Broomfield’s Madison Mooney.
Broomfield's Madison Mooney. (Matthew Jonas / Staff Photographer)

10 BOYS ATHLETES TO WATCH

Brock Dykema, Sr., Silver Creek: Before he heads to Colorado State to run next year, he's back for one more spring and to claim more hardware to cap his prep distance-running career.

Cruz Garcia, Jr., Longmont: A jack-of-all-trades for the Trojans, he truly shines in the high jump and appears destined for the 4A podium in 2018 after two strong underclassman campaigns.

Mitchell Gorman, Sr., Broomfield: On top of his Boulder County championship in the 300 hurdles, he placed fourth at state last season and had Colorado's 11th-best overall time in the event.

Silver Creek’s James Lee, center, and Brock Dykema, right.
Silver Creek's James Lee, center, and Brock Dykema, right. (Cliff Grassmick / Staff Photographer)

James Lee, Sr., Silver Creek: With a time of 1:54.21, he won the Class 4A 800-meter state championship in 2017 and will seek to defend that title at the end of the season.

Ryan Lehmuth, Sr., Jefferson Academy: The pace-setter for his team, he'll be looking for a big-time finish to what has already been a stellar several years of prep distance running.

Charlie Perry, Sr., Monarch: Finishing runner-up as a junior to teammate Isaac Green in both the 1,600 and 3,200, he won the 5A cross country title in the fall and is ready to make this spring his.

Isaac Roberts, So., Lyons: He led the Lions to a Class 2A cross country team title by winning the individual championship in the fall and will be a factor in all the distance events this spring.


Advertisement

Cole Rowan, Sr., Monarch: The Class 5A pole vault state champion in 2017, his senior year will be fun to follow as he endeavors to stay on top of the event this spring.

Charley Sagrillo, Jr., Centaurus: He'll be looking to improve on his 12th-place finish at the 4A state championships and defend his Boulder County title in the 110 hurdles.

Jack Wathen, Jr., Skyline: After placing ninth in 4A in the 400-meters last spring, he's back as an upperclassman to see if he can keep one-upping himself in 2018.

Cole Rowan of Monarch
Cole Rowan of Monarch (Matthew Jonas / Staff Photographer)

 

10 GIRLS ATHLETES TO WATCH

Rylee Anderson, Sr., Silver Creek: The Kansas-bound senior is looking for four straight high jump titles and just finished as the country's top placer at the Simplot Games over the winter.

Isabella Bowland, Sr., Fairview: After a PR at the 5A state cross country meet in the fall, Bowland has all the tools to finish her distance career in style and will look to help FHS defend its 4x800 gold.

Claudia Burgess, Sr., Boulder: After taking off the track season last year to focus on cross-country skiing, Burgess is anxious to help the Panthers in distance events this spring.

Isaac Roberts of Lyons.
Isaac Roberts of Lyons. (Cliff Grassmick / Staff Photographer)

Tiana Bradfield, Jr., Peak to Peak: You know what you're going to get from teammates Anna Shults and Quinn McConnell; Bradfield is a key player in the Pumas' quest for a 3A team title.

Sarah Davidson, Sr., Nederland: Not only will Davidson look to add to a pair of top-8 finishes in distance events at last year's meet, but she also leads a strong 4x800 team that returns everyone.

Mary Gillett, Sr., Niwot: Last year's BoCoPreps.com track athlete of the year has the distinction of being a targeted individual in multiple events, and the consensus is she'll handle it beautifully.

Niwot’s Mary Gillett.
Niwot's Mary Gillett. (Cliff Grassmick / Staff Photographer)

Abbey Glynn, Jr., Mead: A three-sport athlete, Glynn should be able to conquer the hurdles events but will also be key to some Mavs relays, too.

Mia Manson, So., Monarch: The family name is already well-known, but Mia is on her way to becoming a national star in the pole vault. She set a national freshman indoor record last summer, and it's just the beginning.

Madison Mooney, Sr., Broomfield: Bound for Wisconsin very soon, Mooney is a gold-medal threat in the 800, the mile and the 2-mile for the Eagles.

Emma Shaefer, Sr., Shining Mountain: The mile and 2-mile combination is daunting, but Schaefer literally dominated both 1A races last year and appears capable of returning to that form this spring.

 

STATE MEET INFORMATION

The CHSAA state track and field meet for all classifications (1A-5A) runs May 17-19 at Jefferson County Stadium in Lakewood.

