State baseball

Class 5A

District 1 (at Chatfield HS)

Game 1: Chatfield 5, Doherty 4

Game 2: Central of Grand Junction 9, Pine Creek 3

Game 3: Chatfield 4, G.J. Central 2

District 2 (at Cherry Creek HS)

Game 1: Cherry Creek 1, Monarch 0

Game 2: Mountain Range 5, Rock Canyon 1

Game 3: Cherry Creek 7, Mountain Range 4

District 3 (at Columbine HS)

Game 1: Columbine 10, Legacy 0

Game 2: Chaparral 11, Prairie View 8

Game 3: Chaparral 12, Columbine 3

District 4 (at Mountain Vista HS)

Game 1: Mountain Vista 3, Denver East 0

Game 2: Grand Junction 15, Dakota Ridge 0

Game 3: Mountain Vista 5, Grand Junction 0

District 5 (at Regis Jesuit HS)

Game 1: Regis Jesuit 3, Westminster 0

Game 2: Castle View 8, Ralston Valley 2

Game 3: Regis Jesuit 5, Castle View 4

District 6 (at Rocky Mountain HS)

Game 1: Rocky Mountain 11, Bear Creek 0

Game 2: Grandview 2, Brighton 1

Game 3: Rocky Mountain 11, Grandview 1

District 7 (at Fairview HS)

Game 1: Fairview 8, Mullen 3

Game 2: Arapahoe 14, Fruita Monument 4

Game 3: Fairview 13, Arapahoe 1

District 8 (at Arvada West HS)

Game 1: Horizon 5, Arvada West 4

Game 2: ThunderRidge 7, Northglenn 4

Game 3: ThunderRidge 8, Horizon 4

 

Class 4A

District 1 (at Montrose HS)

Game 1: Coronado 8, Montrose 6

Game 2: Palmer Ridge 7, Erie 3

Game 3: Palmer Ridge 8, Coronado 3

District 2 (at Evergreen HS)

Game 1: Evergreen 3, Air Academy 1

Game 2: Lewis-Palmer 4, Fort Morgan 0

Game 3: Evergreen 7, Lewis-Palmer 4

District 3 (at Delta HS)

Game 1: Pueblo West 11, Delta 5

Game 2: Niwot 4, Canon City 3

Game 3: Niwot 5, Pueblo West 2

District 4 (at Pueblo East HS)

Game 1: Pueblo East 2, Mesa Ridge 1

Game 2: Green Mountain 3, Elizabeth 2

Game 3: Green Mountain 4, Pueblo East 3

District 5 (at Windsor HS)

Game 1: Broomfield 4, Windsor 2

Game 2: Longmont 4, Thomas Jefferson 3

Game 3: Longmont 4, Broomfield 3

District 6 (at Durango HS)

Game 1: Durango 3, Eagle Valley 1

Game 2: Ponderosa 2, Rifle 1

Game 3: Durango 11, Ponderosa 2

District 7 (at Valor Christian HS)

Game 1: Valor Christian 14, Widefield 0

Game 2: Skyline 8, D’Evelyn 6

Game 3: Valor Christian 6, Skyline 4

District 8 (at Wheat Ridge HS)

Game 1: Wheat Ridge 9, Denver North 2

Game 2: Pueblo South 12, Palisade 4

Game 3: Wheat Ridge 7, Pueblo South 6

 

Class 3A

District 1 (at Eaton HS)

Game 1: Eaton 11, Denver Science & Tech. 0

Game 2: St. Mary’s 4, Brush 1

Game 3: Eaton 11, St. Mary’s 0

District 2 (at Alamosa HS)

Game 1: Alamosa 13, Colorado Academy 9

Game 2: Gunnison 20, The Academy 2

Game 3: Alamosa 6, Gunnison 4

District 3 (at Lamar HS)

Game 1: Lamar 11, Fort Lupton 0

Game 2: Valley 7, Sheridan 1

Game 3: Lamar 14, Valley 4

District 4 (at Bayfield HS)

Game 1: La Junta 11, Bayfield 10

Game 2: University 9, Olathe 8

Game 3: University 9, La Junta 3

District 5 (at Holy Family HS)

Game 1: Holy Family 17, Pagosa Springs 0

Game 2: Platte Valley 15, Peak to Peak 14

Game 3: Holy Family 10, Platte Valley 0

District 6 (at Sterling HS)

Game 1: Florence 9, Sterling 6

Game 2: The Classical Academy 10, Arrupe Jesuit 0

Game 3: Florence 13, The Classical Academy 8

District 7 (at Faith Christian HS)

Game 1: Faith Christian 10, Coal Ridge 0

Game 2: Manitou Springs 12, Bennett 2

Game 3: Faith Christian 10, Manitou Springs 0

District 8 (at Cedaredge HS)

Game 1: Cedaredge 10, Clear Creek 0

Game 2: Kent Denver 7, Basalt 0

Game 3: Kent Denver 9, Cedaredge 3