LEWIS GEYER
Longmont’s Miles Bergner scratched on all of his throws in the shot put on Saturday but won the discus with a meet record toss of 153 feet, 10 inches.

LONGMONT — Up against some of the state’s top throwers at Saturday’s Longmont Invite, Miles Bergner knew he would have to be at his best. He was.

The Longmont High junior set a meet record with a 153-foot, 10-inch discus throw to help lead the Trojans boys to a second-place team finish.

“I was kind of scared walking in the door because I saw big guys like Joey O’Connor (Windsor’s Ohio State football recruit) and Alex Kozan (Valor Christian’s Auburn football recruit),” Bergner said. “I was a little intimidated but I just thought to myself, ‘Well, here it goes. I gotta really chuck one.’ I just went with my gut, went up there and kind of just threw it. It felt good coming out of my hand but I didn’t think it would go that far.”

The Trojan boys also got first-place finishes from Josh Cogdill in the 110 hurdles, Braden Hitchcock in both the 300 hurdles and the triple jump and Derek Wing in the pole vault.

Mavericks senior Alex Mead set new meet records in the 100 (11.04 seconds) and 200 (22.22 seconds) dashes.

Lyons’ Ryan Boucher won the 400, Skyline’s Connor Timms won the 800 and Niwot’s Nick Harris set a new meet record in the 3,200. Skyline senior Chico Feltenberger added a local boys victory in the shot put.

Elise Cranny’s third-place finish in the 3,200 and effort in the relays was huge for the Niwot Cougars. But Kelsey Traxinger was the Cougars’ leader on Saturday, finishing first in the 400 and fifth in the long jump to lead the Cougars girls to take fifth place.

“I think we did really good and I’m really happy,” Traxinger said. “Our 4×8 broke our school record and the meet record. It was good competition and it was close. We were definitely pushed a lot.”

The Cougars girls 3,200 relay finished in 9:35.84 and broke the Niwot schools record by nearly four seconds, according to Traxinger.

In the throws, Silver Creek’s Valarie Allman set new meet records in both the girls shot put (38 feet, 11 1/2 inches) and discus throw (142 feet, 4 inches).

“It was an awesome day,” Allman said. “I did well and my team did really well. Some of our athletes were really excited because we had some PRs today, which is awesome.”

The Erie girls won the sprint medley and Lyons’ Nola Basey took first in the high jump.

Eighteen total meet records were set on Saturday, including the girls 3,200 run, pole vault, the 400 and 1,600, 110 hurdles, 1,600 run and the 100 dash. Boys record were set in the 800, 1,600 and 3,200 relays.

Follow Brad on Twitter: @BradCochi

Longmont Invitational

At Longmont H.S.

BOYS

Team scores — Broomfield 116, Longmont 90, Skyline 43, Mead 42, Monarch 41, D’Evelyn 36, Lyons 33, Valor Christian 29, Boulder 27, Pomona 26, Berthoud 26, Loveland 25, Niwot 24, Windsor 23, Smoky Hill 22, Silver Creek 22, Roosevelt 20, Weld Central 19, Erie 19, Greeley Central 11, Green Mountain 5, Standley Lake 3.

100 dash — 1. Alex Mead, Mead, 11.04*; 2. Troy Johnson, Berthoud, 11.09; 3. Sean Robnett, Broomfield, 11.19; 4. Trey Harrison, Skyline, 11.28; 5. Dylan Miller, Loveland, 11.32; 6. Brian Hardy, Silver Creek, 11.33.

200 dash — 1. Alex Mead, Mead, 22.22*; 2. Sean Robnett, Broomfield, 22.35; 3. Troy Johnson, Berthoud, 22.50; 4. Sullivan Manion, Erie, 23.08; 5. Marcus Holliday, Silver Creek, 23.26; 6. Maliek Combs, Smoky Hill, 23.29.

