Boys track and field

At Jefferson County Stadium

5A

Team scores — 1. Pomona 94.50, 2. Fountain-Fort Carson 79, 3. Hinkley 39, 4. Broomfield 37, 5. Regis Jesuit 35.50, 6. Cherry Creek 35, 7. Monarch 31.50, 8. Cherokee Trail 31, 9. Poudre 30, 10. Mountain Vista 28, 22. Boulder 14, 32. Fairview 7

100 meter dash — 1. Lyon, Fountain-Fort Carson, 10.80; 2. Borghi, Pomona, 10.99; 3. Williams, Fountain-Fort Carson, 11.00; 5. Xiong, Broomfield, 11.12.

200 dash — 1. Lyon, Fountain-Fort Carson, 21.67; 2. Williams, Fountain-Fort Carson, 22.02; 3. Borghi, Pomona, 22.07; 5. Xiong, Broomfield, 22.41.

400 dash — 1. Wells, Hinkley, 48.05; 2. Murray, Overland, 48.52; 3. Bonner, Fountain-Fort Carson, 48.95; 6. Weseman, Fairview, 49.17.

1,600 run — 1. Raymond, Poudre, 4:18.67; 2. Green, Monarch, 4:21.19; 3. Davidson, Regis Jesuit, 4:21.40; 12. Hogan, Monarch, 4:28.21; 17. Fournier, Boulder, 4:44.55; Mitchem, Broomfield, 4:48.73.

110 hurdles — 1. Robillard, Fort Collins, 14.48; 2. Bishop-falu, Rampart, 14.72; 3. Shannon, Ralston Valley, 14.80; 9. Penrose, Broomfield, 15.94.

300 hurdles — 1. Heredia, Hinkley, 37.88; 2. Prejean, Rampart, 39.32; 3. Marquez, Pomona, 39.34; 5. Penrose, Broomfield, 39.41; 6. Gorman, Broomfield, 40.40.

400 relay — 1. Pomona (Gonzales, Matulik, Eckhardt, Borghi), 42.43; 2. Rangeview (McQueen, Wheaten, DeLeon, Walker), 42.44; 3. Legend (Madrid, Ogu, Rudig, Gonzales), 42.57.

1,600 relay — 1. Fountain Fort-Carson (Bonner, Cedano, Farrell, Lyon), 3:17.91; 2. Fruita Monument (Hahn, McBreen, Pflug, Winters), 3:18.20; 3. Cherry Creek (Cooper, Hamson, Hanlan, Lucas), 3:21.16; 5. Broomfield (Gordillo, Penrose, Xiong, Ill), 3:21.72.

Triple jump — 1. Williams, Pomona, 47-03.00; 2. Ross, Palmer, 46-02.25; 3. Wilson, Cherokee Trail, 45-00.75; 7. Williams, Broomfield, 44-01.75.

Shot put — 1. Moretti, Pomona, 54-10.00; 2. Smith, Hinkley, 52-08.75; 3. Downs, Palmer, 51-05.75; 14. Heineke Magri, Monarch, 45-10.00.

4A

Team scores — 1. Mountain View 89, 2. Palmer Ridge 79, 3. Classical Academy 61, 4. Vista Ridge 57, 5. Montrose 44, 6. Longmont 41, 7. Air Academy 39, 8. Valor Christian 37, 9. Canon City 32, 10. Durango 25, 22. Holy Family 10, 27. Mead 8, 31. Silver Creek 6, 36. Skyline 4.5, 40. Niwot 2, 46. Erie .5.

100 meter dash — 1. Domier, Holy Family, 10.98; 2. Cook, Longmont, 10.99; 3. Kress, Mountain View, 11.02.

200 dash — 1. Ojennes, Palmer Ridge, 21.55; 2. Barber, Valor Christian, 21.62; 3. McCoy, Canon City, 21.94.

400 dash — 1. Ojennes, Palmer Ridge, 46.71; 2. Chappee, Air Academy, 47.88; 3. Thomas, Greeley Central, 48.67.

1,600 run — 1. Meek, Montrose, 4:20.38; 2. Norman, Classical Academy, 4:22.45; 3. Powell, Air Academy, 4:24.88.

