Boys peak performers

Steve D’Epagnier, Fairview, baseball: Went 2 for 3 with a homer, driving in three and scoring a run as the Knights won 10-0.

Caleb Crites, Erie, baseball: Went the distance on the hill, striking out 11 while allowing three hits and zero runs as the Tigers took a 1-0 victory.

Grant Dinkel, Boulder, baseball: Was a perfect 3 for 3 at the plate with two runs for the Panthers.

James Dick, Longmont, Christian, baseball: Gave up two hits over seven innings of work and allowed one run as the Warriors earned a 3-1 win.

John Howard, Peak to Peak, baseball: Went 4 for 4, knocking in seven runs as the Pumas obliterated Manual.

 

Girls peak performers

Jordan Barnes, Skyline, soccer: Scored a goal in the Falcons’ 1-1 draw with Berthoud.

Savanah Beetcher, Fairview, soccer: Found the back of the net twice during the Knights’ 6-2 besting of Mountain Range.

 

 

Baseball

BRUSH 10, LYONS 0

At Lyons H.S.

Brush 040 011 4 — 10 13 1

Lyons 000 000 0 — 0 5 6

Lyons hitting (ab-r-h-rbi) — Rodriguez 3-0-1-0, Fesenmeyer 3-0-1-0, Herman 3-0-1-0, Watson 2-0-1-0, Medina 2-0-0-0, Provost 2-0-1-0, George 2-0-0-0, Kelly 3-0-0-0, Myers 3-0-0-0. Totals 23-0-5-0. 2B — Herman. 3B — Rodriguez.

Lyons pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Herman 3-6-4-0-2-3, Watson 4-7-6-2-7-7.

 

 

MOUNTAIN VIEW 4, CENTAURUS 1

At Mountain View H.S.

Centaurus (10-6, 7-5) 001 000 0 — 1 7 2

Mountain View 000 121 0 — 4 4 0

Centaurus hitting (ab-r-h-rbi) — Archuleta 3-1-1-0, Wright 3-0-2-0, Jaskul 2-0-1-1, Neitenbach 3-0-0-0, Angevine 3-0-1-0, Ringham 3-0-1-0, Matosky 2-0-0-0, Martinelli 1-0-0-0, DeVito 3-0-0-0, Shald 2-0-1-0. Totals 25-1-7-1.

Centaurus pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Royer 4-2-1-1-4-3, Rowsam 0-2-2-2-2-0, Byrne 2-1-1-0-1-3.

 

FAIRVIEW 10, MOUNTAIN RANGE 0

At Mountain Range H.S.

Fairview 163 00 — 10 11 2

Mountain Range 000 00 — 0 3 4

W — Kokora.

Fairview hitting (ab-r-h-rbi) — Ryan 2-1-1-0, Katz 3-0-1-0, Frazier 4-2-0-2, Harris 2-0-0-0, Thoning 1-0-0-0, Madden 4-2-2-0, Hill 0-0-0-0, Feauto 2-2-1-0, Vlasity 0-0-0-0, Casey 3-1-2-0, Clarke 4-1-2-3, D’Epagnier 3-1-2-3. Totals 28-10-11-8. 2B — D’Epagnier, Feauto. HR — D’Epagnier.

Fairview pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Kokora 5-3-0-0-1-6.



ERIE 1, ROOSEVELT

At Erie H.S.

Roosevelt 000 000 0 — 0 3 0

Erie (10-3, 7-2) 100 000 0 — 1 7 0

W — Crites (6-1).

Erie hitting (ab-r-h-rbi) — C Brink 2-1-1-0, Wilden 2-0-0-0, Fesmire 3-0-2-0, Rider 3-0-0-0, Crites 3-0-2-0, Jensen 3-0-1-0, D Brink 3-0-0-0, Conilogue 3-0-1-0, Dotson 2-0-0-0, Ogimachi 1-0-0-0. SB — Jensen.

Erie pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Crites 7-3-0-0-2-11.



LEGACY 15, BOULDER 5

At Boulder H.S.

