THORNTON -- Niwot junior Hannah Driscoll's quest for a title got off to a solid start on Friday night at the Class 4A state swimming preliminaries. Same goes for Broomfield freshman Kate Peterson.

Driscoll finished the 50-yard freestyle in 24.27 seconds, the third-fastest time in prelims and just 18-hundredths off the pace of Evergreen's Lexie Malazdrewicz.

The performance keyed a big day for Niwot that also saw the Cougars' 200 freestyle relay turn in the second fastest time, 1:39.14, 1.92 behind Thompson Valley.

The top 16 swimmers in each event reach Saturday's finals, with the top eight swimming in championship finals and swimmers 9-16 in the consolation heat. Diving preliminaries are Saturday morning, with all finals beginning at 2 p.m.

Driscoll reached the championship finals in both of her races and sits fifth in the 100 free. Three other Niwot individuals reached consolation finals -- Zoie Jordan and Kylie Pillard in the 50 free and Victoria Jepson in the 100 butterfly.

The Cougars added a championship final berth in the 400 free relay, as did Broomfield.

Like Driscoll, Peterson also reached the championship finals in both of her individual races, adding a berth in the 200 free.

The Eagles will also swim for titles in the 200 and 400 free relays in addition to Elizabeth Peterson's championship finals berth in the 100 fly. Several Eagles reached consolation finals.

Outside of the Niwot swimmers, Skyline sophomore Mackenzie Dwyer was the lone St. Vrain Valley School District swimmer to crack the finals heats. She turned in the eighth-fastest prelim time in the 500 free to break the school record she set just last week at the Tri-Valley Conference meet.

Dwyer reached the consolation finals in the 200 free, as did Silver Creek's Diana Tobo.

Silver Creek qualified multiple swimmers for consolation finals.

Skyline and Silver Creek both reached consolation finals in two of three relays.

Follow us on Twitter: @BoCoPreps

4A state swimming preliminaries

At Veteran's Memorial Aquatics Center, Thornton

Note: Top 16 in each heat qualify for Saturday's 2 p.m. finals.

200 medley relay -- 1. Cheyenne Mountain, 1:47.80; 2. Pueblo South, 1:48.06; 3. Evergreen, 1:48.20; 4. Thompson Valley, 1:49.44; 5. Valor Christian, 1:54.01; 6. D'Evelyn, 1:54.18; 7. Kent Denver, 1:54.49; 8. Discovery Canyon, 1:54.64;

9. Aspen, 1:55.76; 10. Air Academy, 1:56.05; 11. Broomfield, 1:56.58; 12. Montrose, 1:56.61; 13. Windsor, 1:56.65; 14. Durango, 1:57.02; 15. La Junta, 1:57.30; 16. Silver Creek, 1:57.31.

200 freestyle -- 1. Eryn Eddy, Thompson Valley, 1:51.88; 2. Kamryn Holland, Evergreen, 1:54.40; 3. Allie Pfauth, Thompson Valley, 1:54.93, 4. Myriah Ariza-Balter, Evergreen, 1:55.99; 5. Bailey Smith, Evergreen, 1:56.55; 6. Kate Peterson Broomfield, 1:56.64; 7. Kelsey Oettinger, Discovery Canyon, 1:57.31; 8. Olivia Leoni, Kent Denver, 1:58.17;

9. Jessica Tuttle, Glenwood, 1:58.24; 10. Abi Young, Broomfield, 1:58.32; 11. Rhyann Lowery, Cheyenne Mountain 1:58.34; 12. Emily Bauer Cheyenne Mountain, 1:58.35; 13. Mackenzie Dwyer, Skyline, 1:58.75; 14. Alaina Gosseti, Broomfield, 1:59.03; 15. Leah Roberson, La Junta, 1:59.50; 16. Diana Tobo, Silver Creek, 1:59.75.