110 hurdles — 1. Shuman, Palisade, 14.63; 2. Miller, Classical Academy, 14.66; 3. Sullivan, Longmont, 14.85; 6. Feula, Mead, 15.18.

300 hurdles — 1. McCoy, Canon City, 37.94; 2. Miller, Classical Academy, 38.22; 3. McLean, Valor Christian, 38.35.

400 relay — 1. Longmont (Berger, Sullivan, Goodner, Cook), 41.39; 2. Mountain View (Kembel, Kress, Logan, Stewart), 42.56; 3. Pueblo West (Wagers, Nash, Taylor, Larson), 42.84.

1,600 relay — 1. Palmer Ridge (Pappas, Obermeyer, Rosenstrauch, Ojennes), 3:18.92; 2. Vista Ridge (Haywood, Christiansen, Bellot, Peters), 3:19.53; 3. Mountain View (Gordley, Vomacka, Strohecker, Kembel), 3:19.81.

Discus — 1. Silvanic, Palmer Ridge, 158-07; 2. Distel, Montrose, 158-04; 3. Sipes, Mountain View, 158-02; 4. Knechtel, Silver Creek, 157-06.

Pole vault — 1. Salgado, Mountain View, 14-08; 2.Emmons, Mountain View, 14-08; 3. Hollingsworth, Discovery Canyon, 14-05; 5. Carmichael, Skyline, 13-02; t-9. Hansen, Erie, 13-02; 16. Leech, Silver Creek, 11-08.

3A

Team scores — 1. Lutheran 137, 2. Platte Valley 65, 3. Sterling 57, 4. Eaton 47, 5. Salida 44, 6. Manitou Springs 42, 7. Gunnison 33, 8. Frontier Academy 32, 9. Lamar 29, 10. Strasburg 26, 17. Jefferson Academy 15.

100 meter dash — 1. Harris, Lutheran, 10.97; 2. Gregory, Eaton, 11.23; 3. Abarca, Aspen, 11.34.

200 dash — 1. Harris, Lutheran, 21.89; 2. Gregory, Eaton, 22.14; 3. Abarca, Aspen, 22.23.

400 dash — 1. Abarca, Aspen, 48.54; 2. Keul, Manitou Springs, 48.66; 3. Gregory, Eaton, 48.92.

1,600 run — 1. Stack, Salida, 4:21.43; 2. Butler, SkyView Academy, 4:21.44; 3. Wiens, Gunnison, 4:27.60; 12. Van Cleeve, Jefferson Academy, 4:37.81.

110 hurdles — 1. Hanson, Lutheran, 14.68; 2. Corliss, Platte Valley, 14.86; 3. Rummell, Colorado Springs Christian, 15.14.

300 hurdles — 1. Roberts, Salida, 39.08; 2. Hanson, Lutheran, 40.13; 3. Starman, Strasburg, 40.57.

400 relay — 1. Lutheran (Arkell, Tomko, Harris, Hall), 43.27; 2. Platte Valley (Wert, Hoffman, Waite, Prescott), 44.06; 3. Coal Ridge (Graf, Valentin, Bencomo, Nelson), 44.20; 7. Jefferson Academy (Jaramillo, Shears, Barlow, Cook), 45.17.

1,600 relay — 1. Manitou Springs (Plackis, Rodholm, Coop, Keul), 3:21.46; 2. Platte Valley (Prescott, Waite, Bunting, Hoffman), 3:24.81; 3. Vanguard (Gard, Hatton, Gray, Simons), 3:27.20.

Long jump — 1. Roberts, Salida, 22-04.25; 2. Rummell, Colorado Springs Christian, 21-07.50; 3. Thoman, Ridge View, 21-05.50; 16. Thimsen, Jefferson Academy, 19-08.00.

High jump — 1. Germain, Roaring Fork, 6-05; 2. Goldhammer, Lutheran, 6-05; 3. Chavez, Sterling, 6-01.

2A

Team scores — 1. Cedaredge 98, 2. Resurrection Christian 85, 3. Lyons 63, 4. Sedgwick County 39.50, 5. John Mall 39, 6. Sanford 38.50, 7. Ellicott 37, 8. Paonia 35, 9. Wiggins 33, 10. Vail Christian 30,.