 

TEAM-BY-TEAM OUTLOOK

BOULDER PANTHERS

Coach: Carl Worthington Jr. (24th year)

Last year: Boys did not score at 5A state meet; Girls finished 23rd at state meet.

Boys returning state qualifiers: None.

Girls returning state qualifiers: Lily Margolis (Jr., 400, 15th; 1,600 relay, 4th); Alana McClements (Sr., 1,600 relay, 4th); Lauren Neugeboren (Sr., 800, 11th; 1,600, 4th; 1,600 relay, 4th).

Other boys to watch: Nick De Vangel (Jr., sprints, relays); Max Olson (Sr., distance); Orion Pipersky (Jr., distance); Dylan Rodgers (So., sprints, jumps); Ryan Travis (Sr., sprints, relays).

Other girls to watch: Claudia Burgess (Sr., distance).

Outlook: The Panthers return a solid core of female runners this spring and will be bolstered by the return of senior Claudia Burgess, who did not run last year but qualified for state in multiple events during prior seasons. On the boys side, the Panthers have many up-and-coming sprinters, jumpers and distance guys that are eager to compete.

 

BROOMFIELD EAGLES

Coach: Craig Boccard (boys, 20th year); Justin Hazzard (girls, 10th year)

Last year: Boys finished 23rd at 5A state meet; Girls finished 12th at state meet.

Boys returning state qualifiers: Sam Godwin (Jr., pole vault, 18th); Mitchell Gorman (Sr., 300 hurdles, 4th); Michael Mooney (Sr., 1600, 6th).

Girls returning state qualifiers: Joy Fifita (Jr., shot put, 13th); Ivy Gonzales (Sr., 1600, 17th); Katelyn Mitchem (Sr., 1,600, 16th; 800, 3,200, 2nd); Madison Mooney (Sr., 800, 2nd; 1,600, 7th; 3,200, 2nd); Laura Thompson (Sr., 3,200, 2nd).

Other boys to watch: Joseph Carwin (Sr., distance), Trey Ortega (So., sprints), Caden Smith (So., sprints).

Other girls to watch: Lauren Felknor (So., distance), Grace Galvin (Fr., sprints), Sydney Swanker (So., distance).

Outlook: While a senior-heavy girls class continues to build on successive improving seasons since joining Class 5A, it will also lead one of the largest freshman classes in recent memory at Broomfield. The boys team continues to be incredibly young but only lost a few long relay runners to graduation last season and figures to have an improved core of sophomores and juniors this spring.

 

CENTAURUS WARRIORS

Coach: Robin Lynch (Girls, 12th year), Jesse Fassler (Boys, 4th year)

Last year: Boys finished 40th at 4A state meet; Girls did not score at state meet.

Boys returning state qualifiers: Cooper Brown (Jr., 3,200 relay, 9th); John O'Malley (Sr., 3,200 relay, 9th); Kyle Piper (Jr., 3,200 relay, 9th); Torey Puckett (Jr., 3,200 relay, 9th); Charley Sagrillo (Jr., 110 hurdles, 12th).

Girls returning state qualifiers: Riley Geldean (So., 1600m 15th; 3200, 13th).

Other boys to watch: Mikale Conway (So., sprints, middle distance); Alex Hooten (Sr., distance); Asher Sugianto (Jr., sprints, jumps).

Other girls to watch: Brooke Calvo (Jr., distance); Katie Hooten (So., distance); Molley Maksin (Jr., distance); Riley Negrey (So., sprints, jumps); Julia Saltz (So., sprints).

Outlook: Returning all four boys from last season's strong 3,200-meter relay team and cross country standout Riley Geldean, this year's Warriors will draw their strength from both their boys and girls distance crews, but are also looking to make big improvements in sprints, relays and throws this season. The overall goal is to steadily improve all around this season and the Warriors expect to place higher in the Northern League, as well as send a few more athletes to state in 2018.

 

ERIE TIGERS

Coach: Brandon Havard (1st year)

Last year: Boys did not score at 4A state meet; Girls finished 22nd at state meet.

Boys returning state qualifiers: None.

Girls returning state qualifiers: Alia Brand (Jr., 1,600 relay, 5th); Teagan Brand (Jr., 400, 7th; 400 relay, 7th; 1,600 relay, 5th; sprint medley, 5th); Elaina Dwinal (So., 800 relay, 14th); Haley Hahn (Jr., 400 relay, 7th; 800 relay, 14th; 1,600 relay, 5th; sprint medley, 5th); Kaelin Hawkins (Jr., 400 relay, 7th; 800 relay, 14th; sprint medley, 5th); Nicole Schubert (Jr., pole vault, 10th)

Other boys to watch: Jamison Cartwright (Jr., distance); Noah Roper (Jr., sprint, jumps, relays); Hogan Warlock (Jr., sprints, jumps, relays).

