Colorado Wrestling State Championships

At Pepsi Center

Opening round

Class 2A

106 — Jacob Rodriguez (Rocky Ford) 34-4 fall over Zachary Ruiz (Rye) 10-16 (Fall 0:14); Cole Rockwell (Wray) 26-8 fall over Ryan Imhoff (Cedaredge) 26-12 (Fall 2:54); Landen Mayberry (Hotchkiss) 24-7 sudden victory - 1 over Matthew Frank (Merino) 23-9 (SV-1 5-3); Seth McFall (Fowler) 22-15 fall over Osiah Bishop (Calhan) 8-12 (Fall 0:44); Zeb Etter (Paonia) 22-14 fall over Isaiah Martinez (Sedgwick County-Fleming) 23-19 (Fall 4:26); Chris McKenna (John Mall) 12-9 fall over Lane Wilfong (Peyton) 24-10 (Fall 1:08); Austin Crum (Holly) 19-2 major decision over Max Salazar (Sanford) 18-15 (MD 13-0); Logan Lewis (Highland) 35-6 fall over Destry Schmidt (North Park) 21-15 (Fall 3:03).

113 — Sergio Campos (Hotchkiss) 35-5 fall over Riley Prichard (Rye) 4-10 (Fall 1:23); Christopher Gamboa (Burlington) 34-7 fall over Zach McCrary (Calhan) 13-12 (Fall 3:49); Dante Chiricingo (Highland) 27-9 decision over Cody Crum (Holly) 26-5 (Dec 11-6); Alejandro Velasquez (Centennial/Sierra Grande) 20-9 fall over Zander Eichner (Dolores) 12-15 (Fall 2:34); Kolton Dickinson (Sedgwick County-Fleming) 31-7 fall over Levi Hancock (Baca County) 11-21 (Fall 0:45); Hunter Wilson (Norwood/Nucla) 24-14 decision over Dalton Wommack (Custer County) 26-11 (Dec 7-6); Jacob Pelloni (Meeker) 22-13 fall over Gavyn Smith (Sanford) 19-11 (Fall 1:15); Dillon Jaramillo (Rocky Ford) 24-4 fall over Cade Rockwell (Wray) 23-11 (Fall 1:31).


Advertisement

120 — Richard Martinez (Mancos) 34-1 fall over Jayden Castillo (Burlington) 25-17 (Fall 1:55); Santino Mendoza (Rocky Ford) 9-10 major decision over Colton Sims (Rye) 21-18 (MD 12-1); Brendyn Nordyke (Holly) 28-2 major decision over Cobie Black (Del Norte) 19-18 (MD 12-0); Gabe Ferguson (Paonia) 28-11 fall over Seth Dorrenbacher (Akron) 26-10 (Fall 2:38); Adam Nolte (Swink) 17-3 tech fall over Daniel Esquer (Centennial/Sierra Grande) 13-16 (TF-1.5 6:00 (15-0)); Brandon Ward (Dolores) 23-4 major decision over Cael Croissant (Wiggins) 38-6 (MD 13-4); Sean Dale (Cedaredge) 36-9 fall over Jesus Trejo (Holyoke) 18-9 (Fall 3:13); Wesley Vanmatre (John Mall) 9-1 fall over Tanner Howells (Crowley County) 17-22 (Fall 0:39).

126 — Jonathan Andreatta (John Mall) 34-0 fall over Jade Cozart (Cheyenne Wells) 18-13 (Fall 0:50); Cameron Holm (Wiggins) 28-11 major decision over Chris Lovato (Hotchkiss) 23-11 (MD 15-4); Tannen Kennedy (Meeker) 35-8 fall over Justin Traxler (Akron) 26-13 (Fall 1:10); Joe Barela (Rocky Ford) 30-10 tech fall over Peyton Camper (Rye) 18-11 (TF-1.5 5:29 (17-2)); Eli Etter (Paonia) 25-15 fall over Hector Flores (Highland) 20-13 (Fall 2:51); Brett Benavides (Del Norte) 33-9 fall over Brandon Nelson (Swink) 11-5 (Fall 3:43); Brandon Cruz (Dolores Huerta) 19-4 decision over Jack Kelly (Peyton) 25-11 (Dec 4-2); Cody Jacobsen (Burlington) 35-3 won by fall over Alex McCracken (Cedaredge) 24-9 (Fall 2:44).

132 — Marshal Ross (John Mall) 22-7 fall over Gianni Trejo (Yuma) 30-12 (Fall 2:40); Colton Gruntorad (Crowley County) 27-9 fall over Grey Neal (Paonia) 24-11 (Fall 5:07); Stocker Robbins (Ignacio) 21-6 major decision over J D Hart (Peyton) 24-14 (MD 12-1); Skyler Score (Highland) 30-6 fall over Isiah Wellman (Mountain Valley) 9-8 (Fall 1:04); Colton Hall (Hotchkiss) 40-5 fall over Zeke Buker (Kiowa) 17-13 (Fall 1:03); Erik Perez (Center) 24-11 fall over Woody Aguilar (Limon) 36-6 (Fall 1:13); Keegan Mann (Sedgwick County-Fleming) 31-7 fall over Ray Perez (Custer County) 22-14 (Fall 5:04); Cody Venem (Rocky Ford) 31-2 won by major decision over Garrett Frantz (Meeker) 22-14 (MD 12-3).

138 — Sheridan Harvey (Meeker) 30-3 fall over Natalie Benavides (Del Norte) 12-26 (Fall 0:55); Kobryn Mann (Sedgwick County-Fleming) 35-7 decision over Jarod Bauer (Crowley County) 33-11 (Dec 4-2); Carlos Romo (Rocky Ford) 29-13 sudden victory - 1 over Spencer Holtorf (Yuma) 32-11 (SV-1 6-4); Dylan Palomino (Fowler) 27-14 decision over Colton Deluzio (Hotchkiss) 21-13 (Dec 1-0); Austin Ban (Kiowa) 25-6 fall over Mark Fisher (Burlington) 23-19 (Fall 5:21); Sackett Chesnik (Paonia) 36-8 fall over Brady Kuhns (Sanford) 7-10 (Fall 1:34); Isaiah Sandoval (John Mall) 8-13 fall over David Schipmann (Cedaredge) 32-13 (Fall 5:15); Braden Kappel (Limon) 35-3 fall over Michael Rode (Simla) 11-12 (Fall 0:50).

145 — Britton Holmes (Peyton) 38-2 fall over Joaquin Martinez (Dolores Huerta) 7-17 (Fall 0:48); Lane Martindale (Soroco) 36-8 decision over Dane Hines (Stratton) 19-14 (Dec 6-4); Clay Campbell (Paonia) 31-14 fall over Josh Trujillo (Gilpin County) 26-9 (Fall 0:55); James Steerman (McClave) 31-4 fall over Wyatt Walts (Kiowa) 9-16 (Fall 0:57); Remington Canfield (Merino) 36-2 won by decision over Colton Hoerr (Cedaredge) 21-11 (Dec 10-7); Bowman Ellis (Baca County) 26-8 decision over Sean Graham (Fowler) 19-15 (Dec 4-1); Trystan Estrada (John Mall) 27-16 decision over Chris Maes (Rocky Ford) 12-14 (Dec 2-1); Ethan Appenzeller (Ignacio) 36-4 fall over Emmanuel Huerta (Wray) 15-11 (Fall 1:35).