100 meter dash — 1. Ward, Resurrection Christian, 11.37; 2. Urwiller, Dayspring Christian, 11.66; 3. Vargas, Ellicott, 11.70; 9. George, Lyons, 12.37.

200 dash — 1. Ward, Resurrection Christian, 22.56; 2. Hillman, Paonia, 22.79; 3. Vargas, Ellicott, 22.90.

400 dash — 1. Anderson, Resurrection Christian, 49.59; 2. Finegan, Wiggins, 49.61; 3. Klaseen, Cedaredge, 50.52.

1,600 run — 1. Roberts, Lyons, 4:19.54; 2. Kelley, Soroco, 4:23.92; 3. Pence, Vail Christian, 4:28.71; 7. Such, Lyons, 4:37.25.

110 hurdles — 1. Gates, Cedaredge, 15.79; 2. Davis, Byers, 16.26; 3. Yates, Hoehne, 16.35.

300 hurdles — 1. Gates, Cedaredge, 40.62; 2. Yates, Hoehne, 41.75; 3. Roths, Burlington, 42.26.

400 relay — 1. Resurerction Christian (Stahla, Taylor, Anderson, Ward), 44.02; 2. Cedaredge (Badding, Grant, Cooper, Swoffer), 44.43; 3. Ellicott (Stewart, Seery, Hayes, Vargas), 44.50.

1,600 relay — 1. Resurrection Christian (Stahla, Stevenson, Ward, Anderson), 3:25.11; 2. Cedaredge (Gates, Bre. Klaseen, Cooper, Bry. Klaseen), 3:29.52; 3. Sanford (Lenz, McDaniel, Canty, Chavez), 3:33.91.

High jump — 1. Gates, Cedaredge, 6-06; 2. Noyes, Rangely, 6-05; 3. Chrisman, Yuma, 6-02.

1A

Team scores — 1. Heritage Christian 126, 2. Springfield 91, 3. Shining Mountain 55, 4. Eads 54, 5. Lake City Community 40, 6. Cheraw 38, 7. Idalia 37, 8. Arickaree 36, 8. Baca County 36, 10. Flagler 34.

100 meter dash — 1. Klann, Flagler, 11.51; 2. Cherin, Shining Mountain, 11.58; 3. Bearfoot, Cheraw, 11.73.

200 dash — 1. Cherin, Shining Mountain, 22.87; 2. Hutches, Springfield, 23.41; 3. Klann, Flagler, 23.46.

400 dash — 1. Cherin, Shining Mountain, 48.80; 2. Hutches, Springfield, 51.29; 3. Smith, Genoa-Hugo, 51.43.

1,600 run — 1. Duggan, Pawnee, 4:43.55; 2. Borchers, Lake City Community, 4:45.46; 3. Bowsher, Heritage Christian, 4:53.59.

110 hurdles — 1. Fletcher, North Park, 15.82; 2. Weisenhorn, Holly, 16.52; 3. Haddock, Springfield, 16.59.

300 hurdles — 1. Turner, Eads, 41.45; 2. Bearfoot, Cheraw, 41.62; 3. Knutson, Genoa-Hugo, 42.31.

400 relay — 1. Cheraw (Bremer, Headrick, Trujillo, Bearfoot), 44.57; 2. Heritage Christian (Wagner, Wickstrom, Lee, James), 45.33; 3. Flagler (Reece, Santala, K. Klann, C. Klann), 45.47.

1,600 relay — 1. Heriage Christian (Wagner, Wickstrom, Lee, Motschall), 3:35.13; 2. Eads (Turner, Randel, Parker, Dixon), 3:35.82; 3. North Park (Pizana, Brown, Martin, Fletcher), 3:39.83.

High jump — 1. Beckett, McClave, 6-03; 2. McCaffrey, Arickaree, 6-01; 3. Fisher, Springfield, 6-01.

Pole vault — 1. Goble, Otis, 11-06; 2.Harmon, Pikes Peak, 10-09; 3. Schaffert, Otis, 10-06; 5. Colvin, Shining Mountain, 9-06; 7. Hill, Shining Mountain, 9-00.


