Football: Updated state tournament results and pairings

Class 5A

FIRST ROUND

(In bracket order)

 

(1) Fairview 42, (32) Mountain Vista 7

(16) Douglas County 64, (17) Legend 34

(8) Pomona 49, (25) Fountain-Fort Carson 30

(9) Chatfield 35, (24) Rocky Mountain 12

(4) Regis Jesuit 49, (29) Fort Collins 7

(20) Grandview 47, (13) Prairie View 6

(5) ThunderRidge 40, (28) Castle View 15

(12) Doherty 59, (21) Gateway 35

(2) Valor Christian 63, (31) Eaglecrest 22

(15) Ralston Valley 58, (18) Arapahoe 28

(7) Columbine 57, (26) Hinkley 27

(10) Grand Junction 32, (23) Westminster 8

(3) Cherry Creek 52, (30) Lakewood 12

(19) Overland 19, (14) Rangeview 16

(6) Cherokee Trail 40, (27) Arvada West 21

(11) Mountain Range 24, (22) Heritage 20

SECOND ROUND

(In bracket order)

 

(1) Fairview 45, (16) Douglas County 17

(8) Pomona 49, (9) Chatfield 35

(20) Grandview 31, (4) Regis Jesuit 21

(5) ThunderRidge 56, (12) Doherty 35

(2) Valor Christian 49, (15) Ralston Valley 20

(7) Columbine 41, (10) Grand Junction 6

(3) Cherry Creek 49, Overland 14

(6) Cherokee Trail 41 (11) Mountain Range 7

 

QUARTERFINALS

(In bracket order)

 

(1) Fairview 35, (8) Pomona 24

(5) ThunderRidge 13, (20) Grandview 9

(2) Valor Christian 49, (7) Columbine 13

(6) Cherokee Trail 27, (3) Cherry Creek 14

 

SEMIFINALS

 

(1) Fairview 38, (5) ThunderRidge 28

(2) Valor Christian 42, (6) Cherokee Trail 23

CHAMPIONSHIP

 

(2) Valor Christian (12-1) vs. (1) Fairview (12-0), Saturday, Sports Authority Field, 2:30 p.m.

 

Class 4A

FIRST ROUND

(In bracket order)

 

(1) Montrose 31, (16) Montbello 25

(8) Denver South 36, (9) Durango 26

(13) Dakota Ridge 42, (4) Falcon 41

(5) Pueblo South 38, (12) Longmont 27

(3) Pine Creek 35, (14) Pueblo West 18

(6) Windsor 28, (11) Standley Lake 15

(7) Loveland 33, Broomfield 6

(2) Monarch 62, (15) Vista Ridge 28

 

QUARTERFINALS

(In bracket order)

 

(8) Denver South (9-2) at (1) Montrose (10-1), Saturday, 1 p.m.

(13) Dakota Ridge (8-3) vs. (5) Pueblo South (10-1), Saturday, Jeffco Stadium, 1 p.m.

(3) Pine Creek 25, (6) Windsor 6

(2) Monarch 42, (7) Loveland 8

 

SEMIFINALS

 

(1) Montrose 39, (5) Pueblo South 38 (2 OT)

(3) Pine Creek 21, (2) Monarch 7

 

CHAMPIONSHIP

 

(3) Pine Creek (11-2) vs. (1) Montrose (12-1), Saturday, Sports Authority Field, 11 a.m.

 

 

Class 3A

FIRST ROUND

(In bracket order)

 

(16) Pueblo East 47, (1) Discovery Canyon 13

(9) Silver Creek 47, (8) Evergreen 14

(13) Delta 42, (4) Holy Family 41

(12) Glenwood Springs 14, (5) Elizabeth 13

(3) Roosevelt 47, (14) Frederick 13

(6) Coronado 34, (11) Rifle 31

(7) The Classical Academy 14, (10) Conifer 12

(2) Palisade 35, (15) Lutheran 25

QUARTERFINALS

(In bracket order)

 

(9) Silver Creek 34, (16) Pueblo East 17

(13) Delta 13, (12) Glenwood Springs 9

(6) Coronado 29, (3) Roosevelt 27

(7) The Classical Academy 24, (2) Palisade 21

 

SEMIFINALS

 

(9) Silver Creek 28, (13) Delta 17

(6) Coronado 28, (7) The Classical Academy 27

 

CHAMPIONSHIP

 

(6) Coronado (12-1) at (9) Silver Creek (10-2), Saturday, Everly-Montgomery Field, 1 p.m.

 

 

Class 2A

FIRST ROUND

(In bracket order)

 

(1) Brush 55, (16) The Academy 6

(8) Florence 26, (9) Strasburg 20

(4) Faith Christian 49, (13) Aspen 14

(5) Gunnison 49, (12) Fort Lupton 28

(3) Platte Valley 49, (14) Ridge View Academy 0

(6) Bennett 14, (11) Olathe 13

(7) Kent Denver 21, (10) Lamar 12

(2) Manitou Springs 49, (15) Jefferson 8

 

QUARTERFINALS

(In bracket order)

 

(1) Brush 33, (8) Florence 14

(4) Faith Christian 48, (5) Gunnison 0

(3) Platte Valley 48, (6) Bennett 11

(2) Manitou Springs 9, (7) Kent Denver 7

 

SEMIFINALS

(In bracket order)

 

(4) Faith Christian 24, (1) Brush 14

(3) Platte Valley 13, (2) Manitou Springs 7

 

CHAMPIONSHIP

 

(3) Platte Valley 28, (4) Faith Christian 19

 

Class 1A

FIRST ROUND

(In bracket order)

 

(1) Buena Vista 48, (16) Front Range Christian 12

(9) Resurrection Christian 36, (8) Platte Canyon 20

(4) Paonia 34, (13) Colorado Springs Christian 6

(5) Monte Vista 20, (12) Cedaredge 7

(3) Centauri 28, (14) Wray 0

(11) Burlington 27, (6) Hotchkiss 7

(7) Yuma 42, (10) Rye 0

(2) Limon 40, (15) Lyons 6

 

QUARTERFINALS

(In bracket order)

 

(1) Buena Vista 42, (9) Resurrection Christian (7-2) 35

(4) Paonia 31, (5) Monte Vista 15

(3) Centauri 27, (11) Burlington 13

(2) Limon 22, (7) Yuma 0

SEMIFINALS

(In bracket order)

 

(4) Paonia 28, (1) Buena Vista 14

(3) Centauri 21, (2) Limon 8

CHAMPIONSHIP

 

(4) Paonia 32, (3) Centauri 24