GET BREAKING NEWS IN YOUR BROWSER. CLICK HERE TO TURN ON NOTIFICATIONS.

X

Football

VAIL CHRISTIAN 48, NEDERLAND 12

At Vail Christian School

Vail Christian 8 16 16 8 — 48

Nederland 0 0 6 6 — 12

Third quarter 

Nederland Christian McClain 14 run (run failed).

Fourth quarter 

Nederland Quinn Kuechenmeister 21 pass from Mike Wood(run failed).

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — Nederland: Christian McClain 10-89, Jaron Dillon 4-11, Mike Wood 6-53, Noah Ridnell 2-12

PASSING (comp-att-int-yards) — Nederland: Wood 8-17-2-122.

RECEIVING — Nederland: Kuechenmeister 6-89, Ike Thibedeau 1-17, Miles Pancoast 1-21.


Softball

FOSSIL RIDGE 6, BROOMFIELD 5

At Fossil Ridge H.S.

Broomfield 002 011 1 — 5 7 3

Fossil Ridge 300 201 0 — 6 6 5

Broomfield hitting (ab-r-h-rbi) — Bohn 0-0-0-0, Thomas 3-0-0-0, Shores 3-0-0-0, Jackson 3-1-2-1, Biesterfeld 4-2-1-0, Brock 3-0-1-0, Lockwood 3-1-0-1, Gilmore 3-0-0-0, Malkin 4-1-2-1, Morales 4-0-1-0. Totals 30-5-7-3.

Broomfield pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Gilmore 6-6-6-2-2-4.


Boys soccer

SKYLINE 3, LONGMONT 0

At Skyline H.S.

Skyline 0 3 — 3

Longmont 0 0 — 0

Goals (assists) — Skyline: Cruz Valdez (Marco Rodriguez) 46th minute, Rodriguez 42nd minute, Ulises Garcia (Valdez)63rd minute.

Goalies (Min-Goals allowed-Saves) — Skyline: Noel Garcia (40-0-0), Gabe Chavez (40-0-1).


NIWOT 4, WESTMINSTER 0

At Westminster H.S.

Niwot 3 1 — 4

Westminster 0 0 — 0

Goals (assists) — Niwot: Mark Ramirez (Angel Perez) 20th minute, Eric Fayeulle (Touzong Xiong) 34th minute, Justin Barkow (Nick Alvarado) 40th minute, Billy Hoffmann (Nick Alvarado) 70th minute.

Goalies (Min-Goals allowed-Saves) — Niwot: Jack Fitzgerald (80-0-7).


Volleyball

SKYLINE 3, HOLY FAMILY 1

At Skyline H.S.

Skyline 21 25 29 25

Holy Family 25 20 27 18

Kills — Skyline: N Barron 12, Montante 10, Steed 5, Robison 5.

Assists — Skyline: Robison 30.

Aces — Skyline: N Barron 5, M Barron 3, Robison 2.

Digs — Skyline: Montante 22, N Barron 18, Steed 12, A Montante 10.


Cross country

LIBERTY BELL INVITATIONAL

At Heritage H.S.

Division 4 Boys

Team scores — Frontier Academy 18, Berthoud 82, Colorado Academy 98, Holy Family 110, Peak to Peak 110, Heritage Christian 112, University 115, Faith Christian 134, Buena Vista 147, Ridgeview Academy 194, Estes Park 203, Colorado Springs Christian 206, Moffat County 210, Kent Denver 214, Nederland 257, Saratoga 268, Peyton 288, Lutheran 295

Top 5 individuals — 1. Luke Spitz, Berthoud, 16:19; 2. Josiah Davis, Frontier Academy, 16:26; 3. James Giltner, Kent Denver, 16:41; 4. Cody Jones, Frontier Academy, 16:51; 5. Isaiah Remington, Frontier Academy, 17:04.

Holy Family results — Ryan Wells 17:18, Bailey Tellam 17:24, Michael Sloan 18:11, Montgomery Smith 18:12, Kyle McCabe 18:12, Tanner Price 18:13.

Peak to Peak results — Isaac Ruble 17:46, Alex Mowery 17:52, Brandon Ries 17:52, Benjamin Deyoung 18:01, Michael Carrannante 19:07, Jay Kang 21:00.