152 — Jace Logan (Soroco) 42-1 fall over Derrick Poss (Akron) 18-18 (Fall 1:27); Chantz Lange (Fowler) 16-9 decision over Dylan Miell (Rocky Ford) 7-16 (Dec 5-3); Trevor Randel (Eads) 28-12 fall over Cody Martinez (Del Norte) 9-14 (Fall 1:09); Jered Hulteen (Cedaredge) 34-12 decision over Mccoy Sullivan (Sedgwick County-Fleming) 22-9 (Dec 7-5); Andrew Feldman (Custer County) 26-6 major decision over Grayden Flint (Holly) 10-22 (MD 12-1); Hunter Garcia (Meeker) 24-12 decision over Cade Hillman (Wray) 26-12 (Dec 6-2); Hayden Harris (Norwood/Nucla) 35-3 fall over Patrick Roth (Byers) 25-11 (Fall 0:55); Wyatt Lee (Peyton) 39-1 fall over Will Goos (Rye) 6-20 (Fall 0:51).

160 — Carlos Magdaleno (Rocky Ford) 25-4 fall over Kyle Colbert (Rye) 16-18 (Fall 0:15); Lorenzo Pena (Ignacio) 34-4 major decision over Cade Rober (Sedgwick County-Fleming) 22-13 (MD 14-3); Aidan Dabal (Norwood/Nucla) 23-11 decision over Marshal Hornung (Stratton) 27-5 (Dec 7-3); Dahlton McGhee (Fowler) 32-3 fall over Trystan Hanks (Peyton) 22-12 (Fall 1:41); Carlos Tarin (Wray) 23-7 major decision over Zach Anderson (Cedaredge) 39-10 (MD 16-7); Chance Fowler (Eads) 21-3 major decision over Dawson Roesch (McClave) 21-13 (MD 8-0); P J Schurr (Crowley County) 29-14 fall over Tyler Martinez (Del Norte) 22-9 (Fall 1:50); Wade Katzdorn (Hotchkiss) 35-5 fall over Braden Witzel (Burlington) 28-16 (Fall 2:00). .

170 — Diego Reyes (Rocky Ford) 37-3 fall over Layne Green (Sedgwick County-Fleming) 20-15 (Fall 1:37); Casey Turner (Meeker) 15-3 fall over Jaime Ibarra (McClave) 13-12 (Fall 0:58); Brandon O`hern (Cedaredge) 32-9 fall over Nick Griego (John Mall) 7-16 (Fall 3:49); Jon Ramey (Merino) 13-3 decision over Edgar Pedigo (Peyton) 16-14 (Dec 8-3); Ryan Saine (Manzanola) 27-7 fall over Cameron Fury (Mancos) 25-24 (Fall 1:07); Evan States (Byers) 25-10 decision over Rhett Uhland (Eads) 25-13 (Dec 2-1); Ethan Hebberd (Baca County) 22-7 fall over Carson Reese (Akron) 16-11 (Fall 2:54); Trenton Armintrout (Norwood/Nucla) 34-6 fall over Seth Damgaard (Fowler) 16-19 (Fall 0:19).

182 — Chase Rule (Meeker) 26-6 fall over Kaelan Deal (Miami-Yoder) 10-18 (Fall 1:04); Tyson Martinez (Fowler) 17-7 fall over Jayce Reser (Wray) 24-14 (Fall 5:57; Austin Newbury (Yuma) 32-5 fall over Sammy Cox (McClave) 22-14 (Fall 3:22); Will Gabriel (Norwood/Nucla) 20-6 decision over Dawson Worley (Cheyenne Wells) 21-8 (Dec 5-3); Keegan Bean (Lyons) 33-2 fall over Trent Toland (Centennial/Sierra Grande) 10-11 (Fall 0:50); Jaden Miller (Paonia) 32-11 fall over Jesse Tapia (Rocky Ford) 15-6 (Fall 0:48); Luke Manly (Peyton) 18-10 decision over Travis Etler (West Grand) 25-3 (Dec 4-0); Salomon Chavez (Center) 28-4 decision over Dustin Poss (Akron) 24-10 (Dec 1-0)..

195 — Jason Murphy (John Mall) 26-2 fall over Devin Curtis (Hotchkiss) 24-14 (Fall 5:47); Jermiah Cozart (Cheyenne Wells) 17-7 fall over Wryle Swim (Byers) 13-18 (Fall 1:25); Tristan Laver (Crowley County) 19-12 fall over Jeron Lippert (Wray) 19-15 (Fall 1:46); Sky Carlson (Soroco) 29-13 fall over Dominic Romero (Dolores Huerta) 7-5 (Fall 3:10); Ricky Preciado (Rocky Ford) 30-8 decision over Antoni Martinez (Holyoke) 11-15 (Dec 6-1); Christian Carson (Hayden) 31-6 fall over Dillan Salter (Del Norte) 20-15 (Fall 2:33); Ken Cox (McClave) 26-4 decision over Tre` Labossiere (Cedaredge) 32-4 (Dec 3-2); Juancito Lucero (Highland) 35-7 fall over Davis Shults (Simla) 10-25 (Fall 1:19).

220 — Kaleb Gaede (Limon) 34-0 fall over Hunter Watkins (Crowley County) 10-8 (Fall 1:14); Camryn Baumgardner (Del Norte) 18-17 decision over Joseph Nault (Hotchkiss) 24-12 (Dec 6-2); Caleb Bradford (Meeker) 30-11 fall over Jayce Bauer (McClave) 23-14 (Fall 4:19); Enriquez Romero (Rocky Ford) 27-10 fall over Jagger Dinis (Wiggins) 12-24 (Fall 1:09); Ty Sigler (Fowler) 17-5 decision over Noah Schroeder (West Grand) 13-12 (Dec 5-2); Avery Whitlock (Ellicott) 25-7 decision over David Nance (Yuma) 10-11 (Dec 10-8); Zhaylon Buckner (Merino) 22-7 major decision over Jacob Roybal (Las Animas) 22-13 (MD 8-0); Ethan Barnes (Norwood/Nucla) 35-2 fall over Dante Molina (Dolores Huerta) 9-14 (Fall 1:42).

285 — Chase Flynn (Stratton) 22-1 fall over Derick Samuelson (Rye) 9-13 (Fall 1:30); Tyler Ilgen (Meeker) 27-9 fall over Justin Tucker (Swink) 7-10 (Fall 1:33); Conner Collins (Hotchkiss) 10-5 won by fall over Ben Mccaffrey (Ellicott) 24-6 (Fall 1:43; JD Chamblin (Manzanola) 21-8 fall over Bano Villareal (Wiggins) 5-22 (Fall 1:05); Trevor Smith (Paonia) 33-3 fall over Cannon Buford (Crowley County) 13-20 (Fall 0:10); Garett Gribble (Fowler) 10-2 won by decision over Aaron Vasquez (Lyons) 7-9 (Dec 3-2); Cody Johnson (Highland) 28-9 sudden victory - 1 over Dylan Crump (John Mall) 13-21 (SV-1 3-1).