Girls track and field

At Jefferson County Stadium

5A

Team scores — 1. Fort Collins 81, 2. Arapahoe 69, 3. Cherokee Trail 68, 4. Rocky Mountain 55.50, 5. Denver East 54, 6. Grandview 53, 7. Horizon 30, 8. Mountain Range 28, 98. Pine Creek 28, 10. Loveland 27, 14. Fairview 21, 16. Monarch 19, 39. Broomfield 3, 40. Boulder 2.

100 meter dash — 1. Minor, Denver East, 11.83; 2. Onyenwere, Grandview, 12.09; 3. Lewis, Rangeview, 12.23; 8. Chase, Broomfield, 12.56.

200 dash — 1. Minor, Denver East, 23.53; 2. Hall, Arapahoe, 24.36; 3. Onyenwere, Grandview, 24.39.

400 dash — 1. Minor, Denver East, 52.50; 2. Hall, Arapahoe, 53.35; 3. Baron, Pine Creek, 54.19; 9. Chase, Broomfield, 56.75.

1,600 run — 1. 1. Oakley, Grandview, 4:58.47; 2. Mooney, Horizon, 5:04.23; 3. Gregory, Fort Collins, 5:06.90; 7. Bent, Monarch, 5:11.95; 11. Mitchem, Broomfield, 5:18.53; 13. Gonzales, Broomfield, 5:19.18.

100 hurdles — 1. Sloan, Rock Canyon, 13.46; 2. Gilbertson, Mountain Range, 13.90; 3. Gomez, Brighton, 14.19.

300 hurdles — 1. Sloan, Rock Canyon, 41.24; 2. Gilbertson, Mountain Range, 43.50; 3. Davis, Regis Jesuit, 43.68.

400 relay — 1. Cherokee Trail (Paris, Watson, Holland, Larkin), 47.19; 2. Denver East (Watkins, Algee, Minor, Gartrell), 47.23; 3. Regis Jesuit (Hysaw, Hummel, Davis, Carmen), 48.56.

1,600 relay — Arapahoe (A. Hall, Slack, J. Hall, Marizza), 3:46.70; 2. Fort Collins (Chesson, Layne, Schulte, Alaimo), 3:52.19; 3. Cherokee Trail (Ashby, Penney, Holland, Harrison), 3:52.85; 7. Fairview (Freeman, Haggans, Houghton, Preigh), 3:56.66

Triple jump — 1. Larkin, Cherokee Trail, 39-08.25; 2. Ashby, Cherokee Trail, 37-07.00; 3. Gomez, Brighton, 37-00.00; 11. Hopkins, Fairview, 35.03.00; 16. Schmis, Fairview, 33-10.25.

Shot put — 1. McDonald, Rocky Mountain, 40-08.50; 2. Vigil, Highlands Ranch, 40-06.50; 3. Dern, Fort Collins, 39-07.00; 11. Fankell, Broomfield, 34-05.25.

4A

Team scores — 1. Classical Academy 84.50; 2. Air Academy 64.50; 3. Niwot 58; 4. Valor Christian 54; 5. Discovery Canyon 47; 6. Green Mountain 38; 7. Cheyenne Mountain 34; 8. Widefield 32; 9. Vista Peak 30; 10. D'Evelyn 29; 15. Skyline 23; 22. Silver Creek 14.5; 27. Mead 9; 29. Longmont 8.5; 39. Erie 3

100 meter dash — 1. Gale, Discovery Canyon, 12.21; 2. Evans, Vista Peak, 12.33; 3. York, Thomas Jefferson, 12.33.

200 dash — 1. Gale, Discovery Canyon, 24.19; 2. Evans, Vista Peak, 25.02; 3. Valenzuela, Classical Academy, 25.54.

400 dash — 1. Gale, Discovery Canyon, 53.72; 2. Steele, Classical Academy, 55.66; 3. Ramsay, Summit, 56.26; 4. Fidelak, Niwot, 57.27; 7. Glynn, Mead, 57.94.

1,600 run — 1. Rainsberger, Air Academy, 4:45.27; 2. Reed, D'Evelyn, 5:00.83; 3. Capek, Palmer Ridge, 5:09.28; 15. Rogers, Centaurus, 5:38.39; 18. Manes, Longmont, 5:43.32.

