GET BREAKING NEWS IN YOUR BROWSER. CLICK HERE TO TURN ON NOTIFICATIONS.

X

Boys peak performers

Stuart Edgerly, Fairview, swimming: Won the 100 butterfly and 100 backstroke as Fairview defeated Legacy at home.

Noah Jepson, Silver Creek, swimming: Took first in the 500 free and was a member of all three winning relay teams as the Raptors rolled in the water.

Eric Worely, Frederick, baseball: Went 2-for-3 with a couple of RBIs and a run in the Warriors’ win.

Nick Kelly, Peak to Peak, baseball: Got the win on the hill and went 2-for-3 with two RBIs for the Pumas.


Girls peak performers

Maria Fayeulle, Niwot, soccer: Scored two goals in the Cougars’ win over Horizon, moving her total to 10 on the season.

Katie Mintle, Monarch, tennis: Won a three-setter at No. 2 singles as MoHi knocked off Loveland 4-3.

Maddie Kessler, Mead, soccer: Had a hat trick in the Mavs win over Estes Park.


Baseball

THE CLASSICAL ACADEMY 2, JEFFERSON ACADEMY 1

At St. Mary’s Tournament

Jefferson Academy 000 001 00 — 1 5 1

The Classical Academy 001 000 01 — 2 7 2

L — Fitzpatrick.

Jefferson Academy hitting (ab-r-h-rbi) —Wise 3-0-1-0, Mahoney 2-0-0-0, Gray 2-0-0-0, Lindholm 3-0-0-0, Fitzpatrick 3-0-0-0, Schlagel 1-1-0-0, Schmidt 4-0-0-0, Barlow 4-0-1-0, Cook 1-0-1-0, Talley 4-0-0-0, Arellano 3-0-2-0. Totals 30-1-5-0.

Jefferson Academy pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Lindholm 1-1-0-0-0-2, Fitzpatrick 7-6-2-2-2-3.


HIGHLAND 18, LONGMONT CHRISTIAN 3

At Longmont Christian School

Longmont Christian 021 00 — 3 3 6

Highland 680 40 — 18 10 3

L — Martin.

Longmont Christian hitting (ab-r-h-rbi) —Eldred 3-0-0-0, Liske 3-1-1-0, Puchino 3-0-1-0, Cocannouer 3-1-0-0, Puchino 2-1-1-1, Martin 2-0-0-1, West 2-0-0-0. Totals 22-3-3-2.

Longmont Christian pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Martin 1-3-6-0-1-2, Fineberg 0-2-7-0-4-0.


FREDERICK 8, NORTHRIDGE 7

At Frederick H.S.

Northridge 050 0101 10 — 7 15 1

Frederick 200 212 01 — 8 10 2

W — Broz.

Frederick hitting (ab-r-h-rbi) —Rodriguez 0-0-0-0, Muncy 0-0-0-0, Worely 3-1-2-2, Broz 4-1-2-1, Schaa 1-0-0-0, Entrekin 1-1-0-0, Smith 1-0-0-0, Hiser 5-2-1-1, Held 3-2-2-0, Entrekin 3-1-0-0, Cawthra 4-0-2-2, Zuniga 4-0-1-0, Montano 4-0-0-0. Totals 33-8-10-6.

Frederick pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Broz 1-3-0-0-1-0, Schaa 3-7-5-1-2-4, Entrekin 4-5-2-1-0-0.


GREELEY CENTRAL 8, SILVER CREEK 7

At Silver Creek H.S.

Silver Creek 340 000 0 — 7 11 5

Greeley Central 150 020 0 — 8 9 4

L — Ricks.

Silver Creek hitting (ab-r-h-rbi) —Metcalf 4-1-2-1, Platt 5-2-3-0, Siedem 3-0-1-1, Ludwig 0-0-0-0, Wood 3-1-0-0, Ricks 2-0-0-0, Newton 2-1-1-0, Brown 4-0-1-1, Levya 1-0-0-0, Fehrman 4-2-2-0, Larimore 3-0-1-0. Totals 31-7-11-3.

Silver Creek pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Ricks 5-9-8-1-0-1, Barth 2-0-0-0-1-3.


SKYLINE 16, BERTHOUD 10

At Skyline H.S.

Skyline 216 700 0 — 16 13 1

Berthoud 304 210 0 — 10 12 1

W — Angstead.

Skyline hitting (ab-r-h-rbi) —Reigle 4-2-2-3, Forsyth 3-3-2-2, Hamby 4-1-1-4, Angstead 3-2-2-0, Mendivil 0-1-0-0, Soriano 4-1-2-0, Danile 4-2-3-3, Pair 3-2-0-0, Hoog 4-0-1-1, Brenneman 2-2-0-0. Totals 31-16-13-13.