400 dash — 1. Ryan Boucher, Lyons, 50.04; 2. Kirk Webb, Monarch, 50.11; 3. Tyler Shaffer, Weld Central, 50.69; 4. Harrison Einspahr, Broomfield, 51.45; 5. Bryce Peterson, Monarch, 51.97; 6. Brad Novell, Berthoud, 52.01.

800 run — 1. Connor Timms, Skyline, 1:59.83; 2. Corey Tanton, Loveland, 2:00.31; 3. Nick Taylor, D’Evelyn, 2:02.05; 4. Tyler Shaffer, Weld Central, 2:03.11; 5. Matt Sarno, Broomfield, 2:04.05; 6. Ethan Gonzales, Broomfield, 2:05.22.

1,600 run — 1. Kyle Ames, Smoky Hill, 4:24.02; 2. Joe Mitchem, Broomfield, 4:25.96; 3. Corey Tanton, Loveland, 4:30.98; 4. Ben Forsee, Broomfield, 4:32.81; 5. Kory Skattum, Broomfield, 4:33.40; 6. Justin Weinmeister, Windsor, 4:37.47.

3,200 run — 1. Nick Harris, Niwot, 9:53.48*; 2. JJ Ricket, Broomfield, 9:59.48; 3. Collin Lowe, Monarch, 10:06.33; 4. Ben Leitz, Windsor, 10:14.43; 5. Chris Kartchner, Pomona, 10:23.99; 6. Carter Prescott, E’Evelyn, 10:28.17.

110 hurdles — 1. Josh Cogdill, Longmont, 15.14; 2. Viktor Baeza, Roosevelt, 15.63; 3. Scott Dickinson, Broomfield, 15.73; 4. Matt Radich, Lyons, 15.97; 5. Devonte Davis, Greeley Central, 16.03; 6. Eric Patterson, Skyline, 16.11.

300 hurdles — 1. Braden Hitchcock, Longmont, 39.71; 2. Josh Cogdill, Longmont, 40.05; 3. Justin Boldt, Lyons, 40.95; 4. Lorne Jenkins, Niwot, 41.10; 5. Zack Schreiber, Roosevelt, 41.76; 6. Anthony Emberley, Silver Creek, 42.39.

400 relay — 1. Broomfield 43.41; 2. Erie 43.83; 3. Valor Christian 44.30; 4. Berthoud 44.41; 5. Skyline 44.52; 6. Greeley Central 44.77.

800 relay — 1. Broomfield 1:30.16*; 2. Lyons 1:30.26; 3. Erie 1:31.25; 4. Monarch 1:32.00; 5. Berthoud 1:32.31; 6. Silver Creek 1:32.78.

1,600 relay — 1. Monarch 3:25.83*; 2. Broomfield 3:29.75; 3. Longmont 3:29.89; 4. Loveland 3:30.86; 5. Lyons 3:33.45; 6. Greeley Central 3:33.67.

3,200 relay — 1. D’Evelyn 8:15.62; 2. Monarch 8:19.60; 3. Niwot 8:26.54; 4. Broomfield 8:30.73; 5. Skyline 8:40.60; 6. Green Mountain 8:42.73.

High jump — 1. Matt Menard, D’Evelyn, 6-1; 2. Landon Stetson, Longmont, 6-1; 3. Dallas Hall, Windsor, 6-1; 4. Jayson Dupre, Broomfield, 5-11; 5. Austin Hartley, Mead, 5-11; 6. Dylan Connell, Boulder, 5-9.

Long jump — 1. Jared Hernandez, Mead, 21-6; 2. Tyler Offner, Weld Central, 21-3; 3. Braden Hitchcock, Longmont, 21-3; 4. Marcus Rhodes, Smoky Hill, 21-0.50; 5. Deshon Mayes, Pomona, 20-9.5; 6. Lorne Jenkins, Niwot, 20-9.

Triple jump — 1. Braden Hitchcock, Longmont, 43-0; 2. Jared Hernandez, Mead, 42-10; 3. Jayson Dupre, Broomfield, 41-0; 4. Deshon Mayes, Pomona, 40-4.5; 5. Isaac Krey, Roosevelt, 40-0; 6. Mitch Colin, Pomona, 39-10.25.

