Baseball

Longmont Christian 14, Otis 4

At 1A Districts

Longmont Christian0(10)0 103 — 14 8 3

Otis101 002 — 4 0 4

Longmont Christian hitting (ab-r-h-rbi) — K. Saunders 3-1-1-0, Eldred 4-1-1-2, Hudgins 4-2-2-1, Puchino 2-3-1-0, Jepsen 3-2-1-1, L. Saunders 2-2-1-3, Shellenberger 2-1-0-1, Kennedy 1-1-0-0, Dugan 2-0-0-0, Vrooman 3-1-1-2. SB —K. Saunders, Hudgins, L. Saunders.

Longmont Christian pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Puchino 6-0-4-0-3-14.

Cherokee Trail 5, Boulder 4

At Class 5A Region 4

Boulder102 100 0 — 4 7 2

Cherokee Trail000 032 x — 5 7 4

Boulder hitting (ab-r-h-rbi) — Stansel 4-1-1-0, Schoenfeld 3-0-0-0, Dinkel 4-0-1-0, Harris 3-1-1-1, Wyatt 0-1-0-0, Suchor 3-0-1-1, Lim 3-0-0-0, Shaul 3-1-2-0, Coan 2-0-1-0, Solomon 1-0-0-0, Wymore 3-0-0-0. 2B —Dinkel, Stansel. 3B —Shaul.

Boulder pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Dinkel 4.2-4-3-3-2-10, Solomon 1-3-2-2-0-2, Hackett .1-0-0-0-0-1.

Discovery Canyon 7, Erie 4

At Class 4A Region 7

Erie200 020 0 — 4 8 0

Discovery Canyon060 100 x — 7 10 2

Erie hitting (ab-r-h-rbi) — Phillips 4-2-1-0, Havener 4-2-2-2, Mendoza 3-0-2-0, Klingenmeier 3-0-1-2, Rees 3-0-0-0, Rogers 3-0-0-0, Thoren 1-0-0-0, Leach 2-0-0-0, Ball 2-0-1-0, Couper 3-0-1-0. 2B —Ball, Phillips. SB —Havener.


Advertisement

Erie pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Thoren 1/2-3-6-6-5-4, Leach 4.1-7-1-1-3-5.

Longmont 5, Standley Lake 4

At Class 4A Region 7

Standley Lake001 000 3 — 4 7 1

Longmont102 101 x — 5 7 0

Longmont hitting (ab-r-h-rbi) — Zamudio 2-1-0-0, Renck 3-2-2-1, Befus 3-0-2-1, Rodriguez 0-0-0-0, Hassler 3-1-1-0, Peterson 3-0-1-0, Thompson 2-0-1-1, Carson 2-0-0-1, Deeter 2-0-0-0, Rulon 2-0-0-0, Benes 0-1-0-0. . 2B —Hasler. 3B —Renck. SB —Hassler, Renck, Thompson, Zamudio.

Longmont pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Nowells 6.1-6-3-3-5-7, Deeter .2-1-1-1-0-0.

Legacy 8, Highlands Ranch 2

At Class 5A Region 3

Highlands Ranch002 000 0 — 2 4 2

Legacy200 042 x — 8 9 0

W — Legacy: Overboe.

Legacy hitting (ab-r-h-rbi) — Kelnhofer 4-3-2-0, Lyons 2-3-1-0, Overboe 1-0-1-0, Smith 4-1-2-3, Gierson 3-0-1-3, Kimura 0-0-0-0, Labuda 3-0-1-1, O'Brien 3-0-0-0, Sehr 3-0-0-0, Esplin 3-0-1-0, Anderson 0-1-0-0.

Legacy pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Overboe 6.2-3-2-2-3-13, Mischke .1-1-0-0-0-1.

Boys swimming

Northern Conference Championships

At Greeley

Team scores — 1. Silver Creek 539; 2. Windsor 452; 3. Longmont 267.

200 medley relay — 1. Windsor, 1:38.31; 2. Silver Creek, 1:42.61; 3. Estes Park, 1:46.62.

