GET BREAKING NEWS IN YOUR BROWSER. CLICK HERE TO TURN ON NOTIFICATIONS.

X

BOYS PEAK PERFORMERS

Josh Crist, Longmont, baseball: Went 2-4 at the plate with a home run and four RBIs.

Dillon Reider, Erie, baseball: Had two hits and 3 RBIs in Erie’s 16-5 road win over Prairie View.

Kirk Webb, Monarch, track: Set a meet record in the 800 meter run with a time of 1:55.63 at the ThunderRidge Invitional, and ran on Monarch’s winning 1,600 meter relay team.

Braden Hitchcock, Longmont, track: Took home first in the 300 hurdles, long jump and triple jump.

 

GIRLS PEAK PERFORMERS

Kendall Russell, Holy Family, soccer: Had a goal and assist in Holy Family’s 2-1 win over St. Mary’s Academy.

Elissa Mann, Monarch, track: Ran on Monarch’s winning 3,200 meter relay team, and won the 400 meter dash.

 

 

NOTABLE

The Longmont boys track and field team took their second meet title of the season, defeating defending 4A state champion Cheyenne Mountain with a team score of 177 at the Valor Christian Invitational.

 

BASEBALL

 

ERIE 16, PRAIRIE VIEW 5

At Prairie View H.S.

Erie (3-0) 406 123 — 16 15 2

Prairie View 014 000 — 5 6 3

W — Woodruff (2-0). L — Killen

Erie hitting (ab-r-h-rbi) — Lee 4-4-3-1, Fesmire 4-2-1-2, Woodruff 2-3-1-0, Reider 4-1-2-3, Dudley 5-1-2-2, Crites 3-3-3-1, Leahy 5-0-1-1, Conilogue 3-1-0-0, C. Brink 4-1-2-1. Totals 34-16-15-11. 2B — Reider. 3B — Lee 2, Leahy. SB — Fesmire, Reider, Dudley, Crites, Jensen.

Erie pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Woodruff 2.2-1-4-3-0-5, Roper 1.1-5-1-1-0-0, Crites 2-2-0-0-1-4. .


MOUNTAIN VIEW 2, NIWOT 1

At Mountain View H.S.

Niwot 001 000 0 — 1 5 0

Mountain View 000 020 x — 2 5 3

W — Baeckel. L — Sarosi (0-1)

Niwot hitting (ab-r-h-rbi) — Hawthorn 3-0-2-0, Katechis 1-0-1-0, Morris 3-0-0-0, Kirkpatrick 2-0-0-0, Kinnison 3-0-0-0, Caruso 2-1-0-0, Keeler 0-0-0-0, Cintora 0-0-0-0, Meek 3-0-0-1, Kopplinger 1-0-1-0, Sypher 3-0-0-0, Sarosi 3-0-1-0. Totals 24-1-5-1.

Niwot pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Sarosi 5-4-2-2-3-9, Sypher 1-1-0-0-1-2.

 

LONGMONT 12, GREELEY CENTRAL 1

At Greeley Central H.S.

Longmont (2-0) 300 230 4 — 12 13 1

Greeley Central 000 000 1 — 1 7 5

W — Pollock (1-0).

Longmont hitting (ab-r-h-rbi) — Bergamo 1-1-1-0, Bladt 3-2-3-1, Crist 4-2-2-4, Zamudio 1-0-0-0, Pollock 2-1-0-0, Chacon 2-0-1-0, Amen 4-1-1-0, Leroux 3-1-0-0, Magee 1-0-1-0, Yee 3-0-0-0, Green 2-0-0-0, Sterkel 1-1-1-0, Mau 2-1-0-0, Moroyoqui 4-1-2-3, Martien 1-1-1-0. Totals 34-12-13-8. 2B — Moroyoqui. HR — Crist. SB — Bladt, Martien 2.

Longmont pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Pollock 5-5-0-0-1-4, Sterkel 2-2-1-1-0-4.

 


GIRLS SOCCER


SILVER CREEK 1, D’EVELYN 1

At D’Evelyn H.S.

Silver Creek 1 0 — 1

D’Evelyn 1 0 — 1

Silver Creek goals — Dageenakis. Assits — Boettcher.

Goalkeepers (Min-Goals allowed-Saves) — Silver Creek: Jedzrejewski (90-1-13).


HOLY FAMILY 2, ST. MARY’S ACADEMY 1

At Holy Family H.S.

St. Mary’s 0 1 — 1

Holy Family 2 0 — 2

Holy Family goals — Russell, Metzger. Holy Family assists — Russell.


