Boys track and field

At Jeffco Stadium

5A

3,200 run — 1. Raymond, Poudre, 9:25.21; 2. Davidson, Regis Jesuit, 9:27.51; 3. Smith, Mountain Vista, 9:30.50; 9. Mitchem, Broomfield, 9:50.31; 10. Durney, Broomfield, 9:52.53.

3,200 relay — 1. Monarch (Green, Hogan, Dixon, Litoff), 7:51.57; 2. Boulder (E. Fournier, Hornung, I. Fournier, Primozich), 7:53.97; 3. Mountain Vista (Foster, Dillon, Currie, Gleeson), 7:57.50; 8. Broomfield (Mitchem, Croell, Kaiser, Schoep), 8:06.38

Long jump — 1. Cunningham, Highlands Ranch, 22-09.75; 2. Williams, Pomona, 22-09.50; 3. Walker, Rangeview, 22-06.25; 12. Williams, Broomfield, 20-10.00.

High jump — 1. Campbell, Regis Jesuit, 6-09; 2. Thornton, Cherokee Trail, 6-09; 3. Obinnah, Grandview, 6-06; 7. Williams, Broomfield, 6-02..

Discus — 1. Condill, Chaparral, 157-03; 2.Wibbels, Pine Creek, 152.08; 3. Ritter, Ralston Valley, 148-09; 16. Betty, Broomfield, 129-00.

Pole vault — 1. Roberts, Cherry Creek, 15-10; 2.Manson, Monarch, 15-07; 3. Butte, Chaparral, 15-04; t-4. Rowan, Monarch, 14-07; 7. Chance, Fairview, 14-07; 16. Chen, Monarch, 12-07.


4A

3,200 relay — 1. Durango (Steinberg, Chandler, Millett, Moenning), 7:53.60; 2. Palmer Ridge (Lester, Espinoza, Cox, Pappas), 7:54.37; 3. Montrose (Hawkins, Graff, Ruiz-Diaz, Meek), 8:01.44; 13. Mead (Weis, Heredia, Higgins, Myers), 8:17.89; 14. Holy Family (Hren, Price, Bartlett, Larson), 8:19.54.

Triple jump — 1. Peters, Vista Ridge, 46-11.50; 2. Kimber, Pueblo South, 46-07.00; 3. Michel, Vista Ridge, 46-03.00 13. Ahern, Longmont, 41.05.75.

Shot put — 1. Bertles, Classical Academy, 53-02.75; 2. Gordon, Pueblo Central, 52-07.50; 3. Reinkensmeyer, Valor Christian, 50-11.50; 16. Knechtel, Silver Creek, 44-11.00.

3A

3,200 run — 1. Butler, SkyView Academy, 9:22.27; 2. Stack, Salida, 9:30.60; 3. Davis, Frontier Academy, 9:44.30; 18. Ries, Peak to Peak, 10:44.93 .

3,200 relay — 1. Alamosa (Delacerda, Jackson, Palmer, Martinez), 8:11.81; 2. Vanguard (Hatton, Kelling, Morgan, Gard), 8:13.16; 3. Lutheran (Thompson, Runco, Miller, Beyene), 8:18.35; 12. Jefferson Academy (Shears, Mueller, Moore, Van Cleave), 8:36.35.

Triple jump — 1. Hall, Lutheran, 48-01.75; 2. Rigsby, Grand Valley, 44-07.25; 3. Thimsen, Jefferson Academy, 43-03.50.

Discus — 1. Dawson, Lutheran, 173-01; 2.Joens, Platte Valley, 165-00; 3. Hildebrandt, Mofft County, 146-11.

Pole vault — 1. Zimmerman, Sterling, 14-06; 2.Hopkinson, University, 14-03; 3. Mayes, Liberty Common, 14-00.


2A

3,200 relay — 1. Mancos (Hernandez, Kearns, McKie, Paschal), 8:19.01; 2. Byers (Lindgren, Dean, Linnebur, Lindgren), 8:20.28; 3. Lyons (Cross, Jonjak-plahn, Such, Roberts), 8:22.03.

Long jump — 1. Mikelson, Sedgwick County, 21-10.50; 2. Zupancic, Rya, 21-09.75; 3. Fick, Resurrection Christian, 20-10.00; .

Shot put — 1. Quintana, John Mall, 54-02; 2. Gribble, Fowler, 49-00.50; 3. Vigil, John Mall, 48-04.75.


1A

3,200 run — 1. Gilliland, Heritage Christian, 10:30.34; 2. Borchers, Lake City Community, 10:35.36; 3. Crane, Baca County, 10:36.91; 9. Saliman, Shining Mountain, 11:22.08; 10. Kearney, Shining Mountain, 11:31.67.

Long jump — 1. Klann, Flagler, 21-11.75; 2. Dixon, Eads, 20-09.25; 3. Stellingwerf, Heritage Christian, 20-09.25.

Shot put — 1. Borunda, Springfield, 44-06.00; 2. Tate, Springfield, 43-03.25; 3. Young, Kit Carson, 42-10.00; 9. Moser, Shining Mountain, 39-05.75.