Class 3A

106 — Jacob Duran (Fort Lupton) 40-3 tech fall over Dj Mathews (Valley) 20-10 (TF-1.5 4:00 (15-0)); Shawn Higgins (Montezuma-Cortez) 30-5 decision over James Cordova (Sheridan) 20-10 (Dec 11-6); Luke Morrissey (Eagle Valley) 33-8 decision over Karson Cox (Moffat County) 11-3 (Dec 11-4); Carlos Hutchings (Salida) 20-8 decision over Santana Hernandez (Weld Central) 34-9 (Dec 7-6); Elijah Delacerda (Alamosa) 36-6 fall over Will Villalobos (Pagosa Springs) 19-15 (Fall 5:27); Justin Batterton (Lamar) 30-15 fall over Dalton Williams (Berthoud) 11-9 (Fall 1:34); Johnny Masopost (Florence) 39-8 major decision over Toby Gavette (Eaton) 19-12 (MD 11-0); Owen Berry (Buena Vista) 27-4 fall over Alex Barela (Summit) 34-9 (Fall 1:30).

113 — Isaiah Delacerda (Alamosa) 25-2 fall over Derrian Jaramillo (Fort Lupton) 24-18 (Fall 1:35); Daniel Caddy (Moffat County) 31-11 decision over Zach Loft (Sterling) 29-10 (Dec 5-1); Noah Damian (Valley) 33-5 decision over Stevie Fuentes (Montezuma-Cortez) 25-14 (Dec 6-1); Isaiah Gamez (La Junta) 35-7 fall over Colton Pasternak (Steamboat Springs) 15-8 (Fall 0:54); A.j. Serna (Grand Valley) 42-3 decision over Lt Torres (Berthoud) 21-14 (Dec 7-1); Ryan Moltz (Salida) 43-2 decision over Lucas Comroe (Eagle Valley) 32-11 (Dec 7-0); Alexxander Vigil (Sheridan) 20-7 decision over Jimmy Gonzales (Pueblo Central) 31-9 (Dec 4-3); Caleb Cox (Brush) 17-3 major decision over Logan Mayberry (Delta) 25-16 (MD 11-1).

120 — Joe Chavez (Centauri) 41-4 fall over Miguel Sarmiento (Berthoud) 22-20 (Fall 1:23); Varrion Ciddio (Platte Valley) 36-8 fall over Noah Barrett (La Junta) 24-23 (Fall 4:53); Ethan Andrade (Lamar) 30-9 decision over Tyler Kenison (Alamosa) 34-15 (Dec 7-5); Javier Gonzalez (Valley) 27-9 decision over James Thomas (Pagosa Springs) 11-11 (Dec 14-10); Jimmy Ramirez (Jefferson) 41-4 fall over Henry Hoyhtya (Middle Park) 19-11 (Fall 3:19); Hayden Gavette (Eaton) 31-13 decision over Chris Moschetti (Moffat County) 26-16 (Dec 9-2); Colin Cole (Brush) 27-11 decision over JT Latham (Grand Valley) 33-7 (Dec 5-2); Presiliano Maez (Sheridan) 40-1 major decision over Dylan Armijo (Trinidad) 24-11 (MD 13-2).

126 — Jody Sandoval (Fort Lupton) 43-1 fall over Jackson Contreras (Eaton) 14-14 (Fall 0:33); Zander Condit (Conifer) 38-9 fall over Garrett Beebe (Bayfield) 29-10 (Fall 1:43); Cameron Wolters (Buena Vista) 34-4 major decision over Dakota Thvedt (Steamboat Springs) 26-7 (MD 11-2); Oswaldo Nunez (Brush) 27-10 fall over Isaiah Baber (Lamar) 26-9 (Fall 2:40); Homero Navarro (Sheridan) 31-5 major decision over Zach Martin (Centauri) 25-18 (MD 13-5); Moises Juarez (Monte Vista) 35-5 major decision over Riley Roskop (Weld Central) 33-15 (MD 17-5); Levi Raines (Strasburg) 24-8 decision over Austin Tapia (Pueblo Central) 27-12 (Dec 5-4); Andrew Godfrey (Olathe) 37-3 major decision over Colton Liddell (Alamosa) 24-18 (MD 9-0).

132 — Kyle Cisneros (Jefferson) 43-4 fall over Blake Weimer (Middle Park) 18-6 (Fall 2:53); Austyn Binkly (Berthoud) 43-9 sudden victory - 1 over Matthew Broughton (Montezuma-Cortez) 29-11 (SV-1 9-4); Garrett Miller (Bennett) 35-6 decision over Colt Rohrig (Rifle) 32-12 (Dec 8-4); Dylan Yancey (Platte Valley) 38-4 fall over Jose Serrano (Lamar) 21-14 (Fall 2:28); Anthony Quintana (Buena Vista) 35-2 decision over Ariel Rodriguez (Eaton) 27-14 (Dec 9-2); Raul Lopez (Eagle Valley) 16-5 decision over Tyler Vigil (Monte Vista) 36-13 (Dec 7-4); Jaylen Torrez (Fort Lupton) 27-12 fall over Kolten Hillis (Alamosa) 23-16 (Fall 3:57); Brandon Damian (Valley) 37-4 tech fall over Jake Sandrey (Bayfield) 40-10 (TF-1.5 5:50 (16-0)).

138 — Quinton Montague (Centauri) 37-1 major decision over David Pringle (Eaton) 20-14 (MD 16-4); Adrian Rodriguez (Platte Valley) 39-9 decision over Matt Johns ( Classical Academy, The) 29-15 (Dec 9-4); Devon Atencio (Alamosa) 30-13 decision over Jordan Houck (Woodland Park) 27-14 (Dec 9-7); Hunter Branson (Holy Family) 24-10 decision over Tate Hinger (Pagosa Springs) 28-8 (Dec 6-4); Nick Gallegos (Jefferson) 35-9 major decision over Diego Madrigal (Sheridan) 22-15 (MD 11-2); Jonathan Pena (Grand Valley) 24-17 decision over Ernesto Ochoa (Sterling) 23-10 (Dec 4-3); Matt Bailey (Berthoud) 31-9 fall over Micah Hertrich (Buena Vista) 20-7 (Fall 2:59); Noah Hermosillo (Eagle Valley) 41-1 won by major decision over Jared Lecuyer (Elizabeth) 28-18 (MD 8-0).

145 — Aaron Trujillo (Valley) 37-3 fall over Captain Payne (Conifer) 25-13 (Fall 1:13); Trevor Bryant (Pagosa Springs) 21-11 major decision over Mario Dominguez (Monte Vista) 22-15 (MD 10-1); Ryan Nava (Bayfield) 36-1 major decision over Cole Gray (Woodland Park) 29-16 (MD 14-6); Lance Bryant (Steamboat Springs) 33-7 fall over Brody Mendoza (University) 24-6 (Fall 0:43); Brandon Buhr (Centauri) 40-9 fall over Leonardo Palma (Pueblo Central) 30-13 (Fall 2:59); Ty Garnhart (Eaton) 20-11 fall over Ben Vance (Alamosa) 21-18 (Fall 5:00); Quentin Jiner (Weld Central) 25-2 fall over Caleb Laisure (Eagle Valley) 18-11 (Fall 2:44); Joshua Ramos (Montezuma-Cortez) 29-12 decision over Ty Addington (Florence) 38-5 (Dec 4-3).

