Skip to content

MONDAY, December 9

Boys basketball — Niwot vs. Fountain Ft. Carson, at Fairview, 3:30 p.m.; Broomfield vs. Liberty, at Fairview, 5 p.m.; Denver North at Fairview, 8 p.m.; Union Colony at Twin Peaks, 5 p.m.; Frederick at Wheat Ridge, 6:30 p.m.

Girls basketball — Union Colony at Twin Peaks, 4 p.m.; Longmont at Frederick, 6:30 p.m.; Excelsior at Dawson School, 6 p.m.; Regis Jesuit at Monarch, 6:30 p.m.


TUESDAY, December 10

Girls basketball — Broomfield vs. Sand Creek, at Fairview, 6:30 p.m.; Palmer vs. Sand Creek, at Fairview, 3:30 p.m.; Arvada West at Fairview, 8 p.m.; Legacy vs. Mead, at Centaurus, 5 p.m.; Brighton vs. Erie, at Centaurus, 6:30 p.m.; Hinkley at Centaurus, 8 p.m.; Peak to Peak at Frontier Academy, 7 p.m.; Liberty Common at Dawson School, 5 p.m.; Heritage Christian at Lyons, 7 p.m.; Douglas County at Monarch, 6:30 p.m.; Wheat Ridge at Holy Family, 5:30 p.m.; Faith Baptist at Darren Patterson, 5:30 p.m.

Boys basketball — Frontier Academy at Peak to Peak, 7 p.m.; Boulder at Golden, 7 p.m.; Liberty Common at Dawson School, 6:30 p.m.; Lyons at Heritage Christian, 7 p.m.; Silver Creek at Roosevelt, 6:30 p.m.; Wheat Ridge at Holy Family, 7 p.m.; Faith Baptist at Darren Patterson, 7 p.m.

Swimming — Mountain View at Longmont, 4 p.m.; Skyline at Estes Park, 3:30 p.m.

Wrestling — Broomfield at Niwot, 6:30 p.m.


WEDNESDAY, December 11

Boys basketball — Fairview, Niwot, Broomfield at Fairview Festival; Erie vs. Rampart, at Centaurus, 6:30 p.m.; Mead at Centaurus, 8 p.m.; Longmont at Berthoud Tournament; Holy Family at Discovery Canyon, 7 p.m.

Wrestling — Fairview at Boulder, 7 p.m.; Legacy at Fort Morgan; Monarch at Northglenn, 7 p.m.; Broomfield at Centaurus, 6:30 p.m.

Girls basketball — Mead at Niwot, 6:30 p.m.; Mountain Vista at Monarch, 6:30 p.m.


THURSDAY, December 12

Girls basketball — Fairview, Silver Creek, Broomfield at Fairview Festival; Shining Mountain at Nederland, 5:30 p.m.; Erie, Legacy, Centaurus, Mead at BVI; Longmont Christian at Faith Baptist, 5 p.m.; Northridge at Holy Family, 7:30 p.m.

Boys basketball —Legacy at Boulder, 6:30 p.m.; Longmont Christian at Faith Baptist, 6:30 p.m.; KIPP Denver at Silver Creek, 6:30 p.m.; Brighton at Monarch, 6:30 p.m.

Wrestling — Erie at Northridge, 6:30 p.m.; Monarch at Legacy, 7 p.m.; Longmont at Greeley Central, 6:30 p.m.; Niwot at Thompson Valley, 6:30 p.m.; Silver Creek at Mountain View, 6:30 p.m.; Mead at Berthoud, 6:30 p.m.; Windsor at Skyline, 6:30 p.m.; Roosevelt at Frederick, 6:30 p.m.

Swimming — Legacy vs. Fort Collins, at VMAC, 4 p.m.; Loveland vs. Boulder at NBRC, 4 p.m.; Centaurus at Greeley Central, 4 p.m.; Niwot vs. Thompson Valley, at Centennial Pool, 4 p.m.


FRIDAY, December 13

Boys basketball — Fairview, Niwot, Broomfield at Fairview Festival; Shining Mountain at Clear Creek, 7:30 p.m.; Erie, Centaurus, Mead at BVI; Longmont Christian at Twin Peaks, 7 p.m.; Legacy at Northglenn, 7 p.m.; Peak to Peak at Buena Vista Tournament, 7 p.m.; Longmont at Berthoud Tournament; Cornerstone Christian at Dawson School, 6:30 p.m.; Silver Creek at Frederick, 6:30 p.m.

Girls basketball — Longmont Christian at Twin Peaks, 4 p.m.; Peak to Peak at Buena Vista, 5:30 p.m.; Lincoln at Longmont, 6:30 p.m.; Cornerstone Christian at Dawson School, 5 p.m.; TBD at Holy Family, 7:30 p.m.; Frederick at Kennedy, 7 p.m.

Swimming — Silver Creek at Broomfield, 4 p.m.; Fairview at Monarch, 4 p.m.

Wrestling — Broomfield at Ohio Ironman.


SATURDAY, December 14

Boys basketball — Shining Mountain vs. Middle Park, at Clear Creek, 2:30 p.m.; Erie, Centaurus, Mead at BVI; Peak to Peak at Buena Vista Tournament, 11:30 a.m.; Littleton at Boulder, 2 p.m.; Longmont at Berthoud Tournament, Skyline at Niwot, 6:30 p.m.; Union Colony at Lyons, 2:30 p.m.

Girls basketball — Fairview, Silver Creek, Broomfield at Fairview Festival; Erie, Legacy, Centaurus, Mead at BVI; Peak to Peak at Buena Vista, 10 a.m.; Skyline at Niwot, 5 p.m.; Union Colony at Lyons, 1 p.m.; TBD at Holy Family, 2:30 p.m.

Wrestling — Broomfield at Ohio Ironman, Fairview at Horizon Dual Tournament, 9 a.m.; Erie at Cheyenne Central Invite, 8 a.m.; Legacy at Rock Canyon; Boulder at Lewis-Palmer, 7 a.m.; Longmont, Monarch at Columbine Invitational, 9 a.m.; Centaurus, Mead at Grandview Tournament, 9 a.m.; Niwot at Cheyenne East, 9 a.m.; Lyons at Badger Invitational, 9 a.m.; Silver Creek, Frederick at Horizon Invite, 7 a.m.; Windsor at Sheridan Invite.

Swimming — Longmont, Silver Creek at Gateway Invite, Noon.

Join the Conversation

We invite you to use our commenting platform to engage in insightful conversations about issues in our community. We reserve the right at all times to remove any information or materials that are unlawful, threatening, abusive, libelous, defamatory, obscene, vulgar, pornographic, profane, indecent or otherwise objectionable to us, and to disclose any information necessary to satisfy the law, regulation, or government request. We might permanently block any user who abuses these conditions.