Pole vault — 1. Derek Wing, Longmont, 13-10; 2. Mackenzie Felkley, Boulder, 13-10; 3. Steven Wacker, 13-4; 4. Isaac Wilson, Broomfield, 13-4; 5. Erik Monahan, Silver Creek, 13-4; 6. Austin Metzner, Silver Creek, 12-10.

Shot put — 1. Richard Feltenberger, Skyline, 52.11-5; 2. Alex Kozan, Valor Christian, 50-11; 3. Marcus Johnson, Longmont, 50-4; 4. Kenny Shinley, Pomona, 49-4.75; 5. Matt Woolem, Pomona, 48-6.25; 6. Hans Lehndorff, Boulder, 47-5.

Discus — 1. Miles Bergner, Longmont, 153-10*; 2. Hans Lehndorff, Boulder, 152; 3. Alex Kozan, Valor Christian, 147-7; 4. Joseph O’Connor, Windsor, 139-7; 5. Cody Bratten, Valor Christian, 138-6; 6. Richard Feltenberger, Skyline, 136-8.50.

GIRLS

Team scores — Loveland 119.50, Berthoud 78, Green Mountain 58, Greeley Central, Niwot 50, Monarch 48, Broomfield 45.50, Boulder 36, Smoky Hill 35, Erie 34, Silver Creek 30, Roosevelt 29, Lyons 28, Valor Christian 23, Peak to Peak 17, Standley Lake 14, D’Evelyn 13, Longmont 13, Pomona 10, Windsor 3, Skyline 1.

100 dash — 1. Kaylee Packham, Loveland, 12.42; 2. Courtney Mills, Berthoud, 12.62; 3. Stefanie Tuder, Loveland, 12.69; 4. Taylor Buschy, Loveland, 12.75; 5. Khadijah Sayyid, Peak to Peak, 12.76; 6. Mackenzie Comstock, Green Mountain, 12.91.

200 dash — 1. Courtney Mills, Berthoud, 25.77; 2. Khadijah Sawwid, Peak to Peak, 26.07; 3. Alexi Cox, Broomfield, 26.48; 4. Mackenzie Comstock, Green Mountain, 26.65; 5. Kristen Denham, Greeley Central, 26.87; 6. Rachel Hunt, Smoky Hill, 26.88.

400 dash — 1. Kelsey Traxinger, Niwot, 59.96; 2. Haley Placke, Roosevelt, 60.44; 3. Cammy Sargent, Green Mountain, 60.47; 4. Kristen Denham, Greeley Central, 60.77; 5. Ashley Prescott, Berthoud, 61.52; 6. Dana Madew, Niwot, 61.68.

800 run — 1. Glaire Green, Monarch, 2:22.35; 2. Kailie Hartman, Loveland, 2:23.51; 3. Rachael Chacko, Smoky Hill, 2:25.93; 4. Elissa Mann, Monarch, 2:28.54; 5. Kylee Placke, Roosevelt, 2:30.34; 6. Madi Lohmann, Boulder 2:30.37.

1,600 run — 1. Rachael Chacko, Smoky Hill, 5:09.28*; 2. Erin McLaughlin, Boulder, 5:10.62; 3. Kaitlyn Benner, Monarch, 5:20.99; 4. Torrey Stephenson, Loveland, 5:30.59; 5. Katy East, Loveland, 5:32.96; 6. Maddy Jalbert, Niwot, 5:34.12.

3,200 run — 1. Sam Lewis, Boulder, 11:08.86*; 2. Alaina Anderson, Pomona, 11:16.41; 3. Elise Cranny, Niwot, 11:20.64; 4. Taylor Floming, Monarch, 11:49.44; 5. Annecy Olson, D’Evelyn, 11:59.09; 6. Chloe Andrie, Smoky Hill, 12:11.82.

