Boys peak performers

Avery Sears, Shining Mountain, basketball: Scored 14 points and grabbed 10 rebounds in a big win over Mile High Academy.


Girls peak performers

Hannah Driscoll, Niwot, swimming: Won the 100 fly and was also a member of the winning 200 medley and 400 free relay teams as the Cougars lapped Mountain View on the scoreboard.

Hannah Weinstein, Shining Mountain, basketball: Nearly posted a triple-double, racking up 21 points, 11 rebounds and nine steals in the 62-13 win.

Fiona Bell, Dawson School, basketball: Tallied 18 points in a win for the Mustangs.



Boys basketball

SHINING MOUNTAIN 56, MILE HIGH ACADEMY 33

At Shining Mountain

SHINING MOUNTAIN (6-1)

Moser 1 1-2 3, Beal 4 0-0 8, Feigal 5 2-3 14, Sears 7 0-1 14, Cathey 0 0-0 0, Edwards 1 0-0 2, Smith 5 1-6 13, Evans 1 0-0 2, Cherin 0 0-0 0. Totals 24 4-12 56.

Score by quarters:

Shining Mountain 5 11 19 21 — 56

Mile High Academy 10 6 11 6 — 33

3-point field goals — Shining Mountain (4): Feigal 2, Smith 2. Total fouls — Shining Mountain 11.


DENVER CHRISTIAN 79, LONGMONT CHRISTIAN 54

At Denver Christian HS

LCS (3-3 0-2)

Kee 3 2-3 9, Wehrli 3 0-0 9, Bolyard 2 10-12 16, Ehr 1 0-0 2, Martin 5 0-0 12, Puchino 2 0-0 4, Cocannouer 2 0-0 4. Totals 18 13-5 54.

Score by quarters:

LCS 12 18 15 9 — 54

Denver Christian 19 18 19 22 — 79

3-point field goals — LCS (8): Kee, Wehrli 3, Bolyard 2, Martin 2. Total fouls — LCS 18, Denver Christian 15.



Girls basketball

SHINING MOUNTAIN 62, MILE HIGH ACADEMY 13

At Shining Mountain

SHINING MOUNTAIN (4-2)

Speek 0 0-3 0, Gershman 2 0-0 4, Schram 2 1-2 5, Baca 0 0-0 0, Weinstein 9 3-7 21, Sheehan 9 2-2 20, Seim 0 0-0 0, Wilson 3 0-1 6, Edman 1 0-0 2, Russell 1 2-2 4, Schram 0 0-0 0. Totals 27 8-17 62.

Total fouls — Shining Mountain 5.


DAWSON SCHOOL 63, VENTURE PREP 11

At Venture Prep

DAWSON SCHOOL (5-2)

Powers 4 0-1 9, Corchado-Rodriguez 0 2-2 2, Barrett 4 0-2 8, Gallop 5 0-0 10, Towner 3 2-2 8, Clair 0 0-1 0, Barron 1 0-0 2, Brubaker 0 0-0 0, Bell 9 0-0 18, Pelikan 2 2-2 6. Totals 28 6-10 63.

Score by quarters:

Dawson School 18 21 16 8 — 63

Venture Prep 4 3 2 2 — 11

3-point field goals — Dawson School (1): Powers.


HORIZON 46, FAIRVIEW 37

At Horizon HS

FAIRVIEW (5-4, 1-1)

Kuosman 1 0-0 2, Lai 5 1-2 12, Miley 1 0-0 2, Gould 1 0-0 2, Wolf 1 0-0 2, McKee 1 0-0 2, Davenport 1 0-0 2, Kaufman 4 3-4 13. Totals 15 4-6 37.

Score by quarters:

Fairview 11 5 13 8 — 37

Horizon 13 8 14 11 — 46

3-point field goals — Fairview (3): Lai, Kaufman 2. Total fouls — Fairview 10, Horizon 7.


LONGMONT CHRISTIAN 30, DENVER CHRISTIAN 20

At Denver Christian

LCS (3-1, 2-0)

A Stair 1 4-8 7, Moore 4 2-3 10, Jauregui 0 1-2 1, E Stair 1 0-0 2, Ehr 2 0-0 4, Cochran 2 2-4 6. Totals 10 9-17 30.

Score by quarters:

LCS 5 5 7 13 — 30

Denver Christian 0 5 7 8 — 20

3-point field goals — LCS (1): A Stair. Total fouls — LCS 15, Denver Christian 15.


