State wrestling championships

Thursday, Pepsi Center

First round draws

Class 5A

106 pounds

Dillon Roman, Monarch, Fr. (27-9) vs. Ricky Beall, Horizon, Fr. (31-15)

Joey Airola, Boulder, Fr. (31-5) vs. Tony Garcia-Lopez, Poudre, Fr. (25-17)

113 pounds

Vince Cornella, Monarch, So. (33-3) vs. Marshal Scott, Fossil Ridge, Sr. (15-23)

120 pounds

Keegan Hoffman, Legacy, Sr. (21-13) vs. Ryan Kuykendall, Monarch, So. (30-7)

126 pounds

Zach Hacker, Monarch, Sr. (23-10) vs. Dean Noble, Poudre, Jr. (40-7)

132 pounds

Cole Carlucci, Monarch, Fr. (24-16) vs. Antonio Guerrero, Brighton, Jr. (29-10)

138 pounds

Max Fredricksmeyer, Monarch, Jr. (35-12) vs. Brayden Roman, Pine Creek, Jr. (14-7)

Kevin Luker, Legacy, Sr. (16-7) vs. Kade Syddall, Legend, Jr. (26-5)

145 pounds

Joey Joiner, Legacy, Jr. (32-12) vs. Ben Smith, Fruita Monument, Sr. (30-16)

152 pounds

Brock Granberg, Fairview, Sr. (30-5) vs. Jeremiah Williams, Fruita Monument, Jr. (32-9)

Dakota Key, Legacy, Jr. (20-5) vs. Brock LaBonde, Cherokee Trail, Jr. (29-14)

Aidan Quinn, Monarch, Sr. (18-8) vs. Tyson Beauperthuy, Doherty, Jr. (35-2)

160 pounds


Advertisement

Nathan Fitzpatrick, Monarch, Jr. (24-10) vs. Kayden Johnson, Ponderosa, Jr. (30-11)

Grady Funk, Legacy, Jr. (30-12) vs. Christian Hafey, Grand Junction, Jr. (25-6)

170 pounds

Theron Sovndal, Boulder, So. (29-15) vs. Emery Bernis, Hinkley, Jr. (23-11)

Lex Minnear, Fairview, Sr. (27-10) vs. Angelo Romero, Thornton, Sr. (26-11)

Jason Bynarowicz, Legacy, Sr. (24-12) vs. Payton Polson, Valor Christian, Sr. (23-7)

195 pounds

Nathan Uribes, Centaurus, Sr. (25-6) vs. Ed Delva, Columbine, Sr. (24-7)

Adam Lynch, Legacy, Jr. (14-10) vs. Brock Howard, Cherokee Trail, Sr. (29-10)

220 pounds

Will Ponder, Monarch, Sr. (30-8) vs. Thomas Cherrington, Westminster, Sr. (23-9)

285 pounds

Aron Baugh, Legacy, Sr. (28-7) vs. Colton Schultz, Ponderosa, Sr. (42-0)

 

Class 4A

106 pounds

Logan Novara, Longmont, So. (34-8) vs. Levi Hendrix, Falcon, Fr. (20-16)

113 pounds

Rudy Lopez, Erie, So. (33-3) vs. Brian Hooks, Cheyenne Mountain, So. (25-23)

120 pounds

Presley Madril, Broomfield, Sr. (23-7) vs. Ezavian Ortega, Canon City, Fr. (25-15)

John Nicholas, Longmont, Jr. (21-8) vs. Isaac McKinney, Mesa Ridge, Jr. (31-10)

126 pounds

Gustavo Fonseca-Walker, Erie, So. (35-13) vs. Kristian Arguello, Pueblo South, Sr. (33-7)

Gio Wilson, Longmont, Jr. (21-3) vs. Cameron Muransky, Widefield, So. (22-11)

132 pounds

Drew Sandoval, Skyline, So. (34-7) vs. Dominick Serrano, Windsor, Jr. (38-0)

John Beau Hostler, Broomfield, So. (20-9) vs. Mason Bond, John F. Kennedy, Sr. (31-15)

Cole Hoffman, Frederick, Sr. (25-12) vs. Jason Pollard, GJ Central, So. (24-22)

138 pounds

Darren Green, Broomfield, Jr. (39-4) vs. Trevor Cisneros, Pueblo County, Jr. (22-11)

Grayden Bridwell, Skyline, So. (29-8) vs. Cole Stephenson, Lewis-Palmer, Jr. (32-6)

152 pounds

Brayden Engelking, Longmont, Jr. (34-4) vs. Rudy Juvera, Cheyenne Mountain, Sr. (19-8)