100 hurdles — 1. Kaylee Packham, Loveland, 14.92; 2. Molly McDonald, Green Mountain 15.56; 3. Hanneh Eining, Roosevelt, 16.53; 4. Katie Croell, Broomfield, 16.54; 5. Addy Neibauer, Greeley Central, 17.01; 6. Catherine Schilling, Green Mountain, 17.10.

300 hurdles — 1. Maegan Leider, Green Mountain, 46.89; 2. Mollie Bonds, Berthoud, 48.04; 3. Catherine Schilling, Green Mountain, 48.34; 4. Kymara Williams, Greeley Central, 48.95; 5. Molly Klotz, Longmont, 49.21; 6. Kate Sumerfield, Broomfield, 49.51.

400 relay — 1. Loveland 48.71*; 2. Smoky Hill 50.00; 3. Berthoud 52.25; 4. Boulder 50.48; 5. Greeley Central 50.97; 6. Erie 51.47.

800 relay — 1. Loveland 1:45.35; 2. Berthoud 1:47.34; 3. Greeley Central 1:47.75; 4. Broomfield 1:48.04; 5. Monarch 1:49.57; 6. Boulder 1:50.22.

1,600 relay — 1. Loveland 3:55.94*; 2. Monarch 4:09.59; 3. Green Mountain 4:10.04; 4. Standley Lake 4:12.82; 5. Erie 4:13.23; 6. Broomfield 4:19.54.

3,200 relay — 1. Niwot 9:35.84; 2. Monarch 9:42.30; 3. Loveland 9:45.66; 4. Boulder 9:53.16; 5. D’Evelyn 10:25.29; 6. Broomfield 10:28.61.

Sprint medley — 1. Erie 1:52.41; 2. Berthoud 1:53.85; 3. Roosevelt 1:54.00; 4. Longmont 1:55.68; 5. Broomfield 1:56.66; 6. Loveland 1:56.95.

High jump — 1. Nola Basey, Lyons, 5-1; 2. Megan Foster, Silver Creek, 5-1; 3. Caroline Bryan, Valor Christian, 4-11; 3. Olivia Raspotnik, Lyons, 4-11; 3. Marcena Day, Standley Lake, 4-11; 6. Nicole Hulet, Erie, 4-11.

Long jump — 1. Courtney Mills, Berthoud, 17-6.25; 2. Mackenzie Comstock, Green Mountain, 17-2.75*; 3. Taylor Buschy, Loveland, 16-10.75; 4. Nola Basey, Lyons, 16-4.25; 5. Kelsey Traxinger, Niwot, 15-11.25; 6. Nicole Hulet, Erie 15-4.

Triple jump — 1. Courtney Mills, Berthoud, 39-10.75; 2. Sarah Hughes, Broomfield, 34-2.50; 3. Tanya Campbell, Erie, 33-4.50; 4. Ally Klaes, Berthoud, 33-1.50; 5. Sara Bishop, Niwot, 32-8.50; 6. Sha Thompson, Smoky Hill, 31-10.25.

Pole vault — 1. Addy Neibauer, Greeley Central, 10-4; 2. Alyson Foust, Greeley Central, 9-10; 3. Lisa Bohannon, Loveland, 9-4; 4. Noelle Turner, Loveland, 8-10; 4. Emma Jacobs, Broomfield, 8-10; 6. Kiera Maldonado, Roosevelt, 8-10.

Shot put — 1. Valarie Allman, Silver Creek, 38-11.5*; 2. Sydnie Spencer, Loveland, 37-3.5; 3. Katrina Wagner, Greeley Central, 36-8.5; 4. Michelle Hickey, Lyons, 36-1.5; Karissa Fernandez, Standley Lake, 34-5.5; 6. Aimee Larrabee, Valor Christian, 34-0.5.

Discus — Valarie Allman, Silver Creek, 142-4*; 2. Haley Showalter, Valor Christian, 131-0.5; 3. Aimee Larrabee, Valor Christian, 110-11; 4. Lorell Stuht, Loveland, 110-2.5; Katrina Wagner, Greeley Central, 106-7; 6. Nicki Blue, Niwot, 104-3.

* — Denotes new meet record