152 — Jimmy Laconte (Weld Central) 41-2 fall over Drake Zimmerman (Moffat County) 30-17 (Fall 1:54); Deron Bletson (La Junta) 24-9 fall over Davis Ward (Eagle Valley) 23-13 (Fall 3:48); Logan Kenline (Florence) 29-14 decision over Tristen Harrington (Alamosa) 12-5 (Dec 7-6); Wyatt Pfau (Brush) 38-12 decision over Keenan Mansker (Olathe) 27-14 (Dec 9-5); Zach Waite (Platte Valley) 28-9 fall over Liam Young ( Classical Academy, The) 20-21 (Fall 5:19); Jaziah Whaley (Valley) 40-4 decision over Chance Dillingham (Delta) 31-10 (Dec 5-2); Isaiah Salazar (Eaton) 24-5 decision over Dalton Lucero (Pagosa Springs) 24-7 (Dec 5-0); Brandon Onofre (Jefferson) 39-7 fall over Matthew Hansen (Steamboat Springs) 18-7 (Fall 2:39).

160 — Kolsen Welham (Holy Family) 34-4 decision over Denver Hargrove (Buena Vista) 27-12 (Dec 4-0); Samuel Westra (Englewood) 17-9 decision over Abe Leonard (Elizabeth) 35-8 (Dec 3-2); Ian Vigil (Mullen) 27-11 decision over Jacob Chavez (Monte Vista) 28-14 (Dec 8-5); Caleb Jolley (Olathe) 32-8 decision over Eric Todd (Estes Park) 31-8 (Dec 8-2); Dax Bender (La Junta) 20-3 fall over Justin Morrison (Eagle Valley) 19-17 (Fall 2:38); Maxx Demann (Rifle) 27-12 fall over Jeron Petterson (Brush) 29-10 (Fall 2:41); Braeson Lewis (Eaton) 32-6 decision over Drake Horn (Delta) 29-18 (Dec 6-2); Hayden Johnson (Steamboat Springs) 34-7 decision over Keaton Green (Florence) 29-14 (Dec 4-3).

170 — Josh Flanagan (Valley) 41-4 fall over D`angelo Roybal (Pueblo Central) 11-21 (Fall 2:55); Macoy Michaeli (Bayfield) 40-7 fall over Jack Prentner (Conifer) 26-8 (Fall 1:36); Alex Cordova (Rifle) 39-6 decision over Sebastian Campos (Mullen) 33-8 (Dec 12-6); Lucas Tinnes (Lamar) 27-10 decision over Wyatt Larson (Berthoud) 22-8 (Dec 6-1); Mikinzie Klimper (Moffat County) 38-6 fall over Wyatt Reisener (Platte Valley) 28-18 (Fall 2:59); Jesus Diaz (Trinidad) 15-9 fall over John Still (Strasburg) 28-7 (Fall 0:27); Dylan Prelle (Sterling) 29-17 decision over Nathan Boyles ( Classical Academy, The) 14-12 (Dec 6-4); Faustin Lopez (Sheridan) 30-3 fall over Aiden Barrios (Delta) 19-17 (Fall 1:27).

182 — William Tyler (La Junta) 29-7 fall over Tate Green (Sterling) 19-22 (Fall 0:37); Elias Peroulis (Moffat County) 21-8 major decision over John Campisi (Faith Christian) 10-4 (MD 16-8); Livan Santander (Delta) 25-12 decision over Colton Moore (Platte Valley) 29-15 (Dec 4-1); Colton Eberhardt (Lamar) 31-13 decision over Jake Sandau (Eaton) 20-9 (Dec 5-3); Jacx Power (Coal Ridge) 39-7 fall over Andrew Sierra (Alamosa) 8-6 (Fall 3:31); Nathan Johns ( Classical Academy, The) 36-4 major decision over Tommy Bonds (Strasburg) 19-9 (MD 9-1); Casey Hand (Trinidad) 28-11 tech fall over Wyatt Johnson (Estes Park) 25-17 (TF-1.5 4:00 (15-0)); Justin Mosher (Olathe) 12-10 fall over Dean Vangsnes (Summit) 37-6 (Fall 1:11).

195 — Fabian Estrada (Alameda) 31-2 fall over William Rivera (Basalt) 18-20 (Fall 0:32); Eli Smith (Salida) 10-2 decision over Drew Book (Sterling) 28-16 (Dec 6-4); Atticus Fredrickson (Manitou Springs) 18-7 fall over Braedy Sturdevant (Eaton) 16-4 (Fall 3:24); Conner Peterson (Platte Canyon) 22-8 decision over Caleb Janowsky (Pagosa Springs) 22-9 (Dec 3-1); Deven Mosman (Ridge View) 22-3 fall over Holt Brashears (Woodland Park) 32-13 (Fall 3:03); Jeremiah Land (Platte Valley) 42-4 major decision over Travis Kerrigan (Lake County) 20-11 (MD 18-4); Hugo Hernandez (Moffat County) 10-3 fall over Zendon Bernal (Alamosa) 17-8 (Fall 1:18); Bart Gruenloh (Lamar) 37-7 fall over Josiah Fuentes (Brush) 4-17 (Fall 0:47).

220 — Oscar Lopez (Jefferson) 32-2 medical forfeit over Angelo Damian (Mullen) 26-10 (M. For.); Jesus Garcia (Valley) 23-13 decision over Bennie Chacon (Centauri) 31-15 (Dec 6-5); Caleb Measner (University) 29-5 decision over Nolan Stretton (Pagosa Springs) 24-11 (Dec 4-3); Manuelito Casias (Alamosa) 34-12 fall over Sy Spitz (Lamar) 17-12 (Fall 2:52); Ryan Hecker (Res. Christian) 22-3 decision over Toryn Hume (Moffat County) 14-14 (Dec 10-6); Joseph Cockroft (Platte Valley) 20-7 fall over Andrew Adame (Fort Lupton) 11-4 (Fall 4:23); German Gastelum (Monte Vista) 38-11 won by fall over Perrion Gray (Sheridan) 14-5 (Fall 4:18); Evan Hoff (Grand Valley) 23-3 fall over Cesar Castaneda (Ridge View) 16-9 (Fall 6:00).

285 — Sam Deseriere (Mullen) 39-0 major decision over Tristan Stoos (Valley) 24-15 (MD 18-7); Logan Church (Delta) 39-2 fall over Devon Garcia (Fort Lupton) 14-6 (Fall 0:48); Cedric Perea (Monte Vista) 33-10 decision over Casey Fringer (Centauri) 12-10 (Dec 3-0); Emanuel Munoz Alcala (University) 33-3 won by decision over Joel Brautigam (Conifer) 8-5 (Dec 7-2); Julian Sanchez (Manitou Springs) 31-3 fall over Oswaldo Morales (Basalt) 31-8 (Fall 1:34); Ricky Ayala (Sheridan) 21-5 fall over Andrew Edwards (Holy Family) 16-20 (Fall 1:25); Josias Chavez (Denver North) 19-4 tie breaker - 1 over Preston Duran (Alamosa) 31-13 (TB-1 2-1); Sam Westbrook (Bayfield) 39-0 fall over Austin Hall (Lamar) 20-20 (Fall 0:49).