Nederland results — James McNamara 18:03, Michael Airola 18:09, Ben Ochsner 19:32, Kiernan McClish 21:34, Taylor Coons 22:02, Brannen Schrader 23:54.


Division 3A Boys

Team scores — Laramie 79, Evergreen 92, Scottsbluff 118, Ponderosa 133, Lewis Palmer 154, Valor Christian 165, Centaurus 176, Falcon 184, Silver Creek 220, Sidney 242, Vista Ridge 287, Skyline 336, Woodland Park 360, Hinkley 416, Roosevelt 438, Glenwood Springs 450, Conifer 464, Frederick 482, Sand Creek 530, Steamboat Springs 601, Gateway 636.

Top 5 individuals — 1. Chris Henry, Laramie, 15:37, 2. Matthew Barraza, Scottsbluff 15:38, 3. Phillip Reid, Ponderosa, 15:52; 4. Shane Burkey, Scottsbluff, 16:12; 5. Aidan Cusick, Valor Christian, 16:14.

Centaurus results — Jake Link 16:19, Ben Patzer 16:40, Brooks MacDonald 16:43, Nathan Weston 18:02, Caio Gajdys 18:21, Brady Tobin 18:27.

Silver Creek results — Brock Dykema 16:37, Trent Dykema 17:26, Zachary Beckwith 17:36, Mitchell Long 17:58, Bronson Thomas-Garcia 18:03, Joseph Creighton 18:37.

Frederick results — Richard Bailey 17:32, Ryker Burnjam 18:35, Brock Conover 19:16, Tyler Couser 19:34, Jordan Lowe 20:21, Calvin Reynolds 20:44.

Skyline results — Hayden Falkinburg 16:45, Mark Boden 18:03, Dylan Cooper 18:28, Jensen Richards 18:29, Jonah Chrisman 18:33, Kyle McKell 20:12.

Shining Mountain results — Ben Kearney 19:53.


Division 2A Boys

Team scores — Cheyenne Mountain 126, Niwot 155, Broomfield 156, ThunderRidge 159, Heritage 164, Battle Mountain 178, Thompson Valley 192, Rock Canyon 193, Mountain View 194, Pomona 225, Thonton 240, Liberty 280, Loveland 326, Littleton 344, Pine Creek 406, Mullen 410, Columbine 426, Cheyenne East 446, D’Evelyn 525, Highlands Ranch 550, Greeley West 577, Wheat Ridge 595.

Top 5 individuals — 1. Zachary Alhamra, Pine Creek, 14:58; 2. Marcelo Laguera, Pomona, 15:25; 3. Joshua Joseph, Thornton, 15:27; 4. William Mayhew, Cheyenne Mountain, 15:40; 5. Jake Mitchem, Broomfield, 15:46.

Niwot results — Elliot Minor 16:09, Isaac Flores 16:22, Joe Plunkett 16:22, Niels Snow 16:40, Jesse Falk 17:05, Kenny Wilson 17:59.

Broomfield results — Jake Mitchem 15:46, Daniel Alvarez-Chao 16:02, Jared Durney 16:26, Josh Schoep 16:40, Kian Hartley 17:31, Blake Mino 17:58.


Division 1A Boys

Team scores — Albuquerque Academy 113, Monarch 117, Boulder 130, Chaparral 150, Fort Collins 177, Arapahoe 186, Smoky Hill 231, Fairview 238, Cherry Creek 248, Fossil Ridge 249, Grandview 279, Cherokee Trail 289, Regis 357, Denver East 365, Rock Springs 383, Cheyenne Central 393, Rocky Mountain 447, Eaglecrest 471, Bear Creek 515, Douglas County 532, Horizon 540, Overland 603, Legacy 614.

Top 5 individuals — 1. Isaac Green, Monarch, 15:24; 2. Tyger Roch, Monarch, 15:28; 3. Satchel Caldwell, Boulder, 15:29; 4. Blake Yount, Smoky Hill, 15:33; 5. Krey Ramsey, Rock Springs, 15:36.

Other Monarch results — Fred Austin 16:10, Ben Hogan 16:18, Greg Hibl 16:45, Riley Sorbo 16:58.

