Skip to content

MONDAY, October 1

Gymnastics — Fort Collins at Niwot, 6 p.m.

Boys golf — State Tournament, at Cobble Creek, 8:30 a.m.; State Tournament at Pinehurst, 8:30 p.m.

Softball — Greeley West at Holy Family, 3:30 p.m.

Volleyball — Centaurus at Frederick, 6:30 p.m

Boys soccer — Northridge at Skyline, 4 p.m.; Frederick at Berthoud, 7 p.m.

 

 

TUESDAY, October 2

Volleyball — Mead at Frederick, 6:30 p.m; Longmont at Greeley Central, 6:30 p.m.; Boulder at Fossil Ridge, 6:30 p.m.; Thompson Valley at Niwot, 6:30 p.m.; Broomfield at Centaurus, 6:30 p.m.; Nederland at Heritage Christian, 6 p.m.; Northridge at Erie, 6:30 p.m.; Manual at Holy Family, 6 p.m; Beth Eden Baptist at Faith Baptist, 6 p.m.; Legacy at Poudre, 6:30 p.m.; Greeley West at Fairview, 6:30 p.m.; Lyons at University, 6:30 p.m.; Skyline at Berthoud, 6:30 p.m.; Mountain View at Silver Creek, 6:30 p.m.; Peak to Peak at Kent Denver, 6 p.m.; Jim Elliot at Shining Mountain, 7 p.m.; Fort Collins at Monarch, 6:30 p.m.; Alexander Dawson at Resurrection Christian, 6 p.m.

Softball — Erie at Mead, 4 p.m.; Niwot at Longmont, 4 p.m.; Boulder at Legacy, 4:15 p.m; Broomfield at Thompson Valley, 4 p.m.; Holy Family at Faith Christian, 4:30 p.m.; Greeley Central at Centaurus, 4 p.m.; Mountain Range at Fairview, TBD; Skyline at Northridge, 4 p.m.; Mountain View at Silver Creek, 4 p.m.; Jefferson at Peak to Peak, 4:30 p.m.; Berthoud at Frederick, 4 p.m.

Boys soccer — Longmont at Silver Creek, 4 p.m.; Fossil Ridge at Boulder, 7 p.m.; Broomfield at Greeley Central, 7 p.m.; Liberty Common at Nederland, 4 p.m.; Holy Family at Machebeuf, 4 p.m.; Niwot at Centaurus, 6 p.m.; Poudre at Legacy, 4 p.m.; Faith Christian at Peak to Peak, 6 p.m.; Fort Collins at Monarch, 4 p.m.; Denver Christian at Alexander Dawson, 4 p.m.

Boys golf — State Tournament, at Cobble Creek, 8:30 a.m.; State Tournament at Pinehurst, 8:30 p.m.

Cross Country — Skyline at Dakota Ridge Invitational, 3 p.m.

 

 

WEDNESDAY, October 3

Gymnastics — Broomfield at Overland, 6 p.m.

Boys tennis — Broomfield, Erie at Regionals, TBD

Softball — Lyons at Weld Central, 4 p.m.

Boys soccer — Skyline at Frederick, 7 p.m.

 

 

THURSDAY, October 4

Volleyball — Berthoud at Mead, 6:30 p.m.; Longmont at Niwot, 6:30 p.m.; Rocky Mountain at Boulder, 6:30 p.m.; Longmont Christian at Alexander Dawson, 6 p.m.; Mountain View at Broomfield, 6:30 p.m.; Nederland at Denver Christian, 6 p.m; Erie at Roosevelt, 6:30 p.m.; Peak to Peak at Holy Family, 6 p.m.; Centaurus at Thompson Valley, 6:30 p.m.; Fairview at Poudre, TBD; Strasburg at Lyons, 6:30 p.m.; Windsor at Skyline, 6:30 p.m.; Greeley Central at Silver Creek, 6:30 p.m.; Frederick at Northridge, 4:30 p.m.; Loveland at Monarch, 6:30 p.m.

