All-conference cross country teams, as submitted by area athletic directors.


5A FRONT RANGE LEAGUE

First team -- Girls

Erin Hooker, Fort Collins

Melanie Nun, Legacy

Emma Gee, Legacy

Isabelle Kennedy, Fairview

Devynn Miller, Fort Collins

Erin McLaughlin, Boulder

Kacey Doner, Rocky Mountain

Kari Vanzyl, Fort Collins

Second team -- Girls

Megan Mooney, Horizon

Heather Holt, Fort Collins

Audrey Oweimrin, Fort Collins

Kelsey Alexander, Rocky Mountain

Ashley Bock, Fossil Ridge

Ashlyn Brent, Loveland

Gabrielle Penaflor, Horizon

Kailie Hartman, Loveland

Honorable mention -- Girls

Merrit Miller, Fossil Ridge

Katie Lyons, Greeley West

Layne Hammer, Greeley West

Kristina Ritschard, Loveland

McKenna Payes, Fairview

Abby Stewart, Loveland

Carys McAulay, Fairview

Shannan Conlon, Fort Collins

First team -- Boys

Grant Fischer, Poudre

Paul Miller, Poudre

Kyle Lund, Fairview

Luke Sheesley, Fort Collins

Satchel Caldwell, Boulder

Bridger Tomlin, Fairview


Advertisement

Seth Knighton, Fort Collins

David Messerli, Rocky Mountain

Second team -- Boys

Dylan Moore, Boulder

Kyle Lewis, Boulder

Cory Munsch, Fairview

Max Worthy, Boulder

Mazin Mohamed, Fort Collins

Nick Keller, Fort Collins

Isaac Engels, Horizon

Dylan Miller

Honorable mention -- Boys

Dylan Dunham, Loveland

Bailey Entner, Loveland

Austin Croft, Fossil Ridge

Duane Santistevan, Fort Collins

Colin Grueber, Fort Collins

Torin McDonald, Boulder

Dylan Andrew, Mountain Range

Aaron Bonenberger, Fossil Ridge

Athlete of the year -- Girls

Erin Hooker, Fort Collins

Athlete of the year -- Boys

Grant Fischer, Poudre

Coach of the year

Josh Glaab, Fairview




3A METRO LEAGUE

First team -- Boys

Erich Hixson, Holy Family

Ben Espirola, Machebeuf (Bishop)

Justin Rodenburg, Peak to Peak

Cam Healy, Peak to Peak

James Hueston, Kent Denver

Riley Rodenburg, Peak to Peak

Second team -- Boys

Luke Yeager, Faith Christian Academy

Austin Fisher, Jefferson Academy

Harnek Gulati, Peak to Peak

Pieter Mundhenke, Peak to Peak

Alex Mowery, Peak to Peak

Trevor Benson, Lutheran

Honorable mention -- Boys

Liam Healy, Peak to Peak

Frank Knafelc, Bishop Machebeuf

Calvin Riss, Peak to Peak

Kris Tanquist, Faith Christian Academy

Andrew Renfrow, Faith Christian Academy

Kyle Seeberger, Peak to Peak

Senior of the year -- Boys

Riley Rodenburg, Peak to Peak

Coach of the year -- Boys

Richard Hansen, Peak to Peak

First team -- Girls

Jess Massinter, Colorado Academy

Sammy Little, Colorado Academy

Lindsey Chavez, Holy Family

Dallas Frisbie, Peak to Peak

Danielle Medearis, Holy Family

Caroline Kawalua, Kent Denver

Second team -- Girls

Erica Seff, Kent Denver

Jen Lehr, Kent Denver

Katie Chavez, Holy Family

Alexia Chapman, Jefferson Academy

Olivia Bartoletti, Holy Family

Anna Gallagher, Colorado Academy

Honorable mention -- Girls

Kathryn Jacaruso, Colorado Academy

Mallory Overson, Peak to Peak

Hannah Payne, Faith Christian Academy

Courtney Kohlberg, Kent Denver

Heidi Wendt, Jefferson Academy

Emma Stokes, Holy Family

Senior of the year -- Girls

Danielle Medearis, Holy Family

Coach of the year -- Girls

Dave Good, Holy Family