Legacy 016 200 6 — 15 18 3

Boulder 400 100 0 — 5 12 2

Boulder hitting (ab-r-h-rbi) — Gregorich 1-0-0-0, Lanzano 3-0-2-1, Dinkel 3-2-3-0, Stowe 4-1-0-0, Guegan 3-0-1-0, McCarthy 3-0-1-0, Feigal 4-0-2-1, Chandler 4-1-2-1, Bukowski 4-1-1-2. Totals 29-5-12-5. 2B —

Feigal, Chandler, Bukowski. SB — Guegan, McCarthy.

Boulder pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Lanzano 0.2-1-0-0-0-2, Marcotte 1-0-0-0-0-0, Flores 4-9-9-6-3-4, Rogers 1.1-8-6-6-0-1.



LONGMONT CHRISTIAN 3, LIBERTY COMMONS 1

At Longmont Christian

Liberty Commons 000 001 0 — 1 2 2

Longmont Christian (3-7, 1-3) 200 010 0 — 3 9 0

W — Dick (3-2)

Longmont Christian hitting (ab-r-h-rbi) — Liske 2-1-2-0, Puchino 3-1-1-0, Dick 3-1-2-1, Dahl 3-0-2-2, Martin 2-1-0-0, West 2-0-0-0, Fineberg 3-0-1-0, Wehrli 3-0-0-0, Bolyard 3-0-0-0. Totals 0-0-0-0. 2B — Puchino, Dick, Dahl 2. SB — West, Dick.

Longmont Christian pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Dick 7-2-1-1-2-2.



PEAK TO PEAK 28, MANUAL 1

At Peak to Peak H.S.

Manual 010 00 — 1 3 6

Peak to Peak (12)19 6x — 28 28 2

W — Friesen.

Peak to Peak hitting (ab-r-h-rbi) –Walther 1-0-1-0, Friesen 2-2-2-2, Braswell 4-3-2-1, Kelly 5-4-4-2, Howard 4-4-4-7, Jacobs 2-2-1-0, Jackson 4-1-2-3, Bussinger 3-1-2-1, Kakavas 1-1-1-1, Ward 1-1-1-1, Pinkerman 0-1-0-0, Schultz 1-0-0-1, Bride 3-2-0-1, Pinkerman 4-2-4-3, Goedde 4-4-4-3. Totals 39-28-28-26. 2B — Goedde, Howard 2, Kelly 2, Friesen. 3B — Friesen, Kelly 2, Goedde. SB — Howard, Jacobs, Bride.

Peak to Peak pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Friesen 5-3-1-1-1-7.

 

 

 

Girls soccer

SKYLINE 1, BERTHOUD 1

At Skyline H.S.

Berthoud (5-6-2, 4-5-2) 0 1 0 0 — 1

Skyline (3-8-2, 3-5-2) 1 0 0 0 — 1

Goals (assists) — Skyline: Jordan Barnes (Kaitlyn Sullivan), 39th minute; Berthoud: Stefani Messick, 50th minute.

Goalkeepers (Min-Goals allowed-Saves) — Skyline: Rebecca Kissinger (90-1-6).



FAIRVIEW 6, MOUNTAIN RANGE 2

At Fairview H.S.

Mountain Range 0 2 — 2

Fairview 4 2 — 6

Goals (assists) — Fairview: Beetcher (Nichols), Bitner (Whitcomb), Smith (Ingham), Beetcher (unassisted), Breakell (Whitcomb), Whitcomb (Zech).

Goalkeepers (Min-Goals allowed-Saves) — Fairview: Tallman (80-2-6).

 

 


Track and field

RE-1J INVITE

At Frederick H.S.

Boys

Team scores — Niwot 164, Erie 101, Mead 86, Longmont 78.50, Silver Creek 78.50, Lyons 71, Skyline 71, Frederick 34, Twin Peaks 12.

100-meters — 1. Alex Mead, Mead, 11.05; 2. Ben Wood, Silver Creek, 11.47; 3. Tullef Rudlong, Lyons, 11.61; 4. John Brady, Mead, 11.82; 5. James Richardson, Mead, 11.99.

200 — 1. Alex Mead, Mead, 21.56; 2. Ryan Boucher, Lyons, 22.79; 3. Joe Wise, Frederick, 22.98; 4. Tullef Rudlong, Lyons, 23.03; 5. Justin Boldt, Lyons, 23.30.