Girls track and field

At Jeffco Stadium

5A

3,200 run — 1. Oakley, Grandview, 10:33.16; 2. Mooney, Horizon, 11:09.34; 3. Mann, Liberty, 11:11.60; 5. Bent, Monarch, 11:15.36; 8. Burgess, Boulder, 11:24.16; 9. Lookner, Monarch, 11:26.36; 10. Mitchem, Broomfield, 11:27.28; 11. Gonzales, Broomfield, 11:40.56.

3,200 relay — 1. Cherry Creek (Swartz, McCurdy, Johnson, Peterson), 9:23.64; 2. Fairview (King, Kunz, Preigh, Freeman), 9:25.23; 3. Rocky Mountain (Naddy, Schlepp, Doner, Sharpe), 9:29.37; 14. Broomfield (Valdez, Mitchem, Kort, Thompson), 9:55.01; 15. Monarch (Bent, Lookner, Moore, Hogan), 9:57.76; 17. Boulder (Burgess, Worthy, Geer, Neugeboren), 10:08.20.

Long jump — 1. Koopman, Fort Collins, 19-05.00; 2. Gomez, Brighton, 18-00.00; 3. Larkin, Cherokee Trail, 17-09.00; 16. Schmid, Fairview, 16-01.25.

Discus — 1. Coleman, Fountain-Fort Carson, 145-09; 2.McDonald, Rocky Mountain, 141-07; 3. Olson, Doherty, 135-04; .

Pole vault — 1. Woest, Fossil Ridge, 12-02; 2.Paxton, Cherry Creek, 11-04; 3. Thornton, Rocky Mountain, 11-04; 6. Arant, Fairview, 10-10; 7. Liles, Monarch, 10-10.


4A

3,200 relay — 1. Air Academy (Wiitala, Hamilton, Mettler, Rainsberger), 9:14.28; 2. Niwot (Gillett, McCaffrey, Cranny, Smith), 9:32.85; 3. Canon City (Lee, K. Till, E. Till, Enderle), 9:33.81; 12. Centaurus (Moline, Gover, Calvo, Rogers), 9:48.21; 14. Mead (Martin, Lee, Bell, Maeda), 9:49.89.

Triple jump — 1. Hellenberg, Skyline, 36-08.00; 2. Strong, Berthoud, 36-04.50; 3. Hall, Discovery Canyon, 35-10.50; 4. Wetterstrom, Longmont, 35-08.00; 7. Carroll, Niwot, 34-11.50; 15. Jenkins, Niwot, 33-10.00.

High jump — 1. Anderson, Silver Creek, 5-07; 2. Wayne, Cheyenne Mountain, 5-06; 3. McOuat, Windsor, 5-05; t-6. McCain, Longmont, 5-01; 10. Falk, Niwot, 5-01; t-13. Aragon, Frederick, 4-11; t-13. Wetterstrom, Longmont, 4-11; t-13. Osborn, Skyline, 4-11.

Shot put — 1. Lockhart, Delta, 41-04.25; 2. Valdez, Mountain View, 39-03.25; 3. Prater, Widefield, 37-10.00; 11. Painter, Skyline, 34.10-25; 12. Wyatt, Frederick, 34-08.00; 13. Wetterstrom, Longmont, 33-10.50.


3A

3,200 run — 1. Tomasula-martin, Estes Park, 11:16.78; 2. Shults, Peak to Peak, 11:25.16; 3. Schaffer, Kent Denver, 11:35.44; 9. Archuleta, Jefferson Academy, 12:23.35; 12. Oveson, Peak to Peak, 12:36.06.

3,200 relay — 1. Peak to Peak (Shults, Oveson, Hamerly, McConnell), 9:47.71; 2. County (Shaffer, Carmer, Dillfine, Duzik), 9:59.32; 3. Eaton (Lovell, Brandley, Hays, Willadsen), 10.02.79; 16. Jefferson Academy (Holland, Reisdorf, Archuleta, Tillapaugh), 10:56.87 .


2A

3,200 relay — 1. Paonia (Meilner, Lightfoot, Rapke, Hillman), 9:47.04; 2. Hotchkiss (Anderson, Schelle, Tamayo), 9:49.20; 3. Telluride (Evans, Fahnestock, Ordonez, Gaylord), 9:51.94; 4. Lyons (Seifert, Udovich, Barone, Tucker), 10:02.93.

High jump — 1. Van Vleet, Paonia, 5-04; 2. Henderson, Cedaredge, 5-03; 3. Walton, Hoehne, 5-02.


1A

3,200 run — 1. Ra. Rairdon, Heritage Christian, 12:16.48; 2. Re. Rairdon, Heritage Christain, 12:24.30; 3. Schaefer, Shining Mountain, 12:46.31; 5. Leuchten, Shining Mountain, 13:00.27.

Discus — 1. McKinley, Sangre de Cristo, 131-06; 2.Lenox, Eads, 124-06; 3. Smith, Eads, 118-08.

Pole vault — 1. Schaffert, Otis, 9-10; 2.Weyerman, Idalia, 8-10; 3. Kuntz, Otia, 8-07; 4. Flandrick, Shining Mountain, 8-01; 5. Shore, Shining Mountain, 7-07.