Softball — Longmont at Broomfield, 4 p.m.; Mountain Range at Boulder, 4:15 p.m.; Mountain View at Niwot, 4 p.m.; Erie at Berthoud, 4 p.m.; Thompson Valley at Centaurus, 4 p.m.; Legacy at Monarch, 4:15 p.m.; Fairview at Horizon, 4:15 p.m.; Eaton at Lyons, 4 p.m.; Greeley Central at Silver Creek, 4 p.m.

Boys soccer — Boulder at Rocky Mountain, 6:30 p.m.; Niwot at Broomfield, 6 p.m.; Denver Academy at Nederland, 4 p.m.; Jefferson Academy at Holy Family, 6 p.m.; Evergreen at Centaurus, 7 p.m.; Poudre at Fairview, 6:30 p.m.; Longmont at Peak to Peak, 6 p.m.; Frederick at Greeley West, 7 p.m.; Monarch at Loveland, TBD.

Boys tennis — Broomfield, Erie at Regionals, TBD; Boulder at Regionals, TBD.

Cross Country — Nederland, Alexander Dawson at League Meet, at Alexander Dawson, 4 p.m.

Football — Legacy at Pomona, 7 p.m.

Gymnastics — Legacy at Rocky Mountain, 6 p.m.

 

 

FRIDAY, October 5

Softball — Windsor at Mead, 4 p.m.; Burlington at Lyons, 3:30 p.m.; Skyline at Frederick, 4 p.m.; Peak to Peak at Sheridan, 4:30 p.m.

Football — Mead at Berthoud, 7 p.m.; Longmont at Thompson Valley, 7 p.m.; Ralston Valley at Boulder, 7 p.m.; Mountain View at Niwot, 7 p.m.; Nederland at Lyons, 7 p.m.; Frederick at Erie, 7 p.m.; Fairview at Arvada West, 7 p.m.; Denver North at Centaurus, 7 p.m.; Roosevelt at Skyline, at Mead, 7 p.m.; Silver Creek at Northridge, 7 p.m.

Cross Country — Longmont, Skyline, Frederick at Andy Myers Invitational, 3:30 p.m.; Erie, Legacy, Silver Creek at Northglenn Invitational, TBD; Peak to Peak at Par Ameto Classic, 2 p.m.

Volleyball — Liberty Common at Longmont Christian, 6:15 p.m.; Parkhill Christian at Faith Baptist, 6 p.m.; Greeley West at Legacy, 6:30 p.m.; Pinnacle at Peak to Peak, 6 p.m.; Shining Mountain at Denver Waldorf, 7 p.m.

Boys soccer — Peak to Peak at Lutheran, 4 p.m.

Boys tennis —Boulder at Regionals, TBD.

 

 

SATURDAY, October 6

Gymnastics — Niwot, Broomfield, Cherry Creek Invitational, TBD.

Volleyball — Niwot, Erie at Greeley Tournament, TBD; Longmont Christian at Gilpin County, 11:45 a.m.; Holy Family at Eaton, 6 p.m.; Eagle Ridge Academy at Alexander Dawson, 1 p.m.

Football — Longmont Christian at Gilpin, 2 p.m.; Broomfield at George Washington, 10 a.m.; Holy Family at Thomas Jefferson, 1 p.m.; Justice at Belleview Christian; Golden at Monarch, 10 a.m.

Boys soccer — Broomfield at Grandview, 6 p.m.; Legacy at Fairview, 2 p.m.; Union Colony Prep at Alexander Dawson, 11 a.m.

Softball — Brighton at Holy Family, 10 a.m.; Fairview at Legacy, 10 a.m.; Platte Valley at Lyons, 11 a.m.

Cross Country — Lyons at Patriot League Meet, 10 a.m.; Shining Mountain at Legend Cross Fest, at Colo. Horse Park, 10 a.m.

Join the Conversation

We invite you to use our commenting platform to engage in insightful conversations about issues in our community. We reserve the right at all times to remove any information or materials that are unlawful, threatening, abusive, libelous, defamatory, obscene, vulgar, pornographic, profane, indecent or otherwise objectionable to us, and to disclose any information necessary to satisfy the law, regulation, or government request. We might permanently block any user who abuses these conditions.