400 — 1. Austin Ebbers, Niwot, 51.23; 2. Jeff Richards, Niwot, 52.58; 3. Cahill Kellegan, Niwot, 52.59; 4. Austin Schuler, Niwot, 53.79; 5. Elijah Noterman, Niwot, 54.41.

800 — 1. Kyler Auerhamer, Longmont, 2:03.53; 2. Richard Pelser, Erie, 2:06.38; 3. Jacob Fisk, Niwot, 2:10.86; 4. Kevin Everett, Niwot, 2:12.20; 5. Matt DeBarris, Longmont, 2:12.36.

1,600 — 1. Chris Erwin, Frederick, 4:51.29; 2. Isaac Flroes, Niwot, 4:56.00; 3. Thomas Plunkett, Niwot, 4:57.19; 4. Kevin Everett, Niwot, 4:59.37; 5. Jaen Chavez, Twin Peaks, 5:03.14.

3,200 — 1. Matt Dillon, Lyons, 10:46.57; 2. Hayden Falkinburg, Skyline, 11:19.97; 3. Matthew Moore, Erie, 11:30.93; 4. Kenneth Wilson, Niwot, 11:37.98; 5. Mathew Sease, Erie, 11:40.30.

110 hurdles — 1. Matt Radich, Lyons, 14.90; 2. Lorne Jenkins, Niwot, 14.92; 3. William Osborn, Skyline, 15.69; 4. Anthony Emberley, Silver Creek, 15.78; 5. Tristen Nordloh, Erie, 16.82.

300 hurdles — 1. Lorne Jenkins, Niwot, 38.50; 2. Joe Wise, Frederick, 39.37; 3. Tristen Nordloh, Erie, 41.75; 4. Matt Radich, Lyons, 41.83; 5. Erik Backman, Silver Creek, 43.78.

400 relay — 1. Niwot, 43.99; 2. Lyons, 44.78; 3. Skyline, 45.54; 4. Erie, 46.75; 5. Twin Peaks, 46.94.

800 relay — 1. Niwot, 1:30.95; 2. Silver Creek, 1:32.89; 3. Longmont, 1:33.74; 4. Skyline, 1:35.37; 5. Erie, 1:36.34.

1,600 relay — 1. Silver Creek (Alex Bush, Sutin Gunnarson, Brian Hardy, Bronson Thomas-Garcia), 3:29.33; 2. Skyline, 3:31.11; 3. Mead, 3:39.39; 4. Erie, 3:40.70; 5. Lyons, 3:47.92.

3,200 relay — 1. Silver Creek (Alex Bush, Austin Gunnarson, Joel Human, Bronson Thomas-Garcia), 8:18.91; 2. Niwot, 8:25.14; 3. Skyline, 8:29.93; 4. Erie, 9:09.47; 5. Mead 9:15.31.

800 medley relay — 1.

Long jump — 1. Lorne Jenkins, Niwot, 21-10; 2. Alex Mead, Mead, 21-1; 3. Justin Boldt, Lyons, 20-6.25; 4. Ladd Bunker, Erie, 20-2.25; 5. Ben Braman, Niwot, 19-7.50

Triple jump — 1. James Henry, Skyline, 41-1; 2. Austin Hartman, Silver Creek, 40-11; 3. John Brady, Mead, 39-10.25; 4. Alexander McHone, Skyline, 39-3.50; 5. Max Dixon, Erie, 38-10.

High jump — 1. Colton Dabney, Skyline, 6-0; 2. Joseph Schwab, Erie, 5-10; 2. Tobias Campbell, Erie, 5-10; 4. Ryan Smith, Lyons, 5-8; 5. Josh Heape, Niwot, 5-5.

Discus — 1. Miles Bergner, Longmont, 131-2; 2. Forrest Wetterstrom, Longmont, 126-11; 3. Miles Rivera, Longmont, 125-08; 4. Braden Ruddy, Mead, 122-3; 5. Quinton Elkins, Erie, 119-8.