Class 4A

106 — Brendon Garcia (Pueblo County) 19-2 tech fall over Boden Baker (Windsor) 22-14 (TF-1.5 5:20 (16-1)); Saige Gallardo (Pueblo East) 24-16 fall over Robby Warkentine (Falcon) 25-15 (Fall 3:08); Jaggar Wade (Palisade) 31-9 tech fall over Ray Duron (Cheyenne Mountain) 19-18 (TF-1.5 3:55 (17-1)); Jacob Gonzales (Pueblo Centennial) 33-12 decision over Airiel Siegel (Thompson Valley) 25-9 (Dec 7-1); Zeon Ortega (Canon City) 33-9 decision over Elijah Bailin (Mesa Ridge) 28-19 (Dec 7-5); Malachi Contreras (Mountain View) 36-9 fall over Xavier Espinoza (Pueblo South) 35-12 (Fall 1:14); Patrick Allis (Discovery Canyon) 31-6 fall over Bobby Macias (Thomas Jefferson) 40-6 (Fall 3:34); Jacob McClaskey (Central G.J.) 35-9 major decision over Connor Williams (Evergreen) 26-12 (MD 13-0).

113 — Josiah Nava (Pueblo County) 24-7 fall over Jason Ferari (Widefield) 3-14 (Fall 3:21); Will Vombaur (Windsor) 24-2 fall over Grady Nickolaus (Montrose) 24-19 (Fall 0:38); Kasey Gault (Thompson Valley) 18-5 decision over Devin Lueck (Mesa Ridge) 23-18 (Dec 5-3); Shane Coffey (Canon City) 24-12 tech fall over Kristian Arguello (Pueblo South) 24-17 (TF-1.5 4:40 (15-0)); Josh Nira (Greeley Central) 41-5 fall over Jose Perez (Skyline) 29-17 (Fall 1:32); Brendan Byrnes (Discovery Canyon) 30-10 major decision over Dilan Esparza (Vista Peak) 29-9 (MD 11-2); James Benson (Air Academy) 28-10 decision over Billy Hudson III (Pine Creek) 14-19 (Dec 5-0); Jace Trujillo (Pueblo East) 37-0 fall over Brennan McBride (Ft. Morgan) 23-17 (Fall 1:00).

120 — Andrew Lucero (Pueblo East) 36-4 fall over Brendan Jones (Ft. Morgan) 19-12 (Fall 1:17); Nick Wilson (Pueblo West) 31-8 fall over Caden Moster (Valor Christian) 28-7 (Fall 4:39); Adam Evertz (Erie) 36-15 fall over Cole Stephenson (Lewis-Palmer) 26-15 (Fall 1:36); Dominick Serrano (Windsor) 47-0 major decision over Jalen Fisher (Mesa Ridge) 25-20 (MD 21-7); James Ruona (Canon City) 36-8 fall over Matt Tobey (Discovery Canyon) 24-8 (Fall 1:48); Felix Cano (Glenwood Springs) 37-4 won by fall over Trent Suppus (Thompson Valley) 16-10 (Fall 5:39); Fabian Lujan (Montrose) 34-9 decision over Sawyer Novara (Silver Creek) 40-4 (Dec 6-3); Nathan Bonham (Pueblo County) 31-6 major decision over Seth Long (Widefield) 18-18 (MD 11-2).

126 — Jason Hanenberg (Air Academy) 41-2 fall over Sean-Tyler Curell (Erie) 24-17 (Fall 1:45); Bo Slaymaker (Roosevelt) 35-10 decision over Nick Stiltner (Palmer Ridge) 29-11 (Dec 5-3); Riley Prough (Glenwood Springs) 46-4 fall over Braden Penninger (Windsor) 35-13 (Fall 2:21); Kevin Hooks (Cheyenne Mountain) 27-16 fall over Sam Blackmon (Lewis-Palmer) 15-8 (Fall 1:45); Ryan Roth (Pueblo East) 18-4 major decision over Jay McLaughlin (Thompson Valley) 27-17 (MD 9-1); Jaxon Garoutte (Pueblo County) 36-7 major decision over Tristan Curtis (Vista Peak) 31-10 (MD 12-2); Donnie Liles (Mitchell) 34-7 fall over Drake Troyer (Golden) 33-8 (Fall 3:12); Andrew Alirez (Greeley Central) 46-1 tech fall over Uriel Contreras (Skyline) 38-5 (TF-1.5 4:00 (20-4)).

132 — Grant Willits (Pueblo County) 41-3 tech fall over Mario DeLara (Battle Mountain) 33-11 (TF-1.5 4:29 (16-1)); Zeke Alirez (Greeley Central) 26-5 fall over Adrian Rincon (Erie) 31-17 (Fall 5:12); Zach Kennison (Thompson Valley) 34-9 decision over Tucker McDowell (Canon City) 36-13 (Dec 7-3); Aaden Valdez (Pueblo East) 38-6 fall over Matthew Barela (Air Academy) 25-15 (Fall 1:19); Mike McFadden (Cheyenne Mountain) 29-6 tech fall over Kase Givens (Ft. Morgan) 19-11 (TF-1.5 4:56 (15-0)); Gabriel Romero (Pueblo West) 24-15 decision over Elijah Grossetete (Abraham Lincoln) 35-12 (Dec 4-2); Andrew Bench (Central G.J.) 38-11 fall over Cole Hernandez (Pueblo Centennial) 29-18 (Fall 5:36); Jeremy Ashton (Mead) 30-3 tech fall over Angelo Vecchiarelli (Wheat Ridge) 23-10 (TF-1.5 6:00 (21-5)).

138 — Chris Sandoval (Windsor) 42-0 tech fall over John Murphy (Valor Christian) 31-12 (TF-1.5 3:14 (17-1)).; Cody Donovan (Loveland) 25-15 decision over Isaac Vigil (Pueblo West) 25-11 (Dec 7-5); Jared Turner (Discovery Canyon) 32-12 decision over Larry Flores (Glenwood Springs) 36-14 (Dec 6-2); Ernie Quintana (Erie) 41-11 decision over Jordan Jackson (Northridge) 31-12 (Dec 7-0); Riley Garner-Orr (Central G.J.) 41-5 fall over Corbyn Berg (Air Academy) 20-20 (Fall 2:50); Miles Beam (Roosevelt) 32-10 decision over Tucker Coffey (Canon City) 32-13 (Dec 4-3); Tony Ulaszek (Greeley Central) 42-7 fall over Luke Antonia (Cheyenne Mountain) 20-14 (Fall 1:47); Justin Davis (Pueblo County) 25-6 fall over Elijah Wisthoff (Pueblo East) 21-20 (Fall 3:05).

145 — Tommy Stager (Niwot) 42-2 fall over Payton Polson (Valor Christian) 32-9 (Fall 1:24); Elias Espinoza (Pueblo South) 21-12 decision over Paul Salazar (Central G.J.) 29-18 (Dec 3-2); Jasper Biddy (Discovery Canyon) 29-10 fall over Andrew Rosales (Abraham Lincoln) 34-11 (Fall 1:29); Zac Hanenberg (Canon City) 36-6 fall over Josh Willis (Windsor) 20-13 (Fall 3:24); Elijah Valdez (Mesa Ridge) 43-2 fall over Dillon Derting (Pueblo West) 11-11 (Fall 1:28); Hunter Wiliams (Thompson Valley) 32-13 decision over Steve Mattorano (Cheyenne Mountain) 17-7 (Dec 8-6); Erik Contreras (Mountain View) 37-4 fall over Elijah Whatley (Widefield) 29-14 (Fall 5:28); Christopher Fasano (Pueblo County) 16-3 tech fall over Cody Head (Palisade) 18-13 (TF-1.5 5:26 (15-0)).

