Colorado Wrestling State Championships

At Pepsi Center

Class 5A

Championship matches

106 — Malik Heinselman (Castle View) major decision over Dawson Collins (Grand Junction) 23-9.

113 — Justin Pacheco (Pomona) decision over Stephen Dabelko (Coronado) 3-0.

120 — Colton Yapoujian (Pomona) decision over Darren Green (Broomfield) 5-0.

126 — Cody Fatzinger (Arvada West) decision over Job Greenwood (Poudre) 3-2.

132 — Theorius Robison (Pomona) decision over Dylan Martinez (Grand Junction) 3-2.

138 — Jacob Greenwood (Poudre) major decision over KJ Kearns (Coronado) 16-5.

145 — Josiah Rider (Grand Junction) fall over Parker Benekas (Ponderosa) 1:34.

152 — Gabriel Dinette (Lakewood) major decision over Josh Betts (Rocky Mountain) 10-2.

160 — Jason Romero (Pomona) decision over Josh Richardson (Cherokee Trail) 11-5.

170 — Tate Samuelson (Castle View) decision over Nolan Krone (Pomona) 4-1.

182 — Jimmy Weaver (Coronado) decision over (Jayden Woodruff (Ponderosa) 2-1.

195 — Trent Schultz (Mountain Vista) overtime decision over Zeke Silva (Cherokee Trail) 3-1.

220 — Cole Schultz (Ponderosa) decision over Max Gonzales (Cherokee Trail) 7-0.

285 — Gabriel Baumgartner (Grandview) sudden victory-1 over Tanner Aitken (Brighton) 4-2.

Local third-place matches


Advertisement

126 — Cole Polluconi (Monarch) 36-8 decision over Tyren Castonguay (Grand Junction) 38-8 (Dec 5-1).

138 — Parker McQuade (Monarch) 33-9 decision over Daniel VanHoose (Fruita Monument) 41-8 (Dec 3-2).

145 — Xander Rens (Monarch) 36-8 decision over Dre-son Scruggs (Palmer) 39-5 (Dec 5-4).

152 — Gavin Deaguero (Adams City) 41-7 decision over Preston Renner (Broomfield) 39-11 (Dec 6-3).

160 — Aidan Funk (Legacy) 39-8 decision over Jeremiah Ellerd (Brighton) 40-8 (Dec 8-7).

170 — Drian Hays (Legacy) 45-4 decision over Seth Latham (Grand Junction) 32-10 (Dec 4-0).

Local fifth-place matches

195 — Duncan Heath (Fairview) 38-11 decision over Cole Yung (Poudre) 23-8 (Dec 7-5).

285 — Mason Watt (Broomfield) 24-5 decision over Arnulfo Alvarado (Adams City) 36-16 (Dec 8-3).

Class 4A

Championship matches

106 — Brendon Garcia (Pueblo County) decision over Patrick Allis (Discovery Canyon) 8-5.

113 — Josh Nira (Greeley Central) overtime decision over Josiah Nava (Pueblo County) 2-0.

120 — Dominick Serrano (Windsor) decision over Nathan Bonham (Pueblo County) 2-0.

126 — Andrew Alirez (Greeley Central) major decision over Riley Prough (Glenwood Springs) 19-6.

132 — Grant Willits (Pueblo County) major decision over Mike McFadden (Cheyenne Mountain) 8-0.

138 — Chris Sandoval (Windsor) decision over Justin Davis (Pueblo County) 8-6.

145 — Tommy Stager (Niwot) major decision over Elijah Valdez (Mesa Ridge) 14-4.

152 — Hunter Willits (Pueblo County) major decision over Nathan Morris (Longmont) 13-0.

160 — Peter Isais (Pine Creek) decision over Zac Baker (Cheyenne Mountain) 13-6.

170 — EJ Barrera (Grand Junction Central) fall over Elias Manzanares (Pueblo South) 3:12.

182 — Myles Wilson (Glenwood Springs) major decision over Dante Garcia (Pueblo County) 10-0.

195 — Donavon Rincon (Pueblo County) fall over Hunter Mooring (Pueblo West) 5:51.

220 — Weston Hunt (Pueblo West) fall over Dominick Fini (Mesa Ridge) 2:32.