Other girls to watch: Emily Condon (Jr., distance); Kaili Davia (Jr., springs, field events); Izzy Hageman (Fr., sprints, field events).

Outlook: Just like last year, the Tigers' girls team will draw its strength from its relays and middle distance runners and expects to qualify all of its relays and improve on their podium standing at state this season. With football star Noah Roper joining distance runner Jamison Cartwright, the Tigers boys have designs on qualifying several athletes for state after not qualifying a single athlete in 2017.

 

FAIRVIEW KNIGHTS

Coach: Tricia Vieth (8th year)

Last year: Boys did not score at 5A state meet; Girls finished 5th at state meet.

Boys returning state qualifiers: Max Carter-Kemp (Sr., 400, 16th); Cooper Harmon (Jr., 400, 15th).

Girls returning state qualifiers: Isabella Bowland (Sr., 1,600, 10th; 3,200 relay, 1st); Francesca Dalla Betta (Sr., sprint medley, 7th); Vanessa Haggans (Jr., 1,600 relay, 3rd; sprint medley, 7th); Marlena Preigh (Jr., 800, 7th; 1,600, 3rd; 1,600 relay, 3rd; 3,200 relay, 1st); Isabel Thornberry (So., 1,600 relay, 3rd).

Other boys to watch: Zach Klaus (Sr., distance); Matthew Gunther (Sr., hurdles); Henry Murphy (Fr., distance).

Other girls to watch: Kinsey Hall (So., distance); Lauren McKenna (Sr., distance); Carina Kehoe (So., sprints).

Outlook: With a strong group of senior leaders this year, the Knights have set a team goal of having an athlete in every event at track meets and feel like they have the numbers and team focus to make it happen. Fairview does also have a few studs, particularly on the girls side, with junior Marlena Preigh and senior Isabella Bowland bringing plenty of state experience to the table.

 

FREDERICK WARRIORS

Coach: Thomas Klem (2nd year)

Last year: Boys did not score at 4A state meet; Girls finished 29th at state meet.

Boys returning state qualifiers: Jacob Cole (Sr., shot put, 18th).

Girls returning state qualifiers: Michela Hewitt (Jr., 1,600 relay, 13th); Lilliana Nives-Martin (Sr., 1,600 relay, 13th).

Other boys to watch: David Smith-Tomassoni (So., pole vault).

Other girls to watch: None.

Outlook: With Michela Hewitt and Lilliana Nives-Martin returning with state experience, the Warriors are looking to fill out what could be a promising girls 1,600-meter relay team yet again in 2018. Senior Jacob Cole broke through and qualified for state in the shot put last season and will lead a group of boys athletes who are already working hard in order to follow in his footsteps this spring.

 

HOLY FAMILY TIGERS

Coach: Steve Blair (34th year)

Last year: Boys finished 28th at 3A state meet; Girls finished 17th at state meet.

Boys returning state qualifiers: Braden Bartlett (Jr., 3,200 relay, 4th; 1,600 relay, 16th); Paxton Dalton (Sr., 3,200 relay, 4th; 1,600 relay, 16th); Rasce Engelhardt (Jr., 800, 13th; 3,200 relay, 4th; 1,600 relay, 16th); Jerome Quintana (Sr., 400 relay, 10th).

Girls returning state qualifiers: Payton Corah (Sr., 400, 13th; 800, 9th; 1,600, 17th; 1,600 relay, 15th); Abby Domier (Sr., 800 relay, 18th; sprint medley, 15th); Jody Gallagher (Sr., shot put, 4th; discus, 9th); Kaitlyn McKenzie (Jr., 400 relay, 13th); Libby McManus (Jr., 800 relay, 18th); Cydney Pittenger (Sr., shot put, 12th); DeAndra Romero (Jr., discus, 7th); Taylor Santangelo (Sr., 3,200, 17th; 3,200 relay, 5th); Gabby Thomas (So., 3,200, 5th; 1,600 relay, 15th).

Other boys to watch: Mitch Guyot (Sr., throws); Kyle McCabe (Sr., distance); Hayden Strange (So., sprints, hurdles, jumps).

Other girls to watch: Katie Farmer (So., jumps); Peyton Frank (So., hurdles, sprints); Alyssa Wells (Fr., distance).

