Class 5A state football playoffs

in bracket order

Region A

(1) Columbine 48, (8) Overland 13

(4) Heritage 19, (5) Cherokee Trail 14

(2) Regis Jesuit 33, (7) Rangeview 7

(3) Legacy 38, (6) Boulder 14

Region B

(1) Grandview 49, (8) Prairie View 6

(4) Mountain Vista 19, (5) Denver East 14

(2) Pomona 44, (7) Poudre 22

(3) Horizon 28, (6) Doherty 20

Region C

(1) Valor Christian 50, (8) Legend 14

(5) Chaparral 37, (4) Fairview 8

(2) Arapahoe 31, (7) Bear Creek 14

(3) Ralston Valley 41, (6) Fossil Ridge 3

Region D

(1) Cherry Creek 38, (8) Rock Canyon 7

(4) Mullen 21, (5) Rocky Mountain 7

(7) Fruita Monument 28, (2) Westminster 14

(6) ThunderRidge 35, (3) Fountain-Fort Carson 14

Second Round

Region A

(4) Heritage at (1) Columbine, Friday, 7:30 p.m.

(3) Legacy at (2) Regis Jesuit, Friday, 7 p.m.

Region B

(4) Mountain Vista at (1) Grandview, Friday, 7 p.m.

(3) Horizon at (2) Pomona, Friday, 7 p.m.

Region C

(5) Chaparral at (1) Valor Christian, Friday, 7 p.m.

(3) Ralston Valley at (2) Arapahoe, Friday, 7 p.m.


Advertisement

Region D

(4) Mullen at (1) Cherry Creek, Friday, 7 p.m.

(7) Fruita Monument at (6) ThunderRidge, Saturday, 1 p.m.

Class 4A state football playoffs

First Round (in bracket order)

(16) Thompson Valley at (1) Pine Creek, Saturday, 1 p.m.

(9) Fort Collins at (8) Wheat Ridge, Saturday, noon

(13) Loveland at (4) Vista Ridge, Friday, 7 p.m.

(12) Aurora Central at (5) Durango, Saturday, noon

(14) Pueblo Centennial at (3) Windsor, Saturday, 1 p.m.

(11) Palmer Ridge at (6) Dakota Ridge, Friday, 4 p.m.

(10) Denver South at (7) Ponderosa, Saturday, 1 p.m.

(15) Pueblo South at (2) Longmont, Friday, 7 p.m.

Class 3A state football playoffs

First Round

(16) Lewis-Palmer at (1) Pueblo East, Friday, 7 p.m.

(9) Rifle at (8) Discovery Canyon, Friday, 7 p.m.

(13) Pueblo County at (4) Fort Morgan, Saturday, 1 p.m.

(12) D'Evelyn at (5) Palisade, Saturday, 1 p.m.

(14) Harrison at (3) Delta, Saturday, 1 p.m.

(11) Mead at (6) The Classical Academy, Friday, 5 p.m.

(10) Holy Family at (7) Evergreen, Saturday, noon (at Trailblazer Stadium)

(15) Eagle Valley at (2) Roosevelt, Saturday, 1 p.m.