Class 5A

FIRST ROUND

(In bracket order)

(1) Fairview 42, (32) Mountain Vista 7

(16) Douglas County 64, (17) Legend 34

(8) Pomona 49, (25) Fountain-Fort Carson 30

(9) Chatfield 35, (24) Rocky Mountain 12

(4) Regis Jesuit 49, (29) Fort Collins 7

(20) Grandview 47, (13) Prairie View 6

(5) ThunderRidge 40, (28) Castle View 15

(12) Doherty 59, (21) Gateway 35

(2) Valor Christian 63, (31) Eaglecrest 22

(15) Ralston Valley 58, (18) Arapahoe 28

(7) Columbine 57, (26) Hinkley 27

(10) Grand Junction 32, (23) Westminster 8

(3) Cherry Creek 52, (30) Lakewood 12

(19) Overland 19, (14) Rangeview 16

(6) Cherokee Trail 40, (27) Arvada West 21

(11) Mountain Range 24, (22) Heritage 20

SECOND ROUND

(In bracket order)

(1) Fairview 45, (16) Douglas County 17

(8) Pomona 49, (9) Chatfield 35

(4) Regis Jesuit (9-1) at (20) Grandview (6-4), Saturday, 1 p.m.

(5) ThunderRidge 56, (12) Doherty 35

(2) Valor Christian 49, (15) Ralston Valley 20

(7) Columbine 41, (10) Grand Junction 6

(3) Cherry Creek 49, Overland 14

(6) Cherokee Trail 41 (11) Mountain Range 7

QUARTERFINALS

(In bracket order)

(8) Pomona (9-2) at (1) Fairview (10-0)

(5) ThunderRidge (10-1) vs. TBD

(7) Columbine (10-1) vs. (2) Valor Christian (10-1)

(6) Cherokee Trail (9-2) vs. (3) Cherry Creek (10-1)



Class 4A

FIRST ROUND

(In bracket order)

(16) Montbello (7-3) at (1) Montrose (9-1), Saturday, 1 p.m.

(9) Durango (8-2) at (8) Denver South (8-2), Saturday, 1 p.m.

(13) Dakota Ridge (7-3) at (4) Falcon (9-1), Saturday, 1 p.m.

(5) Pueblo South 38, (12) Longmont 27

(3) Pine Creek 35, (14) Pueblo West 18

(11) Standley Lake (8-2) at (6) Windsor (8-2), Saturday, 1 p.m.

(7) Loveland 33, Broomfield 6

(2) Monarch 62, (15) Vista Ridge 28

QUARTERFINALS

(In bracket order)

(5) Pueblo South (10-1) vs. TBD

(3) Pine Creek (9-2) vs. TBD

(7) Loveland (9-1) vs. (2) Monarch (9-1)



Class 3A

FIRST ROUND

(In bracket order)

(16) Pueblo East (6-4) at (1) Discovery Canyon (9-1), Saturday, 1 p.m.

(9) Silver Creek (7-2) at (8) Evergreen (8-2), Saturday, Trailblazer Stadium, 1 p.m.

(13) Delta (7-3) at (4) Holy Family (8-1), Saturday, Mike G. Gabriel Stadium, 1 p.m.

(12) Glenwood Springs (7-3) at (5) Elizabeth (8-2), Saturday, 1 p.m.

(3) Roosevelt 47, (14) Frederick 13

(11) Rifle (8-2) at (6) Coronado (9-1), Saturday, 1 p.m.

(7) The Classical Academy 14, (10) Conifer 12

(15) Lutheran (8-2) at (2) Palisade (9-1), Saturday, 1 p.m.

QUARTERFINALS

(In bracket order)

(3) Roosevelt (8-2) vs. TBD

(7) The Classical Academy (9-2) vs. TBD


Class 2A

FIRST ROUND

(In bracket order)

(1) Brush 55, (16) The Academy 6

(8) Florence 26, (9) Strasburg 20

(4) Faith Christian 49, (13) Aspen 14

(5) Gunnison 49, (12) Fort Lupton 28

(3) Platte Valley 49, (14) Ridge View Academy 0

(6) Bennett 14, (11) Olathe 13

(7) Kent Denver 21, (10) Lamar 12

(2) Manitou Springs 49, (15) Jefferson 8

QUARTERFINALS

(In bracket order)

(8) Florence (8-2) at (1) Brush (9-0), Saturday, 1 p.m.

(5) Gunnison (8-2) at (4) Faith Christian (8-2), Saturday, 1 p.m.

(6) Bennett (8-2) at (3) Platte Valley (8-1), Saturday, 1 p.m.

(7) Kent Denver (8-2) at (2) Manitou Springs (10-0), Saturday, 1 p.m.


Class 1A

FIRST ROUND

(In bracket order)

(1) Buena Vista 48, (16) Front Range Christian 12

(9) Resurrection Christian 36, (8) Platte Canyon 20

(4) Paonia 34, (13) Colorado Springs Christian 6

(5) Monte Vista 20, (12) Cedaredge 7

(3) Centauri 28, (14) Wray 0

(11) Burlington 27, (6) Hotchkiss 7

(7) Yuma 42, (10) Rye 0

(2) Limon 40, (15) Lyons 6

QUARTERFINALS

(In bracket order)

(1) Buena Vista (10-0) at (9) Resurrection Christian (7-2), Saturday, 1 p.m.

(5) Monte Vista (8-2) at (4) Paonia (8-2), Saturday, 1 p.m.

(3) Centauri (9-1) at (11) Burlington (7-3), Saturday, 1 p.m.

(7) Yuma (7-3) at (2) Limon (10-0), Saturday, 1 p.m.


8-man

FIRST ROUND

(In bracket order)

(1) Hoehne 54, (16) Granada 0

(9) Sanford 40, (8) Dove Creek 0

(4) Simla 60, (13) Akron 44

(5) Caliche 55, (12) Walsh 0

(3) Norwood 48 , (14) West Grand 0

(6) Kiowa 40, (11) Merino 22

(7) Sargent 63,(10) Vail Christian 16

(2) Dayspring Christian Academy 47, (15) Fowler 8

QUARTERFINALS

(In bracket order)

(1) Hoehne (10-0) at (9) Sanford (8-2), Saturday, 1 p.m.

(12) Caliche (9-1) at (4) Simla (9-0), Saturday, 1 p.m.

(3) Norwood (9-1) at (6) Kiowa (8-2), Saturday, 1 p.m.

(2) Dayspring Christian (10-0) at (7) Sargent (8-2), Saturday, 1 p.m.


6-man

FIRST ROUND

(In bracket order)

(1) Liberty/Stratton 54, (8) Flagler 6

(4) Prairie 36, (5) Otis 27

(3) Eads 64, (6) Peetz 36

(2) Hi-Plains 60, (7) Hanover 6

SEMIFINALS

(In bracket order)

(1) Liberty/Stratton (10-0) at (4) Prairie (7-2), Saturday, 1 p.m.

(2) Hi-Plains (9-1) at (2) Eads (9-1), Saturday, 1 p.m.