MONDAY, AUGUST 25

Boys golf — Frederick, Erie, Holy Family, Skyline at Tri-Valley League Meet No. 5, at Saddle Back G.C., 8 a.m.

Softball — Arvada West at Frederick, 4 p.m.; Broomfield at Westminster, 4 p.m.

Volleyball — Silver Creek at Holy Family, 6:30 p.m.


TUESDAY, AUGUST 26

Volleyball — Golden at Frederick, 6:30 p.m.; Loveland Protestant at Twin Peaks; Greeley Central at Boulder, 6:30 p.m.; Holy Family at Broomfield, 6:30 p.m.; Jefferson Academy at La Veta, 6 p.m.

Softball — Frederick at Holy Family, 4 p.m.; Longmont at Boulder, 4 p.m.; Niwot at Silver Creek, 4 p.m.; Skyline at Bishop Machebeuf, 4:30 p.m.; Wheat Ridge at Legacy, 4:30 p.m.; Lyons at Greeley Central, 4 p.m.; Roosevelt at Erie, 4 p.m.; Mountain View at Centaurus, 4 p.m.; Berthoud at Mead, 10 a.m.; Sheridan at Peak to Peak, 4:30 p.m.

Boys tennis — Longmont at Silver Creek, 3:30 p.m.; Dawson School at Skyline, 4 p.m.; Monarch at Boulder, at Centennial M.S., 3:30 p.m.; Loveland at Broomfield, 3:30 p.m.; Centaurus at Niwot, 3:30 p.m.

Boys soccer — Horizon at Silver Creek, 4 p.m.; Boulder at Smoky Hill, 4:30 p.m.; Broomfield at Standley Lake, 4 p.m.; Holy Family at Peak to Peak, 6 p.m.; Niwot vs. Thompson Valley, at Mountain View, 4 p.m.; Erie at Conifer, 4:30 p.m.


WEDNESDAY, AUGUST 27

Boys golf — Monarch, Frederick at Horizon Invite, at Riverdale Knolls G.C., 8 a.m.; Niwot, Longmont, Centaurus, Silver Creek at Northern League Meet No. 4, at Olde Course, 1 p.m.

Volleyball — Skyline at Silver Creek, 6:30 p.m.

Softball — Valor Christian at Fairview, 4 p.m.



THURSDAY, AUGUST 28

Boys golf — Monarch, Fairview, Boulder, Broomfield, Legacy at FRL Meet No. 4, at Thorncreek G.C., 8 a.m.; Jefferson Academy, Peak to Peak at Metro League Meet No. 4, at Back Bear G.C., 8 a.m.

Boys soccer — Frederick at Windsor, 7 p.m.; Longmont at Wheat Ridge, 4 p.m.; Silver Creek at Ft. Lupton, 4 p.m.; Erie at Skyline, 4 p.m.; Rock Canyon at Boulder, 7 p.m.; Monarch at Lakewood; Broomfield at Heritage, 5 p.m.; Holy Family at Mead, 7 p.m.; Valley at Niwot, 4 p.m.; Dawson School at Colorado Academy, 4 p.m.; Northglenn at Centaurus, 6 p.m.

Softball — Skyline at Platte Canyon, 4:30 p.m.; Golden at Boulder, 4 p.m.; Fairview at Bear Creek, 4 p.m.; Holy Family at Regis, 4 p.m.; Sterling at Lyons, 4 p.m.; Peak to Peak at Centaurus, 4 p.m.; Mead at Windsor, 4 p.m.

Softball (Erie Tournament of Champions) — Pomona vs. Niwot, 4 p.m.; Frederick vs. Tahlequah-Sequoyah (Okla.), 6 p.m. (All games at Ballpark of Erie).

Boys tennis — Longmont at Windsor, 3:30 p.m.; Poudre at Silver Creek, 3:30 p.m.; Monarch at Loveland, 3:30 p.m.; Broomfield vs. Boulder, 3:30 p.m.; Fossil Ridge at Fairview; Niwot at Dawson School, 4 p.m.; Erie at Legacy, 3:30 p.m.

