Boys track and field

At Jefferson County Stadium

5A

800 run — 1. Raymond, Poudre, 1:51.97; 2. Pflug, Fruita Monument, 1:54.64; 3. Quere, Loveland, 1:56.78; 4. Fournier, Boulder, 1:57.10; 10. Litoff, Monarch, 1:58.76; 12. Primozich, Boulder, 2:01.28; 13. Green, Monarch, 2:01.93.

800 relay — 1. Fountain-Fort Carson (Williams, Farrell, J. Lyon, C. Lyon), 1:25.96; 2. Pomona (Gonzales, Matulik, Eckhardt, Borghi), 1:27.55; 3. Rangeview (McQueen, Walker, DeLeon, Wheaten), 1:28.01; 7. Broomfield (Gordillo, Xiong, Ill, Torres), 1:29.04.


4A

800 run — 1. Moenning, Durango, 1:52.26; 2. Staines, Cheyenne Mountain, 1:52.76; 3. Cannon, Littleton, 1:54.51; 11. Johnson, Erie, 1:56.91; 13. Lee, Silver Creek, 1:58.00.

3,200 run — 1. Meek, Montrose, 9:32.90; 2. Norman, Classical Academy, 9:34.77; 3. Hagen, Air Academy, 9:37.42; 15. Dykema, Silver Creek, 10:13.86.

800 relay — 1. Longmont (Cook, Berger, Goodner, Sullivan), 1:27.04; 2. Mountain View (Kress, N. Kembel, H. Kembel, Stewart), 1:27.19; 3. Canon City (Riva, Hopkins, McCoy, Sullivan), 1:28.93.

Long jump — 1. Stewart, Mountain View, 22-11.00; 2. Michel, Vista Ridge, 22-03.25; 3. Peters, Vista Ridge, 21-06.75; 4. Berger, Longmont, 21-05.50; 6. Myers, Mead,, 20-11.75; 8. Woeste, Niwot, 20-09.00.

High jump — 1. Bejarano, Roosevelt, 6:06.50; 2. Martin, Standley Lake, 6-06.50; 3. Barbee, Pueblo South, 6-05.50.

3A

800 run — 1. Keul, Manitou Springs, 1:55.70; 2. Mayo, La Junta, 1:56.88; 3. Remington, Frontier Academy, 1:58.02; 5. Van Cleave, Jefferson Academy, 1:59.40; 15. Ruble, Peak to Peak, 2:04.31.

800 relay — 1. Lutheran (Harris, Tomko, Arkell, Hall), 1:29.09; 2. Eaton (Waln, Frank, Foss, Gregory), 1:29.37; 3. Manitou Springs (Plackis, Rodholm, Keul, Coop), 1:29.55.

Shot put — 1. Dack, Lutheran, 51-04.00; 2. Joens, Platte Valley, 51-00.50; 3. Ramirez, La Junta, 48-08-75; 16. Grantham, Jefferson Academy, 40-06.50.


2A

800 run — 1. Kelley, Soroco, 1:55.61; 2. Roberts, Lyons, 1:58.08; 3. Paschal, Mancos, 1:58.96.

800 relay — 1. Ellicorr (Stewart, Seery, Hayes, Vargas), 1:32.35; 2. Cedaredge (Grant, Cooper, Klaseen, Swoffer), 1:33.78; 3. Center (Villagomez, Gonzalez, Torrez, Behena), 1:34.31; 6. Lyons (Fell, Cross, Simms, George), 1:34.70.

3,200 relay — 1. Roberts, Lyons, 9:26.17; 2. Taylor, Custer County, 9:49.16; 3. Such, Lyons, 10:00.52; 15. Jonjak-plahn, Lyons, 10:41.07; 18. Milbrath, Lyons, 11:02.38.

Triple jump — 1. Mikelson, Sedgwick County, 44-07.00; 2. Van Vleet, Paonia, 42-05.25; 3. Basey, Lyons, 41-06.00.

Discus — 1. Quintana, John Mall, 173-07; 2.Vigil, John Mall, 162-11; 3. Wohlrabe, Peyton, 146-11.

Pole vault — 1. Daniels, Vail Christian, 15-02; 2.Hinkle, Yuma, 14-11; 3. Boyne, Vail Christian, 14-02; 4. George, Lyons, 13-11; 11. Cross, Lyons, 11-08; 16. Simms, Lyons, 10-02.


1A

800 run — 1. Cherin, Shining Mountain, 1:54.83; 2. Enriquez-Acosta, Idalia, 1:56.08; 3. Borchers, Lake City Community, 2:03.35.