Shot put — 1. Marcus Johnson, Longmont, 48-3; 2. Miles Bergner, Longmont, 44-9; 3. Nolan Testroet, Mead, 43-11.50; 4. Aaron Granger, Longmont, 42-6; 5. Braden Ruddy, Mead, 40-1.50.

Pole vault — 1. Austin Metzner, Silver Creek, 13-3; 2. Ladd Bunker, Erie, 12-9; 3. David Gelagy, Niwot, 10-3; 4. Anthony Nieto-Trujillo, Erie, 10-3; 5. Austin Ebbers, Niwot, 9-9.


GIRLS

Team scores — Niwot 225.50, Lyons 100.50, Silver Creek 90, Longmont 84.50, Mead 73.50, Skyline 49, Erie 46, Frederick 34 .

100 dash — 1. Brooke Mallette, Silver Creek, 12.88; 2. Jordan Sleeth, Frederick, 13.28; 3. Allie Hart, Mead, 13.46; 4. Morgan Mead, Mead, 13.61; 5. Alison Goebel, Skyline, 13.74.

200 dash — 1. Julia Vaiser, Niwot, 26.49; 2. Brooke Mallette, Silver Creek, 26.51; 3. Allie Hart, Mead, 27.51; 4. Jordan Sleeth, Frederick, 27.89; 5. Gwen Gregg, Niwot, 28.64.

400 dash — 1. Antonia Laubinger, Silver Creek, 63.60; 2. Nyla Prasad, Niwot, 65.23; 3. Lauren Sharpe, Niwot, 65.55; 4. Amanda Esch, Mead, 67.57; 5. Leah Foster, Longmont, 67.97.

800 run — 1. Deyja Enriquez, Niwot, 2:25.84; 2. Jenna Anderson, Lyons, 2:28.05; 3. Christa Boettiger, Niwot, 2:29.47; 4. Sierra Tucker, Lyons, 2:33.67; 5. Katherine Gillett, Niwot, 2:33.72.

1,600 run — 1. Louise Vandenberghe, Niwot, 5:38.71; 2. Katherine Gillett, Niwot, 5:45.60; Faith Myers, Lyons, 6:05.37; 4. Christine Lieberman, Longmont, 6:08.29. 5. Seana Harker, Silver Creek, 6:08.70.

3,200 run — 1. Kelsey Miner, Lyons, 12:37.25; 2. Willow Hagan, Niwot, 13:49.86; 3. Gabriela Koski, Silver Creek, 13:58.44; 4. Avynne Trembly, Skyline, 14:28.31; 5. Grace Metivier, Silver Creek, 16:34.26.

110 hurdles — 1. Kelsey Lutz, Mead, 16.62; 2. Samantha Bashor, Lyons, 17.22, 3. Gabby Casey, Niwot, 17.57; 4. Lauren Simms, Lyons, 17.59; 5. Isabelle Johnson, Longmont, 17.94.

300 hurdles — 1. Niki Marshall, Niwot, 47.02; 2. Kela Fetters, Niwot, 47.59M; Dana Maydew, Niwot, 49.23; 4. Lauren Simms, Lyons, 49.86; 5. Kelsey Lutz, Mead, 50.11.

400 relay — 1. Niwot, 51.45; 2. Longmont, 51.86; 3. Silver Creek, 52.86; 4. Skyline, 54.42; 5. Lyons, 54.49.

800 relay — 1. Longmont (Cropp, Klotz, McIntire, Morrison), 1:48.56; 2. Niwot, 1:50.70; 3. Frederick, 1:52.73; 4. Lyons, 1:54.41; 5. Silver Creek, 1:58.39.

1,600 relay — 1. Niwot, 4:05.89; 2. Lyons, 4:17.61; 3. Mead, 4:28.46; 4. Longmont, 4:31.06; 5. Skyline, 4:50.28.

3,200 relay — 1. Silver Creek (Howlett, Jazwierska, Koski, Stinson), 11:02.38; 2. Niwot, 11:51.70; 3. Skyline, 11:54.90.

800 medley relay — 1. Niwot, 1:52.07; 2. Silver Creek, 1:57.61; 3. Mead, 1:57.81; 4. Erie, 2:07.92; 5. Lyons, 2:09.48.

