Football

Class 5A

First round (in bracket order)

(1) Valor Christian 35, (16) Chaparral 7

(9) Lakewood at (8) Grandview, Saturday, 12 p.m.

(4) Pomona 68, (13) Poudre 27

(5) Fairview 55, (12) Arvada West 21

(3) Columbine 45, (14) Highlands Ranch 14

(6) Regis Jesuit 17, (11) Mullen 10

(7) Cherry Creek 34, (10) Ralston Valley 21

(2) Eaglecrest 35, (15) Fountain-Fort Carson 14

Class 4A

First round (in bracket order)

(1) Pine Creek 34, (16) Golden 0

(9) Monarch at (8) Rampart, Saturday, 1 p.m.

(13) Standley Lake at (4) Pueblo West, Saturday, 1 p.m.

(5) Chatfield 61, (12) Skyline 22

(14) Vista Ridge at (3) Fruita Monument, Saturday, 1 p.m.

(11) Montrose at (6) Pueblo South, Saturday, 1 p.m.

(7) Loveland 31, (10) Ponderosa 6

(15) Broomfield at (2) Windsor, Saturday, 1 p.m.

Class 3A

First round (in bracket order)

(16) Harrison at (1) Mead, Saturday, 1 p.m.

(8) Longmont 36, (9) Skyview 12

(13) Durango 49, (4) Canon City 21

(5) Erie 22, (12) Pueblo East 21

(14) Thomas Jefferson at (3) Roosevelt, Saturday, 1 p.m.

(6) Palisade 27, (11) Discovery Canyon 7

(10) Rifle at (7) Evergreen, Saturday, 1 p.m.

(2) Palmer Ridge 48, (15) Berthoud 13


Advertisement

Volleyball

Class 4A

Pool 1

(1) Lewis-Palmer 3, (12) Mullen 0

(1) Lewis-Palmer 3, (8) Roosevelt 0

Lewis-Palmer advances to semifinals

Pool 2

(2) Valor Christian 3, (11) Cheyenne Mountain 1

(2) Valor Christian 3, (7) Pueblo West 1

Valor Christian advances to semifinals

Pool 3

(3) Holy Family 3, (10) Ponderosa 1

(3) Holy Family 3, (6) D'Evelyn 0

Holy Family advances to semifinals

Pool 4

(4) Niwot 3, (9) Discovery Canyon 1

(4) Niwot 3, (5) Palmer Ridge 1

Niwot advances to semifinals

Semifinals will take place after pool play on Saturday, with finals at 7 p.m.

(1) Lewis-Palmer vs. (4) Niwot

(2) Valor Christian vs. (3) Holy Family

Class 2A

Pool 1

(1) Yuma 3, (12) Dolores 0

(1) Yuma 3, (8) Rangely 0

Yuma advances to semifinals

Pool 2

(11)Simla 3, (2) Swink 0

(7) Meeker 3, (2) Swink 0

Pool 3

(3) Dayspring Christian 3, (10) Wiggins 1

(6) Lyons 3, (3) Dayspring Christian 1

Pool 4

(9) Denver Christian 3, (4) Hoehne 1

(4) Hoehne 3, (5) Fowler 0

Pool play resumes Saturday at 8 a.m., with semifinals following and the final at 7 p.m.

(6) Lyons 3, (3) Dayspring Christian 1

At Denver Coliseum

Dayspring Christian (22-5) 24 20 25 19 Lyons (22-4) 26 25 19 25

Kills — Lyons: Maguire 13, Karsel 11, Leeuwenburgh 10, Christiansen 8, Hall 4, Walker 4.

Blocks — Lyons: Hall 7, Walker 5, Leeuwenburgh 3, Maguire 2.

Assists — Lyons: Christiansen 41, Stevelinck.

Aces — Lyons: Christiansen 5, Leeuwenburgh 2, Goll, Jayne, Stevelinck.

Digs — Lyons: Stevelinck 22, Christiansen 21, Leeuwenburgh 14, Maguire 13, Karsel 6, Jayne 2, Walker 2, Goll, Hall.