(4) Denver Christian 4, (29) KIPP Denver Collegiate 1

(13) Faith Christian 3, (20) Dawson 0

(4) Denver Christian 1, (13) Faith Christian 0

Region 5 (hosted by Roaring Fork)

(3) Roaring Fork 6, (30) Roosevelt 0

(19) Peak to Peak 3, (14) Pagosa Springs 2

(19) Peak to Peak 4, (3) Roaring Fork 3

Region 6 (hosted by Colorado Academy)

(6) Colorado Academy 3, (27) Fountain Valley 0

(11) Sheridan 5, (22) Heritage Christian 0

(6) Colorado Academy 1, (11) Sheridan 0

Region 7 (hosted by Crested Butte)

(7) Crested Butte 4, (26) Manitou Springs 3

(10) Salida 2, (22) Liberty Common 1

(10) Salida 2, (7) Crested Butte 1

Region 8 (hosted by Frontier Academy)

(2) Frontier Academy 3, (31) Basalt 2

(15) Bruce Randolph 1, (18) Colorado Springs Christian 0

(2) Frontier Academy 3, (15) Bruce Randolph 1

Quarterfinals

(1) Kent Denver 1, (9) Coal Ridge 0

(4) Denver Christian 4, (5) Vail Mountain 3

(6) Colorado Academy 1, (19) Peak to Peak 0

(10) Salida 1, (2) Frontier Academy 0

Semifinals

At All City Stadium

(1) Kent Denver 1, (4) Denver Christian 0

(6) Colorado Academy 2, (10) Salida 0

Championship: (6) Colorado Academy (15-4) vs. (1) Kent Denver (18-1), Saturday, Dick’s Sporting Goods Park, 10:30 a.m.

Follow us on Twitter: twitter.com/BoCoPreps