Skyline pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Angstead 4.2-4-3-2-2-6, Soriano 2.1-8-7-5-0-4.


THOMPSON VALLEY 7, BROOMFIELD 3

At Broomfield H.S.

Thompson Valley 000 210 4 — 7 8 3

Broomfield 300 000 0 — 3 5 1

L — Thomas.

Broomfield hitting (ab-r-h-rbi) —Eskridge 3-1-0-0, Amador 4-1-0-0, Holbrook 4-0-1-1, Thomas 3-1-1-0, Cox 2-0-0-0, Brewer 3-0-2-1, Biesterfeld 2-0-0-0, Alvarado 1-0-0-0, Carter 3-0-1-0, Osgood 1-0-0-0, Combs 1-0-0-0. Totals 30-7-8-7.

Broomfield pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Thomas 6-6-5-4-3-2, Flores 1-2-2-2-2-1.


PEAK TO PEAK 5, LUTHERAN 1

At Lutheran H.S.

Peak to Peak 000 140 0 — 5 9 7

Lutheran 001 000 0 — 1 4 1

W — Kelly.

Peak to Peak pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Kelly 7-4-1-1-1-5.


HOLY FAMILY 20, PLATTE VALLEY 7

At Platte Valley H.S.

Holy Family 528 32 — 20 11 5

Platte Valley 106 00 — 7 2 3

W — Lenzner.


MOUNTAIN VIEW 12, CENTAURUS 1

At Mountain View H.S.

NIWOT 5, MESA MOUNTAIN VIEW 3

In Arizona

Niwot 400 001 0 — 5 8 0

Mesa Mountain View 210 000 0 — 3 3 1

W — Caruso.

Niwot hitting (ab-r-h-rbi) —Halsey-Mendez 2-1-0-0, Meek 3-1-2-0, Kinnison 1-1-1-0, Katechis 3-1-1-3, Caruso 3-1-0-0, Kopplinger 3-0-2-2, Kirkpatrick 3-0-2-2, Pasma 4-0-0-0, Cintora 3-0-1-0, Wilson 0-0-0-0. Totals 26-5-8-5.

Niwot pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Caruso 5-3-3-3-3, Cintora 2-0-0-0-0-1.


Girls soccer

NIWOT 2, HORIZON 1

At Niwot H.S.

Horizon — 1

Niwot (4-1, 1-0) — 2

Goals (assists) — Niwot: Fayeulle (Miller), 10th minute; Fayeulle 33rd minute.

Goalies (Min-Goals allowed-Saves) — Niwot: Aguayo (80-1-3).


MEAD 5, ESTES PARK 0

At Estes Park

Mead 1 4 — 5

Estes Park 0 0 — 0

Goals  — Mead: Kessler 3, Lu, Juarez.

Assists  — Mead: Maypole, Lee, Sears, Lu.

Goalies (Min-Goals allowed-Saves) — Mead: Maypole (55-0-1), Jelinek (25-0-2).


Late Wednesday

THE CLASSICAL ACADEMY 2, PEAK TO PEAK 0

At The Classical Academy

Peak to Peak — 0

The Classical Academy — 2

Goalies (Min-Goals allowed-Saves) — Peak to Peak: Sarah Shepherd (80-2-22).


Girls tennis

MONARCH 4, LOVELAND 3

At Monarch H.S.

Singles — 1. Rebecca Weissmann, Loveland, def. Emma Scott, 6-1, 6-0; 2. Katie Mintle, Monarch, def. Sarah Clinkenbeard, 7-5, 4-6, 6-2; 3. Suzi Hummel, Loveland, def. Jenna Nguyen, 6-4, 1-6, 6-3.

Doubles — 1. Alann Lacey/Grace Tallmon, Monarch, def. Sarah Biery/Katie McNaught, 6-3, 7-5; 2. Hannah Kim/Hadley Tallackson, Monarch, def. Sydney Brummet/Devan Pacella, 6-3, 6-2; 3. Touchsvada Janon/Kalei Bjorklund, Loveland def. Mikayla Dudek/Madison Rissi, 2-6, 6-2, 10-8; 4. Nicole Harris/Bryany Emma, Monarch, def. Addi Woodard, 6-0, 6-0.


Boys swimming

FAIRVIEW 133, LEGACY 53

At South Boulder Rec Center

200 medley relay — 1. Fairview (Best, Lenssen, Edgerly, Li), 1:45.40; 2. Fairview (Shuman, Chen, Hendricks, Bader), 1:46.76; 3. Legacy (Kettler, Otterson, Higgins, Matthews), 1:49.97.

200 freestyle — 1. Alex Walton, Fairview, 1:46.63; 2. Miles MacKenzie, Fairview, 1:51.92; 3. Daniel Bradford, Legacy, 1:57.85.