Outlook: With three state qualifiers led by Jody Gallagher returning in the throws alone, the Tigers look particularly strong on the girls side this season. Also excited to compete in the Tri-Valley league and make a stronger showing at this year's Class 3A state meet, the Tigers' boys team returns a strong group of distance runners.

 

JEFFERSON ACADEMY JAGUARS

Coach: Eric Thimsen (6th year)

Last year: Boys finished 17th at 3A state meet; Girls finished 23rd at state meet

Boys returning state qualifiers: Jake Claeys (Sr., 300 hurdles, 11th; 400 relay, 15th); Ryan Lehmuth (Sr., 3,200, 17th; 3,200 relay, 9th); Jonathan Malavasi (So., 400 relay, 15th; 1,600 relay, 9th); Josh Nicoletti (Sr., 300 hurdles, 13th); Jace Repola (Sr., 400 relay, 15th; 800 relay, 11th; 1,600 relay, 9th), Riley Welsch (Jr., 1,600 relay, 9th; 3,200 relay, 9th).

Girls returning state qualifiers: Rebeckah Ballard (Jr., 400 relay, 10th; 800 relay, 12th; sprint medley 6th); Mira Houck (Jr., 400 relay); Kaitlyn Thimsen (Sr., triple jump, 8th; 400 relay, 10th; 800 relay, 12th; spring medley, 6th); Lily Thimsen (So., 400, 10th; sprint medley, 6th); Kaele O'Donnell (Sr., 100 Hurdles, 11th; 300 Hurdles, 16th; 800 relay, 12th).

Other boys to watch: Mason Carpentier (Sr. throws).

Other girls to watch: Laura Riley (Sr. throws)

Outlook: Working off a year in which the Jaguars' overall team strength was much better than at the individual level, the Thimsen sisters and Kaele O'Donnell are among several girls looking to have breakout seasons. The boys team will lean heavily on Northern Colorado-bound senior Ryan Lehmuth and junior multi-sport standout Riley Welsh, who will split time between track and lacrosse this spring.

 

LEGACY LIGHTNING

Coach: Greg Miller (1st year)

Last year: Boys finished 40th at 5A state meet; Girls did not score at state meet.

Boys returning state qualifiers: Ryan Lynch (Sr., 800 relay, 9th; 400 relay, DQ).

Girls returning state qualifiers: Brynn Siles (So., 3,200, 15th).

Other boys to watch: Parker Lee (So., distance); Sean Masucci (Sr., jumps); Ryan Montera (Fr., distance); Christian Moon (Sr., jumps).

Other girls to watch: Brittany Baum (Jr., discus).

Outlook: The Lightning will rely on its returning state-qualifying leadership to set an example at practice for the number of younger athletes that showed up to preseason this year. With a bunch of multi-sport athletes looking to make a name for themselves on the boys side and several talented distance runners and throwers on the girls side, the Lightning are expecting new faces to step up and make an impact in 2018.

 

LONGMONT TROJANS

Coach: Scott Dickinson (2nd year)

Last year: Boys finished 20th at 4A state meet; Girls finished 32nd at state meet.

Boys returning state qualifiers: Cruz Garcia (Jr., 400 relay, 13th; high jump, 10th; long jump, 14th); Finn Kilcullen (Jr., 3,200 relay, 14th); Jose Limas (So., 1,600 relay, 6th; 3,200 relay, 14th); Danny Nichols (Sr., 1,600 relay, 6th); Nick Paone (Sr., 400 relay, 13th; triple jump, 17th); Alan Quintana (Sr., 3,200 relay, 14th); Matt Sprecher (Jr., 3,200 relay, 14th).

Girls returning state qualifiers: Kaitlyn Bridge (Sr., sprint medley, 17th); Debbie Chou (So., 3,200 relay, 14th); Caroline Demosthenes (So., triple jump, 16th); Tara Hitchcock (Jr., 300 hurdles, 16th; 400 relay, 11th); Jayci Johnson (Sr., 3,200 relay, 14th); Jenna Johnson (So., sprint medley, 17th); Kandice Kittinger (Jr., 3,200 relay, 14th); Alice Money (So., 3,200 relay, 14th); Kayla Waterman (Sr., 100, 7th; 400 relay, 11th).

Other boys to watch: Beck Fieth (Jr., hurdles, sprints, relays); Will Murphy (Jr., jumps, sprints, relays), Will Preuss (Sr., throws), Dakota Richards (Jr., jumps, sprints); Jack Shew (So., Jumps, Sprints, Relays).