152 — Hunter Willits (Pueblo County) 42-2 fall over Shaun Stepisnik (Central G.J.) 32-20 (Fall 1:20); Justus Strand (Greeley Central) 27-10 decision over Ronald Salazar III (Pine Creek) 41-10 (Dec 8-3); Luke White (Cheyenne Mountain) 23-6 tech fall over Chase Englehardt (Thompson Valley) 26-17 (TF-1.5 4:20 (17-2); Austin Bernal (Palisade) 42-8 decision over Chandler Livingston (Pueblo Centennial) 21-18 (Dec 4-2); Caleb Mendez (Mead) 37-5 fall over Bailey McBride (Canon City) 34-13 (Fall 4:47); Brady Badwound (Air Academy) 31-12 decision over Dominic Renteria (Pueblo East) 19-15 (Dec 7-3); Donovan Gonzales (Pueblo West) 17-10 decision over Kitt Knisley (Palmer Ridge) 37-10 (Dec 3-1); Nathan Morris (Longmont) 38-5 won by major decision over Jackson Gilbert (Mountain View) 18-14 (MD 16-5).

160 — Peter Isais (Pine Creek) 29-3 tech fall over Dominic Sanchez (Vista Ridge) 27-13 (TF-1.5 4:37 (20-1)); Jonny Guerrero (Greeley Central) 29-8 decision over Sebastian Benavidez (Pueblo East) 13-11 (Dec 4-2); Jullian Herrera (J.F. Kennedy) 37-10 decision over Tanner Hickey (Central G.J.) 32-19 (Dec 5-3); Hunter Harrison (Valor Christian) 38-5 fall over Ryan Stipe (Pueblo West) 35-11 (Fall 4:39); Gage Trusty (Windsor) 29-6 decision over Brian Macarus (Arvada) 13-7 (Dec 5-1); Drake Engelking (Longmont) 21-1 fall over Jack Roy (Discovery Canyon) 22-7 (Fall 3:02); Zac Baker (Cheyenne Mountain) 39-5 decision over Marcus Martinez (Pueblo South) 29-5 (Dec 2-1); Isaac Maestas (Palisade) 20-4 fall over Gino Musick (Mead) 14-18 (Fall 1:22).

170 — Garrett Niel (Pine Creek) 43-2 fall over Oscar Espinoza-Diaz (Loveland) 25-14 (Fall 1:51); Caleb Willis (Windsor) 37-12 fall over Ryan Weber (Discovery Canyon) 22-7 (Fall 3:07); Jayson Davis (Pueblo County) 29-13 decision over Semaj Spencer (Mountain View) 23-9 (Dec 10-9); Erminio Barrera (Central G.J.) 42-4 received a bye; Elias Manzanares (Pueblo South) 30-11 fall over Brennan McDermitt (Mead) 22-10 (Fall 4:31); Jake Welch (Valor Christian) 42-3 fall over Joseph Catanese (Montrose) 30-17 (Fall 5:23); Zion Freeman (Pueblo East) 32-10 fall over Steven Hooks (Cheyenne Mountain) 22-10 (Fall 3:41); Andrue Rojas (Greeley Central) 38-5 fall over Adam Beziou (Liberty) 16-11 (Fall 2:56).

182 — Myles Wilson (Glenwood Springs) 48-0 fall over Joey Garcia (Mead) 23-16 (Fall 0:18); Jayden Smith (Vista Peak) 34-8 major decision over Tanner Henderson (Pueblo West) 15-21 (MD 13-1); Zach Roper (Erie) 35-11 fall over Charlie Cook (Lewis-Palmer) 20-16 (Fall 4:41); Dylan Mcbride (Ft. Morgan) 35-3 tech fall over Scott Teesdale (Loveland) 17-14 (TF-1.5 5:05 (16-1)); Zach Garrard (Cheyenne Mountain) 30-4 fall over Jake Gallina (Pueblo South) 18-20 (Fall 0:52); Weston Holdren (Central G.J.) 33-13 decision over Gerardo Arellano (Greeley Central) 29-16 (Dec 5-3); Braden Barker (Mountain View) 23-4 fall over Jose Medrano (Palisade) 28-15 (Fall 1:45); Dante Garcia (Pueblo County) 9-1 decision over John Underwood (Widefield) 24-14 (Dec 9-2).

195 — Donavon Rincon (Pueblo County) 27-8 tech fall over Chris Ringus (Thompson Valley) 25-15 (TF-1.5 3:22 (17-0)); Dominic Robles (Pueblo East) 30-10 decision over Easton Cecil (Valor Christian) 34-5 (Dec 10-4); Deric Cruz (Mesa Ridge) 34-9 ultimate tie breaker over Andrew Transtrum (Pine Creek) 31-12 (UTB 3-2); Jake Longstreth (Frederick) 37-9 fall over Phillip Flores (Pueblo South) 7-22 (Fall 0:34); Oliver Neumann (Cheyenne Mountain) 39-5 fall over Brian Urbina (Abraham Lincoln) 24-10 (Fall 2:14); Josh Grasmick (Windsor) 40-12 tie breaker - 1 over Donavin Bedburdick (Sierra) 25-9 (TB-1 5-1; Hunter Mooring (Pueblo West) 28-9 major decision over James Hochanadel (Ft. Morgan) 22-12 (MD 12-1); Terrance Williams (Palisade) 44-2 fall over Nathan Daniel (Widefield) 8-6 (Fall 0:56).

220 — Weston Hunt (Pueblo West) 35-4 fall over Derrick Allen (Mead) 20-19 (Fall 0:19); Brennen Baker (Golden) 30-14 decision over Alex Ortiz (Skyline) 38-5 (Dec 9-3; Mike Teesdale (Loveland) 13-8 fall over David Kenner (Falcon) 28-19 (Fall 1:33); Martin Rodriguez (Mountain View) 29-11 fall over James Gallery (Pueblo Centennial) 8-15 (Fall 0:58); Deonte Bridges (Cheyenne Mountain) 26-4 fall over Wesley Buford (Palisade) 25-11 (Fall 3:51); Dominic Knost (Lewis-Palmer) 15-19 decision over Thomas Garnica (Thomas Jefferson) 22-12 (Dec 7-4); Nate Pastorello (Discovery Canyon) 31-1 fall over Victor Cabral (Ft. Morgan) 13-9 (Fall 3:07); Dominick Fini (Mesa Ridge) 35-4 tech fall over Clay Rivard (Pine Creek) 28-17 (TF-1.5 2:31 (16-0)).

285 — Victor Bravo (Windsor) 25-5 sudden victory - 1 over Peyton Miles (Mitchell) 22-9 (SV-1 8-3); Alefosio Saipaia (Sand Creek) 15-2 fall over Michael True (Mesa Ridge) 33-11 (Fall 0:47); Nate Hackney (Erie) 23-17 decision over Ricky Childers (Skyline) 30-15 (Dec 2-1); Jeff Flippen (Vista Ridge) 9-4 fall over Jose Lopez (Niwot) 20-20 (Fall 1:31); Xavier Byrne (Canon City) 27-11 fall over Ricardo Valenzuela (Palisade) 11-20 (Fall 2:31); Jacob Williams (Silver Creek) 19-3 decision over Jeff Allen (Pueblo West) 16-21 (Dec 7-3); Andy Garcia (Pueblo East) 34-8 fall over Garrett Jackson (Cheyenne Mountain) 21-18 (Fall 1:52).

