Skip to content

Girls swimming: Broomfield makes intentions clear on Day 1 of state

THORNTON — The Broomfield girls swim team made clear it’s primed for a couple of state title runs during Friday’s preliminary heats at the Class 4A state swim meet at Veterans Memorial Aquatics Center.

The Eagles turned in the top prelim times in both the 200-yard medley and 200 freestyle relays. That’s not to mention senior Heather Shaver’s qualifying time of 24.66 seconds in the 50 free, which was second only to Pueblo South’s Mary Saiz (24.51).

Diving prelims begin at 9 a.m. Saturday, while swimming and diving finals begin at 2 p.m.

Broomfield entered the meet seeded first in both of its powerful relays. But the 200 free group one-upped itself with a season-best time of 1:40.18.

The Eagles also advanced their 400 free relay to Saturday’s championship final heat, placing seventh in prelims. Placers 9-16 in each race advance to Saturday’s consolation final heats.

As expected, both Shaver and Katalena Laufasa-Duncan both reached championship finals. Shaver was third in the 100 breast in addition to her 50 finish. Laufasa-Duncan, the favorite entering Friday in both the 200 individual medley and 100 backstroke, placed fifth and fourth, respectively, in prelims.

Freshman Elizabeth Peterson (100 fly, 100 back) also reached championship finals in two events for the Eagles.

Silver Creek’s Amanda Siedem (100 free, fifth) and Niwot’s 200 free relay (sixth) also placed in the top eight Friday to earn shots at state titles today.

 

Class 4A state swimming

At Veteran Memorial Aquatics Center, Thornton

Preliminary session

 

NOTE: Top 8 advance to Saturday’s championship final heats, finishers 9-16 advance to consolation finals. Diving prelims Saturday at 9 a.m. Swimming and diving finals Saturday at 2 p.m.

200 medley relay — 1. Broomfield, 1:49.88; 2. Evergreen, 1:49.92; 3. Cheyenne Mountain, 1:50.50; 4. Thompson Valley (Jessi Modlich, Mattea Wabeke, Marina Fonseca, Eryn Eddy), 1:51.71; 5. Montrose, 1:52.39; 6. Pueblo South, 1:52.50; 7. Air Academy, 1:52.61; 8. Discovery Canyon, 1:55.07.

9. D’Evelyn, 1;55.48; 10. Silver Creek, 1:56.84; 11. Durango, 1:57.99; 12. La Junta, 1:58.28; 13. Estes Park, 1:59.09; 14. Glenwood Springs, 1:59.19; 15. Wheat Ridge, 2:00.11; 16. Pueblo County, 2:00.55.

200 freestyle — 1. Lexie Malazdrewicz, Evergreen, 1:52.55; 2. Eryn Eddy, Thompson Valley, 1:54.41; 3. Nicole Hlavacek, Thompson Valley, 1:55.93; 4. Emily Bauer, Cheyenne Mountain, 1:56.71; 5. Allie Pfauth, Thompson Valley, 1:57.15; 6. Jennifer Belz, Mullen, 1:58.13; 7. Kamryn Holland, Evergreen, 1:58.83; 8. Casey Richards, Mountain View, 1:59.26.

9. Kelsey Oettinger, Discovery Canyon, 2:00.01; 10. Leah Roberson, La Junta, 2:00.16; 11. Molly Lonneman, D’Evelyn, 2:00.61; 12. Alaina Gossett, Broomfield, 2:01.52; 13. Abi Young, Broomfield, 2:01.83; 14. Anissa Mata, Broomfield, 2:02.20; 15. Brittany Whitham, Mountain View, 2:02.22; 16. Katya Armbrecht, Durango, 2:02.27.

200 IM — 1. Lindsay Morrow, Evergreen, 2:07.76; 2. Allie Jacobs, Cornado, 2:09.68; 3. Jolen Norton, Pueblo County, 2:10.98; 4. Josie Pearson, Evergreen, 2:11.09; 5. Katalena Laufasa-Duncan, Broomfield, 2:11.19; 6. Modlich, Thompson Valley, 2:11.40; 7. Anna McDonald, Evergreen, 2:12.07; 8. Alden Lovaas, Cheyenne Mountain, 2:12.56.