Emilio Chavez, Mead, Jr. (33-14) vs. Noah Rivera, Pueblo East, Jr. (23-14)

160 pounds

Audie Herrera, Longmont, Sr. (16-11) vs. Christopher Fasano, Pueblo County, Sr. (38-0)

Witt Unruh, Erie, Sr. (24-10) vs. Caleb Sherrill, Falcon, Sr. (36-5)

170 pounds

Drake Engelking, Longmont, Sr. (24-1) vs. Andrew Keegan, Discovery Canyon, Fr. (12-11)

Antonio Welch-Soto, Broomfield, Jr. (33-11) vs. Jake Boley, Cheyenne Mountain, So. (30-16)

Creighton Trembly, Skyline, Jr. (16-17) vs. Kenneth Guinn, Mesa Ridge, Jr. (27-11)

182 pounds

Caden Silva, Skyline, Jr. (29-4) vs. Brady Badwound, Air Academy, Sr. (29-5)

195 pounds

Daniel Torres, Niwot, Jr. (25-22) vs. Nico Gagliardi, Cheyenne Mountain, Fr. (34-6)

Bryant Walker, Broomfield, Jr. vs. Charlie Cook, Lewis-Palmer, Sr. (25-8)

220 pounds

Morgen Watt, Broomfield, Fr. (22-14) vs. Conner Shenk, GJ Central, Sr. (16-4)

285 pounds

RJ Lopez, Mead, Sr. (30-7) vs. Jeremiah Vasquez, Battle Mountain, So. (33-9)

Ricky Childers, Skyline, Sr. (33-6) vs. Isreal Lima, GJ Central, Jr. (7-6)

Jovani Lopez, Niwot, Jr. (24-13) vs. Thomas Garnica, Thomas Jefferson, Jr. (25-9)

Tyler Carpenter, Broomfield, Jr. (26-6) vs. Colten Brueggeman, Montrose, So. (12-14)

 

Class 3A

170 pounds

Hunter Branson, Holy Family, Jr. (32-3) vs. Randy Duran, Jefferson, Jr. (31-11)

285 pounds

Jacob Barry, Holy Family, Fr. (5-12) vs. Juan Doyle, Salida, Sr. (22-9)

 

Class 2A

113 pounds

Monte Pickering, Lyons, So. (20-19) vs. Michael Maldonado, Roaring Fork, Jr. (28-10)

120 pounds

Christian Keller, Lyons, So. (24-9) vs. Guerillmo Felthager, Trinidad, Sr. (26-12)

126 pounds

Oran Huff, Lyons, So. (30-8) vs. Hunter Robbins, Ignacio, Sr. (17-15)

145 pounds

David Gardner, Lyons, So. (35-7) vs. Hector Flores, Highland, Jr. (18-4)

152 pounds

Logan O'Dell, Lyons, So. (27-14) vs. Brady Kuhns, Sanford, Jr. (15-16)

182 pounds

Konner Mauck, Lyons, Sr. (20-11) vs. Tyler Martin, John Mall, Fr. (8-17)

195 pounds

Karson Bean, Lyons Jr. (33-5) vs. Abe Rosales, Holly, Sr. (8-11)

 

Ice Hockey

State tournament

in bracket order

First round (to be completed by Wednesday)

(1) Regis Jesuit has a bye

(17) Aspen at (16) Kent Denver

(8) Doherty has a bye

(24) Standley Lake at (9) Cherry Creek

(5) Denver East has a bye

(21) Mullen at (12) Battle Mountain

(4) Chaparral has a bye

(20) Rampart at (13) Crested Butte

(3) Fort Collins has a bye

(19) Resurrection Christian at (14) Mountain Vista

(6) Dakota Ridge has a bye

(22) Castle View at (11) Pine Creek

(7) Monarch has a bye

(23) Cheyenne Mountain at (10) Heritage

(2) Valor Christian has a bye

(18) Ralston Valley at (15) Pueblo County

Second round, Friday

Aspen/Kent Denver winner at Regis Jesuit

Standley Lake/Cherry Creek winner at Doherty

Mullen/Battle Mountain winner at Denver East

Rampart/Crested Butte winner at Chaparral

Resurrection Christian/Mountain Vista winner at Fort Collins

Castle View/Pine Creek winner at Dakota Ridge

Cheyenne Mountain/Heritage winner at Monarch, The Ice Ranch, 3 p.m.

Ralston Valley/Pueblo County winner at Valor Christian

Quarterfinals, Saturday

Semifinals, March 1 at Pepsi Center

Championship, March 4 at Pepsi Center, 7 p.m.