FAIRVIEW 1, CHERRY CREEK 1

At Arapahoe H.S.

Cherry Creek 1 0 0 0 — 1

Fairview (3-0-1) 0 1 0 0 — 1

Fairview goals — LaNeir.

Goalkeepers (Min-Goals allowed-Saves) — Fairview: Murphy (90-1-3).

 

TRACK AND FIELD

 

THUNDERRIDGE INVITATIONAL

At Sports Authority Stadium

Girls

Team scores — Monarch 95, Cherry Creek 88, Highland Ranch 55, Mullen 51, Broomfield 50, ThunderRidge 36, Ponderosa 35.20, Rock Canyon 35, Chatfield 35, Evergreen 34, Columbine 30, Dakota Ridge 28, Castle View 27, Mountain Vista 26, Legend 21, Chaparral 21, George Washington 20, Horizon 14.20, Falcon 12.20, Douglas County 11.40. Denver South 10, Thornton 6.

100-meters — 1. Emily Romo, Cherry Creek, 11.91; 3. Alexi Cox, Broomfield, 12.70; 4. Caroline Bartlett, Monarch, 12.89.

200 — 1. Amanda Lark, Ponderosa, 25.72; 3. Alexi Cox, Broomfield, 26.34.

400 — 1. Elissa Mann, Monarch, 1:03.17; 5. Caroline Bartlett, Monarch, 1:05.58.

800 — 1. Sydney Scott, Denver South, 2:25.89; 3. Kaitlyn Benner, Monarch, 2:28.22; 4. Karina Mann, Monarch, 2:29.43.

1,600 — 1. Kristen Kientz, Highlands Ranch, 5:19.66.

3,200 — 1. Taylor Floming, Montach, 12:01.22; 4. Anna Hogan, Monarch, 12:28.65.

110 hurdles — 1. Taylor Klein, Mullen, 15.26*; 3. Katie Croell, Broomfield, 16.80.

300 hurdles — 1. Taylor Klein, Mullen, 46.28*; 3. Katie Croell, Broomfield, 48.19.

400 relay — 1. Mullen (Christine Scott, Taylor Klein, Kourtney Camy, Mary Schwappach), 48.98*; 5. Monarch, 52.92.

800 relay — 1. Cherry Creek (Andrea DeRudder, Jessica Daubert, Sarah Clough, Emily Romo), 1:45.31; 2. Monarch, 1:51.12.

1,600 relay — 1. Cherry Creek (Katie Craighead, Olivia Anderson, Sydney Smith, Samantha Bremner), 4:14.75; 4. Broomfield, 4:27.50; 6. Monarch, 4:29.89.

3,200 relay — 1. Monarch (Taylor Floming, Kaitlyn Benner, Karina Mann, Elissa Mann), 9:56.33*.

800 medley relay — 1. Legend (Lexee Syddall, Hailey Blackdeer, Maddie Roberts, Katherine Smith), 1:57.14; 5. Monarch, 1:59.01.

Long jump — 1. Jae Ferrin, Dakota Ridge, 16-05.00.

Triple jump — 1. Sarah Hughes, Broomfield, 34-00.00.

High jump — 1. Katrina Bacovcin, Chaparral, 5-00.00, 2. Maccy Leonard, Monarch, 5-00.00; 4. Erin Gumbiner, Monarch, 4-10.00.

Discus — 1. Brigitta Games, Chatfield, 114.10.

Shot put — 1. Brigitta Games, Chatfield, 34-11.50.

Pole vault — 1. Megan McCabe, Cherry Creek, 9-00.00; 2. Emma Jacobs, Broomfield, 9-00.00; 4. Amy Baum, Monarch, 7-00.00.

* — denotes meet record

Boys

Team scores — Broomfield 103, ThunderRidge 102, Highland Ranch 49.50, Cherry Creek 46, Monarch 45, Mountain Vista 42, Castle View 38, Columbine 38, Legend 37, Falcon 37, Mullen 25, Rock Canyon 21, Ponderosa 20, Chaparral 17, Chatfield 17, Denver South 15, Horizon 14, Thornton 11, Douglas County 11, Adams City 4, George Washington 4, Evergreen 3.50, Dakota Ridge 2.

100-meters — 1. Jaylyn Mars, Mullen, 10.61*; Harrison Einspahr, Broomfield, 10.73*; 5. Sean Robnett, Broomfield, 11.10.