100 hurdles — 1. Buckhaults, Canon City, 14.90; 2. Carroll, Niwot, 15.17; 3. Sharon, Green Mountain, 15.22; 9. Osborn, Skyline, 15.85.

300 hurdles — 1. Sharon, Green Mountain, 44.49; 2. Fidelak, Niwot, 45.16; 3. Menegatti, Pueblo West, 45.22; 4. Fetters, Niwot, 45.55; 5. Glynn, Mead, 46.31.

400 relay — 1. Valor Christian (Tesone, MacCagnan, Grimes, Boade), 48.35; 2. Classical Academy (Johns, Zielinski, Frieden, Valenzuela), 48.60; 3. Widefield (Thomas, Johnson, Moore, Scott), 49.28; 9. Niwot (Carroll, Jenkins, Grant, Fidelak), 50.26.

1,600 relay — 1. Classical Aacdemy (Johns, Ambuul, Zielinski, Frieden), 3:52.10; 2. Niwot (Fetters, Fidelak, C. Gillett, M. Gillett), 3:54.75; 3. Valor Christian (Lopez, Waters, MacCagnan, Tesone), 3:55.19; 9. Mead (Postle, Lee, Glynn), 4:04.13.

Discus — 1. Valdez, Mountain View, 148-06; 2.Lockhart, Delta, 143-03; 3. Prater, Widefield, 142-04.

Pole vault — 1. A. Willis, Classical Academy, 13-04; 2. E. Willis, Classical Academy, 11-11; 3. Spitz, Berthoud, 11-11; 4. Hellenberg, Skyline, 11-02; t-5. Gray, Silver Creek, 10-08.

3A

Team scores — 1. Eaton 107.50, 2. Moffat County 88, 3. Peak to Peak 70, 4. Sterling 50.50, 5. University 47, 6. Coal Ridge 46, 7. Platte Valley 45, 8. Faith Christian 42, 9. Lutheran 34, 10. Estes Park 33, 24. Jefferson Academy 8

100 meter dash — 1. Pinnt, Moffat County, 12.22; 2. Morrow, University, 13.03; 3. Hernandez, Moffat County, 13.17; 9. Lewis, Jefferson Academy, 13.65.

200 dash — 1. Pinnt, Moffat County, 24.77; 2. Yocum, Faith Christian, 25.44; 3. Morrow, University, 26.21.

400 dash — 1. Pinnt, Moffat County, 55.01; 2. Yocum, Faith Christian, 56.55; 3. Lockey, Eaton, 59.83.

1,600 run — 1. Shults, Peak to Peak, 5:08.09; 2. McConnell, Peak to Peak, 5:12.37; 3. Mattern, James Irwin, 5:16.02; 7. Bradfield, Peak to Peak, 5:22.81; 17. Triem, Peak to Peak, 5:52.16.

100 hurdles — 1. Yocum, Faith Christian, 14.57; 2. Bowles, Coal Ridge, 15.22; 3. Finn, Manitou Springs, 15.24.

300 hurdles — 1. Yocum, Faith Christian, 44.15; 2. Beach, Platte Valley, 45.26; 3. Bowles, Coal Ridge, 46.12; 7. O'Donnell, Jefferson Academy, 49.02.

400 relay — 1. Moffat County (Samuelson, Q. Pinnt, Shaffer, K. Pinnt), 50.03; 2. Coal Ridge (Winkler, Bowles, Wright, Kotz), 50.30; 3. Eaton (Sabatino, Hauer, Rexius, Hodgson), 50.37.

1,600 relay — 1. Colorado Springs Christian (Abbott, Ridgway, Skrastins, Thompson), 4:05.98; 2. Alamosa (Rodriguez, T. Sowards, E. Sowards, Heminger), 4:06.25; 3. Lutheran (Darnell, Streib, Dyson, Barone), 4:06.96.

Long jump — 1. Chavez, Sterling, 17-07.00; 2. Moya, University, 16-08.75; 3. Vallejos, Lamar, 16-07.50.

Shot put — 1. Sieg, Eaton, 45-05.00; 2. Anderson, Peak to Peak, 39-07.00; 3. Bender, Lamar, 39-03.00.