200 freestyle — 1. Miller, Windsor, 1:47.36; 2. Dickinson, Silver Creek, 1:48.71; 3. Zakanycz, Mountian View, 1;52.52.

200 IM — 1. Smith, Thompson Valley, 1:59.52; 2. Hansbury, Windsor, 2:03.29; 3. Hassert, Silver Creek, 2:05.23.

50 freestyle — 1. Wingfield, Silver Creek, 22.26; 2. Scoggin, Windsor, 22.56; 3. Solc, Longmont, 22.86.

Diving — 1. Welsh, Lonmgont, 487.50; 2. Willett, Silver Creek 435.95; 3. Hubert Silver Creek 426.35.

100 butterfly — 1. Dodrill, Windsor, 53.00; 2. Smith, Thompson Valley, 53.23; 3. Wingfield, Silver Creek, 53.85.

100 freestyle — 1. Horton, Windsor, 48.14; 2. Querol, Longmont, 51.13; 3. Wolf, Estes Park, 51.69.

500 freestyle — 1. Gately, Thompson Valley, 4:44.97; 2. Miller, Windsor, 4:55.29; 3. Kickinson, Silver Creek, 5:06.38.

200 free relay — 1. Windsor, 1:31.51; 2. Silver Creek, 1:32.30; Thompson Valley, 1:34.21.

100 backstroke — 1. Horton, Windsor, 53.67; 2. Scoggin, Windsor, 54.14; 3. Gately, Thompson Valley, 55.56.

100 breaststroke — 1. Hansbury, Windsor, 1:00.29; 2. Peterson, Windsor, 1:02.91; 3. Solc, Longmont, 1:05.69.

400 free relay — 1. Windsor, 3:19.63; 2. Silver Creek, 3:23.34; 3. Thompson Valley, 3:26.71.

Front Range League Championships

At MV Aquatics Center

Team scores — 1. Fossil Ridge 980.5, Rocky Mountain 602, Greeley West 546, Fort Collins 370.5, Broomfield 350, Monarch 331, Loveland 218, Legacy 315, Mountain Range 287, Boulder 257, Fairview 210, Horizon 102, Poudre 62.

200 medley relay — 1. Fossil Ridge, 1:36.76*; 2. Broomfield, 1:38.01*; 3. Fort Collins, 1:38.45*.

200 freestyle — 1. Lierz, B, 1:40.13*; 2. Kovac, FR, 1:41.76*; 3. Worlund, FR, 1:43.69*.

200 IM — 1. Kruse, RM, 1:56.29*; 2. Manuello, GW, 1:57.28*; 3. Bartel, FR, 1:58.91*.

50 freestyle — 1. Austin, Mr, 21.27*; 2. Geraghty, FR, 21.85*; 3. Martinez, FC, 22.20*.

Diving — 1. Percy, FR, 468.45*; 2. James Greenup, Lv, 449.75*; 3. Ball,, FR, 427.15.

100 butterfly — 1. Kovac, FR, 48.65*x; 2. Martinez, FC, 52.11*; 3. Miller, RM, 52.20*.

100 freestyle — 1. Miller, Lg, 46.78*; 2. Geraghty, FR, 47.59*; 3. Gao, FC, 47.65*.

500 freestyle — 1. Dauksher, FR, 4:44.77*; 2. Worlund, FR, 4:45.64*; 3. Kreidl, B, 4:52.68*.

200 free relay — 1. Broomfield 1:27.43*; 2. Fossil Ridge 1:27.95*; 3. Mountain Range 1:29.08*.

100 backstroke — 1. Lierz, B, 49.54*; 2. Austin, MR, 50.71*; 3. Gao, FC, 52.29*.

100 breaststroke — 1. Manuello, GW, 59.59*; 2. Turner, Lv, 1:00.05*; 3. Anderson, B, 1:00.96*.

400 free relay — 1. Fossil Ridge 3:09.08*; 2. Rocky Mountain 3:14.66*; 3. Greeley West 3:16.32*.

* — denotes state-qualifying mark

Coaches and scorekeepers: send results, box scores, and highlights to results@bocopreps.com.