200 — 1. Jaylyn Mars, Mullen, 21.60; 2. Harrison Einspahr, Broomfield, 21.78.

400 — 1. Tanner Townsend, Castle View, 48.96*.

800 — 1. Kirk Webb, Monarch, 1:55.63*; Joe Mitchem, Broomfield, 1:58.75.

1,600 — 1. Keifer Johnson, ThunderRidge, 4:29.89; 5. Kory Skattum, Broomfield, 4:40.46; 6. Matt Sarno, Broomfield, 4:42.43.

3,200 — 1. Keifer Johnson, ThunderRidge, 10:21.69; 3. Collin Lowe, Monarch, 10:23.55; 5. Jj Ricket, Broomfield, 10:39.09; 6. Ben Forsee, Broomfield, 10:39.21.

110 hurdles — 1. Brad Crowther, Columbine, 15.31; 2. Scott Dickinson, Broomfield, 15.81.

300 hurdles — 1. Brad Crowther, Columbine, 40.69; 2. Hunter Leachman, Monarch, 41.37; 3. Scott Dickinson, Broomfield, 41.39.

400 relay — 1. Mountain Vista (Brenden Kearney, Ryan Rubley, Matthew Palumbo, Brandon O’Donnell), 43.73.

800 relay — 1. Broomfield (Harrison Einspahr, Jake Morris, Noah Tripp, Sean Robnett), 1:30.76.

1,600 relay — 1. Monarch (Mitchell Lemon, Bryce Peterson, Kirk Webb, Hunter Leachman), 3:31.86*; 2. Broomfield, 3:32.92*.

3,200 relay — 1. Cherry Creek (Alec Brudzinski, Ofe Ariyo, Shane Rhodes, Grant Caswell), 8:13.84*; 2. Monarch, 8:20.08*.

Long jump — 1. Brandon Rodewald, ThunderRidge, 22-02.00.

Triple jump — 1. Connor Turnage, Highland Ranch, 45-06.00*.

High jump — 1. Dustin Newby, Legend, 6-02.00; 3. Jayson Dupre, Broomfield, 6-02.00.

Discus — 1. Josh Croy, Columbine, 166-00; 2. James Roberts, Broomfield, 140-11.

Shot put — 1. Samuel Mabany, Denver South, 43-11.75; 6. Andrew McLean, 39-11.50.

Pole vault — 1. Isaac Wilson, Broomfield, 13-06.00*.

* — denotes meet record


VALOR CHRISTIAN INVITATIONAL

At Valor Christian H.S.

Boys

Team scores — Longmont 177, Valor Christian 105, Cheyenne Mountain 83, Thompson Valley 81, Boulder 67, Sierra 34.

Top 6 Longmont individual finishers

100-meters — 3. DJ Fowler, 11.93.

110 hurdles — 1. Josh Cogdill, 15.49; 2. Landon Stetson, 16.83.

300 hurdles — 1. Braden Hitchcock, 40.72; 2. Josh Cogdill, 41.04; 5. Landon Stetson, 46.06.

400 relay — 2. Longmont, 44.62.

800 relay — 2. Longmont, 1:35.37.

1,600 relay — 2. Longmont, 3:40.27.

800 medley relay — 4. Longmont, 2:02.66.

Long jump — 1. Braden Hitchcock, 20-11.00; 2. Ryan Bant-Cogburn, 19-09.50; 3. Forrest Wetterstrom, 19-08.00.

Triple jump — 1. Braden Hitchcock, 42-04.25; 2. Forrest Wetterstrom, 41-06.75; 4. Ryan Bant-Cogburn, 39-11.00.

High jump — 2. Josh Cogdill, 6-02.00; 3. Landon Stetson, 6-02.00.

Discus — 3. Miles Bergner, 135-06.50.

Shot put — 1. Marcus Johnson, 48-10.00; 4. Miles Bergner, 43-02.00.

Pole vault — 1. Steven Wacker, 14-07.00; 2. Derek Wing, 14-00.00.


Girls

Team scores — Boulder 140, Valor Christian 135, Thompson Valley 122, Cheyenne Mountain 86, Longmont 40, Sierra 30.

Top 6 Longmont individual finishers

200 meters — 4. Alia Culbertson, 29.39.

300 hurdles — 2. Molly Klotz, 47.03.

400 relay — 4. Longmont, 52.85.

800 relay — 2. Longmont, 1:52.26.

Discus — 3. Dailyn Johnson, 100-10.00.

Shot put — 3. Dailyn Johnson, 31-00.00.