Class 5A

106 — Malik Heinselman (Castle View) 41-0 tech fall over Zach Hacker (Monarch) 25-14 (TF-1.5 3:01 (16-1)); Presley Madril (Broomfield) 22-5 decision over Grant Bradley (Overland) 28-5 (Dec 7-2); Evan Shell (Rocky Mountain) 26-9 decision over Ricky Nava (Northglenn) 31-10 (Dec 9-3); Wyatt Yapoujian (Pomona) 30-9 tech fall over Alec Beltran (Horizon) 23-9 (TF-1.5 5:24 (19-2)); Johnny Sanchez (Brighton) 39-6 major decision over Isaiah Atencio (Legend) 37-10 (MD 12-4); Trey Johnson (Chaparral) 16-8 fall over Mitchell Romero (Arvada West) 19-21 (Fall 2:41); Lance Peltier (Rampart) 39-2 decision over Hunter Carr (Mountain Range) 22-15 (Dec 6-0); Dawson Collins (Grand Junction) 40-2 fall over Fode Atore (Denver South) 13-8 (Fall 0:59).

113 — Stephen Dabelko (Coronado) 35-1 fall over Keegan Hoffman (Legacy) 3-4 (Fall 1:53); Giovanni Federico (Grandview) 38-8 decision over Christian Deherrera (Rocky Mountain) 28-10 (Dec 6-0); Angelo Guillen (Grand Junction) 31-9 decision over Jozghious Thomas (Doherty) 28-14 (Dec 12-8); Jarron Martinez (Brighton) 33-10 fall over Cole Brown (Arvada West) 16-15 (Fall 1:23); Noah Vigil (Adams City) 24-7 major decision over Aidan Quinn (Monarch) 11-10 (MD 11-2); Adrian Marquez (Castle View) 30-7 fall over Jimmy Herrera (Northglenn) 22-16 (Fall 0:41); Curtis Federico (Greeley West) 31-11 decision over Bo Cole (Cherry Creek) 29-15 (Dec 9-5); Justin Pacheco (Pomona) 31-9 fall over Bryan Fierro (Rangeview) 28-13 (Fall 0:54).

120 — Louie Romero (Mountain Range) 20-6 major decision over Talen Valerio (Grand Junction) 20-13 (MD 12-2); Collin Metzgar (Doherty) 38-8 decision over Jeremiah Gomez (Northglenn) 22-5 (Dec 8-2); Isaiah Bradley (Overland) 32-8 decision over Remington Mclean (Fruita Monument) 24-10 (Dec 4-0); Darren Green (Broomfield) 32-7 fall over Octavio Lopez (Aurora Central) 13-11 (Fall 3:52); Dessmund Prospero (Brighton) 33-7 fall over Alex Scott (Monarch) 9-4 (Fall 3:47); Alex Alvarez (Poudre) 37-8 decision over Joseph Enockson (Bear Creek) 39-4 (Dec 7-2); Angel Flores (Coronado) 33-9 fall over Blake Reichel (Adams City) 24-15 (Fall 2:58); Colton Yapoujian (Pomona) 35-4 tech fall over Thomas Dixon (Ponderosa) 19-19 (TF-1.5 3:52 (16-0))

126 — Cole Polluconi (Monarch) 33-7 major decision over Brandon Urroz (Heritage) 28-17 (MD 10-0); Will Henrickson (Fossil Ridge) 28-8 fall over Andrew Sansburn (Bear Creek) 28-3 (Fall 3:30); Cody Fatzinger (Arvada West) 32-3 major decision over Nicholas Gonzales (Adams City) 30-6 (MD 11-2); Preston Weaver (Mountain Vista) 32-8 decision over Jake Kellogg (Highlands Ranch) 25-8 (Dec 10-7); Tyren Castonguay (Grand Junction) 36-6 fall over Bailey Fitzgerald (Castle View) 16-12 (Fall 2:48); Joey Joiner (Legacy) 32-13 decision over Polo Garcia (Denver East) 27-7 (Dec 9-6); G`avonti Patton (Brighton) 9-4 fall over Tyler Johnson (Chaparral) 20-4 (Fall 3:24); Job Greenwood (Poudre) 28-9 major decision over Johnny Murphy (Rocky Mountain) 22-17 (MD 9-0).

132 — Dylan Martinez (Grand Junction) 38-3 fall over Roger Meyer (Mountain Vista) 13-17 (Fall 0:44).; Brody Lamb (Poudre) 14-6 decision over Armando Santillan (Grandview) 47-9 (Dec 3-1); Maverick Keigher (Doherty) 37-9 decision over Justin Lien (Castle View) 13-9 (Dec 11-6); Gunnar Anderson (Rocky Mountain) 23-5 decision over Mitch Mueller (Legacy) 33-14 (Dec 3-2); Dayton Marvel (Arvada West) 18-5 tech fall over Anthony Martinez (Denver East) 28-11 (TF-1.5 5:44 (20-4)); David Rivera (Cherokee Trail) 28-12 fall over Skyler Calderoni (Fairview) 15-9 (Fall 4:51); Austin Mcfadden (Prairie View) 28-15 decision over Bryson Krohn (Brighton) 25-14 (Dec 4-1); Theorius Robison (Pomona) 30-1 tech fall over Cameron Turman (Fort Collins) 24-12 (TF-1.5 4:00 (19-4)).

138 — Jacob Greenwood (Poudre) 28-3 fall over Dylan Ranieri (Grandview) 25-18 (Fall 3:47); David Opheim (Thunder Ridge) 33-6 decision over Tyler Maccagnan (Eaglecrest) 39-9 (Dec 8-5); Noah Romero (Prairie View) 26-15 fall over Orlando Gallegos (Brighton) 19-9 (Fall 0:17); Parker McQuade (Monarch) 30-8 decision over Sergio Chavez (Hinkley) 24-6 (Dec 4-2); Joshua Deaguero (Adams City) 40-10 fall over Dakota Key (Legacy) 16-12 (Fall 5:03); Estevan Maldonado (Arvada West) 28-14 decision over Daniel Van Hoose (Fruita Monument) 37-7 (Dec 8-6); Kj Kearns (Coronado) 37-5 decision over Zack Szostak (Doherty) 23-10 (Dec 9-2); Blake Thomas (Gateway) 29-12 decision over Sean Kelly (Overland) 39-4 (Dec 6-5).

145 — Josiah Rider (Grand Junction) 35-1 fall over Atiba Obika (Centaurus) 25-14 (Fall 0:30); Paul Deist (Rampart) 34-8 decision over Nolan Stritchko (Mountain Vista) 27-13 (Dec 4-3); Dre-son Scruggs (Palmer) 37-3 major decision over Jonas Lutz (Brighton) 30-13 (MD 16-5); David Bekkedahl (Poudre) 22-5 major decision over Marquez Salazar (Adams City) 32-16 (MD 11-0); Xander Rens (Monarch) 33-7 fall over Aaron Otterson (Legacy) 27-11 (Fall 3:47); Santana Salas (Prairie View) 35-7 decision over Kyle Smart (Fossil Ridge) 29-14 (Dec 7-1); Deron Solomon (Rangeview) 40-6 fall over Bode Marvel (Arvada West) 14-6 (Fall 5:59); Parker Benekas (Ponderosa) 35-6 major decision over Shem Brown (Grandview) 28-17 (MD 11-0).