200 IM -- 1. Lauren Abruzzo, Kent Denver, 2:05.87; 2. Lindsay Morrow, Evergreen, 2:07.23; 3. Katie Roach, Cheyenne Mountain, 2:07.98; 4. Jessi Modlich, Thompson Valley, 2:08.00; 5. Allie Jacobs, Coronado, 2:09.17; 6. Mattea Wabeke, Thompson Valley, 2:09.82; 7. Anna McDonald, Evergreen, 2:10.25; 8. Madison Evans, Windsor, 2:10.25.;

9. Josie Pearson, Evergreen, 2:10.86; 10. Alden Lovaas, Cheyenne Mountain, 2:13.76; 11. Jolene Norton, Pueblo County, 2:14.25; 12. Logan Morris, Montrose, 2:14.39; 13. Marie Goodwyn, Cheyenne Mountain, 2:15.10; Kylie Rembert, Silver Creek, 2:15.81; 15. Kelli Callahan, Aspen, 2:16.02' 16. Claire State, St. Mary, 2:16.55.

50 freestyle -- 1. Lexie Malazdrewicz, Evergreen, 24.09; 2. Mary Saiz, Pueblo South, 24.22; 3. Marjorie Driscoll, Niwot, 24.27; 4. Colleen Olson, D'Evelyn, 24.28, 5. Morgan Wice, Cheyenne Mountain, 24.44; 6. Veronica Morin, Manitou Springs, 24.56; 7. Kathryn Hewson, Estes Park, 24.63; 8. Marina Fonseca, Thompson Valley, 24.71;

9. Jenn Belz, Mullen 24.76; 10. Zoie Jordan, Niwot, 24.94; 11. Katie Liebscher, Cheyenne Mountian, 25.09; 12. Abby Krage, Purblo South, 25.14; 13. Olivia Gach, Cheyenne Mountian, 25.25; 14. Kylie Pillard, Niwot, 25.35; 15. Meghan Harder, Saint Mary, 25.35; 16. Sarah Oldach, Discovery, 25.36.

100 butterfly -- 1. Haley Bertoldo, 57.46; 2. Sydney Buckley, Cheyenne Mountain, 57.71; 3. Brenna Bushley, D'Evelyn, 58.01; 4. Kelly Sheldon, Thompson Valley, 58.47, 5. Claire Collier, Aspen, 59.01, 6. Erica Norton, Pueblo South, 59.29; 7. Elizabeth Peterson, Broomfield, 59.33; 8. Eryn Leonard, Moffat County, 1:01.08.

9. Alyssa Eidem, Thompson Valley, 1:01.37. 10. Josie Pearson, Evergreens, 1:01.57; 11. Taylor Hurney, Denver South, 1:01.76; 12. Victoria Jepson, Niwot, 1:01.76; 13. Marie Goodeyn, Cheyenne Mountian, 1:01.81; 15. Lacey Whitehead, Windsor, 1:02.25; 16. Alden Lovaas, Cheyenne Mountian, 1:02.08.

100 freestyle -- 1. Lexie Malazdrewicz, Evergreen, 50.54; 2. Eryn Eddy, Thompson Valley, 51.96; 3. Allie Jacobs, Coronado, 52.87; 4. Colleen Olson, D'Evelyn, 52.88; 5. Marjorie Driscoll, Niwot, 53.29; 6. Alexis Divelbiss, Pueblo South, 53.48; 7. Bailey Smith, Evergreen, 53.55; 8. Katie Liebscher, Cheyenne Mountain, 54.28;

9. Olivia Gach, Cheyenne Mountain, 54.59; 10. Veronica Morin, Manitou, 54.63; 11. Marina Fonseca, Thompson Valley, 54.83; 12. Kathryn Hewson, Estes Park, 55.03; 13. Kyliue Rembert, Silver Creek, 55.04; 14. Abi Young, Broomfield, 55.13; 15. Molly Lonneman, D'Evelyn, 55.16; 16. Lexi Dela Cruz, Cheyenne Mountian, 55.40.

