Boulder’s Isaac Fournier competes in the 3,200 meter relay during the Boulder County championships on April 20.
Boulder's Isaac Fournier competes in the 3,200 meter relay during the Boulder County championships on April 20. (Cliff Grassmick / Staff Photographer)

FIRST TEAM

100 dash - WILL DOMIER, Jr., Holy Family: A relative newcomer to track and field, he burst onto the scene by winning Class 4A's shortest sprint championship with a time of 10.98 in the state finals.

200 dash - JORDAN XIONG, Sr., Broomfield: He capped his impressive sprinting career with a fifth-place finish and a time of 22.41 at this year's 4A state finals.

400 dash - JORDAN CHERIN, Sr., Shining Mountain: He set a 1A state meet record of 48.80 to win his third state title of the weekend and has now medaled in each event from the 100-3,200 in his high school career.

800 run - ISAAC FOURNIER, Sr., Boulder: At the end of his senior season, the Panthers' top distance runner ran 1:57.10 and walked away with a fourth-place medal at the 5A state championships.

1,600 run - ISAAC GREEN, Jr., Monarch: After placing first last season, the junior put up an outstanding time of 4:21.19 to place second in the 5A championship race his year.

3,200 run - PAUL ROBERTS, Sr., Lyons: Picking up two more state titles at his final state meet, he set a 2A state meet record with this year's championship time of 9:26.17.

110 hurdles - ELI SULLIVAN, Sr., Longmont: He made a run at the 4A state title and capped an impressive senior season by taking home the 4A bronze in 14.63.

300 hurdles - JOHNATHAN PENROSE, Sr., Broomfield: At the state meet, he threw down a 39.39 to place fifth in all of 5A.

400 relay - LONGMONT (Conlan Berger, Sr.; Eli Sullivan, Sr.; Logan Goodner, Sr.; Trevor Cook, Sr.): Winning two state titles in as many days, this senior group came up just short of setting a state record when they won the 4A championship race in 41.39.

800 relay - LONGMONT (Trevor Cook, Sr.; Conlan Berger, Sr.; Logan Goodner, Sr.; Eli Sullivan, Sr.): In their second state title of 2016, the Trojans group ran a 1:27.04 to win the 800-meter race.

1,600 relay - BROOMFIELD (Aron Gordillo, Jr.; Johnathan Penrose, Sr.; Jordan Xiong, Sr.; Dalton Ill, Sr.): A combined group of talented sprinters and hurdles both, the Eagles put together a relay time of 3:21.72 to place fifth at state.

3,200 relay - MONARCH (Isaac Green, Jr.; Ben Hogan, Sr.; William Dixon, So.; Zach Litoff, Jr.): This group not only won the 5A state championship but also set a school record time of 7:51.57 at the state meet.

High jump - BRYCE WILLIAMS, Sr., Broomfield: He cleared 6 feet, 2 inches at the 5A state meet to place seventh overall on the podium.

Pole vault - MAX MANSON, Fr., Monarch: The Coyotes freshmen cleared a major personal best at 15 feet, 7 inches and placed second at his first state meet, just three inches behind the winner.

Monarch’s Isaac Green crosses the finish line in the 3,200 relay at state on May 19.
Monarch's Isaac Green crosses the finish line in the 3,200 relay at state on May 19. (Cliff Grassmick / Staff Photographer)

Long jump - CONLAN BERGER, Sr., Longmont: His mark of 21 feet, 5.5 inches won his the 4A bronze medal.

Triple jump - TYLER THIMSEN, Jr., Jefferson Academy: In an event that included a new state meet record mark, he leapt 43 feet, 3.5 inches to place third in 3A.

Shot put - NICO HEINEKE MAGRI, Jr., Monarch: Missing the 5A podium by less than three feet, he threw 45-10 at state to place 14th.

Discus - BROCK KNECHTEL, Jr., Silver Creek: He threw 157-6 at the state meet to claim fourth place and set up a potentially big senior year.

Coach - KEVIN AKERS, Longmont: In his third season at the helm, he oversaw multiple state titles, school records and a fourth-place overall finish in 4A.

HONORABLE MENTION

Danny Ahern, Jr., Longmont; Lars Basey, Sr., Lyons; Grant Croell, Sr., Broomfield; Aaron Carmichael, Sr., Skyline; Eli Chance, Sr., Fairview; Sean Chen, So., Monarch; Jared Durney, Sr., Broomfield; Brock Dykema, So., Silver Creek; Tony Feula, Sr., Mead; Ethan Gabrielle, Sr., Longmont;

Owen George, Sr., Lyons; Mitchell Gorman, So., Broomfield; Devon Hansen, Sr., Erie; Mahito Henderson, Sr., Shining Mountain; Gage Hornung, Jr., Boulder; Taylor Johnson, Sr., Erie; James Lee, So., Silver Creek; Austin Leech, So., Silver Creek; Anthony Lyle, Jr., Legacy; Jake Mitchem, Sr., Broomfield;

Dane Myers, Sr., Mead; Ezekiel Owen, Jr., Legacy; Sam Primozich, Jr., Boulder;

Cole Rowan, So., Monarch; Josh Schoep, Jr., Broomfield; Joel Such, Sr., Lyons; Christian Van Cleave, Jr., Jefferson Academy; Josh Walker, Sr., Longmont; Alex Weseman, Sr., Fairview; Noah Woeste, Sr., Niwot.

Follow us on Twitter: twitter.com/BoCoPreps