152 — Gabriel Dinette (Lakewood) 38-1 fall over Zachary Cosby (Mountain Range) 16-21 (Fall 2:57); Gavin Deaguero (Adams City) 37-6 decision over Brian Hodes (Regis) 30-16 (Dec 9-3; Preston Renner (Broomfield) 37-9 decision over Grady Colgan (Grandview) 28-12 (Dec 8-4); Derron Lennon (Poudre) 27-15 decision over Daniel Turco (Ponderosa) 18-16 (Dec 6-2); Ethan Blake (Legend) 20-12 fall over Xavier Herrera (Pomona) 27-10 (Fall 3:16); Nathan Baca (Brighton) 33-8 decision over Brady Chauvin (Coronado) 27-20 (Dec 3-0); Kai Blake (Cherry Creek) 36-9 fall over Darren Templeton (Thornton) 17-15 (Fall 5:58); Josh Betts (Rocky Mountain) 27-6 won by major decision over William Benford (Fountain Ft. Carson) 25-14 (MD 13-3).

160 — Jason Romero (Pomona) 34-7 fall over Anthony Arellano-Gandy (Coronado) 21-21 (Fall 3:55); Jack Armijo (Adams City) 21-5 decision over Earl Cameron Manzanares (Chatfield) 29-8 (Dec 6-5); Jeremiah Ellerd (Brighton) 38-6 fall over Jay Skalecki (Grand Junction) 37-9 (Fall 3:46); Peter Knott (Poudre) 36-11 fall over Kyle Stalder (Fountain Ft. Carson) 18-11 (Fall 0:52); Josh Richardson (Cherokee Trail) 36-11 decision over Korry Tunnicliff (Ponderosa) 13-13 (Dec 8-1); Brandon Minear (Regis) 38-4 decision over Alan Studt (Fort Collins) 25-12 (Dec 9-5); Austin Kelchen (Douglas County) 38-9 decision over Aramus Schuster (Thornton) 26-16 (Dec 5-0); Aidan Funk (Legacy) 36-7 won by decision over Matt Maguire (Rocky Mountain) 23-12 (Dec 5-2).

170 — Tate Samuelson (Castle View) 41-0 fall over Dakota Barela (Heritage) 32-10 (Fall 1:05); Cody Stalder (Fountain Ft. Carson) 35-10 major decision over Steven Doyle (Rocky Mountain) 25-12 (MD 14-0); Christian Rowell (Adams City) 19-6 fall over Ryan Hanson (Highlands Ranch) 31-4 (Fall 2:54); Drian Hays (Legacy) 42-3 fall over Elijah Olson (Arvada West) 19-19 (Fall 1:42); Seth Latham (Grand Junction) 30-8 tech fall over Ey`mon Campbell (Doherty) 17-13 (TF-1.5 5:15 (16-0)); Nicholas Cote (Coronado) 30-8 fall over Billy Murillo (Cherry Creek) 27-15 (Fall 2:39); Tarron Adams (Brighton) 37-10 decision over James Campbell (Poudre) 24-14 (Dec 6-4); Nolan Krone (Pomona) 35-9 fall over Brandon Porta (Prairie View) 23-16 (Fall 1:39).

182 — Jimmy Weaver (Coronado) 38-1 fall over Noah Lemay (Fountain Ft. Carson) 16-21 (Fall 1:13); Carlos Flores (Northglenn) 37-9 decision over Hunter Tobiasson (Grand Junction) 37-7 (Dec 7-6); Alec Hargreaves (Rocky Mountain) 27-12 fall over Jake Debruyn (Lakewood) 28-7 (Fall 3:59); Tyler Ross (Grandview) 35-7 fall over Ruslan Nuriyev (Castle View) 23-17 (Fall 3:00); Jack Huber (Thunder Ridge) 37-5 fall over Brandon Wills (Legacy) 14-14 (Fall 4:30); Nathen Meyer (Fossil Ridge) 31-6 fall over Keegan Feenstra (Monarch) 24-11 (Fall 1:11); Xavier Vasquez (Greeley West) 35-3 ultimate tie breaker over Uriah Vigil (Pomona) 11-5 (UTB 3-2); Jayden Woodruff (Ponderosa) 19-2 tech fall over Liam Henderson (Boulder) 27-8 (TF-1.5 4:18 (15-0)).

195 — Trent Schultz (Mountain Vista) 37-0 fall over Gannon Gosselin (Arapahoe) 23-13 (Fall 0:38); Brennen Houchin (Fossil Ridge) 24-12 decision over Jake Bennett (Rocky Mountain) 18-14 (Dec 3-1); Brendon Woolsey (Prairie View) 32-6 ultimate tie breaker over Travis Gallagher (Castle View) 16-16 (UTB 3-2); Robert Woods (Grandview) 31-8 decision over Tyler Duff (Heritage) 31-15 (Dec 4-2); Cole Yung (Poudre) 21-5 fall over Ted Mullin (Columbine) 22-15 (Fall 1:00); Duncan Heath (Fairview) 36-9 decision over Doug Mills (Pomona) 29-12 (Dec 7-3); Keegan Bailey (Fruita Monument) 30-11 fall over Kaelin Chin (Overland) 27-10 (Fall 4:23); Zeke Silva (Cherokee Trail) 26-2 fall over John Boyer (Arvada West) 16-18 (Fall 0:36).

220 — Max Gonzales (Cherokee Trail) 39-1 fall over Adam Sepan (Castle View) 11-12 (Fall 0:14); Ian Helwick (Brighton) 38-5 fall over Evan Williams (Monarch) 21-16 (Fall 0:49); Angelo Arellano (Pomona) 18-7 fall over Michael Inouye (Lakewood) 26-11 (Fall 3:35); Tanner Orth (Fort Collins) 16-4 decision over Theo Glasmann (Prairie View) 20-15 (Dec 3-1); Micah Smith (Douglas County) 38-9 fall over Roberto Lopez (Denver South) 26-10 (Fall 4:59); Shawn Garcia (Grand Junction) 37-5 fall over Michael Fenton (Mountain Range) 30-12 (Fall 2:54); Weston Mayer (Poudre) 34-8 decision over Joshua Duckworth (Thunder Ridge) 28-10 (Dec 6-4); Cohl Schultz (Ponderosa) 42-1 fall over Siandre Agaali`i (Doherty) 12-10 (Fall 0:59).

285 — Mason Watt (Broomfield) 21-3 fall over Micklaus Garcia (Mountain Range) 9-12 (Fall 0:40); Hayden Still (Lakewood) 30-8 fall over Jonathan Kitazano (Rampart) 28-9 (Fall 5:32); Gabriel Baumgartner (Grandview) 36-8 fall over Dominic Montoya (Cherry Creek) 20-8 (Fall 3:26); David Nuriyav (Castle View) 29-9 major decision over Arnulfo Alvarado (Adams City) 33-14 (MD 17-3); Tanner Aitken (Brighton) 38-2 fall over Anthony Belitz (Arapahoe) 23-14 (Fall 0:32); Davione Marshall (Cherokee Trail) 32-13 decision over Jonathan Engle (Fort Collins) 29-9 (Dec 8-2); Ryan Campbell (Smoky Hill) 15-10 fall over Gavin McCurry (Arvada West) 20-10 (Fall 3:04).

Follow us on Twitter: twitter.com/BoCoPreps