Skip to content

NOTE: Below are first-round matchups for local state wrestling qualifiers. The state tournament begins Thursday at the Pepsi Center in Denver for all four classifications.


CLASS 5A

106 — Rocky Nava, Northglenn, 40-8, vs. Ryan Deakin, Legacy, 33-9.

113 — Donovan Cogil, Legacy, 32-13, vs. Dylan West, Greeley West, 26-5.

120 — Preston McQuade, Monarch, 24-17, vs. Mitch Finesilver, Cherry Creek, 40-2.

160 — Connor Casady, Legacy, 39-6, vs. Jalen Reyes, Cherry Creek, 27-12.

220 — Theo Colucci, Boulder, 21-12, vs Jakob Buys, Ralston Valley, 13-6; Kody Kleman, Mountain Range, 15-12, vs. Skylar McWee, Legacy, 27-3.


CLASS 4A

106 — Anthony Nieto, Erie, 24-16, vs. Valadyslav Kazakov, Thompson Valley, 30-8; Clay Robinson, Niwot, 33-6, vs. Randen Espinoza, Palisade, 32-7; Abraam Arreguin-Almanz, Mitchell, 31-9, vs. Darek Huff, Broomfield, 23-3.

113 — Drew Romero, Broomfield, 36-2, vs. Emmanuel Sandoval, Montrose, 23-9; Davis Baxter, Pueblo South, 27-11, vs. Sage Budd, Mead, 32-5; Caleb McElfresh, Mitchell, 27-7, vs. Jesse Ortiz, Frederick, 34-4.

120 — Tylar Francis, Roosevelt, 24-9, vs. Dylan Alvarez, Broomfield, 21-9.

132 — Tristen Wolf, Conifer, 17-11, vs. Joey Lambert, Niwot, 25-13; Michael Brierton, Palmer Ridge, 18-18, vs. Brandon Wetsch, Erie, 31-3.

145 — Phil Downing, Broomfield, 33-2, vs. Nick Rocha, Pueblo Centennial, 12-16; Dominique Hughes, Mesa Ridge, 30-8, vs. William Schell, Erie, 30-7.

152 — Jared Albo, Broomfield, 26-10, vs. Nick Tarpley, Durango, 37-4; Mark Espinoza, Pueblo South, 28-12, vs. Drake Greeott, Longmont, 28-6.

160 — Francisco Marquez, Thompson Valley, 38-3, vs. Conner Orban, Broomfield, 9-15; Ladd Bunker, Erie, 39-4, vs. Mitchel Chavez, Pueblo South, 22-8; Thomas Chisholm, Woodland Park, 37-7, vs. Ivan Wolf, Longmont, 27-9.

170 — Fernando Ramos Vega, Longmont, 23-7, vs. Caleb Cunerio, Air Academy, 32-6; Gabe Alvarado, Mead, 22-10, vs. Joseph Glenn, Lewis-Palmer, 21-9; Justin Barham, Glenwood Springs, 26-8, vs. Zach Stodden, Broomfield, 32-7.

182 — Kyle Couch, Mead, 40-1, vs. Jake Beighey, Green Mountain, 13-9; Cosme Martinez, Windsor, 42-8, vs. Luke McAnich, Broomfield, 15-13.

195 — Rhett Hanson, Mullen, 16-9, vs. Jaime Ramos Vega, Longmont, 22-6; Demetrius Zissimos, Broomfield, 31-9, vs. Brandon Brauser, Windsor, 23-13.

220 — Connor Eakes, Broomfield, 29-8, vs. D.J. Wolski, Vista Ridge, 27-12; Jorge Cortez, Mead, 20-7, vs. Daniel Gustavson, Durango, 27-12.

285 — Chris Palacios, Longmont, 28-8, vs. Austin Harris, Broomfield, 29-10.


CLASS 3A

113 — Vincent Casados, Holy Family, 30-7, vs. Michael Johnson, Lamar, 32-5.

120 — Nathaniel Johnston, The Classical Academy, 24-15, vs Julian Prieto, Holy Family, 31-6.

126 — Zack O’Dell, Gunnison, 33-12, vs. Joseph Prieto, Holy Family, 34-7.

195 — Ben Lavoie, Holy Family, 10-15, vs. Tanner Crist, Lamar, 28-7.

220 — Antoinio Nvarette, Buena Vista, 22-6, vs. Dan Jansen, Holy Family, 23-9.


CLASS 2A

106 — Aaron Morgan, Nucla, 17-18, vs. William Hickman, Lyons, 19-16.

126 — Kanyon Raper, Lyons, 11-8, vs. Nick Jones, Dove Creek, 25-15.

170 — Jon Hickman, Lyons, 10-7, vs. Chance Cahmbers, Fowler, 31-15.

285 — Tony Darling, Paonia, 32-1, vs. David Plute, Lyons, 19-15.

Join the Conversation

We invite you to use our commenting platform to engage in insightful conversations about issues in our community. We reserve the right at all times to remove any information or materials that are unlawful, threatening, abusive, libelous, defamatory, obscene, vulgar, pornographic, profane, indecent or otherwise objectionable to us, and to disclose any information necessary to satisfy the law, regulation, or government request. We might permanently block any user who abuses these conditions.