9. Morgan Wice, Cheyenne Mountain, 2:12.86; 10. Mattea Wabeke, Thompson Valley, 2:13.19; 11. Kristin Walker, Air Academy, 2:14.08; 12. Catherine Roach, Cheynne Mountain, 2:14.48; 13. Logan Morris, Montrose, 2:15.64; 14. Kendall Bundy, Denver South, 2:16.25; 15. Kylie Rembert, Silver Creek, 2:17.53; 16. Katie Olson, D’Evelyn, 2:17.83.

50 freestyle — 1. May Saiz, Pueblo South, 24.51; 2. Heather Shaver, Broomfield, 24.66; 3. Kathryn Hewson, Estes Park, 24.78; 4. Andrea Rice, Air Academy, 24.90; 5. Coleen Olson, D’Evelyn, 24.94; 6. Christine Hurford, Montrose, 25.08; 7. Alanna Erickson, Fountain Valley, 25.12; 8. Fonseca, Thompson Valley, 25.18.

9. Bailey Smith, Evergreen, 25.26; 10. Hannah Driscoll, Niwot, 25.29; 11. Olivia Gach, Cheyenne Mountain, 25.37; 12. Amy Brodie, Moffat County, 25.38; 13. Sydney Buckley, Cheyenne Mountain, 25.50; 13. Kylee Kimball, Cheyenne Mountain, 25.50; 15. Kylie Pillard, Niwot, 25.53; 16. Katrina Kroening, 25.56.

100 butterfly — 1. Haley Bertoldo, Pueblo West, 58.01; 2. Andrea Rice, Air Academy, 58.57; 3. Josie Pearson, Evergreen, 58.73; 4. Christine Hurford, Montrose, 59.13; 5. Sydney Buckley, Cheyenne Mountain, 59.34; 6. Allie Jacobs, Coronado, 59.61; 7. Erica Norton, Pueblo South, 1:00.17; 8. Elizabeth Peterson, Broomfield, 1:00.22; 9. Alyssa Eidem, Thompson Valley, 1:00.91; 10. Kelly Sheldon, Thompson Valley, 1:01.12.

9. Alyssa Eidem, Thompson Valley, 1:00.91; 10. Kelly Sheldon, Thompson Valley, 1:01.12; 11. Claire Collier, Aspen, 1:01.19; 12. Eryn Leonard, Moffat County, 1:01.59; 13. Bailey Smith, Evergreen, 1:02.00; 14. Katie Olson, E’Evelyn, 1:02.72; 15. Zoe Gossett, Broomfield, 1:02.88; 16. Hannah Grumley, Glenwood Springs, 1:03.10.

100 freestyle — 1. Eryn Eddy, Thompson Valley, 53.01; 2. Colleen Olson, D’Evelyn, 53.24; 3. Alexis Divelbiss, Pueblo South, 53.91; 4. Marina Fonseca, TV, 54.70; 5. Amanda Siedem, Silver Creek, 55.04; 6. Amy Brodie, Moffat County, 55.16; 7. Alanna Erickson, Fountain Valley, 55.30; 8. Katya Armbrecht, Durango, 55.49; 16. Sydnee King, Thompson Valley, 56.51.

9. Katrina Kroening, Durango, 55.80; 10. Kathryn Hewson, Estes Park, 55.91; 11. Rashyll Leonard, Montrose, 55.94; 12. Kylie Rembert, Silver Creek, 55.98; 12. Olivia Gach, Cheyenne Mountain, 55.98; 14. Lexi Dela Cruz, Cheyenne Mountain, 56.32; 15. Molly Lonneman, D’Evelyn, 56.32; 16. Sydnee King, Thompson Valley, 56.51.

500 freestyle — 1. Lexie Malazdrezwicz, Evergreen, 5:02.62; Nicole Hlavacek, Thompson Valley, 5:05.21x; 3. Morgan Wice, Cheyenne Mountain, 5:12.20; 4. Kamryn Holland, Evergreen, 5:13.79; 5. Brenna Bushey, D’Evelyn, 5:16.62; 6. Allie Pfauth, Thompson Valley, 5:17.15; 7. Madison Evans, Windsor, 5:17.43; 8. Jennifer Belz, Mullen, 5:17.97

9. Casey Richards, Mountain View, 5:19.39; 10. Kelcie Gerson, Aspen, 5:21.20; 11. Kelsey Oettinger, Discovery Canyon, 5:21.62; 12. Alaina Gossett, Broomfield, 5:22.91; 13. Morgan Craig, Denver South, 5:23.22; 14. Nicole May, Arvada, 5:24.54; 15. Cate Neitenbach, Thompson Valley, 5:24.58; 16. Whitham, Mountain View, 5:26.08.