500 freestyle -- 1. Lauren Abruzzo, Kent Denver, 5:04.57; 2. Kate Peterson, Broomfield, 5:07.93; 3. Olivia Leoni, Kent Denver, 5:11.75, 4. Kamryn Holland, Evergreen, 5:12.13; 5. Allie Pfauth, Thompson Valley, 5:12.70; 6. Mattea Wabeke, Thompson Valley, 5:13.61; 7. Jenn Belz, JK Mullen, 5:15.30; 8. Mackenzie Dwyer, Skyline,

9. Morgan Wice, Cheyenne Mountian, 5:17.39; 10. Hannah Brockie, Air Academy, 5:17.40; 11. Kelsey Oettinger, Discovery, 5:17.494; 12. Jessica Tuttle, Glennwood, 5:18.39; 13. Rhyann Lowery, Cheyenne Mountian, 5:22.62; 14. Danielle Fournier, Ponderosa, 5:26.76; 15. Cate Neitenbach, Thompson Valley, 5:33.18; 16. Katie Creech, Air Academy, 5:35.17.

200 free relay -- 1. Thompson Valley (Marina Fonseca, Mattea Wabeke, Allie Pfauth, Eryn Eddy), 1:37.22*; 2. Niwot, 1:39.14; 3. D'Evelyn, 1:39.61; 4. Cheyenne Mountain, 1:40.64; 5. Evergreen, 1:41.46; 6. Broomfield, 1:42.26; 7. Discovery Canyon, 1:42.49; 8. Valor Christian, 1:42.87;

9. Cornado, 1:43.07; 10. Skyline, 1:45.38; 11. Air Academy, 1:45.17; 12. Manitou, 1:45.61; 13. La Junta, 14:55; 14. Mullen, 1:45. 61; 15. Ponderosa, 1:46.10; 16. Montrose, 1:46.15.

100 backstroke -- 1. Lindsay Morrow, Evergreen, 56.72; 2. Mary Saiz, Pueblo South, 57.11; 3. Haley Bertoldo, Pueblo West, 57.97; 4. Jessi Modlich, Thompson Valley, 58.18; 5. Kelly Sheldon, Thompson Valley, 58.27; 6. Myriah Ariza-Balter, Evergreen, 58.32; 7. Claire Collier, Aspen, 58.56; 8. Madison Evans, Windsor, 58.72;

9. Brenna Bushey, D'Evelyn, 59.09; 10. Emily Bauer, Cheyenne Mountain, 59.46; 11. Elizabeth Peterson, Broomfield, 59.75; 12. Alaina Gossett, Broomfield, 1:00.07; 13. Kelcie Gerson, Aspen, 1:00.10; 14. Emma Reins, Estes Park, 1:00.30; 15. Brooke Kniffin, Durango, 1:00.37; 16. Diana Tobo, Silver Creek, 1:00.61.

100 breaststroke -- 1. Logan Morris, Montrose, 1:03.98; 2. Katie Roach, Cheyenne Mountain, 1:05.42; 3. Sydney Buckley, Cheyenne Mountain, 1:06.10; 4. Alexis Divelbiss, Pueblo South, 1:07.50; 5. Chloe Buckler, Cheyenne Mountain, 1:08.32; 6. Kendall Crawford, Kent Denver, 1:08.43; 7. Leah Roberson, LA Junta, 1:08.43; 8. Jolene Norton, Pueblo County, 1:09.15;

9. Lauren Funk, Discovery, 1:10.08; 10. Anna McDonald, Evergreen, 1:10.13; 11. Claire State, St. Mary, 1:10.12. Brooke Gaber, Montrose, 1:10.29; 13. Kala Knock, Air Academy, 1:10.96; 14. Jenna Latsko, Silver Creek, 1:12.08; 15. Lauren Curtis, Valor, 1:12.20; 16. Lena Salzman, Air Academy, 1:12.22.

400 free relay -- 1. Thompson Valley (Allie Pfauth, Jessi Modlich, Kelly Sheldon, Eryn Eddy), 3:32.45*; 2. Evergreen, 3:33.41; 3. Broomfield, 3:39.43; 4. Pueblo South, 3:39.55; 5. Cheyenne Mountain, 3:39.68; 6. Niwot, 3:40.97; 7. D'Evelyn, 3:43.10; 8. Glenwood Springs, 3:44.00;

9. Coronado, 3:47.37; 10. Skyline, 3:48.67; 11. Air Academy, 3:48.81; 12. Kent Denver, 3:49.36; 13. Ponderosa, 3:49.51; 14. Silver Creek, 3:49.59; 15. Discovery, 3:49.62; 16. Windsor, 3:49.92.

* -- Denotes classificiation record