TUESDAY, September 3

Arapahoe Warrior Invitational (Soccer) — Niwot vs. Hinley, at Littleton, 5:30 p.m.; Broomfield vs. Overland, at Littleton, 3:30 p.m.

Boys soccer — Nederland at Valley, 4 p.m.; Fort Lupton at Longmont, 6:30 p.m.; Longmont at Greeley Central, 3:30 p.m.; Boulder at Cherry Creek, 4:30 p.m.; Mountain View at Centaurus, 6 p.m.; Brighton vs. Legacy at North Stadium, 6 p.m.; Fairview vs. Ralston Valley, at NAAC, 4 p.m.

Volleyball — Byers at Nederland, 6 p.m.; Belleview Christian at Shining Mountain; Berthoud at Erie, 6:30 p.m.; Skyline at Mead, 6:30 p.m.; Broomfield at Longmont, 6:30 p.m.; Niwot at Greeley Central, 6:30 p.m.; Standley Lake at Monarch, 6:30 p.m.; Centaurus at Silver Creek, 6:30 p.m.; Front Range Baptist at Faith Baptist, 6 p.m.; Alexander Dawson at Rocky Mountain Lutheran, 6 p.m.; Windsor at Frederick, 4:30 p.m.; Peak to Peak at Estes Park, 6 p.m.

Softball — Erie at Skyline, 4 p.m.; Mead at Roosevelt, 4 p.m.; Monarch at Holy Family, 4 p.m.; Fairview at Evergreen, 3:30 p.m.; Lyons at Valley, 3 p.m.; Platte Valley at Peak to Peak. 4:30 p.m.; Frederick at Windsor, 4 p.m.

Boys tennis — Thornton at Erie, 3:30 p.m.; Niwot at Broomfield, 3:30 p.m.; Mountain View at Silver Creek, 3:30 p.m.; Windsor at Alexander Dawson, 4 p.m.; Thompson Valley at Centaurus, 3:30 p.m.; Peak to Peak at Weld Central, 3:30 p.m.; Legacy at Brighton, 4 p.m.; Fairview at Cherry Creek.

Boys golf — Longmont, Niwot, Silver Creek, Centaurus, Broomfield at Northern League Meet No. 5, Indian Peaks, 8:30 a.m.; Boulder, Monarch, Legacy, Fairview at Front Range League Meet No. 5, Harmony Club; Holy Family, Peak to Peak at Fox Hollow, 8 a.m.

 

WEDNESDAY, September 4

Boys soccer — Broomfield at Warrior Invite; Niwot at Arapahoe Tournament; Monarch vs. Cherokee Trail, at Legacy Stadium, 4 p.m.; Thompson Valley at Silver Creek, 4 p.m.; Northridge at Skyline, 4 p.m.; Jefferson at Holy Family, 6 p.m.; Berthoud at Frederick, 7 p.m.; Legacy vs. Standley Lake at NAAC, 4 p.m.

Boys tennis — Boulder at Broomfield, 3:30 p.m., Monarch at Loveland, 3:30 p.m.

Softball — Niwot at Broomfield, 4 p.m.; Longmont at Mountain View, 4 p.m.; Arvada West at Boulder, 3:30 p.m.; Centaurus at Silver Creek, 4 p.m.; Bishop Machebeuf at Holy Family, 4:30 p.m.; Legacy at Ralston Valley, 4:30 p.m.; Platte Canyon at Peak to Peak, 4:30 p.m.

Gymnastics — Broomfield at Rocky Mountain, 6 p.m.; Thornton at Niwot, 6 p.m.

Boys Golf — Niwot, Monarch, Silver Creek, Skyline, Legacy, Centaurus at West Clarke Invite, Olde Course, 7:45 a.m.

Volleyball — Pomona at Boulder, 6:30 p.m.; Loveland Protestant Reformed Christian School at Twin Peaks, 4:30 p.m.

 

THURSDAY, September 5

Softball — Roosevelt at Erie, 4 p.m.; Windsor at Skyline, 4 p.m.; Frederick at Northridge, 4 p.m.

Tennis — Weld Central at Erie, 3:30 p.m.; Northglenn at Legacy, 3:30 p.m.

