Related Stories

FIRST TEAM

Isabella Bowland, Sr., Fairview: With a 18:22 at the Liberty Bell Invitational standing as her best time of the season, she finished her senior year by placing 15th in 5A and went on to place 18th at the NXR Southwest regional meet after state.

Tiana Bradfield, Jr., Peak to Peak: Rounding out the Pumas' top-three sweep and dominant team championship at state, she placed third in 3A with a time of 18o:48.3.

Claudia Burgess, Sr., Boulder: Bouncing back from an off year as a junior, she placed third in 5A with a time of 18:16.6 to cap her senior season off with the third top-five finish of her prep career.

Helen Cross, So., Nederland: Leading the Panthers to a 2A team championship, she won the individual title in 18:52 and completed the state course 17 seconds faster the next runner to set a 2A classification meet record.

Riley Geldean, So., Centaurus: The owner of the 12th fastest time in the state this season, a 18:11 she ran at the Northern League Meet, she ended the season by placing 10th in 4A

Ivy Gonzales, Sr., Broomfield: She made sure to leave her mark before she heads off to Colorado State next season, placing fourth in the 5A race at state with a time of 18:20.3.


Advertisement

Quinn McConnell, Jr., Peak to Peak: On her way to claiming a third straight BoCoPreps.com Girls Runner of the Year award, she won her second 3A state championship this season with a 3A classification meet record time of 18:31.6 before going on to place seventh at the NXR Southwest regional last Saturday.

Katelyn Mitchem, Sr., Broomfield: Placing 32nd in 5A at state wasn't how she had hoped to end the season but along the way she ran the eighth-fastest time in the state, a 17:59.10 at the 5A Region 4 Meet, and will run at Wyoming next year.

Madison Mooney, Sr., Broomfield: Another Eagles Division I recruit that didn't have her best day at state, placing 19th in 5A, she bounced back to place 19th at NXR Southwest and will run at Wisconsin next year.

Anna Shults, Jr., Peak to Peak: A prelude to a fourth-place finish at NXR Southwest last weekend that qualified her for Nike Cross Nationals, she finished the Colorado prep season by placing second in 3A with a time of 18:38.5.

Brynn Siles, So., Legacy: Unfortunately injured and unable to compete at state after placing seventh as a freshman, she won every other meet she competed in and still holds Colorado's fastest time this season after running a 17:29.0 at the Liberty Bell Invitational.

Broomfield’s Ivy Gonzales.
Broomfield's Ivy Gonzales. (Brad Cochi / Staff Photographer)

Coach of the Year - Kory Skattum, Nederland: Not only did he coach the second individual state champion in the school's history, he also led the Panthers girls to a Class 2A team championship at this year's state meet.

HONORABLE MENTION

Emily Condon, Jr., Erie; Sarah Davidson, Sr., Nederland; Katie Fankhouser, So., Lyons; Cami Fischmann, So., Silver Creek; Lucca Fulkerson, Fr., Dawson; Liz Hogan, Sr., Monarch; Katie Hooten, So., Centaurus; Abby Jones, So., Legacy; Vanessa Kort, Sr., Broomfield; Taylor James, Fr., Niwot;

Sophia Maeda, Sr., Mead; Emily Mitchem, Sr., Broomfield; Marlena Preigh, Jr., Fairview; Emma Schaefer, Sr., Shining Mountain; Chloe Smith, Fr., Monarch; Maggie Smith, Jr., Niwot; Sydney Swanker, So., Broomfield; Laura Thompson, Sr., Broomfield; Alyssa Wells, Fr., Holy Family; Lauren Zoe Baker, Sr., Silver Creek.

Follow us on Twitter: twitter.com/BoCoPreps