Other Boulder results — SeanRiedel 16:07, David Rieder 16:14, Zach Westman 16:17, Luke Zacharias 16:33, Sam Primozich 16:41.

Fairview results — Preston Cates 16:20, Jacob Naber 16:27, Emil Graf 16:28, Omar Ridinger 16:45, Greg Lund 16:52, Adam Lund 17:00.


Division 4 Girls

Team scores — Kent Denver 49, Heritage Christian 64, Moffat County 67, Holy Family 73, Colorado Academy 88, Estes Park 98, Frontier Academy 106, Berthoud 106, University 149, Buena Vista 177, St. Mary’s 213, Peak to Peak 224, Colorado Springs Christian 259, Peyton 284, Lutheran 298, Faith Christian 298, Front Range Christian 309.

Top 5 individuals — 1. Lily Tomasula-Martin, Estes Park, 18:04; 2. Kiah Leonard, Berthoud, 18:20; 3. Julia Jaschke, Kent Denver, 18:59; 4. Anna Ponzio, Colorado Academy, 19:04; 5. Rebekah Rairdon, Heritage Christian, 19:30.

Peak to Peak results — Dallas Frisbie 19:41, Natalie Mitchell 22:03, Cambria Pilger 24:48, Whitney Braiser 24:58, Abby McKee 25:07, Mariah Rasul.

Holy Family results — Isabelle Hren 20:15, Olivia Bartoletti 20:25, Krista Naperkowski 20:34, Eva Naperkowski 20:46, Emily Campbell 21:23, Amanda Medearis 21:37.

Nederland— Sophia Lindenberger 20:52, Sarah Davidson 21:24, MacKenzie Radandt 22:10,

 


Division 3A Girls

Team scores — Scottsbluff 83, Evergreen 90, Silver Creek 116, Centaurus 142, Valor Christian 178, Laramie 182, Steamboat Springs 215, Conifer 240, Sidney 268, Shining Mountain 276, Woodland Park 302, Glenwood Springs 319, Ponderosa 336, Hinkley 345, Roosevelt 353, Vista Ridge 359, Lewis Palmer 394, Falcon 476, Frederick 505, Sand Creek 527.

Top 5 individuals — 1. Lauren Ogg, Valor Christian, 18:05; 2. Maggie Moline, Centaurus, 18:41; 3. Mikayla Gaffney, Silver Creek, 18:47, Ginger Hutton, Shining Mountain, 18:55; 5. Reagan Hausmann, Valor Christian, 19:02.

Other Centaurus results— Olivia Rogers 19:17, Meghan Davinroy 20:53, Sabrina Stern 20:58, Nicole Rosen 21:14, Mariah Gallogly 22:47.

Other Shining Mountain results — Paisley Sheehan 20:29, Carla Theiner 21:16, Emma Schaefer 22:04, Tea Speek 23:39, Inaya Shore.

Other Silver Creek results — Maiya Jazwierska 20:15, Darah Gaffney 20:20, Taylor Stinson 20:24, Sage Madden 20:40, Samantha Koski 20:51.

Other Frederick results — Nikayta Neu 21:38, Casey Elnicki 21:44, Madison Ellis 24:19, Meghan McCarron 24:28, Skyler McCarty 25:08, Samantha Garcia 26:31.

 


Division 2A Girls

Team scores — Mountain View 103, Pine Creek 104, Niwot 134, Broomfield 143, Thompson Valley 145, Thunder Ridge 184, Wheat Ridge 201, Rock Canyon 214, Highlands Ranch 236, Battle Mountain 236, Cheyenne Mountain 237, Loveland 283, Heritage 316, Greeley West 344, Pomona 371, Columbine 434, Littleton 464, Liberty 482, Mullen 569, Lincoln 635.

Top 5 individuals — 1. Kaleigh Kroeker, Pine Creek, 17:43,; 2. Riley Cooney, Mountain View, 18:11; 3. Athan Kuehn, Pine Creek, 18:16; 4. Regan Vandepol, Broomfield, 18:24; 5. Lauren Offerman, Mountain View, 18:26.

Other Broomfield results— Katelyn Mitchem 18:40, Emily Mitchem 18:59, Elaine Webber 19:59, Ivy Gonzales 20:08, Laura Thompson 20:31.

