The BoCoPreps.com area track and field athletes had numerous stellar performances at the Mullen Adidas Runners Roost Invitational on Saturday. Scroll down below to see which local athletes and relays managed to crack the top three at the big-time meet.

Peak to Peak's Anna Shults and Quinn McConnell, for example, went first and second in the girls 3,200-meter run depite being from one of  the small-school programs in attendance. Peak to Peak's Tessa Anderson also won the girls shot put. 

“We were happy,” Pumas head coach Kim McConnell said. “Our prom was the night before so it was a little tough on the juniors and seniors, especially. But it's still a meet that we really love to go to and we keep it on our calendar because we love to face the tougher competition.”

Locals are in bold.

Brad Cochi: cochib@dailycamera.com or twitter.com/BradCochi

 

Mullen Adidas Runners Roost Invitational

At Mullen H.S.

BOYS

100 meter dash — 1. Christian Barber, Valor Christian, 11.16; 2. Alex Weseman, Fairview, 11.18; 3. Desmond Calhoun, Vista Ridge, 11.21.

200 dash — 1. Kent Harris, Lutheran, 22.15; 2. Noah Mcghee, Littleton, 22.36; 3. Cameron Murray, Overland, 22.49.

400 dash — 1. Nik Chappee, Air Academy, 48.14; 2. Alex Weseman, Fairview, 49.28; 3. Isaiah Lapioli, Vista Ridge, 49.30.


Advertisement

800 run — 1. Marcus Quere, Loveland, 1:56.61; 2. Isaac Fournier, Boulder, 1:58.47; 3. David Moore, ThunderRidge, 1:58.61.

1,600 run — 1. Thomas Staines, Cheyenne Mountain, 4:20.26; 2. Jack Davidson, Regis Jesuit, 4:22.53; 3. Tanner Norman, Classical Academy, 4:25.15.

3,200 run — 1. Benjamin Lechelt, Durango, 9:54.93; 2. Alec Jacobs, Park City, 9:59.59; 3. Ethan Pence, Vail Christian, 10:01.20.

110 hurdles — 1. Alex Miller, Classical Academy, 14.43; 2. Johnathan Penrose, Broomfield, 14.70; 3. Matt Hanson, Lutheran, 14.88.

300 hurdles — 1. Johnathan Penrose, Broomfield, 38.74; 2. Chase McLean, Valor Christian, 39.55; 3. Nolan Kembel, Mountain View, 39.61.

400 relay — 1. Lutheran, 42.95; 2. Valor Christian, 43.11; 3. Smoky Hill, 43.72.

800 relay — 1. Loveland, 1:31.45; 2. Mesa Ridge, 1:31.64; 3. Smoky Hill, 1:31.80.

1,600 relay — 1. Vista Ridge, 3:24.46; 2. Mountain View, 3:24.68; 3. Mesa Ridge, 3:28.99.

3,200 relay — 1. Durango, 8:12.85; 2. Classical Academy, 8:13.24; 3. Denver South, 8:20.80.

Long jump — 1. Austin Campbell, Regis Jesuit, 21-10.5; 2. Anthony Peters, Vista Ridge, 21-02.5; 3. To'mas Randolph, Bear Creek, 21-02.5.

Triple jump — 1. Gift Chinda, Thompson Valley, 44-05.5; 2. Kharon Hall, Lutheran, 43-03.5; 3. Bryce Williams, Broomfield, 42-11.

High jump — 1. Austin Campbell, Regis Jesuit, 6-06; 2. Jacob Bejarano, Roosevelt, 6-04; 3. Zach Miller, Air Academy, 6-02.

Discus — 1. Adam Dawson, Lutheran, 171-03; 2.Conor Bertles, Classical Academy, 161-11; 3. Parker Jones, Platte Valley, 146-11.

Shot put — 1. Dillon Reinkensmeyer, Valor Christian, 49-07.5; 2. Parker Jones, Platte Valley, 48-06; 3. Tama Tuitele, Regis Jesuit, 47-04.

Pole vault — 1. Brenton Emmons, Mountain View, 14-06; 2. Geoffrey Lord, Regis Jesuit, 14-00; 3. Jason Lewis, Regis Jesuit, 14-00.

 

GIRLS

100 meter dash — 1. Arria Minor, Denver East, 11.64; 2. Maya Evans, Vista Peak, 11.92; 3. Zoe Gilbertson, Mountain Range, 12.27.

200 dash — 1. Arria Minor, Denver, East, 23.65; 2. Lauren Gale, Discovery Canyon, 24.64; 3. Maya Evans, Vista Peak, 24.99.

400 dash — 1. Lauren Gale, Discovery Canyon, 54.22; 2. Mia Coats, Mountain Range, 55.60; 3. Brenna Chase, Broomfield, 57.01.

800 run — 1. Chantae Steele, Classical Academy, 2:14.72; 2. Emily Leidig, Thompson Valley, 2:15.98; 3. Cayli Hume, Dakota Ridge, 2:16.16.

1,600 run — 1. Lauren Offerman, Mountain View, 5:09.64; 2. Raegan Hausmann, Valor Christian, 5:09.90; 3. Ivy Gonzales, Broomfield, 5:16.08.

3,200 run — 1. Anna Shults, Peak to Peak, 11:16.55; 2. Quinn McConnell, Peak to Peak, 11:35.41; 3. Lily Tomasula-Martin, Estes Park, 11:35.56.

100 hurdles — 1. Heather Betz, Fairview, 15.93; 2. Jerica Baeza, Roosevelt, 16.15; 3. Alex Koschel, Loveland, 16.21.

300 hurdles — 1. Zoe Gilbertson, Mountain Range, 43.26; 2. Aleksandra Anderson, Prairie View, 45.93; 3. Bailey Sharon, Green Mountain, 46.03.

400 relay — 1. Denver East, 47.7; 2. Valor Christian, 49.61; 3. Monarch, 49.83.

800 relay — 1. Classical Academy, 1:43.02; 2. Denver East, 1:44.15; 3. Valor Christian, 1:45.90.

1,600 relay — 1. Green Mountain, 4:09.08; 2. Fairview, 4:10.71; 3. Classical Academy, 4:11.52.

3,200 relay — 1. Air Academy, 9:31.37; 2. Classical Academy, 9:56.22; 3. Loveland, 9:56.97.

Sprint medley — 1. Discovery Canyon, 1:51.41; 2. Durango, 1:55.13; 3. Green Mountain, 1:55.60.

Long jump — 1. Maya Evans, Vista Peak, 19-04.5; 2. Caroline Giusti, Palmer Ridge, 16-04; 3. Myia Morales, Prairie View, 15-03.

Triple jump — 1. Sarah Hopkins, Fairview, 36-07; 2. Alex Koschel, Loveland, 36-01.5; 3. Anna Hart, ThunderRidge, 35-06.

High jump — 1. Rylee Andrson, Silver Creek, 5-06; 2. Morgan Barone, Lutheran, 5-06; 3. RaeAnn Queener, Classical Academy, 5-06.

Discus — 1. Alexis LaLiberte, Green Mountain, 118-04; 2. Raquel Valdez, Mountain View, 116-02; 3. Morgan Smith, Platte Valley, 112-06.

Shot put — 1. Tessa Anderson, Peak to Peak, 36-01; 2. Alexis LaLiberte, Green Mountain, 35-05.5; 3. Deasia McCalman, Denver East, 35-02.

Pole vault — 1. Andrea Willis, Classical Academy, 13-08; 2. Erika Willis, Classical Academy, 11-06; 3. Heidi Liles, Monarch, 11-00.