285 — Andy Garcia (Pueblo East) decision over Alefosio Saipaia (Sand Creek) 9-5.

Local third-place matches

132 — Zeke Alirez (Greeley Central) 30-6 fall over Jeremy Ashton (Mead) 33-5 (Fall 2:56).

152 — Caleb Mendez (Mead) 40-6 decision over Luke White (Cheyenne Mountain) 25-8 (Dec 12-5).

160 — Drake Engelking (Longmont) 24-2 decision over Hunter Harrison (Valor Christian) 40-7 (Dec 8-1).

Local fifth-place matches

138 — Jared Turner (Discovery Canyon) 35-14 decision over Ernie Quintana (Erie) 42-14 (Dec 3-2).

182 — Braden Barker (Mountain View) 26-6 fall over Zach Roper (Erie) 37-14 (Fall 3:50).

285 — Jacob Williams (Silver Creek) 21-5 fall over Nate Hackney (Erie) 24-20 (Fall 2:01).

Class 3A

Championship matches

106 — Jacob Duran (Fort Lupton) decision over Elijah Delacerda (Alamosa) 8-3.

113 — Isaiah Delacerda (Alamosa) fall over AJ Serna (Grand Valley) 3:27.

120 — Joe Chavez (Centauri) major decision over Jimmy Ramirez (Jefferson) 17-3.

126 — Joey Sandoval (Fort Lupton) decision over Moises Juarez (Monte Vista) 2-0.

132 — Kyle Cisneros (Jefferson) decision over Brandon Damian (Valley) 8-3.

138 — Noah Hermosillo (Eagle Valley) decision over Quinton Montague (Centauri) 9-4.

145 — Aaron Trujillo (Valley) decision over Brandon Buhr (Centauri) 5-2.

152 — Isaiah Salazar (Eaton) decision over Jimmy Laconte (Weld Central) 3-1.

160 — Kolsen Welham (Holy Family) major decision over Hayden Johnson (Steamboat Springs) 13-3.

170 — Josh Flanagan (Valley) decision over Mikinzie Klimper (Moffat County) 5-4.

182 — William Tyler (La Junta) decision over Nathan Johns (Classical Academy) 3-2.

195 — Fabia Estrada (Alameda) fall over Deven Mosman (Ridgeview Academy) 2:44.

220 — Oscar Lopez (Jefferson) sudden victory-1 over Evan Hoff (Grand Valley) 10-5.

285 — Ricky Ayala (Sheridan) decision over Logan Church (Delta) 3-2.

Local fifth-place matches

138 — Matt Bailey (Berthoud) 34-11 decision over Hunter Branson (Holy Family) 26-13 (Dec 3-1).

Class 2A

Championship matches

106 — Jacob Rodriguez (Rocky Ford) fall over Chris McKenna (John Mall) 3:49.

113 — Dillon Jaramillo (Rocky Ford) decision over Sergio Campos (Hotchkiss) 3-2.

120 — Wesley Vanmatre (John Mall) decision over Brendyn Nordyke (Holly) 6-3.

126 — Jonathan Andreatta (John Mall) fall over Cody Jacobson (Burlington) 3:44.

132 — Cody Venem (Rocky Ford) decision over Marshal Ross (John Mall) 9-3.

138 — Sheridan Harvey (Meeker) decision over Sackett Chesnik (Paonia) 4-2.

145 — Britton Holmes (Peyton) decision over Ethan Appenzeller (Ignacio) 5-3.

152 — Hayden Harris (Norwood/Nucla) decision over Jace Logan (Sorocco) 4-3.

160 — Aidan Dabal (Norwood/Nucla) fall over Wade Katzdorn (Hotchkiss) 3:09.

170 — Trenton Arminitrout (Norwood/Nucla) decision over Casey Turner (Meeker) 1-0.

182 — Keagan Bean (Lyons) decision over Chase Rule (Meeker) 7-5.

195 — Jason Murphy (John Mall) decision over Christian Carson (Hayden) 3-2.

220 — Kaleb Gaede (Limon) fall over Ethan Barnes (Norwood/Nucla) 5:59.

285 — Trevor Smith (Paonia) ultimate tie breaker over Tyler Ilgen (Meeker) 4-3.

Follow us on Twitter: twitter.com/BoCoPreps