Long jump — 1. Nola Basey, Lyons, 16-6.75; 2. Amber Liu, Niwot, 16-4.75; 3. Morgan Mead, 15-3.25; 4. Eilie Remebrt, Silver Creek, 15-3.25; 5. Dana Maydew, Niwot, 15-2.25.

Triple jump — 1. Rachel Sharpe, Niwot, 34-4.50; 2. Alex Hellenberg, Skyline, 32-2.50; 3. Jessica Calzolari, Mead, 32-1.50; 4. Mathilda Ganderup, Erie, 32-1; 5. Deyja Enriquez, Niwot, 31-6.75.

High jump — 1. Nola Basey, Lyons, 5-3; 2. Kaylee Spencer, Skyline, 4-10; 3. Jessica Calzolari, Mead, 4-8; 4. Jamie Kirkland, Silver Creek, 4-8; 5. Lauren Sharpe, Niwot, 4-5.

Discus — 1. Dailyn Johnson, Longmont, 120-2; 2. Piper Zeier, Erie, 109-2; 3. Nicki Blue, Niwot, 103-4; 4. Sydney Wetterstom, Longmont, 91-9; 5. Nicole Rawson, Frederick, 91-4.

Shot put — 1. Dailyn Johnson, Longmont, 35-6.50; 2. Piper Zeier, Erie, 35-4; 3. Katie Novosad, Longmont, 33-1; 4. Nicole Rawson, Frederick, 28-8; 5. Sydney Wetterstrom, Longmont, 28-6.50.

Pole vault — 1. Haylie Johns, Niwot, 9-1; 2. Paige Hillen, Niwot, 8-7; 3. Hayley Gallagher, Erie, 8-7; 4. Amber Boyington, Lyons, 7-1; 5. Austen Fankhouser, Lyons, 7-1.

 

 

Boys swimming

LOVELAND 194, LEGACY 121; LOVELAND 194, BOULDER 111; BOULDER 158, LEGACY 151

At Legacy H.S.

200 medley relay — 1. Legacy (Otterson, Allan, Payan, Jaschke), 1:37.87; 2. Boulder, 1:43.00; 3. Loveland, 1:45.61.

200 freestyle — 1. Ryan Ball, Loveland, 1:44.34; 2. Geoffrey Longhurst, 1:45.90; 3. Pat Jones, 1:50.44.

200 IM — 1. Cooper Bowen, Loveland, 2:03.00; 2. Jackson Buyers, Loveland, 2:04.27; 3. Jeremy Robberson, Loveland, 2:07.26.

50 freestyle — 1. Nick Hatanaka, Loveland, 22.36; 2. Dylan McNally, Loveland, 23.14; 3. Mitchell Rider, Boulder, 23.39.

Diving — 1. Devlin Cortens, Legacy, 207.80; 2. Scott Bragg, Loveland, 183.95; 3. Connor Malaty, Legacy, 182.35.

100 butterfly — 1. Ethan McNally, Loveland, 55.82; 2. Jackson Buyers, Loveland, 57.77; 3. Erik Trenary, Loveland, 57.88.

100 freestyle — 1. Dylan McNally, Loveland, 49.53; 2. PJ Stapleton, Boulder, 50.45; 3. Jeremy Robberson, Loveland, 51.67.

500 freestyle — 1. Geoffrey Longhurst, Boulder, 4:44.79; 2. Cooper Bowen, Loveland, 4:50.03; 3. Nick Hatanaka, Loveland, 4:56.26.

200 free relay — 1. Loveland (Hatanaka, McNally, Ball, McNally), 1:29.38; 2. Boulder, 1:34.16; 3. Legacy, 1:38.62.

100 backstroke — 1. Ethan McNally, Loveland, 56.85; 2. Chris Nicholson, Boulder, 58.24; 3. Matt Kettler, Legacy, 59.36.

100 breaststroke — 1. Pat Jones, Loveland, 1:01.07; 2. Ryan Ball, Loveland, 1:02.12; 3. Andrew Otterson, Legacy, 1:09.72.

400 free relay — 1. Loveland (Jones, Robberson, McNally, Bowen), 3:20.53; 2. Boulder, 3:33.00; 3. Loveland, 3:37.86.