800 relay — 1. Springfield (Thornton, Dukes, Ellis, Hutches), 1:33.77; 2. Eads (Haase, Dixon, Turner, Parker), 1:33.92; 3. Idalia (Anderson, Prather, Bator, Enriquez-Acosta), 1:35.25.

3,200 relay — 1. Lake City Community (Whinnery, Athey, Moore, Borchers), 8:45.86; 2. Heritage Christian (Wagner, Bowsher, Richard, Gilliland), 8:55.12; 3. Baca County (Alvarez, Hebberd, Mi. Crane, Mo. Crane), 8:58.67.

Triple jump — 1. Leoffl;er, Arickaree, 44-03.75; 2. Pickard, Stratton, 42-04.00; 3. Vandenbark, Fleming, 42-03.00.

Discus — 1. Borunda, Springfield, 149-00; 2.Horning, Sangre de Cristo, 144-01; 3. Henderson, Shining Mountain, 130-04.


Girls track and field

At Jefferson Academy Stadium

5A

800 run — 1. Schulte, Fort Collins, 2:11.62; 2. Hume, Dakota Ridge, 2:21.07; 3. Mooney, Horizon, 2:12.43; 4. Freeman, Fairview, 2:12.83; 10. Neugeboren, Boulder, 2:15.65.

800 relay — 1. Cherokee Trail (Ashby, Holland, Paris, Watson), 1:39.71; 2. Arapahoe (Carlson, Slack, Hall, Marizza), 1:41.80; 3. Loveland (Rembao, Bernhardt, Weinmaster, Eder), 1:42.04; 7. Monarch (Santos, Honan, Overcash, Bernard), 1:44.07.

Sprint medley — 1. Arapahoe (Carlson, Cavazos, Slack, Hall), 1:44.28; 2. Denver East (Fey, Gartrell, Algee, Watkins), 1:47.19; 3. Lakewood (Bernabo, Bishop, Emrick, Padilla), 1:48.66; 6. Monarch (Santos, Honan, Overcash, Bernard), 1:49.25

High jump — 1. Hall, Arapahoe, 5-05.50; 2. Kearney, Rampart, 5-03.50; 3. Smith, Coronado, 5-03.50; 10. Betz, Fairview, 4-11.50; 10. Stouffer, Monarch, 4-11.50.


4A

800 run — 1. Rainsberger, Air Academy, 2:09.97; 2. Wiitala, Air Academy, 2:15.46; 3. Reed, D'Evelyn, 2:16.16; 10. Manes, Longmont, 2:19.23.

3,200 run — 1. Rainsberger, Air Academy, 10:23.24; 2. Reed, D'Evelyn, 10:55.50; 3. Capek, Palmer Ridge, 10:59.16; 14. Cranny, Niwot, 11:51.49; 15. Maeda, Mead, 11:52.05.

800 relay — 1. Valor Christian (Boade, MacCagnan, Lopez, Tesone), 1:39.80; 2. Classical Academy (Johns, Zielinski, Frieden, Valenzuela), 1:40.28; 3. Cheyenne Mountain (McCowen, Wayne, Ventimiglia, Moore), 1:41.83.

Sprint medley — 1. Discovery Canyon (Lang, Hall, Ubungen, Gale), 1:44.54; 2. Classical Academy (Johns, Zielinski, A. Frieden, K. Frieden), 1:45.46; 3. Pueblo West (Roumph, Lontine, Meek, Menegatti), 1:48.00; 4. Niwot (Grant, Jenkins, Gillett, Fetters), 1:49.02; 7. Erie (Hahn, Brett, Hogan, Brand), 1:50.15.

Long jump — 1. Evans, Vista Peak, 19-05.25; 2. Wayne, Cheyenne Mountain, 18-05.50; 3. Meek, Pueblo West, 18-03.75; 6. Jenkins, Niwot, 17-03.00; 12. Carroll, Niwot, 16-05.50; 15. Berger, Longmont, 15-11.50; 17. Postle, Mead, 15-10.00.


3A

800 run — 1. McConnell, Peak to Peak, 2:16.02; 2. Mattern, James Irwin, 2:20.57; 3. Tomasula-martin, Estes Park, 2:22.09; 9. Bradfield, Peak to Peak, 2:24.89; 15. Triem, Peak to Peak, 2:28.88; 17. Metzler, Peak to Peak, 2:32.36; 18. Hamerly, Peak to Peak, 2:42.51.

