MONDAY, FEBRUARY 15

Boys basketball — Boulder at Arvada West, 7 p.m.

 

TUESDAY, FEBRUARY 16

Boys basketball — Longmont at Greeley Central, 6:30 p.m.; Frederick at Erie, 7:30 p.m.; Windsor at Mead, 6:30 p.m.; Fort Collins at Broomfield, 6:30 p.m.; Denver Christian at Lyons, 7 p.m.; Greeley West at Monarch, 6:30 p.m.; Skyline at Roosevelt, 6:30 p.m.; Roosevelt at Skyline, 6:30 p.m.; Holy Family at Berthoud, 6:30 p.m.; Highland at Dawson, 6:30 p.m.; Thompson Valley at Silver Creek, 6:30 p.m.; Front Range Baptist at Faith Baptist, 7:30 p.m.; Fairview at Fossil Ridge, 6:30 p.m.; Legacy at Rocky Mountain, 6:30 p.m.; Jim Elliot Christian at Shining Mountain, 7 p.m.

Girls basketball — Greeley Central at Longmont, 6:30 p.m.; Frederick at Erie, 5:30 p.m.; Mead at Windsor, 6:30 p.m.; Broomfield at Fort Collins, 6:30 p.m.; Denver Christian at Lyons, 5:30 p.m.; Monarch at Greeley West, 6:30 p.m.; Berthoud at Holy Family, 7 p.m.; Highland at Dawson, 5 p.m.; Silver Creek at Thompson Valley, 7 p.m.; Fossil Ridge at Fairview, 6:30 p.m.; Front Range Baptist at Faith Baptist, 6 p.m.; Kent Denver at Jefferson Academy, 7 p.m.; Peak to Peak at Lutheran, 7 p.m.; Rocky Mountain at Legacy, 6:30 p.m.; Jim Elliot Christian at Shining Mountain, 5:30 p.m.

 

WEDNESDAY, FEBRUARY 17

Boys basketball — Niwot at Centaurus, 6:30 p.m.; Jefferson Academy at Kent Denver, 7 p.m.

Girls basketball — Niwot at Centaurus, 5 p.m.

 

THURSDAY, FEBRUARY 18

Boys basketball — Silver Creek at Longmont, 6:30 p.m.; Fossil Ridge at Boulder, 6:30 p.m.; Broomfield at Legacy, 6:30 p.m.; Mountain Range at Monarch, 6:30 p.m.; Windsor at Holy Family, 7 p.m.; Dawson at Byers, 6:30 p.m.; Rocky Mountain at Fairview, 6:30 p.m.; Lutheran at Peak to Peak, 7 p.m.

Girls basketball — Silver Creek at Longmont, 5 p.m.; Boulder at Fossil Ridge, 6:30 p.m.; Legacy at Broomfield, 6:30 p.m.; Monarch at Mountain Range, 6:30 p.m.; Holy Family at Windsor, 6:30 p.m.; Dawson at Byers, 5 p.m.; Fairview at Rocky Mountain, 6:30 p.m.

Wrestling — State tournament (Pepsi Center):

4A/5A: Preliminaries 7:15 p.m.

2A/3A: Preliminaries 3 p.m.

 

FRIDAY, FEBRUARY 19

Boys basketball — Northridge at Niwot, 6:30 p.m.; Frederick at Skyline, 7 p.m.; Erie at Roosevelt, 6:30 p.m.; Mead at Berthoud, 7 p.m.; Union Colony at Dawson, 5 p.m.; Weldon Valley at Faith Baptist, 7:30 p.m.; Liberty Commons at Longmont Christian, 7:30 p.m.; Mountain View at Centaurus, 6:30 p.m.

Girls basketball — Niwot at Northridge, 6:30 p.m.; Frederick at Skyline, 5:30 p.m.; Roosevelt at Erie, 6:30 p.m.; Mead at Berthoud, 5:30 p.m.; Liberty Commons at Longmont Christian, 6 p.m.; Mountain View at Centaurus, 6:30 p.m.; Weldon Valley at Faith Baptist, 6 p.m.

Wrestling — State Tournament (Pepsi Center)

4A/5A Championship quarterfinals, 12:45 p.m., first round consolation immediately following; Second round consolation 7:15 p.m.; Semifinals 7:15 p.m.

2A/3A: Championship quarterfinals, 10 a.m., first round consolation immediately following; Second round consolation 5:45 p.m.; Semifinals 7:15 p.m.

Hockey — Standley Lake at Monarch (at Boulder Valley Ice), 7:30 p.m.

 

 

SATURDAY, FEBRUARY 20

Wrestling — State Tournament (Pepsi Center)

4A/5A: Third round consolation, 12 p.m., semifinal consolation immediately following; Fifth place, 2:30 p.m., third place immediately following; Parade of Champions, 6:30 p.m.

2A/3A: Third round consolation, 12 p.m., semifinal consolation immediately following; Fifth place, 2 p.m., third place immediately following; Parade of Champions, 6:30 p.m.

Hockey — Castle View at Monarch (at Boulder Valley Ice), 4:20 p.m.

 

Follow us on Twitter: twitter.com/BoCoPreps