Other girls to watch: Emily Billow (So., middle distance, distance); Autumn Drees (Jr., hurdles, sprints, relays); Shaelee Gray (Jr., hurdles, sprints, relays); Alissa Stidham (Jr., sprints, relays); Annika Wetterstrom (Jr., jumps, sprints, relays).

Outlook: Both the Trojans girls and boys teams were young last season but still qualified a lot of athletes for the state championships after finishing runners-up at the Northern League meet, and they're hoping that momentum will carry over into this spring's campaign. The next step for these young athletes to place as state and see how many points they can score on the big stage.

 

LYONS LIONS

Coach: Mark Roberts (22nd year)

Last year: Boys finished 8th at the 2A state meet; Girls finished 5th at state meet.

Boys returning state qualifiers: Ethan Burton (Sr., 1,600 relay, 4th; 3,200 relay, 2nd); Tristan Chavez (Jr., 400 relay, 14th); Nate Christy (Sr., 110 hurdles, 3rd; 400 relay, 14th); Chase Jonjak (Sr., pole vault, 11th); Colton Jonjak-Plahn (Jr., 800, 10th; , 1,600, 12th; 1,600 relay, 4th; 3,200 relay, 2nd); Nathan Radich (Sr., 800 relay, 14th); Jackson Reeves (So., 400 relay, 14th; 800 relay, 14th; pole vault, 10th); Isaac Roberts (So., 1,600, 10th; 3,200, 5th; 1,600 relay, 4th; 3,200 relay, 2nd); Field Soosloff (Sr., 800, 16th; 1,600, 16th; 3,200 relay; 2nd)

Girls returning state qualifiers: Georgia Barone (Sr., 1,600, 10th; 3,200, 10th; 3,200 relay, 2nd); Hana Fankhouser (Sr., 400 relay, 12th; pole vault, 13th); Katie Fankhouser (So., 1,600 relay, 2nd; 3,200 relay, 2nd; pole vault, 8th); Alexa Karsel (So., 100, 16th; 400 relay, 12th; 800 relay, 7th; 1,600 relay, 2nd); Logan Kuskie (Jr., pole vault, 2nd); Ixchel Leeuwenburgh (Sr., 800 relay, 7th; discus, 2nd; shot put, 15th); Bianca Mesagno (Sr., triple jump, 9th; long jump, 13th); Raven Moe (Sr., 800 sprint medley, 17th); Hannah Paton (So., 400, 6th; 800 relay, 7th; 1,600 relay, 2nd; 3,200 relay, 2nd); Charlotte Rogers (So., 100 hurdles, 17th; 300 hurdles, 11th; 400 relay, 12th; 800 relay, 17th); Emily VanLeeuwen (So., 800 sprint medley, 17th).

Other boys to watch: Andrew Booth (Jr., sprints/jumps); Peter Brent (Fr., sprints); Aidan Christiansen (Fr., jumps/sprints); Adam Crowl (Sr., distance); Franklin Dorschel (Jr., jumps); Jordan Shackelford (So., distance); Simon Stone (So., distance); Jordan Valente (Fr., throws).

Other girls to watch: Kylen Christiansen (Jr., throws); Olivia Cope (So., sprints/hurdles); Alora Cross (So., distance); Laura Hickey (Jr., mid-distance); Monica Luttrell (So., jumps); Bella Parker (So., jumps); Sophie Powell (Sr., jumps); Sarah Roberts (Sr., distance); Madeline Watts (Sr., distance).

Outlook: Both the boys and girls teams have juggernaut potential with their mix of seniors and sophomores (yes, there are freshmen and juniors that will contribute, too). Roberts commented that his seniors are loyal, a huge compliment, and the experience overall from last year should translate well. Top-three finishes on both sides are not out of the question.

 

MEAD MAVERICKS

Coach: Nikki Peterson and Tyler Swanson (first year)

Last year: Boys did not score at 4A state meet; Girls finished 19th at state meet.

Boys returning state qualifiers: Hayden DeBuse (Sr., 3,200 relay, 11th); Isaac Dukes (Sr., 3,200 relay, 11th); Hunter Payne (Jr., 3,200 relay, 11th); Jack Weis (Sr., 3,200 relay, 11th).