Niwot results — Jenna McCaffrey 18:40, Christa Boettiger 18:43, Emily Cranny 19:16, Niki Marshall 19:48, Kela Fetters 19:52, Claire Gillett 19:56.


Division 1A Girls

Team scores — Monarch 53, Cherry Creek 106, Fairview 132, Fort Collins 147, Albuquerque Academy 170, Fossil Ridge 188, Smoky Hill 222, Grandview 295, Boulder 300, Regis 301, Cherokee Trail 310, Cheyenne Central 321, Horizon 329, Rock Springs 334, Rocky Mountain 376, Douglas County 386, Legacy 392, Arapahoe 417, Chaparral 518, Denver East 533, Eaglecrest 606, Bear Creek 658.

Top 5 individuals — 1. Lauren Gregory, Fort Collins, 17:16; 2. Maya Browning, Fairview, 17:51; 3. Jordyn Colter, Cherry Creek, 17:51; 4. Ashley Bock, Fossil Ridge, 17:52; 5. Holly Bent, Monarch, 17:55.

Other Fairview results — Zeta Mason 18:47, Josie Russell 19:03, Katia Beggan 19:07, Hailey Leader 19:11, Sarah King 19:16.

Other Monarch results — Audrey Lookner 18:03, Lizzie Hogan 18:30, Elissa Mann, 18:32, Karina Mann 18:32, Daisy Fuchs 20:04.

Boulder results — Lauren Neugeboren 18:56, Lauren Jortberg 19:13, Ali O’Donnell 19:15, Kristen Thomas 20:04, Eva Oakes 20:33, Alysa Rogers 20:37.


Boys tennis

BROOMFIELD 7, LEGACY 0

Singles — 1. Lupo, Broomfield, def. Boucher 6-4, 6-3; 2. Wood, Broomfield, def. Jensen 6-2, 2-6, 6-2; 3. Wolff, Broomfield, def. Carlson 6-3, 6-2.

Doubles — 1. Lewis/Stevens, Broomfield, def. Nixon/Nixon 6-2, 6-0; 2. Jennett/Hristoff, Broomfield, def. DiLullo/Steen 6-2, 6-7, 6-0; 3. Babcock/Penner, Broomfield, def. Kling/Rivera 6-0, 6-3; 4. Hover/Manwaring, Broomfield, def. Gilpatrick/Moon 4-6, 7-5, 10-6.


Late Thursday

Volleyball

LOVELAND 3, BOULDER 0

Boulder 17 22 20

Loveland 25 25 25

Kills — Boulder: Evans 9, Eyl 5, Stucka 5.

Blocks — Boulder: Stucka 3, Williams 2.

Assists — Boulder: Sessions 19, Chow 6.

Aces — Boulder: Todea 2, Chow 2.

Digs — Boulder: Myers 3, Stucka 3, Williams 2.


Softball

PEAK TO PEAK 8, FAITH CHRISTIAN 3

At Peak to Peak H.S.

Faith Christian 000 003 0 — 3 3 6

Peak to Peak 200 033 x — 8 6 4

W — Anderson.

Peak to Peak hitting (ab-r-h-rbi) — Martinez 4-2-2-3, Shattuck 1-1-0-0, Schnabel 3-0-0-0, Brantmeyer 2-1-0-0, Kleppe 3-0-1-0, Martinez 1-1-0-0, Mussro 2-0-0-0, Shuler 1-0-0-0, Hankla 3-0-0-0, Freeman-Grundei 3-2-2-1, Anderson 2-1-1-1. Totals 25-8-6-5.

Peak to Peak pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Anderson 7-2-3-1-0-9.


Football

ROCKY MOUNTAIN 10, LEGACY 6

At French Field

Legacy (1-2, 0-1) 6 0 0 0 — 6

Rocky Mtn (3-0, 1-0) 7 3 0 0 — 10

First quarter 

Legacy — FG Huntor Rainwater 34.

Legacy — FG Rainwater 41.

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — Legacy: Baugh 18-116, Robinson 12-37, Lynch 1-(-7).

PASSING — Legacy: Lynch 2-16-1 35.

RECEIVING — Legacy: Robinson 1-35, Coleman 1-7.