Baseball

Dawson School 5, Resurrection Christian

At 2A District 4 championship game

Resurrection Christian 003 010 0 — 4 12 1

Dawson School 200 102 x — 5 10 2

W — Tanner Fulkerson.

Dawson hitting (ab-r-h-rbi) — Clemente 3-1-3-0, T. Fulkerson 4-3-2-0, Slade 3-1-1-0, Ch. McClellan 3-0-1-0, Feigal 2-0-12, Nannen 3-0-0-0, C. Fulkerson 3-0-1-0, Ca. McClellan 2-0-1-0, Somerville 3-0-0-0. 2B —T. Fulkerson. SB —T. Fulkerson.

Dawson pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Feigal 3-9-3-3-0-0, T. Fulkerson 4-3-1-1-1-5.

Dawson School 12, Lyons 0 (5 innings)

At 2A District 4 semifinal

Lyons 000 00 — 0 2 2

Dawson 452 1x — 12 10 1

W — Slade.

Lyons hitting (ab-r-h-rbi) — Wenande 2-0-0-0, Kelly 2-0-0-0, Bean 2-0-0-0, Lear 2-0-1-0, Simmering 2-0-0-0, Lovato 2-0-0-0, McCain 1-0-0-0, Melani 1-0-1-0, Sanders 1-0-0-0.


Advertisement

Dawson hitting (ab-r-h-rbi) — Clemente 3-1-1-0, T. Fulkerson 3-2-2-0, Slade 4-0-2-2, Dodge 0-2-0-0, M. McClellan 1-2-1-0, Feigal 2-1-0-0, Nannen 1-2-1-1, C. Fulkerson 1-0-0-1, Ca. McClellan 2-1-2-3, Somerville 2-1-1-1. SB —T. Fulkerson, Nannen, Somerville, Dodge, Clemente, Ca. McClellan.

Lyons pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Wenande 1-3-4-4-5-0, Lear 1-4-7-2-4-2, Sanders 2-3-1-1-0-1.

Dawson pitching (ip-h-r-er-bb-so) — Slade 5-2-0-0-0-3.

Girls soccer

Peak to Peak 7, Fountain Valley 0

At Fountain Valley

Peak to Peak 6 1 — 7 
Fountain Valley 0 0 — 0

Goals (assists) — Peak to Peak: Hudson 1st min., Buck (Hazzard) 28th min., Hudson (Buck) 29th min., Buck 31st min., Shepherd, 34th min., Maersk-Moller, 36th min., Pearson (Shepherd).

Goalies (Min-Goals allowed-Saves) — Peak to Peak: Short (40-0-4, Willette 40-0 7).

 

 

Boys swimming

Northern Conference Championships

At Greeley Rec Center

Team scores — Silver Creek 527, Thompson Valley 348, Windsor 335, Estes Park 235, Longmont 195, Mountain View 180, Valley 112, Greeley Central 96, Northridge 7.

200 medley relay — 1. Thompson Valley (Ben Smith, Chris Eddy, Garrett Britt, Liam Gately), 1:42.20*; 2. Windsor, 1:43.68*; 3. Silver Creek, 1:45.07*; 4. Mountain View (Jonathan Zakanycz, Michael Rubba, Aidan Pickering, Kimball Taylor), 1:50.59; 5. Valley, 1:57.21*; 6. Greeley Central, 2:03.14; 7. Estes Park, 2:06.16.

200 freestyle — 1. Lucas Bergeson, SC, 1:50.53*; 2. Blake Sterns, SC, 1:51.03; 3. Lukas Gately, TV, 1:51.23*; 4. Riley Miller, W, 1:52.98*; 5. Britt, TV, 1:54.11*; 6. Reed Charron, TV, 1:57.41*; 7. Kendrick Choong, SC, 1:58.40*; 8. Matt Bries, W, 1:59.08; 9. Jayden Bishop, MV, 2:02.80; 10. Max Bridges, MV, 2:03.67; 14. Alex Gray, MV, 2:10.28.

200 IM — 1. Sam Willett, SC, 1:55.67*; 2. Li. Gately, TV, 1:58.60*; 3. Drake Manuello, GC, 1:58.74*; 4. Eddy, TV, 2:00.39*; 5. Smith, TV, 2:05.29*; 6. Zakanycz, MV, 2:10.72*; 7. Sam Beaudry, SC, 2:11.70*; 8. Justin Krebs, W, 2:12.56*; 9. Pickering, MV, 2:11.47*.

50 freestyle — 1. Noah Jepson, SC, 21.91*; 2. Austin Park, EP, 22.08*; 3. Chris Wingfield, SC, 22.12*; 4. Jack Kisch, TV, 22.58*; 5. Garrett Ludwick, W, 23.41*; 6. Michael Bradley, L, 23.49*; 7. Ysef Nammari, SC, 23.59*; 8. Jeff Borrett, W, 23.87*.