2A

Team scores — 1. Paonia 139, 2. Wray 76, 3. Cedaredge 62, 4. Telluride 57, 5. Lyons 45.50, 6. Caliche 43, 7. Yuma 41, 8. Highland 40, 9. Wiggins 39, 10. Hotchkiss 34, 37. Nederland 1.

100 meter dash — 1. Zink, Caliche, 12.74; 2. Himmel, Highland, 12.99; 3. Fuchs, Calhan, 12.99.

200 dash — 1. Himmel, Highland, 25.69; 2. Fuchs, Calhan, 25.79; 3. Zink, Caliche, 26.13.

400 dash — 1. Deering, Kiowa, 58.76; 2. Parsons, Hotchkiss, 58.98; 3. Van Vleet, Paonia, 59.06.

1,600 run — 1. Gaylord, Telluride, 5:16.06; 2. Tucker, Lyons, 5:19.15; 3. Ordonez, Telluride, 5:22.59; 4. Udovich, Lyons, 5:22.74.

100 hurdles — 1. Lambrecht, Caliche, 16.37; 2. Ham, Custer County, 16.47; 3. Haynes, Crowley County, 16.89.

300 hurdles — 1. Valko, Wray, 46.56; 2. Van Vleet, Paonia, 46.56; 3. Ham, Custer County, 48.29.

400 relay — 1. Cedaredge (Jenkins, Dale, Henderson, McHugh), 50.11; 2. Wiggins (Boyer, Veeman, Jordan, Harris), 51.49; 3. Paonia (Rapke, Pieper, Eaton, Woods), 51.64.

1,600 relay — 1. Paonia (B. Van Vleet, Rapke, Woods, A. Van Vleet), 4:05.20; 2. Hotchkiss (Schelle, Anderson, Tamayo, Parsons), 4:07.20; 3. Wray (Beckman, Mooney, Danforth, Valko), 4:08.35.

Triple jump — 1. Godsey, Wray, 36-01.75; 2. Henderson, Cedaredge, 35-07.00; 3. Palmer, Paonia, 35-03.00.

Discus — 1. Berry, Burlington, 131-05; 2. Carsten, Paonia, 122-07; 3. Lenz, Wray, 119-11.

1A

Team scores — 1. Heritage Christian 121, 2. Springfield 69.50, 3. Baca County 69, 4. Sangre de Cristo 53, 5. Shining Mountain 52, 6. Wiley 43, 6. Eads 43, 8. Kim 40, 9. Lake City Community 37, 10. Fleming 35..

100 meter dash — 1. Mason, Kim, 12.52; 2. Storey, Sangre de Cristo, 13.11; 3. Largent, DeBeque, 13.24.

200 dash — 1. Mason, Kim, 25.81; 2. Lasley, Springfield, 27.07; 3. Lindo, Wiley, 27.30.

400 dash — 1. Lasley, Springfield, 1:00.37; 2. Carwin, Baca County, 1:01.24; 3. Levine, Lake City Community, 1:01.49.

1,600 run — 1. Rairdon, Heritage Christian, 5:36.23; 2. Wagner, Heritage Christian, 5:44.52; 3. Leuchten, Shining Mountain, 5:45.15; 4. Schaefer, Shining Mountain, 5:45.37.

100 hurdles — 1. Tate, Baca County, 16.99; 2. Holden, Granada, 17.27; 3. Logan, Wiley, 18.07.

300 hurdles — 1. Holden, Granada, 49.06; 2. Rairdon, Heritage Christian, 50.15; 3. Wood, Baca County, 50.93.

400 relay — 1. Kim (Nittler, Goode, Yergert, Mason), 52.48; 2. Wiley (States, Burk, Rossi, Lindo), 53.32; 3. Springfield (Loflin, Reed, Alberti, Rau), 53.38.

1,600 relay — 1. Fleming (Chintala, Lengfelder, Cockroft, Johnson), 4:19.91; 2. Springfield (Alberti, Reed, Westphal, Shettron), 4:24.39; 3. Baca County (Cook, Wood, Fritzler, Carwin), 4:24.62.

Long jump — 1. Storey, Sangre de Cristo, 17-06.50; 2. Miller, Briggsdale, 16-02.75; 3. Weaver, Heritage Christian, 16-01.50.