Volleyball — Twin Peaks at Loveland Protestant; Denver East at Boulder, 6:30 p.m.; Overland at Monarch, 6:30 p.m.; Rangeview at Fairview, 6:30 p.m.; Lyons at Estes Park, 6 p.m.; Broomfield at Arvada West, 6:30 p.m.; Aurora West at Dawson School, 6 p.m.; Centaurus at Jefferson Academy, 6:30 p.m.; The Academy at Peak to Peak 6 p.m.

Football — Discovery Canyon vs. Silver Creek, at Everly-Montgomery Field, 7 p.m.

Cross country — Skyline, Mead at Ponderosa Stampede, 3:30 p.m.

Gymnastics — Broomfield at Loveland; Niwot at Fort Collins, 6 p.m.


FRIDAY, AUGUST 29

Softball — Monarch at Fort Collins Tournament.

Softball (Erie Tournament of Champions) — Erie vs. Grandview, 8 a.m.; Erie vs. Tahleequah-Sequoyah, 10 a.m.; Silver Creek vs. Ralston Valley, noon; Broomfield vs. Chatfield, 2 p.m., Heritage vs. Niwot, 4 p.m.; Broomfield vs. Cherokee Trail, 6 p.m.; Frederick vs. Ralston Valley, 8 a.m.; Niwot vs. Windsor, 6 p.m. (All games at Ballpark of Erie).

Volleyball — Shining Mountain, Nederland at Gilpin Christian Tournament; Monarch, Holy Family at Regis Tournament; Erie at Glenwood Springs Tournament.

Cross country — Monarch, Boulder, Fairview at Arapahoe Warrior Invitational, at deKoevend Park, 4 p.m.

Football — Skyline vs. Niwot, at Everly Montgomery Field, 7 p.m.; Longmont Christian at Pikes Peak Christian, 5 p.m.; Fossil Ridge at Boulder, 7 p.m.; Wiggins at Lyons, 7 p.m.; Legacy at Broomfield, 7 p.m.; Holy Family at Mountain View, 7 p.m.; Glenwood Springs at Erie, 7 p.m.; Englewood at Centaurus, 7 p.m.; Mead at Sterling, 7 p.m.; Justice at West Grand, 7 p.m.

Boys tennis — Skyline, Dawson School, Peak to Peak at Centaurus Tournament.


SATURDAY, AUGUST 30

Boys soccer — Weld Central at Frederick, noon; Mead at Sterling, 10 a.m.

Football — Frederick at Conifer, noon; Fairview at Grand Junction, 7 p.m.; Elbert at Nederland, 1 p.m.

Cross country — Longmont, Erie at Fossil Ridge Invite; Jefferson Academy at Platte Valley Bronco Invite.

Softball — Lyons at Skyline, noon; Monarch at Fort Collins Tournament; Fairview at Golden, 11 a.m.; Skyline at Lyons, 11 a.m.; Peak to Peak at Eaton, 4 p.m.

Softball (Erie Tournament of Champions) — Mountain View vs. Broomfield, noon; Niwot vs. Pueblo South, 6 p.m.; Silver Creek vs. Cherokee Trail, 6 p.m.; Brokem Arrow vs. Legacy, 10 a.m.; Liberty vs. Niwot, noon; Broomfield vs. Heritage, 4 p.m.(All games at Ballpark of Erie); Silver Creek vs. Pueblo west, at Erie H.S., 2 p.m.

Boys tennis — Skyline, Dawson School, Peak to Peak at Centaurus Tournament.

Volleyball — Monarch, Holy Family at Regis Tournament; Erie at Glenwood Springs Tournament; Lincoln at Centaurus, noon; Arrupe Jesuit at Centaurus, 4 p.m.; Arrupe Jesuit at Peak to Peak, noon.