Girls returning state qualifiers: Renne Choksey (Sr., 1,600 relay, 11th; 8oo relay, 17th; 800 sprint medley, 4th); Abbey Glynn (Jr., 400, 5th; 300 hurdles, 6th; 1,600 relay, 11th; 800 sprint medley, 4th); Sophia Maeda (Sr., 1,600, 14th; 3,200, 6th, 1,600 relay, 11th; 3,200 relay, 13th); Sydney Postle (Sr., 200, 15th; 400, 16th; 800 relay, 17th; 3,200 relay, 13th); Alexis Rosas (Sr., 800 relay, 17th; 800 sprint medley, 4th); Kaitlynn Salazar (Jr., 3,200 relay, 13th); Ryleigh Stephen (Jr., 800 relay, 17th; 800 sprint medley, 4th; 1,600 relay, 11th; 3,200 relay, 13th).

Other boys to watch: Zack Collins (Sr., hurdles); Ryan LaVanchy (Sr., hurdles, sprints); Jake Wachter (So., sprints).

Other girls to watch: Taryn Capkovitz (Jr., 400); Mikaela Hansis (Sr., distance).

Outlook: It comes as a surprise that Mead didn't score on the boys side, because the Mavericks have been super-talented in sports across the board for the past couple of years. Experience and dedication should change all that, and Peterson noted that the team has a lot of character. The girls relays are all eyeing improvement to get in scoring range at state, but Glynn returns as one of the bright all-around athletes in the area.

 

MONARCH COYOTES

Coach: Kent Rieder (15th year)

Last year: Boys finished second at 5A state meet; girls finished eighth

Boys returning state qualifiers: Will Dixon (Sr., 800, 10th; 1,600, 10th; 1,600 relay, 11th; 3,200 relay, 1st); Max Manson (Jr., pole vault, 2nd); Charlie Perry (Sr., 1,600, 2nd; 3,200, 2nd); Cole Rowan (Sr., pole vault, 1st); Mitchell Waters (Sr., 1,600 relay, 11th); Tyler Waters (Sr., 1,600 relay, 11th).

Girls returning state qualifiers: Hailey Leader (Sr., 800, 16th, 3,200 relay, 6th); Heidi Liles (Sr., pole vault, 4th); Mia Manson (So., pole vault, 1st; 100, 8th; 400 relay, 8th; 800 relay, 9th); Libby Moore (Sr., 3,200 relay, 6th).

Other boys to watch: Matt Chen (Jr., pole vault); Paxton Hansburg (Jr., distance); Macklin Harrington (Sr., hurdles, relays); Isaac Russo (Sr., distance, relays).

Other girls to watch: Liz Hogan (Sr., distance, relays); Julia Mainland (So., distance, relays); Chloe Smith (Fr., distance).

Outlook: Rieder, long established as one of the great Colorado track coaches, believes his team had a great winter of training, and that base will keep both teams in top-10 consideration at the very least. Mia Manson will score a lot of points, and the Coyotes have a ton of depth in distance and pole vault, as usual. Any points from the field and/or sprints is just an added bonus.

 

NEDERLAND PANTHERS

Coach: Jen Lavely (second year) and Kory Skattum (first year)

Last year: Boys did not score at 2A state meet; Girls finished 21st at state meet.

Boys returning state qualifiers: None.

Girls returning state qualifiers: Helen Cross (So., 1,600, 5th; 3,200, 11th; 3,200 relay, 11th); Sarah Davidson (Sr., 1,600, 4th; 3,200, 8th; 3,200 relay, 11th); Megan Feeley (3,200 relay, 11th); Alex Sorokach (3,200 relay, 11th)

Other boys to watch: Adam Figgins (distance).

Other girls to watch: Meagan Figgins (distance); Elysia Nitsch (distance).

Outlook: Lavely's team is on the smaller side, but the Panthers will pack a punch nevertheless, especially on the girls side where Cross is coming off a 2A cross country title. Davidson also finished third in cross country and will look to finish her prep running career in style, while the boys team will feature Figgins in the 800 and the mile. Said Lavely of her girls: "They're all year-round athletes and perform at the top of every athletic venture they take on."

 

NIWOT COUGARS

Coach: Maurice Henriques (eighth year)

Last year: Boys did not score at 4A state meet; Girls finished 2nd at state meet.

Boys returning state qualifiers: Cruz Culpepper (So., 3,200 relay, 10th); Kamran Elahi (Sr., 3,200 relay, 10th); Alex Herman (Sr., 800 relay, 14th); Nolan Johan (Jr., 800 relay, 14th); Oskar Wells (Sr., 3,200 relay, 10th).

