GET BREAKING NEWS IN YOUR BROWSER. CLICK HERE TO TURN ON NOTIFICATIONS.

X

Boys peak performers

Paul Roberts, Lyons, cross country: Won the Valmont Invitational, besting runner-up Jacob Mitchem of Broomfield to take the victory in 13:14.

Girls peak performers

Maggie Moline, Centaurus, cross country: Took the Valmont Invite in a time of 16:41. Ceann Udovich of Lyons and Kara Skattum of Broomfield tied for second place, both crossing in 17:04.

 

Soccer

THOMPSON VALLEY 3, PEAK TO PEAK 1

At Thompson Valley

Peak to Peak 0 1 — 1

Thompson Valley 2 1 — 3

Goals (assists) — Peak to Peak: Miguel Arriaga (Daniel Griffith) 56th minute.

Goalies (Min-Goals allowed-Saves) — Peak to Peak: Nate Fangman (80-3-7).


Cross country

VALMONT CROSS COUNTRY INVITATIONAL

At Valmont Park

Boys

Top 10 individuals — 1. Paul Roberts, Lyons, 13:14; 2. Jacob Mitchem, Broomfield, 13:48; 3. Daniel Alvarez-Chao, Broomfield, 14:08; 4. Joel Such, Lyons, 14:16; 5. Jake Link, Centaurus, 14:36; t-6. Joshua Schoep, Broomfield, 14:50; t-6. Jared Durney, Broomfield, 14:50; 8. Ben Rowland, Dakota Ridge, 14:53; 9. Joe Berg, Dakota Ridge, 15:00; 10. Sean Kilcullen, Longmont, 15:01.

Other Lyons results — Matt Dillon 15:06, Brian Dillon 18:01, Owen George 16:28, Cameron Cross 18:24.

Other Broomfield results — Kian Hartley 15:23, Blake Mino 15:56.

Other Longmont results — Taylor Chouinard 17:21, Patrick Salazar 17:48, Nathaniel Eiffert 15:33, Josh Walker 17:48, Jared Wells 15:13.

Other Centaurus results — Ben Patzer 15:34, Nathan Weston 16:01, Caio Gajdys 16:42, Joe Sagrillo 16:34, Brady Tobin 16:36.

Shining Mountain results— Jordan Cherin 16:23, Ben Kearney 18:07.

Girls

Top 10 individuals — 1. Maggie Moline, Centaurus, 16:41; t-2. Ceann Udovich, Lyons, 17:04; t-2. Kara Skattum, Broomfield, 17:04; 4. Regan Vandepol, Broomfield, 17:09; t-5. Mia Valerio, Dakota Ridge, 17:10; t-5. Olivia Rogers, Centaurus, 17:10; 7. Jenna Anderson, Lyons, 17:32; t-8. Elaine Webber, Broomfield, 17:43; t-8. Sierra Tucker, Lyons, 17:43.; 10. Verena O’Malley, Lonmont, 17:49.

Other Centaurus results— Meghan Davinroy 18:39, Nicole Rosen 19:28, Sabrina Stern 20:08, Emma Wager 20:24.

Other Lyons results — Faith Myers 19:07, Kate Berreman 19:20, Brenna Kuskie 19:52.

Other Broomfield results — Katie Abboud 18:29, Brittany Baldwin 19:11, Lauryn Munson 19:29.

Other Longmont results — Kris Appel 21:56, Jordyn Milbrath 20:49, Helena Lauchli 22:35

Shining Mountain results — Paisley Sheehan 18:33, Carla Theiner 20:36, Ella Baca 19:56.


Late Thursday

Boys golf

GRIZZLY INVITATIONAL

At Boomerang G.C. (Par 72)

Team scores — Monarch 229, Loveland 243, Niwot 244, Fort Collins 246, Thompson Valley 250, Greeley West 253, Evergreen 262, Poudre 268, Silver Creek 269, Northridge 274, Mountain View 276.

Top individuals — 1. Jackson Solem, Silver Creek, 70; t-2. Eric Lovell, Greeley West, 72; t-2. Bobby Eckles, Fort Collins, 72; 4. Mitch Leach, Loveland, 73; t-5. Josh Hill, Monarch, 74; t-5. Danny Gallant, Monarch, 74; t-5. Evan Buchalski, Loveland, 74; t-8. Andrew Lanford, Broomfield, 75; t-8. Cooper Taylor, Monarch, 75; t-10. Taylor Faye, Silver Creek, 76; t-10. Darren Edwards, Thompson Valley, 76; t-10. Blake McClure, Poudre, 76.