LATE WEDNESDAY

PEAK TO PEAK 49, DENVER SCIENCE & TECH 33

At Peak to Peak HS

PEAK TO PEAK (6-2)

McClure 0 0-0 0, Hazzard 0 0-0 0, Howard 3 0-0 6, Kia 6 1-3 13, Hilty 1 0-0 2, Wildbacher 3 2-2 9, Martinez 6 1-1 13, Anderson 2 2-3 6. Totals 21 6-9 49.

Score by quarters:

Peak to Peak 17 11 17 4 — 49

Denver S&T 8 10 6 9 — 33

3-point field goals — Peak to Peak (1): Wildbacher. Total fouls — Peak to Peak 19.



Wrestling

SKYLINE 42, FREDERICK 30

At Frederick HS

106 — Uriel Contreras, Skyline, pinned Taylor Saldi, 1:00; 113 — Elijah Donovan, Skyline, won by forfeit; 120 — Chance Warnock, Frederick, won by forfeit; 126 — Drelan Lovato, Skyline, pinned Try Stelfel, 0:50; 132 — Issac Chavez, Frederick, pinned Alvar Nunez, Skyline, 1:15; 138 — Jesus Contreras, Skyline, pinned Logan Burdett, 1:40; 145 — Justice Evans, Skyline, pinned Reilly Case, 2:52; 152 — Jordan DeFalco, Frederick, pinned Tristan Klingberg, 4:20; 160 — Nowha Payne, Frederick, won by forfeit; 170 — Brandon DeFalco, Frederick, won by forfeit; 182 — Brandon Popino, Skyline, pinned Michael Castro, 1:37; 195 — Steven Feltenberger, Skyline, pinned Nick Henderson, 1:23; 220 — Double forfeit; 285 — Double forfeit.


THOMPSON VALLEY 62, LONGMONT 15

At Longmont HS

106 — Trevin Waechter, Thompson Valley, won by forfeit; 113 — Vlad Kazakov, Thompson Valley, pinned Tanner Rayl, 1:00; 120 — Sage D’Ambrosia, Thompson Valley, won by forfeit; 126 — Collin Williams, Thompson Valley, pinned Jared Long, 3:28; 132 — Israel Catano, Thompson Valley, pinned Reilly Terranova, 1:36; 138 — Ben Hewson, Thompson Valley, pinned Benjamin Ahern, 1:22; 145 — Parker Simington, Thompson Valley, tech. fall Lane Olsen, 15-0; 152 — Nick Nira, Thompson Valley, dec. Ivan Wolf, 5-4; 160 — Drake Greeott, Longmont, pinned Jake Schwarz, Thompson Valley, 5:21; 170 — Fernando Ramos-Vega, Longmont, dec. Lucas Chieppo, 3-2; 182 — David Eusea, Thompson Valley, pinned Thomas Nichols, 3:59; 195 — Jamie Ramos-Vega, Longmont, pinned Patton Graff, 3:53; 220 — Ray Dominguez, Thompson Valley, won by forfeit; 285 — Omar Portales, Thompson Valley, won by forfeit.


MONARCH 39, FAIRVIEW 33

At Monarch HS

106 — Gambino, Monarch, pinned J Weil, 5:36; 113 — S Calderoni, Fairview, pinned McQuade, 5:47; 120 — P Cates, Fairview, pinned Coker, 1:45; 126 — McQuade, Monarch, maj. dec., A Poblyweijlo, 8-1; 132 — C Lester, Fairview, maj. dec. Betance, 6-4; 138 — M Gutierrez, Fairview, pinned Brenner, 3:03; 145 — Hattel, Monarch, maj. dec. A Chiow, 6-2; 152 — Ciciora, Monarch, pinned E Chavez, 1:38; 160 — Scott, Monarch, maj. dec. D Bucknam, 6-1; 170 — J Kiousis, Fairview, pinned Lopez, 3:35; 182 — C Balsells, Fairview, pinned Lopez, 0:55; 195 — Paluch, Monarch, won by forfeit; 220 — Pape, Monarch, pinned E Kennedy, 1:26; 285 — Scott, Monarch, won by forfeit.



Girls swimming

NIWOT 208, MOUNTAIN VIEW 102

200 medley relay — 1. Niwot (Driscoll, Rose, Cranny, Pillard), 2:06.05; 2. Mountain View 2:10.83; 3. Niwot (King, Kempf, Curran, Pauluhn), 2:19.22.

200 freestyle — 1. Anna Beeck, Niwot, 2:22.56; 2. Shelby Abert, Mountain View, 2:30.88; 3. Sara Reitz, Niwot, 2:31.13.