Girls returning state qualifiers: Samrawit Dishon (So., 3,200 relay, 10th); Mackenzie Fidelak (Sr., 400, 3rd; 300 hurdles, 3rd; 800 relay, 5th; 1,600 relay, 6th); Elise Gillett (So., 800 sprint medley, 12th); Mary Gillett (Sr., 100, 2nd; 200, 1st; 400, 1st; long jump, 2nd); Kayla Nowlin (Jr., 1,600 relay, 6th; 800 sprint medley, 12th); Kelia Portis (So., 400 relay, 16th); Princess Sagala (Jr., 400 relay, 16th; 800 sprint medley, 12th); Erika Timbang (Jr., 400 relay, 16th; 800 relay, 5th; 800 sprint medley, 12th; 1,600 relay, 6th); Jeri Wilcox (Sr., 3,200 relay, 10th).

Other boys to watch: Ben Bi (Jr., distance); Jensen Douillard (Jr., hurdles); Kenny Lang (Sr., mid-distance); Peter LeCavalier (Sr., n/a); Ares Reading (Jr. distance); Isaiah Shurtleff (Jr., throws); Ethan Steiner (Sr., distance); Daniel Thomas (Jr., jumps); Emrik Wells (So., 400).

Other girls to watch: Marlow Baines (So., throws, jumps); Erin Carroll (Jr., relays); Margot Diasabeygunawardena (Fr., hurdles); Lucca Fulkerson (Fr., distance); Sophie Grant (Sr., relays); Molly Hightower (Sr., throws); Taylor James (Fr., distance); Joelle McDonald (So., distance, relays); Maggie Smith (Jr., distance, jumps); Julea Trank-Green (So., relays).

Outlook: While the girls team has two athletes (Mary Gillett, Mackenzie Fidelak) that could easily be responsible for 30 points apiece at state, it is on the boys side where Henriques said he feels people should begin to take notes. The male distance events should see some strong top-10 candidates to usher that along, but Herman could have strong sprints, too. Overall, the Cougars are ready to show their grit.

 

PEAK TO PEAK PUMAS

Coach: Kim McConnell (fourth year)

Last year: Boys did not score at the 3A state meet; Girls finished third at state meet.

Boys returning state qualifiers: None.

Girls returning state qualifiers: Tiana Bradfield (Jr., 800, 4th; 1,600, 3rd; 1,600 relay, 6th; 3,200 relay, 1st); Quinn McConnell (Jr., 800, 2nd; 1,600, 2nd; 1,600 relay, 6th; 3,200 relay, 1st); Robin Peterson (Sr., 800 sprint medley, 14th; pole vault, 2nd); Anna Shults (Jr., 1,600, 1st; 3,200, 1st; 1,600 relay, 6th; 3,200 relay, 1st), Olivia Simpson-Klein (So., 400 relay, 11th); Elle Triem (Jr., 800, 14th; 800 sprint medley, 14th); Makenna Turner (So., 400 relay, 11th).

Other boys to watch: Andrew Baxter (Jr., sprints, relays); Preston Brantmeyer (Sr., jumps); Brian Graylin (Sr., 400, relays); Justin Hager (Jr., distance); William Ledden (So., distance); Finn Smith (Jr., sprints, relays).

Other girls to watch: Allison Beasley (Fr., distance).

Outlook: McConnell's teams will be well-rounded, which for the girls means a chance to take the 3A state title and for the boys a chance to surprise people. The Pumas will continue to see power production in the distance events, but McConnell is eager to see some sprinters and jumpers help contribute to the cause more than ever before. Bradfield's jump in cross country from a year ago has her primed for a huge track season.

 

PROSPECT RIDGE MINERS

Coach: Ben Mulvaney (third year)

Last year: Did not compete at the 3A state meet.

Boys returning state qualifiers: None.

Girls returning state qualifiers: None.

Other boys to watch: Ryan Ellinger (Sr., jumps, sprints); Ryan Gee (Jr., distance); Trey Kappan (Jr., mid-distance).

Other girls to watch: Jordan Dolan (So., distance); Madison Floyd (Sr., distance); Jocelyn Korbe (So., jumps, mid-distance).

Outlook: The Miners are hoping to make huge strides in the program's short history by getting their first athletes to state this year, and Mulvaney said things are looking good with so many returners along with a host of multi-sport athletes making their way to the squad. Korbe, also a soccer player, is looking to rebound from a late-season injury, and the team is hoping to be competing and practicing on a new state-of-the-art track on campus soon.

 

SHINING MOUNTAIN LIONS

Coach: Tyler Haughness (fourth year)

Last year: Boys finished 20th at 1A state meet; Girls finished 8th at state meet.

Boys returning state qualifiers: Reid Hill (Jr., pole vault, 6th); Max Saliman (Jr., 3,200, 6th).