Volleyball — Northridge at Erie, 6:30 p.m.; Mead at Frederick, 4:30 p.m.; Longmont at Greeley Central, 6:30 p.m.; Thompson Valley at Niwot, 6:30 p.m.; Mountain View at Silver Creek, 6:30 p.m.; Hyland Christian at Faith Baptist, 6 p.m.; Skyline at Berthoud, 6:30 p.m.; Lyons at Resurrection Christian, 6:30 p.m.; Legacy at Highlands Ranch, 6:30 p.m.

Boys Golf — Longmont, Monarch at Walt Clark Invite, Olde Course G.C., 7 a.m.; Holy Family, Legacy, Peak to Peak at Indian Tree G.C., 7:30 a.m.; Frederick at Indian Hills G.C..

 

FRIDAY, September 6 .

Football — Berthoud at Erie, 7 p.m.; Mead at St. Mary’s; Kiowa at Longmont Christian, 7:30 p.m.; Standley Lake vs. Niwot, at Everly-Montgomery Field, 7:30 p.m.; Skyline at Thompson Valley, 6:30 p.m.; Pueblo East at Frederick, 7 p.m.; Yuma at Lyons, 7 p.m.;

Boys golf — Erie, Skyline, Frederick at Tri Valley League Meet No. 6, at Boomerang Golf Course, 8 a.m.

Volleyball — Shining Mountain at Beth Eden; Belleview Christian at Longmont Christian, 7:30 p.m.; Faith Baptist at Campion Tournament.

Boys Tennis — Erie, Longmont at Greeley Central Invite; Peak to Peak at Rangeview, 3:30 p.m.

Softball — Mead, Longmont, Niwot, Skyline at Berthoud Tournament; Rock Canyon at Legacy, 4:30 p.m.; Lyons at Burlington Tournament; Peak to Peak at Westminster Tournament.

Gymnastics — Niwot, Legacy at Indian Invite, at Loveland.

Boys soccer — Silver Creek at Skyline, 4 p.m.; Denver Christian at Holy Family, 4 p.m.

 

SATURDAY, September 7

Silver Creek Tournament (Volleyball) — Durango at Silver Creek, 9:15 a.m.; Mullen at Silver Creek, 11:45 a.m.; Evergreen at Silver Creek, 1 p.m.

Cross country — Nederland, Erie, Longmont, Monarch, Silver Creek, Lyons, Frederick at St. Vrain Invite, at Lyons, 9 a.m.; Broomfield, Peak to Peak at St. Vrain Invite, at Lyons, 9 a.m.; Niwot, Legacy, Fairview at Centaurus Invite, Waneka Lake Park, 8 a.m.

Boys soccer — Nederland at Arrupe Jesuit, 11 a.m.; Broomfield at Warrior Invite; Niwot at Arapahoe Tournament; Arvada West at Boulder, 7 p.m.; Centaurus at Denver South, 11 a.m.; Eaglecrest vs. Legacy, at North Stadium, 9 a.m.; Cherry Creek at Fairview, Noon.

Volleyball — Nederland Tournament; Mead at Fort Morgan Tournament; Broomfield, Frederick at Lewis Palmer Tournament; Longmont, Skyline at Smoky Hill Tournament; Niwot, Boulder at Overland Tournament; Twin Peaks, Lyons, Peak to Peak at Alexander Dawson Tournament.

Boys tennis — Erie, Longmont at Greeley Central Invite; Boulder, Fairview at Cherry Creek Invite.

Softball — Mead, Longmont, Niwot, Skyline at Berthoud Tournament; Poudre at Silver Creek, 10 a.m.; Fairview at Grand Junction, doubleheader, 2 p.m.; Lyons at Burlington Tournament; Peak to Peak at Westminster Tournament.

Football — Broomfield at Legacy, 1 p.m.; Grand Junction Central at Longmont, Noon; Prairie View at Boulder, 2 p.m.; Wheat Ridge at Monarch, 10 a.m.; Silver Creek at Centaurus, 6 p.m.; Holy Family at D’Evelyn, 11 a.m.; Fairview at Overland, 1 p.m.

Gymnastics — Legacy at Columbine Invite, 9 a.m.