200 IM — 1. Lauren FitzGibbons, Niwot, 2:31.66; 2. Eva Kitlen, Niwot, 2:40.67; 3. Ruby Craig, Mountain View, 2:47.95.

50 freestyle — 1. Sonia Martinez, Niwot, 27.24; 2. Nonie Ziel, Niwot, 28.61; 3. Ellie Arens, Niwot, 29.78.

Diving — 1. Abby Watson, Mountain View, 217.40; 2. Madison Barkow, Niwot, 190.75; 3. Gabby Casey, Niwot, 186.80.

100 butterfly — 1. Hannah Driscoll, Niwot, 1:02.27; 2. Elise Cranny, Niwot, 1:09.25; 3. Ellie Arens, Niwot, 1:18.24.

100 freestyle — 1. Cate Rose, Niwot, 1:02.86; 2. Annika Jarvinen, Niwot, 1:04.64; 3. Tyne Curran, Niwot, 1:06.42.

500 freestyle — 1. Hannah Morse, Mountain View, 5:49.03; 2. Kylie Pillard, Niwot, 6:09.52; 3. Jessie Moore, Niwot, 6:29.79.

200 free relay — 1. Niwot (Beeck, Cranny, Martinez, Jarvinen), 1:53.57; 2. Mountain View 1:58.66; 3. Niwot (Gillett, Kitlen, Barton, Rose), 1:59.68.

100 backstroke — 1. Kate Wall, Mountain View, 1:11.17; 2. Chase Balman, Niwot, 1:11.68; 3. Alyssa Readmond, Niwot, 1:15.68.

100 breaststroke — 1. Emma Goetz, Niwot, 1:26.42; 2. Ingrid Zimmerman, Niwot, 1:27.96; 3. Ari Chisholm, Mountain View, 1:28.37.

400 free relay — 1. Niwot (Kitlen, Martinez, Zimmerman, Driscoll), 4:13.32; 2. Niwot (Moore, Balman, Curran, Ziel), 4:19.06; 3. Mountain View 4:27.49


FAIRVIEW 119, FORT COLLINS 64

At SBRC Pool

200 medley relay — 1. Fairview (Verhoeven, Vincent, Stonesmith, Dalgleish), 1:58.84; 2. Fairview (Dickerson, Reck, Zurn, Dorn), 2:02.15; 3. Fort Collins 2:03.22.

200 freestyle — 1. Meredith Pedersen, Fort Collins, 2:13.12; 2. Kiana Junior, Fairview, 2:20.84; 3. Shannon Derthick, Fairview, 2:21.98.

200 IM — 1. Lauren Adler, Fairview, 2:25.81; 2. Hannah Chow, Fairview, 2:33.59; 3. Courtney Carter, Fairview, 2:34.87.

50 freestyle — 1. Caitlin Reck, Fairview, 28.83; 2. Mallory Metzler, Fairview, 29.88; 3. Maggie Rittner, Fort Collins, 30.41.

Diving — 1. Julia Benz, Fairview, 218.05; 2. Allison North, Fairview, 159.80; 3. Madeline Pawlak, Fairview, 139.30.

100 butterfly — 1. Elise Forzley, Fort Collins, 1:00.50; 2. Sadie Matthews, Fairview, 1:05.18; 3. Olivia Zurn, Fairview, 1:10.10.

100 freestyle — 1. Tessa Thull, Fort Collins, 57.28; 2. Sienna Stonesmith, Fairview, 57.47; 3. Emily DiTommaso, Fort Collins, 1:03.25.

500 freestyle — 1. Megan Baker, Fort Collins, 6:01.50; 2. Hadley Dorn, Fairview, 6:01.93; 3. Isabelle Greenhut, Fairview, 6:27.38.

200 free relay — 1. Fairview (Felton, Verhoeven, Vincent, Stonesmith), 1:46.61; 2. Fort Collins 1:48.92; 3. Fairview (Lupo, Hearn, Szeto, Self), 1:49.87.

100 backstroke — 1. Tessa Thull, Fort Collins, 1:02.72; 2. Kyla Dickerson, Fairview, 1:06.88; 3. Caitlin Reck, Fairview, 1:09.15.

100 breaststroke — 1. Hannah Freeman, Fairview, 1:15.12; 2. Cassidy Waldrip, Fairview, 1:16.35; 3. Emily DiTommaso, Fort Collins, 1:18.96.

400 free relay — 1. Fairview (Prinster, Hearn, Self, Guthrie), 4:08.52; 2. Fairview (Szeto, Christensen, Lupo, Dorn), 4:11.78; 3. Fairview (Lupo, Dorn, Johnson, Junior), 4:13.76.