Girls returning state qualifiers: Marina Flanderick (Sr., pole vault, 2nd); Abby Leuchten (Jr., 800, 1,600, 3,200, injured); Emma Schaefer (Sr., 800, 4th; 1,600, 1st; 3,200, 1st)

Other boys to watch: Ethan Pineda (So., pole vault).

Other girls to watch: Tess Leuchten (Fr., sprints); Grace Remmert (Fr., pole vault); Mira Saliman (Fr., distance).

Outlook: Haughness was confident in saying the Lions girls are the team to beat in 1A, and Schaefer's double-gold capabilities will go far in establishing that along with an incredible pool of pole vaulters. The Leuchten sisters will give the team a jolt, too. The fourth-year coach is hoping his underclassmen continue to believe in goal-oriented work and just train wisely.

 

SILVER CREEK RAPTORS

Coach: Jacy Riel (first year)

Last year: Boys finished third at 4A state meet; Girls finished 27th at state meet.

Boys returning state qualifiers: Elliot Cassidy (Jr., 800, 18th; 3,200 relay, 2nd); Sam Dirkes (Jr., shot put, 8th; discus, 8th); Brock Dykema (Sr., 1,600, 8th; 3,200, 11th; 3,200 relay, 2nd); Trent Dykema (Sr., triple jump, 12th); James Lee (Sr., 800, 1st; 1,600, 3rd; 3,200 relay, 2nd); Logan Simington (Sr., 3,200, dnr; 3,200 relay, 2nd).

Girls returning state qualifiers: Rylee Anderson (Sr., high jump, 1st); Abigail Gray (Sr., pole vault, injured); Katie James (Jr., triple jump, 10th; 100 hurdles, 15th).

Other boys to watch: TJ Blazon (Sr., sprints).

Other girls to watch: Lauren Boisvert (Fr., pole vault).

Outlook: Riel was an assistant sprints coach last year and takes over a team that is loaded with championship potential along with some athletes who are driven by narrowly missing on state last year. Distance races will buoy the squad, as will Dirkes, and there is hope some sprint relays will gain traction. The girls also have a 3,200 relay team (Zoe Baker, Cami Fischmann, Lindsay Beckwith, Abby Fostveit) that just missed state, and the team looks to gain experience week-by-week.

 

SKYLINE FALCONS

Coach: James Davis (fourth year)

Last year: Boys finished 25th at 4A state meet; Girls finished 38th at state meet.

Boys returning state qualifiers: Henry Carlson (Sr., discus, 10th; shot put, 14th); Moses Rivera (Sr., 400 relay, 6th; 800 relay, 4th); Jack Wathen (Jr., 400, 9th; 400 relay, 6th; 800 relay, 4th; high jump, nh); Kyle West (Jr., 400 relay, 6th; 800 relay, 4th).

Girls returning state qualifiers: Sophia Lindauer (So., 400 relay, 14th; 800 relay, 9th); Kalen Niedling (Sr., 400 relay, 14th; 800 relay, 9th); Ashayla Powers (So., 400 relay, 14th; 800 relay, 9th).

Other boys to watch: Mark Boden (Sr., distance); Jeremy Hollingsworth (Jr., sprints, relays).

Other girls to watch: Davis is counting a number of individuals to boost the Falcons' state contingency.

Outlook: The Falcons have a strong group of speedsters on both the boys and girls teams, and Hollingsworth's ability to add to the sprint relays will continue to keep SHS in line for points at state in those events. Boden has overcome injuries and is looking great, while Niedling will continue to balance track and soccer but has goals of competing at state in the 100.

 

TWIN PEAKS TIMBERWOLVES

Coach: Spencer Cone (third year)

Last year: Boys and girls teams did not score at state.

Boys returning state qualifiers: Teagan Quintana (Sr., 3,200 relay, 18th) Nathan Wanninger (Jr., 3,200 relay, 18th).

Girls returning state qualifiers: None.

Other boys to watch: Gustavo Barrios (So., 400); Brandon Calderon (So., 200).

Other girls to watch: Rachel Warwick (So., 100 hurdles).

Outlook: The Timberwolves are led by a strong cohort of upperclassmen with a thirst for returning to the state meet. Nathan Wanninger heads up a strong group of jumpers and the Timberwolves' mid-distance relays will be competitive as well. There are a lot of fresh faces on the girls side for TPCA, so Cone is especially excited to see who shines this season.

Follow us on Twitter: twitter.com/BoCoPreps