800 relay — 1. Coal Ridge (Winkler, Bowles, Martinez, Kotz), 1:45.01; 2. Platte Valley (Griese, Hill, Reinert, Beach), 1:46.37; 3. Eaton (Sabatino, Hauer, Rexius, Hodgson), 1:47.40; 8. Jefferson Academy (Ballard, O'Donnell, Thimsen, Lewis), 1:49.45.

Sprint medley — 1. Eaton (Sabatino, Knutson, Hodgson, Lockey), 1:49.84; 2. Platte Valley (Griese, Walters, Reinert, Beach), 1:50.04; 3. James Irwin (Adonay, Kapu, Swain, Mattern), 1:50.60.

Triple jump — 1. Chavez, Sterling, 36-11.00; 2. Lockey, Eaton, 36-02.25; 3. Skrastins, Colorado Springs Christian, 35-05.25.

Discus — 1. Sieg, Eaton, 142-10; 2.Murphy, Pagosa Springs, 120-11; 3. Blagg, Sterling, 120-05; 5. Anderson, Peak to Peak, 109-08.

Pole vault — 1. Todd, Estes Park, 10-04; 2. Schumacher, Eaton, 9-10; 3. Peterson, Peak to Peak, 9-10.


2A

800 run — 1. Parsons, Hotchkiss, 2:18.91; 2. Walton, Hoehne, 2:23.39; 3. Gaylord, Telluride, 2:23.40; 5. Tucker, Lyons, 2:24.07; 18. Udovich, Lyons, 2:35.12.

3,200 run — 1. Gaylord, Telluride, 11:24.55; 2. Ordonez, Telluride, 11:40.24; 3. Udovich, Lyons, 11:42.78; 6. Tucker, Lyons, 12:05.78; 13. Davidson, Nederland, 12:35.03; 18. Barone, Lyons, 13:29.80.

800 relay — 1. Paonia (Edmondson, Woods, Pieper, Van Vleet), 1:46.51; 2. Wray (Beckman, Danforth, Mooney, Godsey), 1:47.34; 3. Cedaredge (Jenkins, Dale, Freeman, McHugh), 1:48.28.

Sprint medley — 1. Paonia (Rapke, Pieper, Edmondson, Woods), 1:51.29; 2. Wray (Godsey, Beckman, Walko, Mooney), 1:51.50; 3. Wiggins (Boyer, Weeman, Jordan, Harris), 1:53.70.

Long jump — 1. Van Vleet, Paonia, 18-09.50; 2. Henderson, Cedaredge, 18-01.25; 3. Pieper, Paonia, 17-01.25.

Shot put — 1. Hyke, Cedaredge, 38-06.75; 2. Traphagen, Yuma, 38-01.00; 3. Berry, Burlington, 37-06.00.

Pole vault — 1. Alexander, Vail Christian, 11-09; 2. B. Kuskie, Lyons, 10-02; 3. Smith, Yuma, 9-02; t-8. Fankhouser, Lyons, 8-02; t-10.L. Kuskie, Lyons, 7-08.


1A

800 run — 1. Carwin, Baca County, 2:23.58; 2. Rairdon, Heritage Christian, 2:26.37; 3. Levine, Lake City Community, 2:26.65; 5. Leuchten, Shining Mountain, 2:29.43; 6. Schaefer, Shining Mountain, 2:29.86.

800 relay — 1. Springfield (Rau, Reed, Westphal, Lasley), 1:48.27; 2. Wiley (Prosser, Poteet, Vazquez, Lindo), 1:51.93; 3. La Veta (Coe, Corsentino, Rinker, McCay), 1:53.18.

3,200 relay — 1. Lake City Community (Lawrence, Hall, McClung, Levine), 10:42.79; 2. Baca County (Cook, Jones, Fritzler, Carwin), 10:45.31; 3. Shining Mountain (Claman, Baca, Schaefer, Leuchten), 10:52.51.

Sprint medley — 1. Kim (Nittler, Goode, Yergert, Mason), 1:54.03; 2. Springfield (Loflin, Reed, Rau, Lasley), 1:54.58; 3. Heritage Christian (Gueck, Couch, Pallotto, Weaver), 1:55.31.

Triple jump — 1. Storey, Sangre de Cristo, 33-04.75; 2. Dietz, Arickaree, 33-00.50; 3. Mitchek, Eads, 31-11.50.

High jump — 1. Doyle, Baca County, 5-02; 2. Schaffert, Otis, 4-10; 3. Book, Genoa-Hugo, 4-09.

Shot put — 1. McKinley, Sangre de Cristo, 42-06.00; 2. Graham, Genoa-Hugo, 37-01.00; 3. Lenox, Eads, 34-01.00.