Diving — 1. Jacob Bielmaier, ESP, 499.95*; 2. Brandon Bicknell, TV, 481.40*; 3. Colin Soguero, EP, 468.50; 4. Luke Soguero, EP, 462.65*; 5. Cooper Welsh, L, 430.35*; 6. Ben Willett, SC, 363.70*; 7. Ashtoon Hubert, SC, 341.05*; 8. Dakota Gore, V, 328.75*; 11. Hunter Williams, TV, 301.50*; 15. Liam Whitacre, MV, 247.85.

100 butterfly — 1. Britt, TV, 53.93*; 2. Jepson, SC, 54.07*; 3. Colby Horton, W, 54.44*; 4. Li. Gately, TV, 54.69*; 5. Bergeson, SC, 57.41*; 6. Stephen Maher, L, 59.80*; 7. Justin Warner, L, 59.99*; 8. Garrett Ludwick, W, 1:00.54*; 11. Charron, TV, 1:02.64; 12. Bishop, MV, 1:02.89; 15. Bridges, MV, 1:04.38.

100 freestyle — 1. Park, EP, 48.19*; 2. Wingfield, SC, 48.45*; 3. Bradley, L, 51.90*; 4. Kisch, TV, 52.20*; 5. Nammari, SC, 52.28*; 6. Borrett, W, 52.76*; 7. Chase Schwarz, EP, 53.03*; 8. Rohan Volkmann, SC, 53.23*; 10. Rubba, MV, 53.16*.

500 freestyle — 1. Eddy, TV, 4:44.75*; 2. Miller, W, 4:59.05*; 3. Sterns, SC, 4:59.65*; 4. Michael Vierra, TV, 5:19.03*; 5. Beaudry, SC, 5:20.17*; 6. Ethan Hansbury, W, 5:21.77*; 7. Fries, W, 5:23.85*; 8. Andrew Wu, SC, 5:31.55*; 12. Jake Axelson, TV, 5:53.28; 13. Noah Rydesky, MV, 5:53.69.

200 free relay — 1. Silver Creek, 1:27.59*x; 2. Estes Park, 1:32.60*; 3. Longmont, 1:36.92*; 4. Windsor, 1:37.45*; 5. Valley, 1:41.60*; 6. Mountain View (Bridges, Taylor, Rydesky, Bishop), 1:47.84.

100 backstroke — 1. Horton, W, 56.26*; 2. Lu. Gately, TV, 56.68*; 3. Pickering, MV, 57.63*; 4. Smith, TV, 58.19*; 5. Roland Bailey, SC, 59.12*; 6. Zakanycz, MV, 1:00.43*; 7. Krebs, W, 1:01.00*; 8. Braxton Davis, L, 1:01.96*; 11. Gray, MV, 1:06.38.

100 breaststroke — 1. Willett, SC, 58.88*; 2. Manuello, GC, 1:00.46*; 3. Wingfield, SC, 1:05.13;*; 4. Wu, SC, 1:05.41*; 5. Hansbury, W, 1:07.19*; 6. Henry Crouch, SC, 1:07.60*; 7. Vierra, TV, 1:09.58; 8. Ethan Ragatz, W, 1:10.87; 10. Brendan Eisele, TV, 1:16.31.

400 free relay — 1. Silver Creek, 3:15.87*; 2. Thompson Valley (Smith, Lu. Gately, Kisch, Li. Gately), 3:22.69*; 3. Estes Park, 3:28.67*; 4. Windsor, 3:35.90*; 5. Mountain View (Rubba, Bridges, Zakanycz, Pickering), 3:38.10*; 6. Longmont, 3:40.60*; 7. Valley, 4:39.87*; 8. Greeley Central, 4:57.67.

* — denotes state-qualifying mark

 

Front Range League Championships

At MVHS Aquatic Center

Team scores — Fossil Ridge 1,025, Legacy, 484, Fairview 471, Fort Collins 423, Greeley West 408, Rocky Mountain 394, Loveland 343, Boulder 302, Broomfield 275, Monarch 232, Mountain Range 166, Poudre 85, Horizon 52.

200 medley relay — 1. Fossil Ridge, 1:36.47*; 2. Fort Collins, 1:40.24*; 3. Legacy, 1:40.28*; 4. Fairview, 1:41.03*; 5. Greeley West, 1:41.89*; 6. Boulder, 1:43.31*; 7. Loveland (Brennen Lang, Daniel Turner, Jackson Buyers, Evan Wullink) 1:43.88*; 8. Broomfield, 1:46.13*.

200 freestyle — 1. Austin Crump, B, 1:41.80*; 2. Dragan, FC, 1:45.22*; 3. Gillilan, FR, 1:47.12*; 4. Richard Dauksher, FR, 1:48.14*; 5. Craig Heimark and Lars Worlund, FR, 1:48.21*; 7. Jackson Wuthrich, GW, 1:48.49*; 8. Gregory Allan, Lg, 1:50.74*; 11. Lang, Lv, 1:51.15.*.