200 IM — 1. Logan Garbarini, Fairview, 2:10.43; 2. Blake Higgins, Legacy, 2:13.38; 3. Andrew Jaschke, Legacy, 2:14.79.

50 freestyle — 1. Joshua Mak, Fairview, 23.71; 2. Ben Rhodin, Fairview, 24.33; 3. Patrick Matthews, Legacy, 24.45.

Diving — 1. Duncan Lester, Fairview, 216.20; 2. Devlin Cortens, Legacy; 3. Cliff Lester, Fairview, 172.90.

100 butterfly — 1. Stuart Edgerly, Fairview, 57.60; 2. Logan Garbarini, Fairview, 57.62; 3. Benjamin Morris, Fairview, 1:00.94.

100 freestyle — 1. Miles MacKenzie, Fairview, 48.84; 2. Jack Bader, Fairview, 51.31; 3. Adam Zarian, Fairview, 51.41.

500 freestyle — 1. Daniel Hendricks, Fairview, 4:58.08; 2. Justin Li, Fairview, 5:19.84; 3. Riley Duncan, Legacy, 5:38.14.

200 free relay — 1. Fairview (Mak, Shuman, Zarian, MacKenzie), 1:32.54; 2. Fairview (Bader, Kitayama, Graham-Bell, Walton), 1:33.83; 3. Legacy (Matthews, Dretzka,Keely, Gjestvang), 1:41.06.

100 backstroke — 1. Stuart Edgerly, Fairview, 58.24; 2. Matt Kettler, Legacy, 1:00.64; 3. Kevin Best, Fairview, 1:00.93.

100 breaststroke —

1. Kieran Lenssen, Fairview, 1:05.50; 2. Daniel Hendricks, Fairview, 1:06.75; 3. Andrew Otterson, Legacy, 1:10.39.

400 free relay — 1. Fairview (Zarian, Graham-Bell, Martin, Walton), 3:26.90; 2. Legacy (Allan, Higgins, Kettler, Jaschke), 3:39.61; 3. Legacy (Bradford, Matthews, Gjestvang, Duncan), 3:45.00.


SILVER CREEK 131, WINDSOR 51

At Silver Creek

200 medley relay — 1. Silver Creek (Jepson, Willett, Lis, DuBois), 1:46.49; 2. Silver Creek (Jaime, Sutherland, DuBois, Sterns), 1:58.25; 3. Silver Creek (Bailey, Mathwich, Howard, Nammari), 2:02.08.

200 freestyle — 1. Samuel Willett, Silver Creek, 1:55.05; 2. Jacob Wiedeman, Windsor, 1:58.66; 3. Skyler Jordan, Silver Creek, 2:17.39.

200 IM — 1. Morgan DuBois, Silver Creek, 2:20.23; 2. Alan Whitehead, Windsor, 2:25.89; 3. Alexander Chervets, Silver Creek, 2:28.56.

50 freestyle — 1. Michael Eckstine, Silver Creek, 25.01; 2. Tucker Wright, Windsor, 26.01; 3. Reid Sutherland, Silver Creek, 26.27.

Diving — 1. MacMahon Wenzl, Silver Creek, 187; 2. Baraka Kombe-Jarvis, Silver Creek, 135.85; 3. Bradon Bowman, Windsor, 74.75.

100 butterfly — 1. Blake Sterns, Silver Creek, 1:07.88; 2. Cole Howard, Silver Creek, 1:09.36; 3. Garrett Wood, Silver Creek, 1:15.61.

100 freestyle — 1. Tyler Lis, Silver Creek, 52.24; 2. Jacob Wiedeman, Windsor, 53.11; 3. Tucker Wright, Windsor, 58.56.

500 freestyle — 1. Noah Jepson, Silver Creek, 5:19.98; 2. Martin DuBois, Silver Creek, 5:45.07; 3. Nathan Palmer, Silver Creek, 6:28.64.

200 free relay — 1. Silver Creek (Willett, DuBois, Jepson, Lis), 1:37.05; 2. Windsor 1:46.30; 3. Silver Creek (Sterns, Shonka, Nammari, Jordan), 1:47.79.

100 backstroke — 1. Miguel Jaime, Silver Creek, 1:04.46; 2. Roland Bailey, Silver Creek, 1:10.58; 3. Alan Whitehead, Windsor, 1:11.07.

100 breaststroke — 1. Reid Sutherland, Silver Creek, 1:09.22; 2. Michael Eckstine, Silver Creek, 1:11.04; 3. Brian Mathwich, Silver Creek, 1:17.33.

400 free relay — 1. Silver Creek (Jepson, DuBois, Willett, Lis), 3:42.60; 2. Windsor 3:59.40; 3. Silver Creek (Dubois, Palmer, Jordan, Sterns), 4:03.21.