Class 5A

BOYS

Chauncey Billups Region

First round

(32) Fossil Ridge 57, (33) Pine Creek 50

(17) Mullen 80, (48) Chatfield 60

(40) Broomfield 61 , (25) Palmer 57

(24) Cherry Creek 61, (41) Doherty 45

Second round, Saturday

(32) Fossil Ridge at (1) Chaparral

(17) Mullen winner at (16) Castle View

(40) Broomfield at (8) Fairview

(24) Cherry Creek at (9) Columbine

Kent Smith Region

First round

(29) Horizon 63, (36) Bear Creek 49

(20) Legend 53, (45) Aurora Central 41

(28) Poudre 64, (37) Pomona 59

(44) Gateway at (21) Denver East

Second round, Saturday

(29) Horizon at (4) Overland

(20) Legend at (13) Eaglecrest

(28) Poudre at (5) ThunderRidge

Gateway/Denver East winner at (12) Ralston Valley

Chuck Williams Region

First round

(34) Rocky Mountain 51, (31) Liberty 44

(18) Greeley West 68, (47) Cherokee Trail 64

(26) Douglas County 64, (39) Far Northeast 54

(23) Highlands Ranch 49, (42) Vista PEAK 38

Second round, Saturday

(34) Rocky Mountain at (2) Mountain Vista

(18) Greeley West at (15) Fruita Monument

(26) Douglas County at (7) Smoky Hill

(23) Highlands Ranch at (10) Regis Jesuit


Advertisement

Larry Farmer Region

First round

(35) Windsor at (30) Valor Christian

(19) Fountain-Fort Carson 95, (46) Prairie View 52

(27) Boulder 54, (38) George Washington 47

(22) Brighton 46, (43) Vista Ridge 37

Second round, Saturday

Windsor/Valor Christian winner at (3) Rangeview

(19) Fountain-Fort Carson at (14) Arvada West

(27) Boulder at (6) Grandview

(22) Brighton at (11) Rock Canyon

Sweet 16, Feb. 27

Elite 8, March 2

Semifinals, March 8

Championship, March 9

Class 4A

BOYS

Ron Vlasin Region

First round

(33) Ponderosa 62, (32) Silver Creek 48

(17) Greeley Central 58, (48) Pueblo South 41

(25) Thomas Jefferson 59, (40) Frederick 32

(41) Eagle Valley 47, (24) Conifer 44

Second round, Saturday

(33) Ponderosa at (1) Lewis-Palmer

(17) Greeley Central at (16) The Classical Academy

(25) Thomas Jefferson at (8) Wheat Ridge

(41) Eagle Valley at (9) Centaurus

Richard Tate Region

First round

(36) Palmer Ridge at (29) Northfield

(20) Montrose 67, (45) John F. Kennedy 62

(37) Skyview 53, (28) Air Academy 50

(44) Coronado at (21) Rifle

Second round, Saturday

Palmer Ridge/Northfield winner at (4) Holy Family

(20) Montrose at (13) Abraham Lincoln

(37) Skyview at (5) Mead

Coronado/Rifle winner at (12) Palisade

Larry Brunson Region

First round

(34) Discovery Canyon 64, (31) Mountain View 63

(47) Durango 54, (18) Skyline 48

(26) Golden 68, (39) Pueblo Centennial 67

(23) Alameda 38, (42) D'Evelyn 36

Second round, Saturday

(34) Discovery Canyon at (2) Longmont

(47) Durango at (15) Pueblo Central

(26) Golden at (7) Glenwood Springs

(23) Alameda at (10) Harrison

Guy Gibbs Region

First round

(30) Canon City 65, (35) Erie 55

(46) Pueblo County 52, (19) Evergreen 45

(27) Sierra 74, (38) Sand Creek 65

(22) Widefield 62, (43) Battle Mountain 59

Second round, Saturday

(30) Canon City at (3) Steamboat Springs

(46) Pueblo County at (14) Pueblo East

(27) Sierra at (6) Pueblo West

(22) Widefield at (11) Cheyenne Mountain

Sweet 16, Feb. 27

Elite 8, March 2

Semifinals, March 8

Championship, March 9

 

Class 2A District 7

BOYS

Quarterfinals

(5) Lyons 63, (4) Gilpin County 57

(3) Dayspring Christian 50, (6) Twin Peaks Charter 35

(7) Dawson School at (2) Heritage Christian

Semifinals, Friday at Frederick HS

(5) Lyons vs. TBD

(3) Dayspring Christian vs. TBD

Championship and third-place game, Saturday at Frederick HS

 

Class 2A District 7

GIRLS

Quarterfinals

(5) Dayspring Christian at (4) Lyons

(2) Dawson School 48, (7) Gilpin County 41

Semifinals, Friday at Frederick HS

(2) Dawson School vs. (3) Highland

Championship and third-place game, Saturday at Frederick HS

 

Class 1A District 4

GIRLSat Northeastern JC, Sterling

Quarterfinals

(3) Longmont Christian vs. (6) Prairie

Semifinals, Friday

Championship and third-place game, Saturday

 

Class 1A District 8

GIRLS at higher seed

Semifinals

(1) Shining Mountain 48, (4) Front Range Baptist 27

Championship game, Saturday at Legacy HS

(2) Belleview Christian vs. (1) Shining Mountain