200 IM — 1. Danny Kovac, FR, 1:54.62*; 2. Sam Ybarra, FR, 1:59.02*; 3. Nolan Huey, FR, 2:00.06*; 4. Daniel Bradford, Lg, 2:00.80*; 5. Pierce Quinton, B, 2:03.74*; 6. Cole Glover, FR, 2:03.74*; 7. Baylor Cobb, GW, 2:05.97*; 8. Andrew Jaschke, Lg, 2:07.10*; 13. Caden Denton, Lv, 2:09.99.; 19. Turner, Lv, 2:09.06.

50 freestyle — 1. Justin Li, F, 21.75*; 2. Kris Malinin, FR, 21.90*; 3. Dragan, FC, 22.07; 4. Alkaff Shamzi, FR, 22.16; 5. Fine, FR, 22.28; 6. Armond Dai, FC, 22.29*; 7. Matt Geraghty, FR, 22.52*; 8. Will Brown, F, 23.10*; 13. Wullink, Loveland, 23.24; 24. Deven Gogarty, Lv, 24.31.

Diving — 1. Duncan Lester, F, 565.45*; 2. Ben Bryant, L, 385.80*; 3. Will Henrickson, FR, 332.75*; 4. Evan Ostojic, FR, 322.5*; 5. Jack Kruse, RM, 322.10*; 6. Xander Brill, H, 277.25; 7. Bryson Saunders, FR, 245.30; 8. Ethan Elterich, M, 246.61..

100 butterfly — 1. Gillilan, FR, 51.04*; 2. Austin Crump, B, 51.82*; 3. Buyers, Lv, 52.39*; 4. Jack Miller, RM, 53.12*; 5. Mason Fine, FR, 53.16*; 6. Ybarra, FR, 53.54*; 7. Matt Willis, FR, 53.59*; 8. Hamilton, Lg, 54.89*; 23. Connor Lindgren, Lv, 1:00.31.

100 freestyle — 1. Heimark, FR, 47.54*; 2. Kyle Sherman, RM, 48.25*; 3. Geraghty, FR, 48.42*; 4. Alkhaff, FR, 49.32*; 5. Malinin, FR, 49.36*; 6. Walker Martin, F, 49.37*; 7. Lang, Lv, 50.19*; 8. Allan, Lg, 50.39.*; 19. Wullink, Lv, 52.12; 23. Derek Rothfuss, Lv, 53.72.

500 freestyle — 1. Brody Lewis, GW, 4:42.18*; 2. Dauksher, FR, 4:51.28*; 3. Daniel Bradford, Lg, 4:52.39*; 4. Jack Holter, FC, 4:52.55*; 5. Nolan Huey, FR, 4:55.84*; 6. Worlund, FR, 5:01.40*; 7. Alex Nielsen, Lg, 5:05.27; 8. Wuthrich, GW, 5:07.16*; 17. Gogarty, Lv, 5:25.77.

200 free relay — 1. Fossil, 1:27.81*; 2. Broomfield, 1:30.50*; 3. Fort Collins, 1:30.74*; 4. Rocky Mountain, 1:31.60*; 5. (tie) Legacy and Fairview, 1:32.11*; 7. Boulder, 1:33.36*; 8. Greeley West, 1:34.33*; 9. Loveland (Buyers, Rothfuss, Gogarty, Wullink), 1:33.75*..

100 backstroke — 1. Kovac, FR, 51.09*; 2. Hamilton, Lg, 52.48*; 3. Gao, FC, 54.32*; 4. Kruse, RM, 54.52*; 5. Matt Willis, FR, 55.02*; 6. Mak, F, 55.37*; 7. Maxim Kondratenko, FR, 55.71*; 8. Lane Austin, MR, 56.40*; 19. Alex Wullink, Lv, 1:01.10.

100 breaststroke — 1. Lewis, GW, 58.63*; 2. Buyers, Lv, 59.07*; 3. Benjamin Morris, F, 1:02.01*; 4. Ross Lannen, FR, 1:03.02*; 5. Sam Roth, FC, 1:03.75*; 6. Jaschke, Lg, 1:03.88*; 7. Brennon Houchin, FR, 1:03.92*; 8. Turner, Lv, 1:04.70(; 13. Ashton Lyon, Lv, 1:04.95*; 17. Denton, Lv, 1:05.20.

400 free relay — 1. Fossil Ridge, 3:09.77*x; 2. Fairview, 3:15.21*; 3. Legacy, 3:18.65*; 4. Rocky Mountain, 3:20.59*; 5. Broomfield, 3:21.09*; 6. Boulder, 3:23.51*; 7. Greeley West, 3:24.62*; 8. Monarch, 3:31.44*; 10. Loveland (Rothfuss, Turner, Wullink, Lang) 3:36.34.

* — denotes state-qualifying mark

x — denotes league record

Follow us on Twitter: Twitter.com/BoCoPreps