200 free relay — 1. Broomfield, 1:40.18; 2. Thompson Valley, 1:41.48; 3. D’Evelyn, 1:41.92; 4. Cheyenne Mountain, 1:42.13; 5. Montrose, 1:43.38; 6. Niwot, 1:43.46; 7. Discovery Canyon, 1:43.51; 8. Evergreen, 1:44.22.

9. Air Academy, 1:44.72; 10. Coronado, 1:45.91; 11. Moffat County, 1:46.68; 12. Mountain View, 1:47.02; 13. Greeley Central, 1:47.38; 14. Fountain Valley, 1:47.38; 15. Mullen, 1:47.74; 16. La Junta, 1:48.10.

100 backstroke — 1. LindsayMorrow, Evergreen, 57.47; 2. Mary Saiz, Pueblo South, 57.84; 3. Jesis Modlich, Thompson Valley, 58.73; 4. Katalena Laufasa-Duncan, Broomfield, 59.32; 5. Haley Bertoldo, Pueblo West, 59.44; 6. Emily Bauer, Cheyenne Mountain, 59.63; 7. Kelcie Gerson, Aspen, 59.98; 8. Elizabeth Peterson, Broomfield, 1:00.10.

9. Emma Reins, Estes Park, 1:00.22; 10. Madison Evans, Windsor, 1:00.60; 11. Kendall Bundy, Denver South, 1:00.80; 12. Erica Norton, Pueblo South, 1:00.91; 13. Anna McDonald, Evergreen, 1:01.06; 14. Emily Hand, Discovery Canyon, 1:01.54; 15. Claire Collier, Aspen, 1:01.73; 16. Brenna Bushey, D’Evelyn, 1:02.22.

100 breaststroke — 1. Logan Morris, Montrose, 1:05.76c; 2. Kristin Walker, Air Academy, 1:06.56; 3. Heather Shaver, Broomfield, 1:06.60; 4. Catherine Roach, Cheyenne Mountain, 1:07.99; 5. Alexis Deivelbiss, Pueblo South, 1:08.17; 6. Lauren Funk, Discovery Canyon, 1:08.32; 7. Jolene Norton, Pueblo County, 1:08.59; 8. Kendra Lamb, Wheat Ridge, 1:09.73.

9. Leah Roberson, La Junta, 1:09.79; 10. Brooke Gaber, Montrose, 1:10.86; 11. Chloe Buckler, Cheyenne Mountain, 1:10.93; 12. Mattea Wabeke, Thompson Valley, 1:11.41; 13. Kayla Knock, Air Academy, 1:11 42; 14. Allison Foulk, Montrose, 1:11.47; 14. Olya Martin, Silver Creek, 1:11.47; 16. Alyssa Aragon, Montrose, 1:11.79.

400 free relay — 1. Evergreen, 3:35.44; 2. Thompson Valley, 3:38.97; 3. D’Evelyn, 3:39.57; 4. Puebo South, 3:41.44; 5. Cheyenne Mountain, 3:41.83; 6. Montrose, 3:44.92; 7. Broomfield, 3:47.29; 8. Glenwood Springs, 3:48.28.

9. Discovery Canyon, 3:48.42; 10. Niwot, 3:50.43; 11. Coronado, 3:51.05; 12. Durango, 3:51.05; 13. Silver Creek, 3:52.78; 14. Air Academy, 3:53.67; 14. Mountain View, 3:54.29; 16. Estes Park, 3:54.79.

* — Classification record

a — Automatic All-America time

c — All-America consideration

Join the Conversation

We invite you to use our commenting platform to engage in insightful conversations about issues in our community. We reserve the right at all times to remove any information or materials that are unlawful, threatening, abusive, libelous, defamatory, obscene, vulgar, pornographic, profane, indecent or otherwise objectionable to us, and to disclose any information necessary to satisfy the law, regulation, or government request. We might permanently block any user who abuses these conditions.